Connect with us

DRUŠTVO

MEMORIJALNI CENTAR POTOČARI

Đukanoviću uručen Cvijet Srebrenice; Bečić: Odgovornost individualna, nijedan narod ne može biti označen kao genocidan i zločinački

Od crnogorskih zvaničnika, komemoraciji prisustvuju crnogorski predsjednik Milo Đukanović, potpredsjednik Vlade Dritan Abazović… Predsjednik Skupštine Aleksa Bečić obratio se putem video linka

Foto: Predsjednik.me

U Memorijalnom centru u Potočarima u Srebrenici danas se komemoracijom žrtvama obilježeva 26. godišnjica genocida.

Foto: AP

Od crnogorskih zvaničnika, komemoraciji prisustvuju crnogorski predsjednik Milo Đukanović, potpredsjednik Vlade Dritan Abazović, kao i ministar vanjskih poslova Đorđe Radulović, dok se predsjednik Skupštine Aleksa Bečić obratio putem video linka.

Bečić: Solidarnost i pomirenje najbolji način da odamo počast mrtvima i pokažemo da smo iz prošlosti izvukli pouke

Foto: YouTube screenshot

Genocid u Srebrenici i njegovo obilježavanje mora biti neizreciva opomena da život u miru ima neprocjenjivu vrijednost, kazao je predsjednik Skupštine Aleksa Bečić.

On se video porukom obratio učesnicima komemoracije žrtvama Srebrenice u Potočarima.

„Nakon 26 godina od ovog mučnog i tragičnog događaja želim da kao predsjednik Skupštine, ali i kao sin, brat, rođak i komšija i uvijek kao čovjek, uputim izraze dubokog saosjećanja u obliku i patnji koja svima mora biti opomena da život u miru ima neizrecivu vrijednost”, rekao je Bečič.

Predsjednik Skupštine uputio je saučešće svima koji danas sahranjuju posmrtne ostatke svojih najmilijih.

„Uspomena na vašu braću, očeve i sinove obavezuje nas da više nikada ne peispitujemo mir i da u sukobu čovjek mora ostati čovjek. Kako bi nam budućnost bila svijetla, s mračnom prošlošću se moramo suočiti. U okviru tog procesa Crna Gora kroz Rezoluciju je osudila genocid u Srebrenii kao i one koji ga negiraju. U istom tekstu pokazali smo da osuđujemo sve zločine počinjene u ratovima na prostorima bivše Jugoslavije uz duboko saosječanje na žrtve i njihove porodice. Ono što niko nikada nije učinio a kako bismo sasjekli dalje korjene sukoba i konačno razmontirali zloupotrebe, osudili smo pokušaja pripisivanja odgovornosti ili krivice srpskom, bonjačkom ili hrvatskom narodu za genocid ili zločine protiv čovječnosti i druge zločine. Odgovornost može biti individualna nijednan narod ne može biti označen kao genocidan ili zlončinački. Zločinci imaju ime i prezime. Nemaju oni nikakvu vjeru, oni su samo ljušture, ni Bog ni Alah nije sa njima. Zločinac je zločinac on nema vjeru, naciju, poručio je Bečić uz poklanjanje svim žrtvama i njihovim porodicama.

Đukanoviću uručen Cvijet Srebrenice

Foto: Predsjednik.me

Predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, koji je takođe danas u Potočarima, majke Srebrenice su dočekale i uručile mu Cvijet Srebrenice.

On je rekao da je svojim dolaskom staje u odbranu civilizacijskih vrijednosti.

„Obaveza je pokloniti se žrtvama, a u ovom vremenu nije manje važno i podsjetiti da svi moramo biti odgovorni zbog nesprečavanja pokušaja revizije, relativiziranja zločina“, naveo je Đukanović.

Prošle godine Đukanović se na komemoraciji obratio videoporukom s obzirom na pandemiju koronavirusa i nemogućnost dolaska, a ove godine se u ime Crne Gore  obratio predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić.

Abazović: Spuštanjem tabuta sahraniti mržnju, nepravdu…

Foto: Vlada Crne Gore

Delegacija Vlade, koju predvodi potpredsjednik Vlade Dritan Abazović, boravi danas u Potočarima, gdje prisustvovuje komemoraciji žrtvama genocida u Srebrenici.

Abazović je kazao da je tužno što su međunarodna zajednica i političke elite dozvolile da se ovako nešto desi u 20. vijeku.

„Moja poruka je da se na simbolična način sa spuštanjem tabuta sahrani mržnja, nepravda, razdor i podjele među ljudima“, kazao je Abazović za N1.

Ove godine stigla je brojna delegacije iz Crne Gore, a Abazović je kazao da je to poruka da je Crna Gora prijateljska zemlja i da je njena politika usmjena ka miru i suočavanju s prošlošću.

„Nismo ni mi posljednjih decenija iscrpili sve ratne zločine niti ispitali svoju ulogu u tome, ali dolaze neke nove generacije i možda će one biti uspješnije u tome. Mi nećemo imati nikakvu restrikciju da sprovodimo zakon i istražujemo odgovornost nekih naših ljudi ili političara koji su učestvovali u krvavom raspadu bivše Jugoslavije. Danas je bila želja da smo tu i da osudimo ne samo genocid u Srebrenici nego i sve zločine i da se soldarišemo s porodicama svih žrtava bivše Jugoslavije”, rekao je Abazović.

Podsjećamo, Skupština Crne Gore je 2009. godine deklaracijom osudila zločin u Srebrenici, a u junu ove godine je usvojila Rezoluciju o osudi genocida u Srebrenici.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije