FILM
Filmski festival „UBRZAJ 2024“ u srijedu i četvrtak u Centru za kulturu u Beranama
U srijedu na svečanom otvaranju festivala biće prikazan u 20h film „Milena“ koji govori o izbjeglicama koje su morale napustiti Hrvatsku. Nakon toga, slijedi od 20.30h film „Novosadsko proljeće“ – priča o stradanju preko hiljadu ljudi od fašista. U četvrtak u 17h biće prikazan film „Džojmejkers“ o muzičkom majstorstvu romskih trubača sa juga Srbije, a od 20h film „Dnevnici crne kutije“ koji govori o borbi protiv seksualnog nasilja. Ulaz je besplatan oba dana! Svi filmovi imaju crnogorsku premijeru
Uz moto „Ispod površine“, Centar za građansko obrazovanje (CGO) organizuje jubilarni 15. Crnogorski festival filma o ljudskim pravima UBRZAJ 2024. u Podgorici, Beranama i Kotoru.
Beransko izdanje Crnogorskog festivala filma o ljudskim pravima UBRZAJ 2024, koji organizuje Centar za građansko obrazovanje (CGO), u saradnji sa Opštinom Berane i Centrom za kulturu u Beranama, ali i drugim partnerima, biće održano 11. i 12. decembra 2024. u Beranama.
Ovogodišnje beransko izdanje zvanično se otvara u srijedu (11. decembar) u 20.00h u Centru za kulturu sa projekcijom filma MILENA, reditelja Željka Stanetića, koji prati Milenino i Stevanovo izbjegličko iskustvo od kada su morali 1995. godine napustiti svoj dom u Hrvatskoj, ali i obrte koje im je to donijelo u životima.
Nakon toga, u 20.30h slijedi film NOVOSADSKO PROLJEĆE, reditelja Aleksandra Reljića, koji daje osvrt na događaj iz 1942. godine, poznat kao Novosadska racija kada su mađarski fašisti ubili preko hiljadu Novosađana i njihova tijela bacilli pod led Dunava.
U četvrtak (12. decembar) u sali Centra za kulturu u Beranama od u 17.00h biće prikazan nagrađivani dokumentarni film Džojmejkers, koji istražuje muzičko majstorstvo romskih trubača sa juga Srbije. Film otkriva kako se iza njihovih dinamičnih melodija kriju težak život i borba za opstanak. U fokusu priče je Milan Nikolić, trubač koji nastavlja tradiciju profesora Maksuta Maksutovića, podučavajući mlade Rome pravilnom sviranju trube.
Od 20.00h slijedi film „Dnevnici crne kutije“. Novinarka Shiori Itô istražuje seksualni napad koji je preživjela, nastojeći počinitelja dovesti pred pravdu. Njena potraga postaje ključni pravni slučaj koji razotkriva zastarjele društvene i pravosudne norme u Japanu.
Film osvijetljava borbu žrtava seksualnog nasilja u društvu koje često zanemaruje njihove glasove. Shiori Itô, simbol borbe protiv seksualnog nasilja u Japanu, postala je ikona pokreta #MeToo nakon što je 2017. godine progovorila o svom iskustvu.
Svi filmovi na UBRZAJ 2024 imaju crnogorsku premijeru.
Ulaz je besplatan.
Centralni program Festivala UBRZAJ biće upriličen od 10. do 14. decembra u Podgorici, u Kulturno-informativnom centru (KIC) „Budo Tomović“ i Crnogorskoj kinoteci.
„Festival UBRZAJ nudi jedinstven pregled filmskih ostvarenja najnovije produkcije i izuzetnog kvaliteta koji adresiraju različite aspekte ljudskih prava. Ti filmovi dolaze sa regionalnom i međunarodnom prepoznatljivošću i nagradama, a premijerno se prikazuju u Crnoj Gori“, ističe se u saopštenju CGO-a.
Filmovi iz selekcije su, dodaju oni, još jedan doprinos izgradnji kulture ljudskih prava i kritičkom promišljanju, a dijalog o njima imaćemo i u okviru pratećeg programa.
Festival će biti zvanično otvoren u utorak, 10. decembra u 19.30 časova, u KIC-u Budo Tomović, kada će biti uručene i godišnje nagrade za afirmaciju ljudskih prava i građanskog aktivizma koje dodjeljuje CGO.
Ovogodišnje izdanje finansijski su podržali Delegacija EU u Crnoj Gori, Ministarstvo javne uprave i opština Kotor, a podršku su pružili i Opština Berane, KIC „Budo Tomović“, Crnogorska kinoteka, JU KC „Nikola Đurković“ i Centar za kulturu Berane. Partneri UBRZAJ i ove godine su BELDOCS, Sarajevo Film Festival i Human Rights Film Network.
FILM
Preminuo glumac Branko Cvejić
Ostaće upamćen po ulozi Baneta Bumbara u popularnoj seriji „Grlom u jagode“ i kao Lister iz „Porodičnog blaga“
Glumac Branko Cvejić, dugogodišnji član i bivši direktor Jugoslovenskog dramskog pozorišta preminuo je danas u 75. godini.
Cvejić je rođen u Beogradu 25. avgusta 1946. godine.
Maturirao je u Petoj beogradskoj gimnaziji 1965. i iste godine upisao glumu na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu.
Najviše je sarađivao sa rediteljem Dejanom Mijačem, kao glumac, a kasnije i kao producent brojnih predstava.
Gostovao je i na drugim pozorišnim scenama, između ostalog i u Zvezdara teatru – pozorištu u čijem je osnivanju i sam učestvovao.
Ostaće upamćen po ulozi Baneta Bumbara u popularnoj seriji „Grlom u jagode“ i kao Lister iz „Porodičnog blaga“, dok ga se mnogi sjećaju i po ulogama u ostvarenjima „Bela lađa“, „Sinđelići“, „Jagoda u supermarketu“, „Biće bolje“ i drugim.
Kao gost je igrao je i u Pozorištu Atelje 212 i Zvezdara teatru.
Branko je iza sebe ostavio suprugu, sina Žarka, ćerku Bojanu i unuku.
FILM
Rade Šerbedžija: Ja sam Srbin iz Hrvatske, ja sam Krajišnik!
„To je moje najtačnije obilježje i na tragu Nikole Tesle, koji se ponosio svojim srpskim rodom i hrvatskom domovinom“, kazao je on
Poznati glumac Rade Šerbedžija pričao je na Televiziji K1 o svojoj bogatoj karijeri, ali i o svom identitetu, navodeći da se ponosim tim što je Srbin iz Hrvatske.
Šerbedžija je rekao da se kao glumac osjeća nadnacionalno, jer je, kako kaže, decenijama radio na prostorima bivše zemlje, sa različitim rediteljima.
„Ako me pitaš šta sam, ipak kad sve zbrojim: ja sam Krajišnik, ja sam čovjek, ja sam Srbin iz Hrvatske. Tako se najviše u poslednje vrijeme osjećam“, kazao je glumac, gostujući u emisiji „Šta sam tebi i ko sam sebi“.
Kako je kazao, to je njegovo najtačnije obilježje i na tragu Nikole Tesle, koji se, kako je kazao, ponosio svojim srpskim rodom i hrvatskom domovinom.
„Ja sam rođen u Hrvatskoj, to je moje najbliže obilježje mentaliteta. Tamo sam završio škole i tamo sam počeo da se bavim umjetnošću“, zaključio je Šerbedžija.
FILM
Festival filma o ljudskim pravima „UBRZAJ“ počinje sjutra u Beranama: Premijera filmova najnovije produkcije
Festival donosi isključivo premijerna izdanja filmova najnovnije produkcije, a koja su već uspjela da se predstave i dobiju priznanja na prestižnim regionalnim, evropskim i svjetskim festivalima
Pod sloganom „Borbe koje traju“, Centar za građansko obrazovanje (CGO) i ove godine organizuje XII izdanje Crnogorskog festivala filma o ljudskim pravima „UBRZAJ 2021“ u Podgorici, Beranama i Kotoru.
Program festivala u Beranama
Beransko izdanje Festivala počinje u ponedjeljak, 13. decembra, projekcijom filma “Novo jevanđelje”, u 18 sati, u Centru za kulturu.
Istog dana, u 20 sati, u Centru za kulturu, biće prikazan i film Danila Šerbedžije “Tereza 37”.
U utorak, 14. decembra, festivalske projekcije sele se u Gimnaziju “Panto Mališić”, gdje će od 11 do 12 sati biti prikazani kratki filmovi “Sumrak”, “Planiranje ljeta” i “Sa balkona”.
Za korisnike Dnevnog centra za djecu i omladinu sa smetnjama i teškoćama u razvoju, u toj ustanovi će, u 13 sati, biti prikazan film “Razlog zbog koga skačem je”.
Portal Berane je ove godine među medijskim sponzorima Crnogorskog festivala filma o ljudskim pravima.
CGO: „Na festivalu premijerna izdanja filmova najnovnije produkcije“
Za razliku od prošlogodišnjeg izdanja koje je realizovano u online formatu, Festival Ubrzaj se vratio u sale, saopšteno je ranije iz CGO.
„Centralni program ovogodišnjeg izdanja počeo je 11. decembra i trajaće do 15. decembra u Muzičkom centru i Crnogorskoj kinoteci u Podgorici, a prateća izdanja u Kinu „Boka“ u Kotoru od 12. do 13. decembra i u Centru za kulturu u Beranama od 13. do 15. decembra 2021.“, navodi se u saopštenju.
Dodaju da festival tradicionalno donosi isključivo premijerna izdanja filmova najnovnije produkcije, a koja su već uspjela da se predstave i dobiju priznanja na prestižnim regionalnim, evropskim i svjetskim festivalima.
Pored filmskih projekcija, predviđen je i prateći program, kako bi se napravio osvrt na određene filmove i aktualizivala neka od goruća pitanja ljudskih prava.
„Festival Ubrzaj, afirmišući univerzalnost ljudskih prava, privlači široku i heterogenu publiku, što mu daje dodatnu vrijednost u crnogorskom polarizovanom kontekstu. Usmjerenost na moderni koncept ljudskih prava kroz umjetnost čini Festival mjestom susreta najrazličitijih društvenih aktera, čime se doprinosi uspostavljanju kulture ljudskih prava, tolerantnog i inkluzivnog društva“, stoji u saopštenju CGO.
Ovogodišnje izdanje Festivala podržalo je Ministarstvo ekonomskog razvoja Crne Gore, Ambasada Finske u Beogradu, UNDP u okviru projekta Reforma nacionalnog sistema procjene invaliditeta, Opština Berane i Opština Kotor.
Partneri su BELDOCS, Sarajevo Film Festival i Crnogorska kinoteka.
- POLITIKA3 дана ranije
Pogledajte kako su glasali građani Berana: Rezultati po biračkim mjestima
- POLITIKA3 дана ranije
(UŽIVO) U Beranama do 19 sati glasalo 56,7 odsto birača
- DRUŠTVO2 дана ranije
Bivša učenica koja je prijavila profesora za uznemiravanje: Direktorica škole izgubila moje poštovanje, došla sam kod nje kako bi ona zaštitila svoje učenice, a ne mene
- DRUŠTVO2 дана ranije
Još jedan profesor Gimnazije prijavljen za potencijalno uznemiravanje učenice
- HRONIKA3 дана ranije
Udes na putu Danilovgrad – Nikšić: Poginuo 33-godišnji mladić
- POLITIKA3 дана ranije
Mujović: Prezadovoljni smo rezultatom na izborima u Beranama