Connect with us

DRUŠTVO

ČITAOCI JAVLJAJU

(FOTO) Kilometarske kolone od Bara do tunela Sozina

U Baru se večeras održava koncert popularnog pjevača Dina Merlina. Saobraćaj se odvija veoma otežano

Foto: Screenshot/RTCG

Kako javljaju čitaoci Portala Berane online napravljene su kilometarske kolone od Bara prema tunelu Sozina. Saobraćaj se odvija veoma otežano.

RTCG je objavio da na mjestima gdje se zaustavlja najviše automobila, ne radi nijedna prodavnica.

Foto: Barski vremeplov

U Baru se večeras ordržava koncert popularnog pjevača Dina Merlina.

Foto: Barski vremeplov

RTCG je ranije danas objavio fotografije kilometarskih kolona na graničnim prelazima Ilino brdo i Vraćenovići, prema Bosni i Hercegovini. Građani su čekali satima u mjestu.

Foto: Screenshot/RTCG

Kako su saopštili za Javni servis građani koji su čekali, utisak je da su na graničnim prelazima zadržavanja nepotrebno duga.

Posebno je interesantno kako će se ovaj problem rešavati u susret ljetnjoj turističkoj sezoni.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

(FOTO/VIDEO) Otvoren tunel na Jelovici za saobraćaj

Režim probnog rada puta Jezerine – Lubnice i tunela Klisura podrazumijeva da će saobraćaj biti omogućen svakim danom u periodu od sedam do 18 sati

Foto: Berane online

Put Jezerine – Lubnice, dug 15 kilometara i tunel Klisura od 2,8 kilometara, koji su od danas probno otvoreni za saobraćaj, obišli su predsjednik Vlade Milojko Spajić, sa ministrima Filipom Radulovićem i Vladimirom Martinovićem i direktorom Uprave za saobraćaj Radomirom Vuksanovićem.

„Veliko je je zadovoljstvo da ovaj dugoiščekivani projekat danas puštamo u probni rad. Pristupni putevi lokalni nijesu na zavidnom nivou, međutim, radićemo na tome narednih mjeseci. Najbitnije je da je put, od Berana i vasojevićkog kraja, prema ostatku Crne Gore, to jest, Podgorici, skraćen za 30-40 minuta. To je velika i jako bitna vijest za ovaj kraj“, kazao je Spajić, prenose „Vijesti“.

Prema njegovim riječima, put Jezerine – Lubnice je jedan u nizu projekata, kojima se sjever povezuje s ostatkom Crne Gore. Infrastrukturno povezivanje sjevera, kako je kazao premijer, „jedna je od najbitnijih tema aktuelne Vlade“.

„Svi programi ove Vlade, uključujući Evropa sad 2, zavise od takvih poteza. Izutetno smo zahvalni i našim prijateljima iz Međunarodna banka za obnovu i razvoj (IBRD). Jedna od veliki projekat koji će otvoriti sjeveroistok Crne Gore za mnogo bolju povezanost je auto put Mateševo – Andrijevica, gdje ćemo dobiti grant od EU od 200 do 250 miliona eura. Dobićemo i 200 miliona povoljnih kredita od IBRD“, najavio je Spajić.

foto: Dragana Šćepanović

Prema riječima ministra Radulovića „otvranje puta od Jezerina do Lubnica i tunela do kraja prošle godine nikad nije bila relana priča“. Radulović je, odgovarajući na novinarsko pitanje da li će izvođači raova snositi psoljedice zbog kašnjenja, kazao da to što su radovi na tom putu „mnogo skuplji i mnogo duže trajali nije prihvatljivo za Vladu“.

„Kada se ugovori potpisuju s državom, rokovi treba da budu ispoštovani. Recimo, na putu Vrulja – Mijakovići raskinuli smo ugovor sa izvođačem jer nije mogo da odgovori izazovima. To će biti praksa da se raskidaju ugovori kad izvođači ne mogu da ispoštuju dogovoreno“, tvrdi on.

U fokusu 44 Vlade je razvoj sjevera, tvrdi ministar Martinović. Vlada je kazao on, „maksimalno posvećena da se konačno traži balans između sjevera i juga“. On je podsjetio na projekte na sjeveru koji slijede.

foto: Dragana Šćepanović

„Na tome ćemo istrajati. Očekuje nas mnogo infrastrukturnih projekata u narednom periodu. Ovakvi i slični projekti su bitni za razvoj sjevera i moramo taj dio države otvoriti za investicije. Bez ovakvih projekata nema razvoja sjevera, a kroz ovakve projekte ulivamo sigurnost investitorima i ja se nadam da ćemo time dodatno privući i investitore i turiste, ali i doprinijeti značajno boljem kvalitet života građana“, rekao je Martinović, navode „Vijesti“.

Kako je kazao direktorom Uprave za saobraćaj „radom komisije za tehnički prijem radova stekli su se uslovi da se od inspekcijskih organa dobiju rješenja o probnom radu puta od Jezerina do Lubnica i tunela Klisura“.

„Radi se o dionici dugoj 15 kilometara, koju čini tunel dužine 2,8 kilemetara. Ovo je izuzetno značajan objekat, koji skraćuje put od Berana do Kolašin za 40 kilometara. S obzirom da se radi o probnom radu, saobraćaj nije dozvoljen za teretna vozila i vozila za prevoz opasnih materija. Uložićemo veliki napor da što prije dobijemo upotrebnu dozvolu“, kazao je Vuksanović.

Režim probnog rada podrazumijeva da će saobraćaj biti omogućen svakim danom u periodu od sedam do 18 sati.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Preminula jedna osoba od velikog kašlja, registrovano 799 slučajeva u CG: U Beranama 32 oboljelih

Podaci za pet i po mjeseci

Jedna osoba je preminula od posljedica velikog kašlja – pertusisa, a za pet i po mjeseci u Crnoj Gori je registrovano 759 slučajeva obolijevanja od te bolesti, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.

Ta osoba je, kako navode, preminula 12. marta.

„Prema dostupnim podacima preminula osoba je bila uzrasta 80 godina, iz Podgorice, bolovala je od više hroničnih oboljenja kardiovaskularnog i respiratornog sistema i liječena je u Specijalnoj bolnici (SB) Brezovik“, ističe se u saopštenju IJZCG.

Iz te institucije su naveli da su od početka novembra 2023. godine zaključno sa 17. martom, registrovali 759 slučajeva obolijevanja od velikog kašlja.

„Kod 669 osoba je bolest potvrđena laboratorijskim putem (PCR ili serološkim analizama), dok je kod 90 osoba obolijevanje prijavljeno na osnovu razvoja karakterističnih simptoma bolesti nakon bliskog kontakta sa oboljelim. Među registrovanim slučajevima (759), najveći udio oboljelih je u uzrasnoj grupi 11-15 godina (280), potom u uzrasnoj grupi 26-64 godine (125), 16-20 godina (112), 6-10 godina (104), 1-5 godina (84), preko 65 godina (23), ispod 1 godine (18) i u uzrasnoj grupi 21-25 godina (13)“, kazali su iz IJZCG.

Naveli su da je najveći broj slučajeva otkriven u Podgorici (549), potom u Baru (38), Danilovgradu (36), Beranama (32), Nikšiću (22), Budvi (13), Cetinju (13), Kotoru (13), Bijelom Polju (9), Tivtu (8), Herceg Novom (7), Zeti (6), Ulcinju (5), Mojkovcu (3), Andrijevici (2), Petnjici (1), Plavu (1) i Pljevljima (1).

„Od sredine decembra do 17.03.2024. su od strane nadležnih epidemioloških službi, epidemije pertusisa prijavljene u Podgorici, Danilovgradu, Baru, Beranama, Nikšiću, Budvi, Cetinju, Bijelom Polju, Tivtu i Herceg Novom. Od registrovanih slučajeva (759), kod 711 (preko 90%) je od posljednje doze vakcine (treće doze vakcine ili prve revakcinacije) sa komponentom protiv pertusisa do obolijevanja prošlo pet ili više godina, ili osobe nisu bile vakcinisane, ili ne postoji dokaz o vakcinaciji (uglavnom kod osoba starijih od 25 godina). Nakon pet ili više godina od završene primovakcinacije ili revakcinacije ne može se očekivati postojanje imuniteta zbog karakteristika acelularne vakcine. Glavni cilj vakcinacije protiv pertusisa je da se pravovremenom i potpunom vakcinacijom (primljena 3+1 doza vakcine) zaštite djeca ispod pet godina starosti“, naveli su iz IJZCG.

Prema informacijama dostupnim IJZCG od početka decembra u Crnoj Gori je zbog pertusisa hospitalizovano 48 osoba od kojih je trenutno jedan pacijent na bolničkom liječenju.

„Među hospitalizovanim najveći udio su činila djeca ispod pet godina (32) i to odojčad uzrasta ispod 12 mjeseci među kojima je bilo deset hospitalizovanih i djeca uzrasta od jedne do pet godina među kojima je bilo 22 hospitalizovanih. Među hospitalizovanima (48), 45 osoba nije bilo vakcinisano ili je od posljednje doze vakcine (treće doze vakcine ili prve revakcinacije) sa komponentom protiv pertusisa do obolijevanja prošlo pet ili više godina“, piše u saopštenju.

Iz IJZCG navode da je veliki kašalj oboljenje kod kojeg se naročito teški simptomi mogu javiti kod novorođenčadi i nepotpuno vakcinisane odojčadi (djece uzrasta ispod jedne godine, a naročito ispod šest mjeseci), kod kojih je ova bolest nerijetko životno ugrožavajuća.

„Pored njih, bolest može biti teška i za nepotpuno vakcinisanu djecu uzrasta od jedne do pet godina. Adolescenti, odrasli i potpuno vakcinisana djeca najčešće imaju blaže ili atipične simptome velikog kašlja, iako se izraženo oboljenje može javiti u svim uzrasnim grupama posebno kod onih kod kojih je od završene primovakcinacije/revakcinacije prošlo duže od četiri godine i koji imaju neka pridružena hronična oboljenja/stanja“, poručili su iz IJZCG.

Posebno apeluju na osjetljive grupe, odnosno na članove njihovih porodica i sve osobe koje dolaze u kontakt sa njima, da budu veoma pažljivi i da, pored pravovremene vakcinacije djece, primjenjuju opšte mjere prevencije (izbjegavanje bliskih kontakata sa bebama i malom djecom kada imamo simptome respiratorne infekcije ili striktno pravilno nošenje maske ukoliko kontakt ne možemo izbjeći, odlazak kod ljekara radi testiranja i uključivanja adekvatne antibiotske terapije) u cilju smanjenja rizika obolijevanja od velikog kašlja i daljeg prenošenja bolesti.

„Pozivamo roditelje da dovode djecu na vakcinaciju u skladu sa kalendarom vakcinacije i da bez medicinskih kontraindikacija utvrđenih i u pisanoj formi navedenih od strane ljekara ne odlažu vakcinaciju. Pravovremena vakcinacija je veoma važna i odlaganje vakcinacije bez utvrđenog i medicinski opravdanog razloga može biti veoma opasno jer se time produžava period kada su djeca osjetljiva na infekcije određenim uzročnicima i može dovesti do ozbiljnih posljedica. Podsjećamo da je prema Stručno-metodološkom uputstvu obezbjeđeno PCR testiranje za svu djecu ispod pet godina, trudnice, bolnički liječene pacijente, dok je za ostale obezbjeđena dijagnostika analizom specifičnih IgG antitoksin antitjela na Bordetellu pertusis iz krvi“, piše u saopštenju.

Vezano za podatak od 759 slučajeva obolijevanja od velikog kašlja i podatak da je hospitalizovano 48 osoba, iz IJZCG su napomenuli da je sistem prijavljivanja zaraznih bolesti dinamičan, te da prikazani podaci odražavaju broj prijava u trenutku izrade izvještaja, kao i geografsku distribuciju oboljelih na osnovu dostupnih podataka u tom trenutku.

„Podaci o broju oboljelih se ažuriraju sedmično, kada se izvrše i potrebne korekcije na osnovu informacija koje se dobiju tokom epidemiološkog ispitivanja“, zaključuje se u saoptenju IJZCG.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Danas počinje Vaskršnji post

Vaskršnji post traje 48 dana, i najduži je post u toku godine, koji se završava praznikom Vaskrsenja

Manastir Đurđevi Stupovi u Beranama, Foto: Ivangrad studio

Pravoslavni vjernici obilježavaju početak Vaskršnjeg posta. Ovaj post naziva se i Veliki i Veligdanski, zbog posebne važnosti, ali i dužine trajanja. Naziva se i Časni zato što obuhvata vrijeme stradanja Isusa Hrista. Uz uzdržavanje od jake i mrsne hrane, još važnije za post je uzdržavanje od gnijeva, loših misli i djela.

Vaskršnji post uvijek počinje u ponedjeljak – prvi ponedjeljak posta naziva se Čisti, kao i prva sedmica posta.

Običaj je da se tokom prve – Čiste nednelje, sprema cijela kuća. Vjeruje se da je danas dobro započeti velike poslove, jer će biti uspješni.

Vaskršnji post traje 48 dana, i najduži je post u toku godine, koji se završava praznikom Vaskrsenja.

Vjernici koji poste cio post trebalo bi da poste na vodi, osim subotom i nedjeljom, kada se dozvoljava post na ulju i konzumiranje vina.

Takođe, na praznike Blagovijesti i Cvijeti može da se jede riba, piše RTS.

U našem narodu je poznato da većina ljudi posti uglavnom prvu i posljednju sedmicu posta, i to na vodi.

Tokom Velikog posta vjernici pristupaju pokajanju, praštanju i molitvi, a cilj je da dostojno dočekaju najveći hrišćanski praznik.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije