DRUŠTVO
TEMELJE OSVEŠTAO MITROPOLIT JOANIKIJE
(FOTO) Na planini Lukavici gradiće se Crkva po uzoru na Lovćensku kapelu: Posvećena Svetom knezu Lazaru Kosovskom
Tajnu krštenja i pomazanja na temeljima buduće crkve juče je primilo pet članova porodice Drašković, Ljiljana, Bogdan, Branislav, Milanka i Magdalena

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije osveštao je juče temelje buduće crkve koja će se graditi pored Kapetanovog jezera, na planini Lukavici.
Na razmeđi opština Kolašin i Nikšić mještani Veljeg Dubokog, koju na tom lokalitetu vjekovima imaju svoje katune, inicirilasu su gradnju crkve koja će biti posvećena Svetom mučeniku knezu Lazaru kosovskom.
Crkva će se nalaziti na uzvišenju pored jezera gdje je inače i staro groblje sa nekoliko humki.

FOTO: ŽELJKO DRAŠKOVIĆ
Katuni su nekad, kazao je mitropolit Joanikije, kipjeli od života, bili su glavno izlazište, radost, snaga i sloboda predaka, ali se taj život u poslednje vrijeme povukao sa planine Lukavice.
„Ovdje su se nastanili vaši preci da bi očuvali Kosovski zavjet, da bi očuvali zavjet slobode, pjevali Svetom knezu Lazaru, Milošu Obiliću, nadahnjivali se slobodom, istorijom, poezijom. Evo znaka novoga života, ova crkva će dati vama novu radost, ovdje ćete se sabirati ako Bog da na Vidovdan, da proslavite Svetoga kneza kosovskoga Lazara i ostale srpske vitezove koji su ginuli za slobodu od Kosova pa do današnjega dana. Ovdje ćete zapjevati i kolo zaigrati, i čuće se i gusle i junački deseterac nerimovani“, besjedio je mitropolit.
U geografskom centru Crne Gore biće sagrađena crkva u vidu Lovćenske kapele, koju je projektovao arhitekta Hadži Radovan Radović.
„Kapela poput one porušene na Lovćenu, vaskrsava širom Crne Gore i šire. Vidimo da se Njegoševa crkva, kao i Njegoš što se za života žrtvovao za svoj narod, žrtvovala ali se time i umnožila. Ta Lovćenska kapela, na nebo se vaznijela i s neba nam daje novi život. Sve naše planine skoro su okićene Lovćenskim kapelama i žrtvena mjesta kao Dola u Pivi i mnoga druga. Ali se ona ne umnožava samo po Crnoj Gori nego i po svim drugim srpskim zemljama, pa je imamo i u Srbiji, i na Đurđevome gradu kod Zvornika, i u Njemačkoj i ko zna gdje će još nicati Lovćenske kapele“, istakao je mitropolit Joanikije.
Znak novog života na Lukavici su i novokršteni jer je juče tokom osvećenja temelja buduće svetinje tajnu krštenja i pomazanja primilo pet članova porodice Drašković iz Rovaca, Ljiljana, Bogdan, Branislav i malene Milanka i Magdalena.

FOTO: ŽELJKO DRAŠKOVIĆ
„Još jedan divan znak obnove života na ovome mjestu je ovo današnje krštenje djece i odraslih. Lijepo je hvala Bogu, što su se krstili danas i odrasli i to neka bude nauk onima koji misle i koji kažu da su prestarali za krštenje. Čovjek je pred Bogom uvijek dijete i uvijek može da primi sveto krštenje i kažemo mi u crkvi da čovjek nikad ne može da preraste za krštenje jedino može biti da još nije dorastao“, kazao je mitropolit.
Predsjednik Odbora za izgradnju crkve Maksim Drašković kaže da su krst na mjestu gdje su temlji buduće svetinje podigli 2009. godine uz blagoslov blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija.
Inicijativi Veljedubočana pridružili su se i ostali Rovčani, braća Trebješani i vjerni narod.
„Raduju se danas i duše pradjedovske koje su se danas uzvijale nad ovom svetinjom, ozarene ispunjenjem njihovog sna i zavjeta da se na ovom svetom i sabornom mjestu gdje se nalazi i nekoliko predačkih grobova sagradi sveti hram božji“, rekao je Drašković.
Darovi Vidaku Vučeliću, čuvaru crkve Svetog Ilije
Planina Lukavica već je od prije nekoliko godina „ovjenčana“ svetinjom jer je sagrađena crkva Svetog proroka Ilije na lokaciji prije Kapetanovog jezera.
Mitropolit Joanikije je na putu do Kapetanovog jezera obišao i tu svetinju, a njenog čuvara, dječaka Vidaka Vučelića, učenika petog razreda iz Podgorice, darivao je brojanicom i ikonom.

FOTO: ŽELJKO DRAŠKOVIĆ
Vidak kaže da tokom ljeta pazi na crkvu i ne dozvoljava da stoka sa okolnih katuna ulazi u crkveno dvorište.
Crkva Svetog proroka Ilije podignuta je pored Nišinog kiljana, rodonačelnika plemena Nikšići, a gradila su je složno plemena Župljani, Moračani, Zagarčani, Piperi i Rovčani koji se u njoj sabiraju svake godine na praznik 2. avgusta.
„Crkva Svetog Ilije na Nišinom kiljanu objedinila je sva ta plemena, ali i ostala“, rekao je mitropolit Joanikije.
DRUŠTVO
Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.
Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.
„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.
DRUŠTVO
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu
Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.
U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.
„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.
Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.
„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.
Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.
„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.
“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.
Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.
Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.
Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.
DRUŠTVO
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.


Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.
Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.
- HRONIKA4 дана ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- DRUŠTVO4 дана ranije
Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?
- HRONIKA4 дана ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- HRONIKA2 дана ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA3 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić