Connect with us

DRUŠTVO

VIJORILE SE ZASTAVE CRNE GORE, EU, AMERIKE, UKRAJINE, SA LIKOM KRSTA ZRNOVA...

(FOTO/VIDEO) Protest u Podgorici: „Udaraju na pretke i na našu majku Crnu Goru koja ih je hranila“; Prisustvovali Vuković, Vuksanović Stanković, Nusret Kalač…

Traže da se povuče Zakon o predsjedniku i da se raspišu vanredni izbori. Poručuju da više „ništa neće biti isto“

Eraković (foto: Dan), Vuksanović Stanković (foto: Miraš Dušević/CdM), Vuković (foto: Dan)

Na platou ispred Skupštine Crne Gore završen je protest zbog usvajanja izmjena Zakona o predsjedniku. Okupljeni građani zatražili su da se spriječi „rušenje ustavnog poretka i povuče Zakon o predsjedniku“.

Poručili su i da zahtijevaju održavanje vanrednih parlamentarnih izbora, te traže izbor sudija Ustavnog suda Crne Gore.

Foto: Jelena Jovanović

Protestu su prisustvovali, između ostalih, poslanici Demokratske partije socijalista Jevto Eraković, Aleksandra Vuković, Aleksandar Bogdanović, odlazeći gradonačelnik Podgorice i potpredsjednik DPS-a Ivan Vuković, Draginja Vuksanović Stanković (SDP), bivši predsjednik Opštine Rožaje i direktor Uprave za šume Nusret Kalač, predstavnici Liberalne partije i Socijaldemokrata.

Foto: Dan

Zahtjeve građana je na početku protesta pročitao Nebojša Mrvaljević, izvršni direktor foruma slobodnih građana „Luča“, u čijoj organizaciji se protest i održava.

Okupljeni građani su nosili transparente na kojima je pisalo „Ima nas“, „Za Crnu Goru, za EU“…

Vijorile su se zastave Crne Gore, Evropske unije (EU), Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Ukrajine, zastave s likom Krsta Zrnova Popovića….

Nusret Kalač, Foto: Jelena Jovanović

Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) Adnan Striković kazao je da ih je večeras okupila ideja slobodarske, multietničke, multivjerske i građanske Crne Gore.

„Zakon i Ustav ove države moraju biti sveti svima“, rekao je Striković.

Jelena Marković iz Liberalne partije (LP) kazala je da gaženje Ustava nije evropski put.

„Svi koji smo se okupili ovdje večeras smo ustavobranitelji“, poručila je Marković.

Ona je rekla „da izdajnici žele da Ustav prilagode sebi i interesima drugih država“.

„Nije Crna Gora prćija Aleksandra Vučića i nikada biti neće“, kazala je Marković, prenosi Mina.

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković poručio je „nemamo više vremena za pojašnjenja i objašnjenja“.

Živković, Foto: Dan

„Za dvije godine su odveli državu na oltar izdaje i prodaje. Sad su se drznuli da udare na kičmu države, na Ustav, da udare na pretke i na našu majku Crnu Goru koja ih je hranila. Udarali su misleći da nemamo hrabrosti da im odgovorimo. I s ovog mjesta im poručujem da su nas potcijenili. Potcijenili su stamenu, slobodarsku Crnu Goru, vjerujući da je sve završeno. Ne da nije završeno, tek je počelo. Čuće nas i danas, i sjutra, i svakog dana, na svakom mjestu“, kazao je Živković.

On je poručio da od večeras „ništa više neće biti isto“.

„Nema bijelih rukavica, nema umivene retorike s rušiteljma. Zna se šta znači kad se brani dostojanstvo. To su velike kukavice. Znaju da nema veće svetinje od odbrane države“, kazao je Živković.

Foto: Vijesti

Portparol Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević je rekao da su večeras na skupu odbrane Ustava.

„Nećemo dozvoliti gaženje institucija i dalje ponižavanje države. Naši oponenti su uspjeli i naumu da nas izvedu na ulicu. Nek znaju da smo i ulici naredni. Ovo su ljudi koji su prošli Belveder, Bogetiće, 13. jul u Nikšiću, sve nedaće u posljednje dvije godine. Kod nas nema trunke straha, jer smo na pravoj strani. Ne plaše nas Dritanovi suzavci i gumeni meci. Ne plaši nas ni njegova vika“, kazao je Zirojević.

Foto: Jelena Jovanović

Govorio je i Danilo Kalezić.

„Naš cilj je evropska država a ne rusko-srpska gubernija. Politika Aleksandra Vučića opet prijeti da zapali Balkan. A to sada radi Dritan Abazović“, kazao je Kalezić.

Protest je podržao i predsjednik države Milo Đukanović.

“Podrška protestnom skupu čiji je cilj vraćanje kredibiliteta i legitimiteta institucijama i zaštita Crne Gore”, kazao je ranije Đukanović.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije