Connect with us

DRUŠTVO

ISTIČE DA PANDEMIJA JOŠ NIJE ZAVRŠENA

Galić najavio: Ukidanje nošenja maski u školama vjerovatno u maju

Prema riječima direktora Instituta za javno zdravlje, ni maskama ni skraćenim časovima ne mogu se apsolutno zaštititi ni djeca ni ostali građani, već se govori samo o smanjenju nivoa rizika

Mjere u školama, koje se tiču nošenja zaštitnih maski, vjerovatno će biti ukinute u maju, ali će časovi, sudeći po očekivanjima epidemiloga, do kraja školske godine trajati po 30 minuta.

To je kazao direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić, gostujući u Roditeljskom kutku Udruženja roditelja, dodajući da zbog toga insistiraju i mole roditelje da se još malo izdrži.

„Ukoliko ne bude mutacija već u maju mjesecu, kada bude ljepše vrijeme i kada prostorije budu mogle da se luftiraju, možemo očekivati da se relaksiraju i mjere po pitanju maski“, naveo je Galić.

Komentarišući navode roditelja da se, uprkos i dalje važećim mjerama, maske skoro više i ne nose u školama, Galić je istakao da on nema takve informacije.

Zbog stava Ministarstva prosvjete da nijedno dijete ne može biti vraćeno iz škole ukoliko ne poštuje epidemijske mjere dio đaka od samog starta nije nosio maske. Galić ističe da to što djeca ne nose maske na odmoru i dok su u dvorištu, ne isključuje svrsishodnost ovih mjera u zatvorenom prostoru.

„Drugačije je prenošenje virusa u zatvorenom prostoru i na otvorenom. To je očigledno razlog zašto i dalje imamo određeni procenat oboljelih, jer se mjere ne primjenjuju. Građani nijesu svjesni da nepoštovanjem mjera samo produžavamo pandemiju“, rekao je Galić, dodajući da nošenje maski nikom nije lagodno, ali bez obzira kako se građani ponašaju, ljekari će i dalje insistirati na onome za što smatraju da je značajno za zdravlje kako djece, tako i odraslih.

Prema njegovim riječima, ni maskama ni skraćenim časovima ne mogu se apsolutno zaštititi ni djeca ni ostali građani, već se govori samo o smanjenju nivoa rizika.

„Maske su sada jako bitne za djecu zbog toga što se u našoj zemlji generalno djeca ne vakcinišu, po preporukama NITAG-a jasno je precizirano do kojeg uzrasta. Nošenjem maski djeca se štite, ne samo od obolijevanja od COVID-a 19, već i od drugih respiratornih virusa. U ove dvije godine smo vidjeli da nemamo veliki broj oboljelih od drugih respiratornih virusa, čak ni nekih virusa poput ovčijih boginja koje su imale epidemijsko širenje na lokalnom nivou. To je sad zaustavljeno i upravo je to rezultat nošenja maski. Časovi traju po pola sata baš iz razloga da bi smanjili vrijeme koje djeca borave u zatvorenom prostoru. To je takođe jedan od većih rizika za Drugačije je prenošenje virusa u zatvorenom prostoru i na otvorenom. To je očigledno razlog zašto i dalje imamo određeni procenat oboljelih, jer se mjere ne primjenjuju. Građani nijesu svjesni da nepoštovanjem mjera samo produžavamo pandemiju“, rekao je Galić, dodajući da nošenje maski nikom nije lagodno, ali bez obzira kako se građani ponašaju, ljekari će i dalje insistirati na onome za što smatraju da je značajno za zdravlje kako djece, tako i odraslih.

Prema njegovim riječima, ni maskama ni skraćenim časovima ne mogu se apsolutno zaštititi ni djeca ni ostali građani, već se govori samo o smanjenju nivoa rizika.

„Maske su sada jako bitne za djecu zbog toga što se u našoj zemlji generalno djeca ne vakcinišu, po preporukama NITAG-a jasno je precizirano do kojeg uzrasta. Nošenjem maski djeca se štite, ne samo od obolijevanja od COVID-a 19, već i od drugih respiratornih virusa. U ove dvije godine smo vidjeli da nemamo veliki broj oboljelih od drugih respiratornih virusa, čak ni nekih virusa poput ovčijih boginja koje su imale epidemijsko širenje na lokalnom nivou. To je sad zaustavljeno i upravo je to rezultat nošenja maski. Časovi traju po pola sata baš iz razloga da bi smanjili vrijeme koje djeca borave u zatvorenom prostoru. To je takođe jedan od većih rizika za za obolijevanje, ali i da bi zaštitili nastavnike. Jako je teško da se drže predavanja i uspostavlja interakcija sa djecom kada se nosi maska. To su neki od elemenata zbog kojih je uspostavljen ovaj način organizovanja nastave“, objašnjava Galić.

Iako je broj zaraženih od koronavirusa bio u porastu upravo u periodu kada su djeca bila na zimskom raspustu, Galić tvrdi da to ne znači da nisu imali uticaja na širenje epidemije.

„Djeca su prije svega u epidemijskoj krivoj pokazivale sve karakteristike, kao i druge uzrasne grupe. Kada su krenuli u školu, nakon raspusta, zabilježili smo, nakon dvije do četiri nedjelje, porast u broju obolijevanja kod osoba starije životne dobi od preko 65 godina. To znači da su djeca prenosila virus. Nijesmo uveli mjere samo da bi djeca išla u škole, već nam je prije svega uvijek cilj da zaštitimo osobe starije životne dobi koje su rizične grupe i najosjetljiviji su na virus“, rekao je Galić.

Drugi razlog zbog kojeg su oprezno pristupili načinu organizovanja nastave i primjeni mjera u školama je, kako je dodao, i to što nismo dovoljno upućeni kako će koronavirus djelovati na dijete koje je oboljelo. Da bi se sagledale moguće posljedice, potrebne su, kaže on, godine.

Odgovarajući na pitanje da li ima istine i u tome da odluka o skraćenim časovima sve manje ima veze sa epidemijom, već je posljedica nespremnosti školskog sistema da se u kratkom roku vrati na regularan model nastave, Galić je ponovio da zadnju riječ o obrazovanju daje Ministarstvo prosvjete.

„Mi tu možemo da damo samo preporuke. Desilo se da je Ministarstvo zdravlja preuzelo na sebe odgovornost vezano za nošenje maski, upravo iz tog razloga što smo bili u problemu sa vremenom, počinjala je školska godina, još uvijek se nije donosila zvanična odluka i u nekim pravnim okvirima koji su to dozvoljavali, donijeta je ta odluka. U ovom trenutku pretpostavljam da je jako teško dok traje polugodište izvršiti izmjenu po pitanju dužine trajanja časova. Istina je da dok se god nose maske lagodnije je da časovi traju po pola sata“, kazao je, između ostalog, Galić.

Prema njegovim riječima, Institut nije nikada zadirao u ingerencije Ministarstva prosvjete u organizacionom smislu, već su samo zajedno razmatrali situaciju.

Prenoseći stav epidemiologa, Galić ističe da pandemija još nije završena, a Crna Gora je sada u stabilnoj fazi.

„Sve ostale zemlje koje su naglo ukinule mjere a imale su veliki opseg vakcinacijom kao što su Danska ili Austrija, u međuvremenu su opet zabilježile epidemiološku situaciju u uzlaznoj putanji, sa povećanim brojem hospitalizovanih i preminulih. I rezultat je istraživanja da vakcina u ovom trenutku i sa ovim sojem ne može da zaštiti od obolijevanja. Zbog toga su i uvedene mjere poput nošenja maski u zatvorenim prostorijama, pa i u obrazovnim ustanovama“, rekao je Galić.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Zemljotres kod Plava

„Na osnovu teorijskog modela makroseizmičkog polja ovog regiona, magnitude zemljotresa i dubine hipocentra, ovaj zemljotres nije mogao izazvati materijalne štete u epicentralnom području“

Foto: Opština Plav

Sektor za seizmologiju Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore je večeras u 21.06 časova registrovao zemljotres manje jačine, sa epicentrom 11 km zapadno od Plava, saopšteno je iz tog zavoda.

Jačina zemljotresa u hipocentru (žarištu) iznosila je 2,8 jedinica Rihterove skale, što odgovara epicentralnom intenzitetu od IV-V stepeni Merkalijeve skale (MCS).

Prema preliminarnim podacima obrade, žarište ovog zemljotresa locirano je na dubini od 11 km.

“Na osnovu teorijskog modela makroseizmičkog polja ovog regiona, magnitude zemljotresa i dubine hipocentra, ovaj zemljotres nije mogao izazvati materijalne štete u epicentralnom području”, zaključuje se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Hrabri Aleksandar Mišnić iz Mojkovca spasio mladog sugrađanina iz nabujale Tare

„Gledajući kako Tara odnosi jedan mladi život. U glavi mi je bilo samo jedno: da uskočim u rijeku i spasim ga“, priča Aleksandar

Foto: Screenshot/Fejsbuk

Kišni, hladni nedjeljni dan u Mojkovcu mogao je biti poput svakog drugog, siv i tih. No, jedan gest hrabrosti unio je svjetlost u ovu malu varoš na sjeveru Crne Gore. U trenutku kada je sudbina odlučila da testira snagu jednog života, Aleksandar Mišnić, mladi, vedri i hrabri momak, pokazao je koliko daleko ljudska dobrota može ići. On je iz nabujale Tare spasio jedan mladi život.

Na pitanje o tom hrabrom podvigu, Aleksandar je za Portal RTCG ispričao svoju priču.

„Majka i ja smo se vraćali kući, kad me kum pozvao i rekao da je neko skočio u Taru. Mi živimo pored rijeke. Iako sam prije tog poziva mislio o tome koliko je hladno i kako je zima već stigla, odjednom su nestali i zima i strah. Bez oklijevanja sam potrčao duž nasipa, oko 300 metara, gledajući kako Tara odnosi jedan život. U glavi mi je bilo samo jedno: da uskočim u rijeku i spasim ga“, priča Aleksandar.

Aleksandar je jurio kroz nepristupačan teren prepun šiblja, svjestan da je svaki trenutak ključan. Tara, poznata po svojoj hladnoći i snazi, bila je nemilosrdna.

„Bio sam svjestan da, ako ga rijeka odnese u dublji dio, neće biti šanse da ga spasim. To sebi ne bih oprostio,“ prisjeća se Aleksandar.

Most u Mojkovcu (Foto: Privatna arhiva)

Iako su uslovi bili izuzetno teški, Aleksandar je, uskočio u nabujalu rijeku. Uspio je uhvatiti mladića oko struka.

Iako vidno ugruvan i isklizavajući iz ruku, Aleksandar nije odustajao.

„Tih pet-šest minuta borbe s rijekom činilo se kao vječnost“, rekao je.

Kako kaže, zahvaljujući snazi duha i fizičkoj izdržljivosti, uspio je izvući mladića na obalu, gdje su ga čekali prijatelji i medicinski tim hitne pomoći iz Mojkovca.

„Moji prijatelji i momci iz hitne pomogli su mi da ga prebacimo na obalu. Moj prijatelj ga je ubacio u auto i prevezao do magistrale, gdje ga je čekala hitna pomoć koja ga je dalje zbrinula,“ objasnio je Aleksandar.

Mladić je ubrzo hospitalizovan, prvo u Bijelom Polju, a zatim prebačen u Podgoricu, gdje se i dalje oporavlja. Aleksandar, koji se redovno interesuje za njegovo zdravstveno stanje, nada se da će se potpuno oporaviti i da više nikada neće pokušati takav opasan čin.

Tara (Foto: Privatna arhiva)

Tek nakon što je sve prošlo, Aleksandar je postao svjestan veličine onoga što je učinio.

Ovaj hrabri čin podsjeća nas da život vrijedi borbe, da je svako od nas pozvan da u svakom trenutku bude čovjek.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Bečić: Vlada dala saglasnost za podizanje spomenika mitropolitu Amfilohiju u Beranama

„Spomenik mitropolitu Amfilohiju biće trajni podsjetnik na njegovu snagu, njegovu mudrost i njegovu ljubav prema Crnoj Gori i vjeri“, kazao je Bečić

Potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić je saopštio da je na današnjoj sjednici Vlade, kojom je on presjedavao, donijeta odluka o davanju saglasnosti Opštini Berane za izgradnju spomenika blaženopočivšem mitropolitu Crnogorsko-primorskom Amfilohiju u Beranama, koji je preminuo 2020. godine.

„Kao i prilikom donošenja novog pravednog Zakona o slobodi vjeroispovijesti u Skupštini Crne Gore, tako i ovog puta, imao sam tu čast da predsjedavam sjednicom Vlade Crne Gore na kojoj je usvojen predlog ministarke kulture i medija, dr Tamare Vujović i donijeta odluka o davanju saglasnosti za izgradnju spomenika mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju Radoviću. Lično sam imao privilegiju da s njim dijelim brojne razgovore, koji su za mene, kao i za mnoge, bili više od razgovora i običnog susreta“, saopštio je Bečić.

Kaže da mitropolita Amfilohija uloga nadilazi granice crkvenih i teoloških pitanja, jer je „bio most između različitih epoha, kultura i tradicija, posvećen obnovi duhovnih vrijednosti i očuvanju duše Crne Gore“.

„Njegova misija bila je veća od jednog života, ona je bila potraga za dubljim razumijevanjem našeg bića i postojanja, za očuvanjem duha, tradicije i našeg nasljeđa“, dodaje on.

Navodi i da je mitropolita Amfilohija ime bilo poznato i cijenjeno u svjetskim intelektualnim i duhovnim krugovima.

„Njegovo djelovanje nije bilo samo lokalno, već univerzalno, povezivao je Crnu Goru sa širim svijetom, jačajući našu zemlju ne samo kao kulturnu, već i kao moralnu silu na međunarodnoj sceni. Njegov život i djelo nisu samo priča o jednom čovjeku – to je priča o cijeloj Crnoj Gori, o našim korijenima i nadama. Njegovo nasljeđe živi kroz sve nas, kroz svaku misao, kroz svaku molitvu, kroz svako djelo koje nas podsjeća na to koliko je važno ostati vjeran svojim vrijednostima, ali istovremeno otvoren za svijet. Spomenik mitropolitu Amfilohiju biće trajni podsjetnik na njegovu snagu, njegovu mudrost i njegovu ljubav prema Crnoj Gori i vjeri“, zaključio je Bečić.

„Vijesti“ su prethodno objavile da su ministri iz redova Bošnjačke stranke i albanskih partija napustili sjednicu, zbog namjere Vlade da da saglasnost na podizanje spomenika. Listu su to potvrdila dva učesnika današnje sjednice.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije