Connect with us

DRUŠTVO

ISTIČE DA PANDEMIJA JOŠ NIJE ZAVRŠENA

Galić najavio: Ukidanje nošenja maski u školama vjerovatno u maju

Prema riječima direktora Instituta za javno zdravlje, ni maskama ni skraćenim časovima ne mogu se apsolutno zaštititi ni djeca ni ostali građani, već se govori samo o smanjenju nivoa rizika

Mjere u školama, koje se tiču nošenja zaštitnih maski, vjerovatno će biti ukinute u maju, ali će časovi, sudeći po očekivanjima epidemiloga, do kraja školske godine trajati po 30 minuta.

To je kazao direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić, gostujući u Roditeljskom kutku Udruženja roditelja, dodajući da zbog toga insistiraju i mole roditelje da se još malo izdrži.

„Ukoliko ne bude mutacija već u maju mjesecu, kada bude ljepše vrijeme i kada prostorije budu mogle da se luftiraju, možemo očekivati da se relaksiraju i mjere po pitanju maski“, naveo je Galić.

Komentarišući navode roditelja da se, uprkos i dalje važećim mjerama, maske skoro više i ne nose u školama, Galić je istakao da on nema takve informacije.

Zbog stava Ministarstva prosvjete da nijedno dijete ne može biti vraćeno iz škole ukoliko ne poštuje epidemijske mjere dio đaka od samog starta nije nosio maske. Galić ističe da to što djeca ne nose maske na odmoru i dok su u dvorištu, ne isključuje svrsishodnost ovih mjera u zatvorenom prostoru.

„Drugačije je prenošenje virusa u zatvorenom prostoru i na otvorenom. To je očigledno razlog zašto i dalje imamo određeni procenat oboljelih, jer se mjere ne primjenjuju. Građani nijesu svjesni da nepoštovanjem mjera samo produžavamo pandemiju“, rekao je Galić, dodajući da nošenje maski nikom nije lagodno, ali bez obzira kako se građani ponašaju, ljekari će i dalje insistirati na onome za što smatraju da je značajno za zdravlje kako djece, tako i odraslih.

Prema njegovim riječima, ni maskama ni skraćenim časovima ne mogu se apsolutno zaštititi ni djeca ni ostali građani, već se govori samo o smanjenju nivoa rizika.

„Maske su sada jako bitne za djecu zbog toga što se u našoj zemlji generalno djeca ne vakcinišu, po preporukama NITAG-a jasno je precizirano do kojeg uzrasta. Nošenjem maski djeca se štite, ne samo od obolijevanja od COVID-a 19, već i od drugih respiratornih virusa. U ove dvije godine smo vidjeli da nemamo veliki broj oboljelih od drugih respiratornih virusa, čak ni nekih virusa poput ovčijih boginja koje su imale epidemijsko širenje na lokalnom nivou. To je sad zaustavljeno i upravo je to rezultat nošenja maski. Časovi traju po pola sata baš iz razloga da bi smanjili vrijeme koje djeca borave u zatvorenom prostoru. To je takođe jedan od većih rizika za Drugačije je prenošenje virusa u zatvorenom prostoru i na otvorenom. To je očigledno razlog zašto i dalje imamo određeni procenat oboljelih, jer se mjere ne primjenjuju. Građani nijesu svjesni da nepoštovanjem mjera samo produžavamo pandemiju“, rekao je Galić, dodajući da nošenje maski nikom nije lagodno, ali bez obzira kako se građani ponašaju, ljekari će i dalje insistirati na onome za što smatraju da je značajno za zdravlje kako djece, tako i odraslih.

Prema njegovim riječima, ni maskama ni skraćenim časovima ne mogu se apsolutno zaštititi ni djeca ni ostali građani, već se govori samo o smanjenju nivoa rizika.

„Maske su sada jako bitne za djecu zbog toga što se u našoj zemlji generalno djeca ne vakcinišu, po preporukama NITAG-a jasno je precizirano do kojeg uzrasta. Nošenjem maski djeca se štite, ne samo od obolijevanja od COVID-a 19, već i od drugih respiratornih virusa. U ove dvije godine smo vidjeli da nemamo veliki broj oboljelih od drugih respiratornih virusa, čak ni nekih virusa poput ovčijih boginja koje su imale epidemijsko širenje na lokalnom nivou. To je sad zaustavljeno i upravo je to rezultat nošenja maski. Časovi traju po pola sata baš iz razloga da bi smanjili vrijeme koje djeca borave u zatvorenom prostoru. To je takođe jedan od većih rizika za za obolijevanje, ali i da bi zaštitili nastavnike. Jako je teško da se drže predavanja i uspostavlja interakcija sa djecom kada se nosi maska. To su neki od elemenata zbog kojih je uspostavljen ovaj način organizovanja nastave“, objašnjava Galić.

Iako je broj zaraženih od koronavirusa bio u porastu upravo u periodu kada su djeca bila na zimskom raspustu, Galić tvrdi da to ne znači da nisu imali uticaja na širenje epidemije.

„Djeca su prije svega u epidemijskoj krivoj pokazivale sve karakteristike, kao i druge uzrasne grupe. Kada su krenuli u školu, nakon raspusta, zabilježili smo, nakon dvije do četiri nedjelje, porast u broju obolijevanja kod osoba starije životne dobi od preko 65 godina. To znači da su djeca prenosila virus. Nijesmo uveli mjere samo da bi djeca išla u škole, već nam je prije svega uvijek cilj da zaštitimo osobe starije životne dobi koje su rizične grupe i najosjetljiviji su na virus“, rekao je Galić.

Drugi razlog zbog kojeg su oprezno pristupili načinu organizovanja nastave i primjeni mjera u školama je, kako je dodao, i to što nismo dovoljno upućeni kako će koronavirus djelovati na dijete koje je oboljelo. Da bi se sagledale moguće posljedice, potrebne su, kaže on, godine.

Odgovarajući na pitanje da li ima istine i u tome da odluka o skraćenim časovima sve manje ima veze sa epidemijom, već je posljedica nespremnosti školskog sistema da se u kratkom roku vrati na regularan model nastave, Galić je ponovio da zadnju riječ o obrazovanju daje Ministarstvo prosvjete.

„Mi tu možemo da damo samo preporuke. Desilo se da je Ministarstvo zdravlja preuzelo na sebe odgovornost vezano za nošenje maski, upravo iz tog razloga što smo bili u problemu sa vremenom, počinjala je školska godina, još uvijek se nije donosila zvanična odluka i u nekim pravnim okvirima koji su to dozvoljavali, donijeta je ta odluka. U ovom trenutku pretpostavljam da je jako teško dok traje polugodište izvršiti izmjenu po pitanju dužine trajanja časova. Istina je da dok se god nose maske lagodnije je da časovi traju po pola sata“, kazao je, između ostalog, Galić.

Prema njegovim riječima, Institut nije nikada zadirao u ingerencije Ministarstva prosvjete u organizacionom smislu, već su samo zajedno razmatrali situaciju.

Prenoseći stav epidemiologa, Galić ističe da pandemija još nije završena, a Crna Gora je sada u stabilnoj fazi.

„Sve ostale zemlje koje su naglo ukinule mjere a imale su veliki opseg vakcinacijom kao što su Danska ili Austrija, u međuvremenu su opet zabilježile epidemiološku situaciju u uzlaznoj putanji, sa povećanim brojem hospitalizovanih i preminulih. I rezultat je istraživanja da vakcina u ovom trenutku i sa ovim sojem ne može da zaštiti od obolijevanja. Zbog toga su i uvedene mjere poput nošenja maski u zatvorenim prostorijama, pa i u obrazovnim ustanovama“, rekao je Galić.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Specijalna policija opkolila selo Orahovica kod Bijelog Polja: Sumnjaju da je tu Balijagić

Alija Balijagić, osumnjičeni da je izvršio ubistvo u kojem su stradali brat i sestra Jovan i Milenka Madžgalj, šesti dan je nedostupan nadležnim organima koji tragaju za njim

Foto: Privatna arhiva

Službenici policije Crne Gore opkolili su selo Orahovica i okolna mjesta, radi provjere informacije da je osumnjičeni za dvostruko ubistvo viđen na tom području. To je potvrđeno za portal Dan iz više izvora bliskih potrazi.

Kako je nezvanično saopšteno za portal Dan, policija provjerava svaku dojavu koja je vezana za Balijagića, pa tako i ovu.

Alija Balijagić, osumnjičeni da je izvršio ubistvo u kojem su stradali brat i sestra Jovan i Milenka Madžgalj, šesti dan je nedostupan nadležnim organima koji tragaju za njim.

Viši sud u Bijelom Polju je, kako je juče objavio portal Dan, po predlogu Višeg tužilaštva Bijelo Polje raspisao lokalnu potjernicu za Balijagićem.

Podsjećamo, kako je u razgovoru za portal Dan rekao kriminolog i profesor na Pravnom fakultetu u Podgorici Velimir Rakočević, osumnjičeni je u prednosti jer poznaje teren i postaje sve veća prijetnja kkao vrijeme odmiče jer mu ponestaje sredstava za preživljavanje.

Helikopteri su ovih dana nadletali sela u bjelopoljskoj opštini, u blizini kuće u kojoj je živio osumnjičeni za svirep zločin Alija Balijagić. Policija je pretražila rejon u kojem su sela Golubače, Modri do, Banje selo, Čeoče, Grančarevo, Okladi.

Kako je portal Dan izvještavao, od trenutka kada je zločin prijavljen policija je sve raspoložive kapacitete angažovala povodom ovog slučaja.

Pored toga angažovana je i podrška specijalnih timova Vojske Crne Gore.

Bijelo Polje, prilazi tom gradu i izlazi iz njega, kao i selo Sokolac u rejonu Tomaševa u kojem se zločin i desio, pod policijskom su opsadom.

U potragu su i dalje uključene sve raspoložive snage Uprave policije, uključujući i helikopterske jedinice, kao i specijalne snage policije i psi tragači.

Angažovani su i pripadnici Posebne jedinice policije i Protivterorističke jedinice policije.

Osumnjičeni za ubistvo je Alija Balijagić, višestruki povratnik. Policija sumnja da je i dalje naoružan.

Podsjećamo, načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore Zoran Lazarević saopštio je u nedelju da je teren ogroman, radi se o velikoj šumskoj površini i teško pristupačnom terenu, ali se potraga za osumnjičenim nastavlja.

Takođe, kazao je da je osumnjičeni lice koje dobro poznaje ovaj reon i da je nepredvidivog ponašanja.

Đaci u ovom reonu ne idu u školu, već radi bezbjednosti nastavu prate onlajn.

Podsjećamo, Uprava policija apeluje na mještane sela da ne izlaze iz kuća i ne puštaju nepoznata lica jer je ubica još uvijek na slobodi.

Policija se u ranijem zvanično oglasila povodom ovog ubistva.

„Večeras je oko 21.10 časova policiji u Bijelom Polju prijavljeno da su u zaseoku Sokolac u blizini Tomaševa života lišena dva lica starije životne dobi, čija su tijela pronađena u kući, a da se izvršilac naoružan dao u bjekstvo. Sve raspoložive policijske jedinice Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“, Protivterorističke jedinice, policijski psi i helikopterska jedinica MUP-a i Vojske Crne Gore stavljene su na raspolaganje i preduzimaju intenzivne aktivnosti u cilju lociranja i lišenja slobode ovoga lica. Apelujemo na građane Bijelog Polja, naročito mještane pomenutog sela, da budu oprezni, ostanu u svojim objektima stanovanja i ne dozvole ulazak u iste nepoznatim licima, dok policija preduzima sve aktivnosti iz svoje nadležnosti u cilju stavljanja bezbjednosne situacije pod kontrolu i lišenja slobode izvršioca. Osim toga, apelujemo na građane da bilo koju informaciju koju smatraju da može biti značajna, u odnosu na ovaj događaj, prijave policiji. O daljim tokom dešavanja policija će se blagovremeno oglasiti“, navodi se saopštenju UP objavljenog u petak veče.

Intenzivna akcija policije i svih službi koje su uključene povodom rješavanja ovog zločina i pronalaska ubice su i dalje u toku.

Apel građanima

Iz Uprave policije Crne Gore ranije su uputili apel građanima.

„U ovoj fazi izviđaja Uprava policije na osnovu zakonskih propisa i odgovarajućeg odobrenja nadležnog tužilaštva objavljuje fotografiju lica koje se potražuje, te obavještava i apeluje na javnost, da ukoliko primijete ovo lice ista saznanja odmah prijave, odnosno saopšte policiji pozivom na broj dežurne službe Odjeljenja bezbjednosti Bijelo Polje 067/184-844 ili na besplatni broj 122, najbližoj policijskoj stanici ili na drugi način“, naveli su u saopštenju.

Dodaju da građani saznanja o ovom licu policiji, pozivom na ove brojeve, mogu saopštiti i anonimno.

„Još jednom apelujemo na građane Bijelog Polja, naročito mještane pomenutog sela, da budu oprezni, ostanu u svojim objektima stanovanja i ne dozvole ulazak u iste nepoznatim licima, dok policija preduzima sve aktivnosti iz svoje nadležnosti u cilju stavljanja bezbjednosne situacije pod kontrolu i lišenja slobode izvršioca“, naveli su iz UP.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Potez taksiste oduševio region: Porodici se pokvario auto na putu ka Crnoj Gori, on im u tri sata ujutru dao svoj

Izuzetnoj humanost jednog Novopazarca, koji je porodici Šćepanović pritekao u pomoć u nevolji

Foto: Screenshot

Porodica Šćepanović prije nekoliko dana svjedočila je izuzetnoj humanosti jednog Novopazarca, koji im je pritekao u pomoć u nevolji.

Kada se ovim Despotovčanima pokvario automobil na putu ka Crnoj Gori, gdje su žurili na sahranu bliskog člana porodice, taksista Mesud Mašović im je u tri sata poslije ponoći ponudio svoj automobil, kako bi mogli da nastave put.

Dirnuti njegovim gestom, Ana i Zoran Šćepanović podijelili su priču putem društvenih mreža i tako su mnogi čuli za Mesudovu dobrotu.

“Cijeli taj događaj nas je razbudio i nismo mogli da vjerujemo da takvi ljudi postoje. Čovjek nam nije dao samo svoja kola – on je nama dao svoj hljeb, nešto od čega zarađuje. Niti sam doživjela, niti sam čula da je neko doživio neku sličnu priču”, kaže Ana Šćepanović.

Mesud kaže da, kada je čuo da je Zoranu preminuo brat i da je to razlog zbog kog su u sitne sate žurili put Crne Gore, ni trenutka nije oklijevao da im ponudi svoj automobil.

“On je bio zatečen i zbunjen. To sam osjetio kod njega. Rekao sam: ‘Nema ti drugog rješenja, ima da čekaš majstora do ujutru’. Uhvatio sam ga na brzinu da prihvati, jer je oklijevao, a posle sam odšlepao njegov auto kod majstora”, kaže humani Novopazarac, na kog su njegovi sugrađani ponosni.

Mašovićevo geslo u životu, kako kaže, je da se dobro uvijek vraća.

“Uvijek kažem, dobro se vrati na zdravlje i moje familije i mene”, kaže Mesud, koji skromno dodaje i da su svi Novopazarci takvi.

Izvor: Euronews

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Stanovnici Vraneške doline kod Bijelog Polja traže ostavke vrha policije: Najavili blokadu puta zbog propusta u radu koji su uzrokovali ubistvo brata i sestre u Sokolcu

Policija traga za Alijom Balijagićem, koji se sumnjiči da je, u petak uveče, iz puške usmrtio sestru i brata Milenku i Jovana Madžgalja, a prije ubistva oko pola mjeseca nesmetano se kretao po Sokolcu i okolnim selima sa puškom i redenikom, predstavljajući se kao lovac

Foto: Vanja Rakonjac (RTCG), privatna arhiva

Stanovnici Vraneške doline, traže kolektivnu odgovornost i hitnu smjenu direktora Uprave policije Zorana Brđanina i njegovih pomoćnika, svih direktora direktorata, načelnika Regionalnog centra „Sjever“ Harisa Đurđevića sa pomoćnicima, komandira policije opšte nadležnosti, šefa kriminalističke policije u Odjeljenju bezbjednosti Bijelo Polje, zbog propusta u radu koji su, kako tvrde, uzrokovali dvostruko ubistvo u Sokolcu kod Bijelog Polja, koje je počinio Alija Balijagić (65).

Ukoliko se u roku pet dana ništa ne preduzme, najavili su blokadu magistralnog puta Bijelo Polje – Mojkovac, u mjestu Slijepač most.

Balijagić se sumnjiči da je u petak uveče, iz puške usmrtio sestru i brata Milenku i Jovana Madžgalja, a prije ubistva oko pola mjeseca nesmetano se kretao po Sokolcu i okolnim selima sa puškom i redenikom, predstavljajući se kao lovac.

Obraćajući se predsjednicima Crne Gore i Skupštine Crne Gore kao i ministru unutrašnjih poslova mještani Vraneške doline navode da su 25. oktobra svirepo ubijeni nedužni građani naše države, zbog čega u njihovom obraćanju nema političke konotacije niti izazivanja podjela po nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti.

„Nećemo dozvoliti da se propusti koji su doveli do stradanja naših sugrađana zataškaju i odgovornost prenese na neposrednog počinioca tog zločina. Članom 28 Ustava Crne Gore naša država se obavezala da jamči dostojanstvo i sugurnost čovjeka, kao i nepovredivost njegovog fizičkog i psihičkog integriteta. Državu predstavljaju državni organi u kojima su radni odnos zasnovali lica za vršenje poslova kojim se ostvaruje Ustavom, zakonom i drugim propisima utvrđena nadležnost tog organa“, navode stanovnici Vraneške doline.

Ističu da su sigurni „da je do tragedije isključivo došlo zbog zbog neznanja službenika Uprave policije, koji nijesu sposobni da rade posao koji im je dat u nadležnost, a koje neznanje je uzrokovalo njihovu nesposobnost za blagovremeno reagovanje i sprečavanje ubistava“.

„Nikoga ne prozivamo po imenu i prezimenu, već isključivo po funkcijama koje obavljaju, jer je nedopustivo da tako odgovorne funkcije obavljaju službenici sa ‘kupljenim diplomama visokog obrazovanja’ koje su stečene za vrijeme ‘studija’ u tridesetim i kasnijim godinama života i to prevashodno na ‘privatnim’ univerzitetima u zemljama iz okruženja (najčešće u kafanama u Bijelom Polju i Prijepolju), gdje su ispiti iz jednog semestra polagani i položeni u jednom danu, a posebno što nema ‘nepoloženih’ ispita, niti obnovljenih godina . Nemamo ništa protiv tih ‘diploma’ i njihovih sticanja, jer je to privatna stvar tih lica, ali kada ona na osnovu njih zasnuju radni odnos u državnom organu, tada više nije njihova privatna stvar, već postaje javna stvar, iz razloga što oni odlučuju u ime države, a o pravima i obavezama građana koja im Ustav garantuje, a niko prije toga nije izvršio provjeru kvaliteta studiskog programa sa kojeg se prilaže diploma na osnovu naziva položenih ispita“, navode oni, dodajući da je jasno od koga su očekivali da ih štiti ako je jednostavno utvrditi stručno znanje službenika policije, počev od samog direktora Uprave policije, pa njegovih pomoćnika i ostalih direktora raznih direktorata.

Zbog toga zahtijevaju da se javno objave podaci o broju službenika Uprave policije koji su visoko obrazovanje stekli na državnim, a koji broj je stekao na privatnim uneverzitetima.

Nedopustivo je, navode dalje stanovnici Vraneške doline, da Uprava policije nije preventivno reagovala , odmah po saznanju za boravak i kretanje naoružanog čovjeka na području sela Sokolac i to desetak dana prije 25.oktobra, o čemu su imali informacije od građana koji su telefonskim putem pozivali OB Bijelo Polje , a i usmenim putem saopštavali ovlašćenom službenom licu, koji je te informacije prenosio svojim nadređenim.

„U ovom slučaju ne radi se o ‘iznenadom’ krivičnom djelu koje policija nije mogla spriječiti niti predvidjeti , već se radi o krivičnom djelu koje je policija, svojim preventivnim radom morala i bila dužna da spriječi, posebno što joj je poznato lice za koje su imali informaciju da je naoružano, kao i njegova deliktna prošlost, što izaziva ogorčenje ne samo najbližih srodnika stradalih, već i svih građana Bijelog Polja i Crne Gore. Dakle, njih nije samo ubio Alija Balijagić već i država, koja je na tako odgovorne funkcije imenovala neznavena lica“, navode stanovnici Vraneša.

Zbog svega pored pomenutih ostavki, traže ostavke i komandira policije opšte nadležnosti, kao i njegovih pomoćnika, šefa Кriminalističke policije u CB Bijelo Polje, kao i njegovih pomoćnika, kao i provjeru službenika Uprave policije i u drugim Regionalnim centrima i Centrima bezbjednosti.

Ukoliko se ne ispune zahtjevi u roku od pet dana, od danas Vranešani će blokirati magistralni put Bijelo Polje-Mojkovac u mjestu Slijepač most.

„Još jednom ističemo da naši zahtjevi nijesu u vezi sa politikom niti su usmjereni na izazivanje podjela po vjerskoj i nacionalnoj pripadnosti i ako je nakon događaja izostala blagovremena osuda vjerskih zajednica i njihovih predstavnika na isti, a dok su u ranijem periodu njihove reakcije bile momentalne i to za manje bitne stvari u odnosu na učinjena zvjerska ubistva , što u svakom slučaju ne zamjeramo, ali pamtimo“, navodi se u otvorenom pismu stanovnika Vraneške doline koje su potpisali predsjednici Savjeta mjesnih zajednica Veselin Gogić i Slobodan Leković.

Izvor: Vijesti 

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije