Connect with us

EKONOMIJA

NIKOG NIJE BRIGA

Gdje je zapelo sa Kućom voća u Andrijevici: Projekat propada, država ne mari?

Više je nego očigledno da je ovaj kapitalni projekat “u ćorsokaku”, nestaje u korovu, neki bi rekli i propao, ali da se “ta bruka pokušava sakriti makar dok ne prođe još nekoliko izbora”

Foto: Berane online

Trebalo je da je u Andrijevici već uveliko izgrađen objekat Kuća voća, trebalo je da se zaposle mladi ljudi, trebalo je da to pomogne razvoju ove varošice koja je iz godine u godinu sve praznija i iz koje se samo odlazi. Trebalo je, ali se ništa od ovoga nije dogodilo. Više je nego očigledno da je ovaj kapitalni projekat “u ćorsokaku”, nestaje u korovu, neki bi rekli i propao, ali da se “ta bruka pokušava sakriti makar dok ne prođe još nekoliko izbora”.

Zacrtani cilj iz 2018. godine – izgradnja Kuće voća u Andrijevici u krugu nekadašnje kasarne JNA, nijedna Vlada do sada nije uspjela da ostvari. Završetak kompletnih radova na izgradnji ovog poslovnog objekta, koji se finansiraju iz državnog kapitalnog budžeta, a čija je ukupna vrijednost oko dva miliona eura, prema riječima bivšeg predsjednika opštine, trebalo je da bude do oktobra 2019. godine.

Međutim, sve je ostalo samo mrtvo slovo na papiru i do današnjeg dana, tako da Andrijevčani na realizaciju ovog strateški važnog projekta i dalje čekaju.

Foto: Berane online

Danas umjesto završenog objekta imamo završene samo grube građevinske radove. Saznajemo da se u poslednje dvije godine izvođač nije pojavljivao na gradilištu, te da je u međuvremenu raskinut ugovor sa istim.

Mještani Andrijevice podržavaju projekat izgradnje fabrike za preradu voća.

Milija Kićović, jedan od najvećih otkupljivača maline, borovnice… u ovom kraju, kaže da bi im to mnogo značilo zbog razvoja poljoprivrede.

“To bi značilo, pored ostalog, otvaranje novih radnih mjesta za mlade ljude u Andrijevici”, poručuje Kićović za Portal Berane online.

Ali, pođimo redom…

Sve je počelo još 2016. godine kada je tadašnji ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja u DPS Vladi, Petar Ivanović saopštio da će Kuća voća, koja će biti izgrađena u Andrijevici, snažno doprinijeti razvoju poljoprivredne proizvodnje.

“To će biti reprezentativan objekat na prostoru Andrijevice”, rekao je Ivanović koji je tada boravio u radnoj posjeti Andrijevici.

Već naredne godine je potpredsjednik Vlade i novi ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutin Simović kazao da su stvorene sve pretpostavke za početak gradnje Kuće voća u Andrijevici čime će se doprinijeti daljem razvoju tog područja i sjevera.

“I danas smo zajedno. U Andrijevici, sa domaćinom – predsjednikom Opštine i njegovim saradnicima, sa vrijednim proizvođačima i preduzetnicima. I danas nas je okupila težnja ka napretku i projekti koje ćemo zajedno realizovati. Ovo su dobre vijesti koje nas posebno raduju, jer doprinose razvoju sjevera i donose nova radna mjesta”, ocijenio je Simović u izjavi za medije tada.

Bivši predsjednik opštine Andrijevica Srđan Mašović, iz redova DPS-a, je u martu 2020. godine izjavio da bi Kuća voća, trebalo svečano da se otvori početkom jeseni te godine. On je tada i kazao da su odrađeni grubi poslovi na predviđenim objektima, a da će ubrzo početi finalni radovi koji podrazumijevaju i opremanje unutrašnjeg dijela zgrade.

“Odrađeni su grubi radovi. Očekujemo da izvođači ubrzo nastave radove koji se tiču uređenja objekta i okolnog prostora, što znači da već na jesen možemo očekivati svečano otvaranje ovog reprezentativnog zdanja” , naglasio je Mašović.

Međutim, od otvaranja naravno nije ništa bilo.

Foto: Berane online

Sa druge strane, bivši ministar poljoprivrede, šumarstva i Aleksandar Stijović prilikom obilaska Kuće voća u Andrijevici u avgustu 2021. konstatovao da je stanje na projektu loše, da radovi nijesu napredovali dogovorenom dinamikom i da se radi o kašnjenju od gotovo jednu i po godinu u tom trenutku, uz zaključak da se u narednom periodu pitanje projekta mora riješiti.

“Iako su radovi počeli 27. aprila 2018. godine, pri čemu je ugovoreni rok bio 18 mjeseci, do sada je ostvareno tek 48 odsto planiranog ugovora”, rekli su iz Ministarstva tada.

“Projekat kasni, niko nije odgovaran”

Iz aktuelne lokalne vlasti, koju čine SNP, DF i Demokrate, se žale da se već duži vremenski period kasni se realizacijom ovog važnog projekta za njihov kraj, kao i da odgovornost za to niko ne preuzima. Iz Vlade im govore da se obrate Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, dok ih oni potom upućuju na Upravu kapitalnih investicija i druge službe.

“Predsjednik opštine Andrijevica Željko Ćulafić održao je nedavno sastanak sa direktorom Uprave za kapitalne projekte Esminom Bećovićem i tom prilikom smo obaviješteni da je sa firmom Neimar inženjering doo iz Podgorice, koja je zadužena za izvođonje radova, raskinut ugovor. Ono što je zajednički definisano na sastanku jeste da objekat Kuća voća u Andrijevici treba da se završi”, kazao je menadžer Opštine Andrijevica Miloš Čukić za Portal Berane online.

Čukić, Foto: Privatna arhiva

Ističe da je sam objekat Kuće voća u gruboj konstrukciji izgrađen, te da je u edukativno – prodajnom dijelu završeno 80% posla.

“Najveći problem kod ovog projekta jeste u proizvodnom dijelu i ogleda se u samoj tehnologiji proizvodnje i prerade. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede se obavezalo se još 2021. godine da će završiti studiju opravdanosti, kao i model upravljanja samim objektom. Opština Andrijevica nije obaviještena o načinu izrade studije, kao ni o njenim rezultatima, a ono što sigurno znamo jeste da nijedna institucija i pojedinac iz lokalne samouprave nije učestvovao u dostavljanju informacija za izradu iste”, objašnjava Čukić.

“Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede nema dovoljno senzibiliteta za realizaciju ovog projekta”

Ističe da ono što je ključ problema jeste tehnologija proizvodnje u objektu, stoga, prema njegovim riječima “Ministarstvo poljoprivrede treba hitno da obezbijedi tehnologiju kako bi riješili ovu problematiku”.

“Kao neko ko je odrastao u Andrijevici i potkomskom kraju odlično znam prilike naših planina, kao i sirovine (borovnice, jagode, kupine, maline, pečurke, ljekovito bilje), koje se svake godine sakupe na ovom prostoru. U pitanju su ogromne količine, mjerene i tonama, a koje najčešće u sirovom obliku preko izvoza napuste naš kraj. Na ovaj podatak, kada dodamo činjenicu da Kuća voća u Andrijevici nije lokalnog, već regionalnog karaktera, dobijamo pravu dimenziju da sirovine za preradu ima dovoljno, te da prije izrade studije navodnih “eksperata” iz okruženja resorno ministarstvo treba da konsultuje lokalni nivo. Kako udruženja koja je bave ovim poslom, tako i pojedince u zajednici. Država i Vlade Crne Gore moraju pokazati dobru volju”, kazao je menadžer Opštine Andrijevica.

Navodi da ovaj projekat treba da zaposli mlade ljude iz Andrijevice i tako spriječi dalje raseljavanje stanovnika ovog kraja.

“Pored ove komponente projekat će doprineti i poboljšanju turističkih i edukativnih prilika u našem gradu kroz radionice, seminire i edukacije. Sigurno će veliki broj građana Crne Gore, tu mislim na studente poljoprivrednih fakulteta, kao i kolege iz drugih institucija, posjetiti naš grad, što će dati sliku živog mjesta, nažalost, koje je iz godine u godinu sve praznije”, kaže Čukić.

Objašnjava i da je Strateškim planom razvoja opštine Andrijevica poljoprivredna proizvodnja prepoznata kao vodeća komponenta razvoja opštine, a Kuća voća kao glavni projekat.

“Tim prije ovaj projekat treba završiti. Kroz mjere podrške u poljoprivredi u poslednje dvije godine ciljano se izdvaju značajna sredstva kako bi se uvećali zasadi voća, naročito maline, šljive, kruške i drugih vrsta, što će dovesti do održivosti ovog objekta sirovinom”, ističe Čukić i dodaje:

“Smatram da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede nema dovoljno senzibiliteta za realizaciju ovog, za sjeverni kraj značajnog projekta. Do nas dolaze nezvanične informacije sa određenih adresa da je ovo “propali projekat”, tako da ovom prilikom pozivam resorno ministarstvo da nas demantuje konkretnim potezima.

Iskreno se nadam da će 2023. godina biti godina otvaranja administrativnog dijela Kuće voća, a 2024. godina u kojoj će započeti proizvodnja kao i zapošljavanje određenog broja radnika. Uz dobar menadžment sa obučenim radnicima ovaj projekat će siguran sam biti održiv!”.

Čukić dodaje da ne sumnja da će Kuća voća biti i generator razvoja privrede i opštine Andrijevica u cijelini.

“Ukoliko resorno Ministarstvo nije spremno da izađe sa konkretnim rješenjem tehnologije proizvodnje za kuću voća, lokalna uprava je spremna da sama potraži pomoć u zemljama iz okruženja kroz primjere dobre prakse u njima, na sličnim projektima. Napominjem da nam se nekoliko renomiranih firmi iz Srbije javilo sa konkretnim ponudama”, zaključuje Čukić.

Kašnjenje brojnih kapitalnih projekata, na kojima se uglavnom zasniva rast crnogorske ekonomije, izgleda da je naša surova realnost.

Stiče se utisak da vlade više pažnje posvećuju promotivnim aktivnostima nego onome za šta su stvarno izabrane.

AUTOR: Redakcija portala Berane online

Ovaj tekst nastao je u okviru projekta “Transparentnost lokalnih online medija za jačanje demokratskih kapaciteta”, a koji finansira Ambasada Sjedinjenih Američkih država (SAD) u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.

EKONOMIJA

Spajić: Nadam se da će Skupština usvojiti Sporazum sa Emiratima, želimo da opštine budu uključene

„Sporazum sa UAE je usvojen na Vladi i biće u formi zakona predložen parlamentu. Pričaću sa svim šefovima klubova prije toga i nadam se da će sve biti usvojeno”, rekao je Spajić

Spajić, Foto: Luka Zeković

Sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) biće proslijeđen parlamentu i razgovaraću sa šefovima klubova poslanika, saopštio je danas na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade premijer Milojko Spajić i dodao da očekuje da ga Skupština Crne Gore usvoji. Spajić je poručio da Vlada želi da lokalna zajednica bude maksimalno uključena u projekte.

“Htjeli smo da pokažemo našim građanima poptunu transparentnost. Sporazum sa UAE je usvojen na Vladi i biće u formi zakona predložen parlamentu. Pričaću sa svim šefovima klubova prije toga i nadam se da će sve biti usvojeno”, rekao je Spajić.

On se osvrnuo na zaključke odbornika ulcinjskog parlamenta, ističući da su iskazali protivljenje prema namjeri investitora iz UAE da razvijaju projekat na Velikoj plaži.

“Bilo koji potencijalni projekat, jer ništa definitvno nijesmo dobili od investitora, obavezujemo se da imamo u vidu zaključke SO Ulcinj prilikom planiranja svakog projekta. Želimo da lokalna zajednica bude maksimalno uključena. Takav primjer smo imali u mjestu Kralje u Andrijevici, gdje smo njihove predloge uzeli u obzir i promijenili trasu auto-puta. Na isti način odnosićemo se prema svim građanima u našoj Crnoj Gori, bilo koja opština da je u pitanju”, rekao je premijer.

Spajić ističe da žele da afirmišu ovlašćenja lokalnih samouprava, i poslata je, kaže, jasna poruka.

“Cijeloj Crnoj Gori, ne samo Ulcinju, da partnerski i zajedno radimo. Naravno, bez ucjena i ne želim da ulazimo u takve scenarije. Vrijeme je da se odgovorno ponašamo. Želim da se opštine odgovorno ponašaju prema svojoj i budućnosti cijele zemlje. Dajte da lokalne samouprave donose odgovorne odluke, na korist građana. Ako osjetimo partnerski odnos, bez ucjena i plašenja investitora, u Vladi će imati partnera”, kazao je Spajić.

Komentarišući izjavu predsjednika države Jakova Milatovića da sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između vlada Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata otvara pitanja usklađenosti sa Ustavom i zakonima o zaštiti konkurencije i državnoj imovini, Spajić je poručio da nema problem da sve provjeri Ustavni sud, ali i skupštinski Zakonodavni odbor.

On je saopštio da se može dogoditi da dva projekta, auto-put i most preko Bojane, budu jednistven projekat.Ponovio je da je Vlada posvećena razvoju infrastrukture.

Odgovarajući na pitanje zašto investitor iz UAE Mohamed Alabar ne ide na međunarodni tender, Spajić je ocijnio da nije puno investitora koji mogu da iznesu ulaganje od 35 milijardi eura.

“Mislim da smo ovom projektu pristupili maksimalno transparentno. Sve zaključke možete da vidite na sajtu Vlade. Dao sam jasne odgovore na pitanja poslanika. Bio sam u Ulcinju i razgovarao sa predsjednicima odborničkih klubova. Da li je iko za projekte Portonovi, ili Luštica, pitao nešto lokalne zajednice? Ovo je potpuno novi način saradnje sa lokalnom zajednicom ali očekujemo i od njih da se odgovorno ponašaju”, poručio je Spajić.

Kako je naveo, ako su tamo spremni “da propuste investiciju od 30 milijardi, neka ponesu taj teret, ja neću”.

Potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj je rekao da su puno razgovarali o najavljenim investicijama iz UAE. Pozdravio je odluku da uvaži zaključke SO Ulcinj od 21. marta.

“Stav o prihvatanju zaključaka SO Ulcinj je nešto što će usmjeravati Vladu u odnosu i prema drugim opštinama. Vlada Crne Gore ovim sporazumom, odnosno, ako bude dogovora sa investitorom, neće raditi mimo dogovora sa SO Ulcinj. Jako sam zadovoljan realizacijom prihvatanja zaključaka SO Ulcinj danas na Vladi. Mi smo inače u SO Ulcinj, naš klub, glasali za te zaključke 21. marta”, rekao je Đeljošaj.

Premijer je istakao da je Vlada posvećena ravnomjerenom regionalnom ekonomskom razvoju.

“Ova Vlada je posebno posvećena projektima na sjeveru. Evropski parlament je podržao investicije iz UAE juče, svima je u interesu da Crna Gora ne uđe u EU kao siromašna zemlja. Mislim da je svima jasno da je iza svega ovoga dobra namjera. Jasno je da međudržavnim sporazumom isključujete mogućnost korupcije”, rekao je Spajić.

Prema njegovim riječima svi u Vladi su podržali investicije, ističući da su ministrima iz DNP-a bila potrebna dodatna objašnjenja o ovoj investiciji, i da niko ne spori da treba maksimalno iskoristiti ekonomske potencijale zemlje.

Osvrćući se na ekonomske odnose sa SAD, i to što je američki predsjednik Donald Tramp potpisao dokument koji, između ostalog, podrazumijeva carinu od 10 odsto na robu koja se uvozi iz Crne Gore, rekao je da je Crna Gora pouzdan partner, i da dobro sarađuje sa SAD.On je istakao da Crna Gora ima mnogo prednosti, i da insistira na privlačenju investicija.

“Investitor ima pravo da bira. Ako se pokažemo kao nezreli i nedorasli, investitor će otići”, rekao je premijer, uz napomenu da se za projekat koji zagovaraju investitori iz UAE interesuju još dvije kredibilne destinacije.

“Ovo je jako teška borba za investitore a posebna je vrijednost što imamo državne garancije”, istakao je Spajić.

Vlada predlaže zakon o formiranju kreditno garantnog fonda

Na današnjoj sjednici Vlada je usvojila predlog zakona o formiranju kreditno garantnog fonda. Nadam se da će ovaj korak da omogući veću podršku malim i srednjim preduzećima, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj.

Prema njegovim riječima ovo je važan korak za razvoj privrede.

“Ovo su veoma dobre vijesti za našu privredu”, rekao je Đeljošaj.

Premijer Milojko Spajić rekao je da se na ovaj način omogućavaprivatnom sektoru da se uključi u razvoj Crne Gore i bude faktor razvoja države.

“Htjeli smo da pokažemo našim građanima poptunu transparentnost. Sporazum sa UAE je usvojen na Vladi i biće u formi zakona predložen parlamentu. Pričaću sa svim šefovima klubova prije toga i nadam se da će sve biti usvojeno”, rekao je Spajić.

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

Guvernerka Centralne banke uštedjela više od 175.000 eura, primala preko 6.000 mjesečno

To se navodi u izvještaju o imovini za prošlu godinu koji je Radović dostavila Agenciji za sprečavanje korupcije

Više od 175.000 eura, tačnije 175.911 eura, na računu ima guvernerka Centralne banke Crne Gore Irena Radović.

To se navodi u izvještaju o imovini za prošlu godinu koji je dostavila Agenciji za sprečavanje korupcije.

Kao guvernerka je tokom prošle godine od plata zaradila 70.266 eura, a one su se krećale od 5.657 do 6.450 eura.

Prijavila je i 200 eura koje je kao naknadu dobila za 8.mart, 200 eura naknadu za Dan Centralne banke, 750 eura zimnice i 1.000 eura nagrade svim zaposlenim na kraju poslovne godine.

U radu Savjeta za finansijsku stabilnost Crne Gore, kao predsjedavajuća, zaradila je 12.080 eura.Vozi Nissan Qashqai 1,5 DCI iz 2015.godine.

U nasljedstvo je dobila zemljište od preko 1.500 kvadrata, a suvlasnica je zemljišta od 3.226 kvadrata.

Ima akcije u više društava.

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

Spajić potpisao sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima

Osnova za velike projekte na jugu i sjeveru Crne Gore, poručeno je iz Abu Dabija nakon potpisivanja sporazuma

Potpisan sporazum

Vlade Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata potpisale su sporazume o ekonomskoj saradnji i zajedničkom ulaganju na svečanosti organizovanoj u Predsjedničkoj palati u Abu Dabiju.

Sporazume su potpisali crnogorski premijer Milojko Spajić i vicepremijer Vlade UAE i ministar vanjskih poslova, Šeik Abdulah Bin Zajed Al Nahjan, uz prisustvo predsjednika Šeika Muhameda bin Zajeda Al Nahjana.

Svrha sporazuma je da podstakne razvoj saradnje na osnovu jednakosti i uzajamne koristi u potpunom skladu sa zakonodavstvima dvije države. Saradnja će obuhvatiti brojne oblasti, sa posebnim fokusom na strateške i projekte od javnog interesa, koji će rezultirati ekonomskim benefitima za građane obje države.

„Crnoj Gori su neophodne investicije kredibilnih kompanija koje su imale decenije uspješnih velikih projekata, i za koje su najreputabilnije države svijeta spremne da garantuju. Sporazumom o ekonomskoj saradnji stvoren je osnov za proširenje oblasti saradnje, koje će rezultirati većim ulaganjima u Crnu Goru.

Sporazum o saradnji u oblasti turizma predstavlja osnovu za projekte, koji će rapidno ubrzati ekonomski rast, otvoriti nova radna mjesta te poboljšati standard i kvalitet života, ravnomjerno raspoređujući benefite – na jugu i sjeveru zemlje. Zato naglašavam odredbu Sporazuma kojom se predviđa razvoj projekata u različitim regionima Crne Gore prvi put u istoriji vodeći računa o ravnomjernom razvoju naše zemlje“, istakao je premijer Milojko Spajić nakon potpisivanja.

Premijer Spajić je kazao i da je ovo velika šansa Crne Gore za ubrzani ekonomski razvoj, a time i korak ka mnogo većim platama, penzijama i drugim benefitima za sve naše građane.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije