Connect with us

EKONOMIJA

NIKOG NIJE BRIGA

Gdje je zapelo sa Kućom voća u Andrijevici: Projekat propada, država ne mari?

Više je nego očigledno da je ovaj kapitalni projekat “u ćorsokaku”, nestaje u korovu, neki bi rekli i propao, ali da se “ta bruka pokušava sakriti makar dok ne prođe još nekoliko izbora”

Foto: Berane online

Trebalo je da je u Andrijevici već uveliko izgrađen objekat Kuća voća, trebalo je da se zaposle mladi ljudi, trebalo je da to pomogne razvoju ove varošice koja je iz godine u godinu sve praznija i iz koje se samo odlazi. Trebalo je, ali se ništa od ovoga nije dogodilo. Više je nego očigledno da je ovaj kapitalni projekat “u ćorsokaku”, nestaje u korovu, neki bi rekli i propao, ali da se “ta bruka pokušava sakriti makar dok ne prođe još nekoliko izbora”.

Zacrtani cilj iz 2018. godine – izgradnja Kuće voća u Andrijevici u krugu nekadašnje kasarne JNA, nijedna Vlada do sada nije uspjela da ostvari. Završetak kompletnih radova na izgradnji ovog poslovnog objekta, koji se finansiraju iz državnog kapitalnog budžeta, a čija je ukupna vrijednost oko dva miliona eura, prema riječima bivšeg predsjednika opštine, trebalo je da bude do oktobra 2019. godine.

Međutim, sve je ostalo samo mrtvo slovo na papiru i do današnjeg dana, tako da Andrijevčani na realizaciju ovog strateški važnog projekta i dalje čekaju.

Foto: Berane online

Danas umjesto završenog objekta imamo završene samo grube građevinske radove. Saznajemo da se u poslednje dvije godine izvođač nije pojavljivao na gradilištu, te da je u međuvremenu raskinut ugovor sa istim.

Mještani Andrijevice podržavaju projekat izgradnje fabrike za preradu voća.

Milija Kićović, jedan od najvećih otkupljivača maline, borovnice… u ovom kraju, kaže da bi im to mnogo značilo zbog razvoja poljoprivrede.

“To bi značilo, pored ostalog, otvaranje novih radnih mjesta za mlade ljude u Andrijevici”, poručuje Kićović za Portal Berane online.

Ali, pođimo redom…

Sve je počelo još 2016. godine kada je tadašnji ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja u DPS Vladi, Petar Ivanović saopštio da će Kuća voća, koja će biti izgrađena u Andrijevici, snažno doprinijeti razvoju poljoprivredne proizvodnje.

“To će biti reprezentativan objekat na prostoru Andrijevice”, rekao je Ivanović koji je tada boravio u radnoj posjeti Andrijevici.

Već naredne godine je potpredsjednik Vlade i novi ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutin Simović kazao da su stvorene sve pretpostavke za početak gradnje Kuće voća u Andrijevici čime će se doprinijeti daljem razvoju tog područja i sjevera.

“I danas smo zajedno. U Andrijevici, sa domaćinom – predsjednikom Opštine i njegovim saradnicima, sa vrijednim proizvođačima i preduzetnicima. I danas nas je okupila težnja ka napretku i projekti koje ćemo zajedno realizovati. Ovo su dobre vijesti koje nas posebno raduju, jer doprinose razvoju sjevera i donose nova radna mjesta”, ocijenio je Simović u izjavi za medije tada.

Bivši predsjednik opštine Andrijevica Srđan Mašović, iz redova DPS-a, je u martu 2020. godine izjavio da bi Kuća voća, trebalo svečano da se otvori početkom jeseni te godine. On je tada i kazao da su odrađeni grubi poslovi na predviđenim objektima, a da će ubrzo početi finalni radovi koji podrazumijevaju i opremanje unutrašnjeg dijela zgrade.

“Odrađeni su grubi radovi. Očekujemo da izvođači ubrzo nastave radove koji se tiču uređenja objekta i okolnog prostora, što znači da već na jesen možemo očekivati svečano otvaranje ovog reprezentativnog zdanja” , naglasio je Mašović.

Međutim, od otvaranja naravno nije ništa bilo.

Foto: Berane online

Sa druge strane, bivši ministar poljoprivrede, šumarstva i Aleksandar Stijović prilikom obilaska Kuće voća u Andrijevici u avgustu 2021. konstatovao da je stanje na projektu loše, da radovi nijesu napredovali dogovorenom dinamikom i da se radi o kašnjenju od gotovo jednu i po godinu u tom trenutku, uz zaključak da se u narednom periodu pitanje projekta mora riješiti.

“Iako su radovi počeli 27. aprila 2018. godine, pri čemu je ugovoreni rok bio 18 mjeseci, do sada je ostvareno tek 48 odsto planiranog ugovora”, rekli su iz Ministarstva tada.

“Projekat kasni, niko nije odgovaran”

Iz aktuelne lokalne vlasti, koju čine SNP, DF i Demokrate, se žale da se već duži vremenski period kasni se realizacijom ovog važnog projekta za njihov kraj, kao i da odgovornost za to niko ne preuzima. Iz Vlade im govore da se obrate Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, dok ih oni potom upućuju na Upravu kapitalnih investicija i druge službe.

“Predsjednik opštine Andrijevica Željko Ćulafić održao je nedavno sastanak sa direktorom Uprave za kapitalne projekte Esminom Bećovićem i tom prilikom smo obaviješteni da je sa firmom Neimar inženjering doo iz Podgorice, koja je zadužena za izvođonje radova, raskinut ugovor. Ono što je zajednički definisano na sastanku jeste da objekat Kuća voća u Andrijevici treba da se završi”, kazao je menadžer Opštine Andrijevica Miloš Čukić za Portal Berane online.

Čukić, Foto: Privatna arhiva

Ističe da je sam objekat Kuće voća u gruboj konstrukciji izgrađen, te da je u edukativno – prodajnom dijelu završeno 80% posla.

“Najveći problem kod ovog projekta jeste u proizvodnom dijelu i ogleda se u samoj tehnologiji proizvodnje i prerade. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede se obavezalo se još 2021. godine da će završiti studiju opravdanosti, kao i model upravljanja samim objektom. Opština Andrijevica nije obaviještena o načinu izrade studije, kao ni o njenim rezultatima, a ono što sigurno znamo jeste da nijedna institucija i pojedinac iz lokalne samouprave nije učestvovao u dostavljanju informacija za izradu iste”, objašnjava Čukić.

“Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede nema dovoljno senzibiliteta za realizaciju ovog projekta”

Ističe da ono što je ključ problema jeste tehnologija proizvodnje u objektu, stoga, prema njegovim riječima “Ministarstvo poljoprivrede treba hitno da obezbijedi tehnologiju kako bi riješili ovu problematiku”.

“Kao neko ko je odrastao u Andrijevici i potkomskom kraju odlično znam prilike naših planina, kao i sirovine (borovnice, jagode, kupine, maline, pečurke, ljekovito bilje), koje se svake godine sakupe na ovom prostoru. U pitanju su ogromne količine, mjerene i tonama, a koje najčešće u sirovom obliku preko izvoza napuste naš kraj. Na ovaj podatak, kada dodamo činjenicu da Kuća voća u Andrijevici nije lokalnog, već regionalnog karaktera, dobijamo pravu dimenziju da sirovine za preradu ima dovoljno, te da prije izrade studije navodnih “eksperata” iz okruženja resorno ministarstvo treba da konsultuje lokalni nivo. Kako udruženja koja je bave ovim poslom, tako i pojedince u zajednici. Država i Vlade Crne Gore moraju pokazati dobru volju”, kazao je menadžer Opštine Andrijevica.

Navodi da ovaj projekat treba da zaposli mlade ljude iz Andrijevice i tako spriječi dalje raseljavanje stanovnika ovog kraja.

“Pored ove komponente projekat će doprineti i poboljšanju turističkih i edukativnih prilika u našem gradu kroz radionice, seminire i edukacije. Sigurno će veliki broj građana Crne Gore, tu mislim na studente poljoprivrednih fakulteta, kao i kolege iz drugih institucija, posjetiti naš grad, što će dati sliku živog mjesta, nažalost, koje je iz godine u godinu sve praznije”, kaže Čukić.

Objašnjava i da je Strateškim planom razvoja opštine Andrijevica poljoprivredna proizvodnja prepoznata kao vodeća komponenta razvoja opštine, a Kuća voća kao glavni projekat.

“Tim prije ovaj projekat treba završiti. Kroz mjere podrške u poljoprivredi u poslednje dvije godine ciljano se izdvaju značajna sredstva kako bi se uvećali zasadi voća, naročito maline, šljive, kruške i drugih vrsta, što će dovesti do održivosti ovog objekta sirovinom”, ističe Čukić i dodaje:

“Smatram da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede nema dovoljno senzibiliteta za realizaciju ovog, za sjeverni kraj značajnog projekta. Do nas dolaze nezvanične informacije sa određenih adresa da je ovo “propali projekat”, tako da ovom prilikom pozivam resorno ministarstvo da nas demantuje konkretnim potezima.

Iskreno se nadam da će 2023. godina biti godina otvaranja administrativnog dijela Kuće voća, a 2024. godina u kojoj će započeti proizvodnja kao i zapošljavanje određenog broja radnika. Uz dobar menadžment sa obučenim radnicima ovaj projekat će siguran sam biti održiv!”.

Čukić dodaje da ne sumnja da će Kuća voća biti i generator razvoja privrede i opštine Andrijevica u cijelini.

“Ukoliko resorno Ministarstvo nije spremno da izađe sa konkretnim rješenjem tehnologije proizvodnje za kuću voća, lokalna uprava je spremna da sama potraži pomoć u zemljama iz okruženja kroz primjere dobre prakse u njima, na sličnim projektima. Napominjem da nam se nekoliko renomiranih firmi iz Srbije javilo sa konkretnim ponudama”, zaključuje Čukić.

Kašnjenje brojnih kapitalnih projekata, na kojima se uglavnom zasniva rast crnogorske ekonomije, izgleda da je naša surova realnost.

Stiče se utisak da vlade više pažnje posvećuju promotivnim aktivnostima nego onome za šta su stvarno izabrane.

AUTOR: Redakcija portala Berane online

Ovaj tekst nastao je u okviru projekta “Transparentnost lokalnih online medija za jačanje demokratskih kapaciteta”, a koji finansira Ambasada Sjedinjenih Američkih država (SAD) u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

EKONOMIJA

Radovi na izgradnji zaobilaznice oko Rožaja nakon 16 godina u finalnoj fazi

Ovaj projekat je dobio u narodu naziv „Skadar na Bojani“

(Foto: Tufik Softić)

Radovi na završetku zaobilaznice oko Rožaja, koji traju već šesnaest godina, biće nastavljeni krajem maja ili početkom juna, kada Uprava za saobraćaj izabere novog izvođača. Novim tenderom koji je upravo raspisan, predviđeno je da radovi ne mogu da traju kraće od 350, ali ni duže od 450 dana. Portal RTCG je u više navrata pisao o tome da je iz Uprave za saobraćaj najavljeno da će ovaj projekat, koji je dobio u narodu naziv „Skadar na Bojani“, biti završen, iako je to malo ko u Rožajama vjerovao.

Podsjetimo, prva faza projekta je počela da se gradi početkom 2008. godine i trebalo je da bude završena do kraja iste godine. Četiri godine nakon toga izvođač „Konstruktor inženjering“ iz Splita je otišao u stečaj, a iz posla su se izvukli i podizvođači „Integrač inženjering“ iz Banja Luke i tek formirana podgorička kompanija „Bemaks“.

Najave tadašnjeg ministra saobraćaja Ivana Brajovića da će ubrzo raspisati tender i završiti polsove prve faze u 2014. godini, ostale su mrtvo slovo na papiru.

(Foto: Tufik Softić)

Sarajevska firma „Euro asfallt“ sa partnerima posao izgradnje druge faze i dovršetka prve, dobila je 2017. godine, kada je ministar već bio kadar Bošnjačke stranke, Osman Nurković. Oko dvadeset miliona eura je bilo opredijeljeno za taj poduhvat, iz kredita Evropske investicione banke (EIB).

Bosanci sa partnerima iz Crne Gore imali su roko od 730 dana, ili dvije godine da projekat privedu kraju, od uvođenja u posao, u decembru 2017. što je značilo da su ga morali završiti do kraja 2019. godine.

Nekoliko pehova, kao što je rušenje mosta Veliki Ibarac i urušavanje tunela Ibarac, zatim pandemija korona virusa, kao i neriješeni imovinsko pravni odnosi, bili su razlog zbog čega je taj rok produžavan dva puta, do kraja 2021. godine. Bosanska firma, koja je je u međuvremenu došla u Crnoj Gori na loš glas i zbog puta preko Jelovice, koji su gradili četiri godine duže od predviđenog roka i preko dvadeset miliona skuplje od ugovorene cijene, ni ovaj rok za završetak zaobilaznice oko Rožaja nisu ispoštovali.

Oni su se povukli iz posla kada su naplatili oko 17,5 miliona eura, ali su im nove crnogorske vlasti naplatile penale u iznosu od preko milion eura i raskinuli ugovor sa njima u oktobru prošle godine.

Prije dva mjeseca direktor Uprave za saobraćaj Radomir Vuksanović izjavio je da će tokom aprila raspisati tender za novog izvođača, nakon što im je kroz javne radove odobreno novih osam miliona eura za konačni završetak projekta.

(Foto: Tufik Softić)

Ako ovi rokovi koji su sada postavljeni budu ispoštovani, Rožaje bi za godinu, a najkasnije godinu i tri mjeseca od uvođenja novog izvođača u posao. To bi značilo skoro 18 godina od početka gradnje.

Zaobilaznica oko Rožaja, koja počinje u mjestu Zeleni na ulazu u Rožaje iz pravca Srbije, i završava se kod mosta Crnja, na izlazu iz grada, koštaće tako državu Crnu Goru ukupno oko dvadeset pet miliona eura, umjesto 19,7 da su je Bosanci završili u roku koji im je postavljen kada su posao dobili.

To sa „Euroasfalt“ nije kraj problema, jer ih čekaju brojni sporovi sa građanima Rožaja, kojima su uništili imanja, ostavljajući materijal koji je sada teško ukloniti.

Braća Demić, Mustafa i Enver krajem ove sedmice imaju ročište u sporu koji sa Bosancima vode već dvije godine zbog devastiranja 2,3 hektara zemljišta.

Protiv bosanske kompanije „Euro asfalt“ postoje dva predmeta u Specijalnom državnom tužilaštvu Crne Gore.

(Izvor: RTCG)

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

Benzin i eurodizel skuplji od ponoći

Eurosuper 95 i 98 poskupiće po dva, odnosno tri centa, eurodizel skuplji za cent

Ilustracija, Foto: Shutterstock

Eurosuper 95 i 98 biće skuplji od ponoći, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.

Kako su naveli iz ovog vladinog resora, eurosuper 95 i 98 poskupiće dva i tri centa i u narednih 15 dana koštaće 1,62 eura, odnosno 1,66 eura po litru.

Eurodizel će poskupiti za cent i koštaće 1,49 eura po litru.

Poskupiće i lož ulje za cent, pa će naredne dvije sedmice koštati 1,45 eura po litru.

„Saglasno odredbama Uredbe o načinu i visini elemenata na osnovu kojih se formiraju maksimalne cijene naftnih derivata, naredni obračun će se obaviti 22. aprila, a eventualno izmjenjene cijene naftnih derivata važiće od 23. aprila“, piše u saopštenju resora.

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

Samir Agović: Petnjica ostaje bez stanovnika

„Mladi neće da žive na sjeveru“

Agović, Foto: Radio Petnjica

Mladi nisu zainteresovani da ostanu da žive na sjeveru, da tu rade i osnuju porodicu, pa država mora osmisliti strategiju i razvojne projekte kako bi život u ovom dijelu Crne Gore bio lakši i kvalitetniji, smatra predsjednik opštine Petnjica Samir Agović.

Petnjica je jedna od opština u kojoj je u januaru zabilježen negativan prirodni priraštaj.

Agović kaže da je to loša informacija i poražavajuće stanje za njihovo društvo i zajednicu.

„Mnogo mi je žao zbog toga. Mora se raditi na snaženju porodice i na razvojnim projektima, a država mora da osmisli strategiju, pa da stvorimo bolje uslove za život naših građana. Tu podrazumijevam i nas, lokalne uprave. Nimalo ne bježimo od odgovornosti“, kazao je Agović u emisiji „Mreža“ na TVCG.

Prema njegovim riječima, mladi ljudi odlaze iz sjevernih opština u potrazi za boljim životom i nisu zainteresovani da ostanu da žive na sjeveru.

„Lakše im je da budu u mjestu gdje je sve definisano. Razumijem ih, oni žele dinamičniji život. Mladost je jedna. A mi moramo mnogo više da radimo, posebno na edukaciji. Krajnje je vrijeme da se napravi poseban program za sjever“, rekao je Agović.

Prema njegovim riječima, sjever ima resurse i perspektivu.

„Što brži razvoj infrastrukture, pa bi ljudi ostali da ovdje žive. Na sjeveru postoje resursi u turizmu i poljoprivredi i tu ima prostora za nova radna mjesta“, rekao je Agović.

Agović tvrdi da lokalna uprava radi kako bi pomogla socijalno ugroženim osobama u ovoj opštini.

„Posebno vodimo računa o učenicima i studentima i rijetka smo opština koja pomaže svojim mlađim mještanima. Poznato je da nema organizovanog prevoza između Petnjice i Berana, tako da smo uvijek spremni da pomognemo ljudima“, dodao je Agović za TVCG.

Petnjici nedostaje benzinska pumpa

Agović tvrdi da Petnjica ima sve što je potrebno za skladan i ugodan život. Tu je više obrazovnih ustanova, a u oblasti zdravstva imaju zdravstvenu stanicu u kojoj rade dva ljekara, a tu je i Hitna pomoć.

Agović kaže da im nedostaje jedino benzinska pumpa.

„To nam je veliki problem, velika je potreba Petnjičana. Nažalost, još uvijek od izgradnje nema ništa. Nadam se da će se i ona uskoro izgraditi stoga pozivam zainteresovane investitore da se jave kako bismo riješili i taj problem“, zaključio je on za TVCG.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije