Connect with us

DRUŠTVO

NACRT ZAKONA O PRAVNOM PREPOZNAVANJU RODNOG IDENTITETA NA OSNOVU SAMOODREĐENJA

Građani će moći da mijenjaju oznaku pola, ime i matični broj

Ovo pravo, kako je propisano nacrtom akta, ima i dijete starije od 15 godina uz saglasnost roditelja

Foto: Ilustracija - Spektra

Crnogorski državljanin ima pravo da promijeni oznaku pola, lično ime i jedinstveni matični broj u matičnim i drugim registrima i ličnim dokumentima, predviđeno je Nacrtom zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja, koji je na javnoj raspravi.

Ovo pravo, kako je propisano nacrtom akta, ima i dijete starije od 15 godina uz saglasnost roditelja.

Kako se navodi, svako lice ima pravo da podnese zahtjev za promjenu oznake pola u matičnom registru rođenih, pod uslovom da se nalazi u slobodnom bračnom stanju. Uz zahtjev za promjenu oznake pola u matičnim registrima, lice je dužno dostaviti dokaz o slobodnom bračnom stanju. Zahtjev za promjenu oznake pola kada je u pitanju dijete starije od 15 godina mogu podnijeti roditelji koji zajednički i sporazumno vrše roditeljsko pravo, odnosno roditelj koji samostalno vrši roditeljsko pravo uz saglasnost drugog roditelja ili organa starateljstva, kao i roditelj kojem je roditeljsko pravo produženo i nakon punoljetstva djeteta.

„Prilikom donošenja odluke o zahtjevu za promjenu oznake pola u matičnom registru rođenih zabranjeno je tražiti da lice koje je podnijelo zahtjev obavlja medicinske preglede ili pruža dokaze o obavljenim medicinskim pregledima i intervencijama. Prilikom izdavanja novog izvoda iz matičnog registra rođenih zabranjeno je stavljati naznaku da je izvršena promjena oznaka pola u matičnom registru rođenih. U postupku odlučivanja o zahtjevu za promjenu oznake pola shodno se primjenjuju odredbe Zakona o matičnim registrima, osim ako ovim zakonom nije drukčije određeno“, piše u nacrtu akta.

Predviđena su i ograničenja, pa se tako promjena oznake pola neće dozvoliti licu koje je pravosnažno osuđeno za krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti, do izvršenja kazne ili dok traju pravne posljedice osude.

„U slučaju da lice protiv kojeg teče sudski postupak za krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti podnese zahtjev za promjenu oznake pola, ministarstvo je dužno da u roku od tri dana od dana donošenja rješenja o promjeni oznake pola o tome obavijesti nadležni sud. Lice kojem je promijenjena oznaka pola ne može podnijeti novi zahtjev za promjenu oznake pola u matičnom registru prije isteka jedne godine od prethodno izvršenog upisa promjene oznake pola“, predviđeno je u nacrtu zakona.

Iz Ministarstva ljudskih i manjinskih prava navode da je razlog za donošenje zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja usaglašavanje zakonodavnog okvira sa Ustavom.

„Prepoznavanje rodnog identiteta u crnogorskom pravnom sistemu postoji samo deklarativno, u vidu garancije zabrane diskriminacije po osnovu rodnog identiteta. Iz tog razloga, intencija ovog zakona je da se regulišu i propišu prava kojima se garantuje dostojanstvo i sigurnost čovjeka, nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta, privatnosti i ličnih prava. Takođe, jedan od ključnih razloga donošenja ovog zakona jeste pravna praznina u crnogorskom zakonodavstvu, odnosno nepostojanje relevantnog zakonodavstva u Crnoj Gori kojim se reguliše pitanje pravnog prepoznavanja rodnog identiteta“, objašnjavaju iz ministarstva.

U brak sa novim identitetom

U nacrtu zakona se navodi da lice kojem je promijenjena oznaka pola u ličnim dokumentima ima pravo na brak i životno partnerstvo, a u skladu sa propisima koji regulišu tu oblast. Roditelj kome je promijenjena oznaka pola u ličnim dokumentima ima sva prava i obaveze prema djetetu koje je imao prije utvrđivanja života u drukčijem rodnom identitetu.

„Sama činjenica promjene oznake pola kod roditelja ne smije negativno uticati na odluku nadležnog organa o vršenju roditeljskog prava i starateljstvu nad djetetom“, navodi se u nacrtu zakona.

(Izvor: Dan)

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Beranska policija sprovodi kampanju „Pojas za sve“: Vozači i putnici obavezni da koriste pojas

Rizik po život putnika kada koriste pojas smanjuje se za 50 odsto

Foto: Berane online

Službenici Saobraćajne policije – Odjeljenja bezbjednosti Berane sprovode kampanju „Pojas za sve“.

Kampanja „Pojas za sve“ ima za cilj podizanje svijesti građana o važnosti korišćenja sigurnosnog pojasa u vozilima prilikom učešća u saobraćaju, što predstavlja zakonsku obavezu i čime se rizik po život putnika kada koriste pojas smanjuje za 50 odsto.

Foto: UP

Kampanja, kako je saopšteno iz beranske policije, ima preventivni i represivni cilj djelovanja i sastoji se od preventivno-edukativnog dijela i primjene represivnih mjera.

„Predmetna akcija obuhvata preventivno-edukativnu kampanju kroz koju službenici saobraćajne policije kroz redovnu kontrolu učesnika u saobraćaju dijele flajere gdje je ukazano na značaj korištenja sigurnosog pojasa.Takođe, službenici saobraćajne policije preduzimaju i represivne mjere gdje je evidentirano postojanje ovog prekršaja“, objasnili su za Berane online.

Foto: UP

Kampanja „Pojas za sve“ traje do 30. maja.

„Apelujemo na sve vozače i učesnike u saobraćaju da se pridržavaju saobraćajnih propisa“, zaključuju.

Piše: Berane online

Bonus video:

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Gradsku plažu kod mosta sele iz centra grada

Ova najava izazvala je burne reakcije u mjesnoj zajednici Park, čiji predstavnici poručuju da premještanje gradske plaže nije prihvatljivo

Detalj sa gradaske plaže u Beranama

Radovi na regulaciji korita rijeke Lim, koji se trenutno izvode u centralnoj gradskoj zoni Berana, donijeće novi izgled priobalju, ali će istovremeno izbrisati jedan od najprepoznatljivijih simbola grada – gradsku plažu pored mosta u samom centru.

Iz lokalne uprave potvrđeno je da će na toj lokaciji biti izgrađene obaloutvrde, što znači da će plaža biti izmještena na novu poziciju.

„Postojeća lokacija plaže neće moći biti sačuvana, jer su stope mosta ugrožene, a ukorićavanje rijeke u ovom dijelu ključno je za dalju regulaciju. Bez izgradnje obaloutvrda, čitava intervencija gubi smisao“, istakli su iz lokalne uprave i dodali da su u toku pripreme za drugu i treću fazu radova, tokom kojih će biti određena nova lokacija za kupalište.

Ipak, ova najava izazvala je burne reakcije u mjesnoj zajednici Park, čiji predstavnici poručuju da premještanje gradske plaže nije prihvatljivo. Oni smatraju da je riječ o kultnom kutku kojem se mora pronaći mjesto u novim planovima.

„Izražavamo zahvalnost što radovi na regulaciji rijeke Lim na lokaciji urbane gradske zone, ukupne dužine od 1.600 metara, teku predviđenom dinamikom. Realizacija ovog projekta donijeće višestuke benefite našem gradu. Međutim, ne možemo da prihvatimo da ovi radovi podrazumijevaju i uklanjanje gradske plaže. Plaža pored Limskog mosta je simbol grada, mjesto gdje su generacije Beranaca provodile ljeta. Projekat je morao predvidjeti način da se taj ambijent sačuva. Uputićemo zvaničan dopis da se projekat izmijeni i da se plaža sačuva, makar u izmijenjenom obliku“, poručio je Petar Labudović, predsjednik mjesne zajednice.

Radovi na izgradnji obaloutvrde u Beranama

On je dodao da je potrebno vratiti nekadašnji sjaj ovom prostoru, koji je godinama bio narušavan, između ostalog i zbog eksploatacije šljunka.

„Postojeće vrijednosti grada se moraju sačuvati. Za tako nešto mora da postoji rješenje. Lim je žila kucavica našeg grada, a plaža pored mosta njen zaštitni znak. Zato se mora voditi računa da se ne narušava prirodni ambijent samog priobalja rijeke. U tom pravcu tražićemo od nadležnih da izmijene projekat u dijelu same plaže i da iznađu rješenje da je sačuvaju. Vrijeme je da se stvari vrate na pravi put i da se kulturno i prirodno nasljeđe sačuva“, poručio je Labudović.

Zaustaviti eksploataciju šljunka

Labudović ističe i da su privilegovani koncesionari posljednjih decenija nekontrolisanom eksploatacijom šljunka u dobroj mjeri poremetili korito rijeke Lim, a samim tim i gradsku plažu.

„Iz Uprave za vode je godinama procjenjivano da lokalitet gradske plaže treba ustupiti koncesionarima kako bi se taj prostor navodno priveo određenoj namjeni. Zato je plaža povremeno pretvorena u prostor za eksploataciju šljunka, čime su brojni kupači i izletnici bivali lišeni zadovoljstva koje su upražnjavali tokom minulih decenija. Opšta je ocjena da se radilo o nerazumnom potezu državnih organa zaduženih za uređenje rječnih korita, jer radovi koji su se izvodili na tom mjestu izazivali su brojne negativne komentare građana. Zato je krajnje vrijeme da se ovom prostoru vrati nekadašnji izgled i sjaj“, ocijenio je Labudović.

Dok se radovi nastavljaju predviđenom dinamikom, sudbina gradske plaže ostaje neizvjesna. Ono što je sigurno jeste da će se uskoro jedna od najvažnijih tačaka na mapi urbanog identiteta Berana naći na novom raskršću – između prošlosti, urbane obnove i pritiska modernizacije.

Izvor: Dan

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Ružne slike iz Berana, Iguman Romanov: Svuda smeće pored puta koji vodi do manastira Đurđevi Stupovi

„Neka poplačaju put smećem do samog manastira, pa da vide turisti i narod kakav put vodi do ove svetinje“, kazao je iguman Đurđevih Stupova

Foto: Berane online

Smeće odloženo gdje mu nije mjesto, pored kontejnera, smrad koji se svuda širi – slika je na putu ka manastiru Đurđevi Stupovi u Beranama.

Uprkos borbi Komunalnog preduzeća, opšti utisak je da nesavjesni građani čine sve da ovaj dio grada svakodnevno liči na deponiju.

Iako iz Komunalnog preduzeća svakodnevno apeluju na građane da poštuju komunalni red, smeće se odlaže i baca gdje ne treba.

Slike i snimci iz Berana, koje je objavio iguman manastira Đurđevi Stupovi Danilo Romanov zaista su poražavajuće – kante za otpatke su prazne a smeće je razbacano svuda okolo pored puta.

„Neka poplačaju put smećem do samog manastira, pa da vide turisti i narod kakav put vodi do ove svetinje“, kazao je iguman Đurđevih Stupova.

Piše: Berane online

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije