DRUŠTVO
NA VANREDNOJ SJEDNICI SKUPŠTINE PRIJESTONICE PORUČIO
Gradonačelnik Cetinja: Ustoličenje Joanikija Mićovića u Cetinjskom manastiru vrijeđa Crnogorce
Kašćelan insistira da se ustoličenje organizuje van Cetinja i optužio vlast da daje prednost jednoj vjerskoj zajednici

Pozvam i mitropolita Joanikija da, kao duhovnik, pozove vjernike na smirivanje tenzija i da, uzimajući u obzir cjelokupnu situaciju, čin ustoličenja organizuje van Cetinja, saopštio je danas gradonačelnik Prijestonice, Aleksandar Kašćelan.
Iz Prijestonice Cetinje je saopšteno da je Kašćelan to rekao na vanrednoj sjednici Skupštine Prijestonice Cetinje.
„Izazovna vremena traže mudre odluke i kompromise radi opšteg dobra. Taj čin bi, po mom sudu, bio znak da kao društvo i pojednici napredujemo ka istinskoj zajednici građana u kojoj se uvažavaju i poštuju različitosti“, istakao je Kašćelan.
Mitropolija crnogorsko primorska (MCP) je danas saopštila da će se ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija obaviti na Cetinju 5. septembra, bez ranije planiranog svenarodnog sabora ispred Cetinjskog manastira.
Kašćelan je rekao da je ustoličenje Joanikija „značajno političko-religijsko pitanje koje je dodatno polarizovalo crnogorsko društvo i znatno podiglo vjerske i nacionalne tenzije, prijeteći da ugrozi javni red i mir, i ukupnu bezbjednost“.
„Uvjeren sam da vam nijesu nepoznati stavovi lokalne uprave o mogućim posljedicama najavljenog ustoličenja Joanikija Mićovića u Cetinjskom manastiru, ali sam dužan, zbog ukupne situacije koja u bezbjednosnom smislu nije na zadovoljavajućem nivou, da još jednom ponovim da je naš najvažniji prioritet očuvanje mira i stabilnosti uz poštovanje prava i sloboda svih građana. Javne vlasti moraju obezbijediti dosljednu primjenu Ustavom garantovanih prava i sloboda u skladu sa načelima demokratije i sekularnog uređenja države“, kazao je Kašćelan u obraćanju odbornicima Skupštine Prijestonice Cetinje.
On je dodao da građanima, bez obzira na njihovu vjersku, etničku ili nacionalnu pripadnost, mora biti omogućeno uživanje prava na slobodu misli, savjesti i vjeroispovijesti, prava na slobodu mišljenja i izražavanja, te prva na slobodu mirnog okupljanja i udruživanja.
„Nažalost, posljednjih mjeseci i sedmica, svjedočimo narativu u kojem se, kroz dnevno-političku prizmu, vješto manipuliše vjerskim i nacionalnim osjećanjima, unosi nemir i podgrijava netrpeljivost među građanima Crne Gore koji pripadaju različitim vjerskim i etničkim grupama. Takva situacija posebno je došla do izražaja u kontekstu najavljenog ustoličenja Joanikija Mićovića u Cetinjskom manastiru, a naročito zbog činjenice da se u sekularnoj i građanskoj državi, članici NATO-a i kandidatu za članstvo u EU, sa najviših instanci zakonodavne i izvršne vlasti daje primat jednoj vjerskoj zajednici, dok se ustoličenju vjerskog poglavara daje nivo događaja od državnog značaja. S druge strane građanima koji drugačije misle pripisuju se neprimjereni kvalifikativi i direktno krše Ustavom i međunarodnim aktima garantovana prava i slobode. Na djelu je, dakle, makar verbalno, otvorena diskriminacija, koja činom hirotonije u Cetinjskom manastiru – simbolu crnogorske državnosti i osobenosti, dobija i politički karakter, a sve zbog uloge crkve Srbije na posljednjim parlamentarnim izborima“, rekao je Kašćelan.
Po njegovim riječima, „već je saopšteno sa različitih državnih adresa da, u susret najavljenom ustoličenju, bezbjednosna situacija na Cetinju nije zadovoljavajuća, te da su tenzije podignute do te mjere da smo svakodnevno u javnom prostoru zasuti mnoštvom poruka uznemiravajućeg i neprimjerenog sadržaja“.
„Sagledavajući pažljivo kontekst dostupnih poruka i informacija, kao i činjenicu da najavljeno ustoličenje Joanikija Mićovića u Cetinjskom manastiru vrijeđa nacionalna i religijska osjećanja pravoslavnih vjenika koji se izjašnjavaju kao Crnogoraci koji, kao većinski narod u Crnoj Gori, imaju poseban sentiment i poštovanje prema tom sakralnom objektu, lokalna administracija i ja kao gradonačelnik smo mišljenja da bi taj vjerski obred trebalo obaviti van Cetinja. Ovaj stav jasno smo predočili više puta nosiocima vlasti na državnom nivou, jer su u njihovim rukama operativna saznanja o razvoju bezbjednosne situacije i svim potencijalnim rizicima, ali i instrumenti moći koji proizilaze iz Ustava i zakonskih akata. Zato ih pozivam na odgovoran odnos i pažljivo sagledavanje svih relevantnih činjenica, a prije svega na poštovanje Ustava Crne Gore“, rekao je Kašćelan.
Gradonačelnik Cetinja je poručio da iskreno vjeruje da je dijalog jedini način da se nađe rješenje u svim kompleksnim situacijama, te da u tom kontekstu dodatno cijeni vrijednost ove sjednice.
„Ohrabrujem narodne zastupnike iz vlasti i opozicije da u demokratskoj atmosferi i razmjeni mišljenja dođu do rješenja koje je najprihvatljivije za sve nas. Prije toga, važno je da se svi zapitamo, jesmo li uradili sve što je u našoj moći. Naša zajednička obaveza je da dostojanstveno i odgovorno, nepristrasno i prilježno, danas na Cetinju sačuvamo vrijednosti građanske, antifašističke i evropske Crne Gore i njene prijestonice. Da jasno i nedvosmisleno poručimo da je Crna Gora domovina svih njenih naroda, čija se etnička, nacionalna i vjerska osjećanja poštuju i štite“, poručio je Kašćelan.
Kazao je i da su na Cetinju vazda stolovale mudre glave.
„Crnogorski vladari nijesu povlađivali ničijim interesima, već su uvijek, misleći svojom glavom, vladali i vodili svoj narod putem uspjeha i napretka. Crna Gora se mora nositi u srcu, a Ustav i zakoni držati u ruci i po njima djelovati“, zaključio je Kašćelan.
DRUŠTVO
Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.
Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.
„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.
DRUŠTVO
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu
Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.
U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.
„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.
Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.
„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.
Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.
„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.
“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.
Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.
Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.
Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.
DRUŠTVO
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.


Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.
Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.
- HRONIKA3 дана ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?
- HRONIKA3 дана ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- HRONIKA1 дан ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA2 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić
Djordje Kostic
27.08.2021. 22:51 at 22:51
Neka ti Gospod sudi na recima sto ih izgovori