POLITIKA
POTPREDSJEDNIK VLADE I LIDER BOŠNJAČKE STRANKE
Ibrahimović: Crna Gora u ozbiljnoj političkoj i institucionalnoj krizi
„Rješenje toga mogu biti samo prijevremeni parlamentarni izbori“, poručuje Ibrahimović

Crna Gora je u političkoj i institucionalnoj krizi. Rješenje toga mogu biti samo prijevremeni parlamentarni izbori, poručio je potpredsjednik Vlade i ministar kapitalnih investicija Crne Gore Ervin Ibrahimović u intervjuu Agenciji Anadolija.
Evropska unija (EU) bi početkom naredne godine mogla da razmatra zaustavljanje pregovora sa Crnom Gorom, ako država ne uspostavi funkcionalne institucije, kazala je ranije ovog mjeseca ministarka vanjskih poslova Slovenije Tanja Fajon, tokom posjete Podgorici.
“Nažalost, i ja moram potvrditi da se Crna Gora nalazi u ozbiljnoj političkoj i institucionalnoj krizi. Od one države koja je bila primjer u regionu, kada su u pitanju evropske integracije, danas smo došli do ovoga. Ali, s druge strane, vjerujem da u Crnoj Gori ima dovoljno mudrosti, posebno kod političara, da nećemo nastaviti ovako devastiranje institucija sistema i našeg puta prema Evropskoj uniji. Kada kažem ‘našeg puta prema EU-u’, vjerujem da ćemo i mi i Bosna i Hercegovina i region, vrlo brzo biti punopravne članice EU-a. Međutim, svako mora raditi svoj domaći zadatak”, istakao je Ibrahimović.
Naglasio je da je Crna Gora, nažalost, došla u onu situacij za koju nije mogla ni da pomisli da će da dođe.
“Prije svega, zbog nedostatka dijaloga. U posljednjih godinu dana, dva puta su padale vlade i samim tim je na određeni način izazivana politička kriza. Nažalost, naše institucije nisu sve formirane, prije svega, Ustavni sud i od toga potiču drugi problemi”, pojasnio je Ibrahimović.
Kako je kazao, Ustav Crne Gore je pisan tako da sva važna pitanja moraju doći uz dijalog. Ustavni sud Crne Gore od 13. septembra nema kvorum za odlučivanje, jer ima samo troje sudija od ukupno sedam.
“Trenutno u Crnoj Gori nedostaje dijalog. Nažalost, aktuelna većina nema dovoljno državničke odgovornosti da preuzme obavezu da sjedne sa opozicijom za sto, da otvorimo dijalog i dođemo do kompromisa o važnim pitanjima. Važno pitanje je da se kompletira Ustavni sud, a nakon toga pričati i o prijevremenim parlamentarnim izborima. Pustimo da građani odluče u kojem pravcu Crna Gora treba da ide, odnosno da odluče ko će voditi državu u narednom periodu. Poruke od naših međunarodnih partnera, prije svega, shvatam kao prijateljske”, poručio je Ibrahimović.
Podsjetio je da u Crnoj Gori više od 80 posto građana podržava evropski put zemlje.
“Sve ove poruke koje šalju naši prijatelji iz Brisela su dobronamjerne i kazuju ono što kažu naši građani, a to je da nam evropski put mora biti prioritet, a da političari moraju poslušati građane, ozbiljno shvatiti poruku Brisela i sjesti za sto, odrediti datum izbora sudija Ustavnog suda, kompletiramo sudije Ustavnog suda i time stvaramo uslove za prijevremene parlamentarne izbore, idemo na izbore, nakon toga formiramo proevropsku, pro-NATO vladu, jer nam to građani poručuju”, kazao je potpredsjednik Vlade Crne Gore.
Nakon toga, Ibrahimović vjeruje da će doći mnogo bolji dani za Crnu Goru.
“Moramo pobjeći od sitnih političkih kalkulacija i sjesti za sto. Političari u Crnoj Gori napokon moraju biti mnogo hrabriji i otvoriti priču dijaloga”, istakao je Ibrahimović.
Za pomirenje trebaju dvije strane
U Podgorici i drugim gradovima u Crnoj Gori u prethodnom periodu održano je nekoliko protesta. Zahtjevi demonstranata su uglavnom opoziv izmijenjenog Zakona o predsjedniku, dijalog i deblokada Ustavnog suda i raspisivanje prijevremenih izbora.
“Vjerujem da su i protesti jedan vid demokratskog izjašnjavanja. Vjerujem da oni koji organizuju proteste imaju jasan cilj. Ove proteste doživljavam kao put pomirenja u Crnoj Gori. Ali, naravno da za pomirenje trebaju dvije strane. Vjerujem da će organizatori protesta biti obazrivi, voditi računa da u pravom smislu prenesu demokratski signal cijeloj Crnoj Gori”, rekao je Ibrahimović.
Pozvao je organizatore da budu vrlo odgovorni, da ne dođe do nekog neželjenog ekcesa.
“Imali smo iskustva iz prošlosti. Vjerujem da smo dosta naučili i da će ovi protesti uspjeti, ne da još više podijele Crnu Goru nego da pošalju poziv da Crnoj Gori trebaju kompletirane institucije, prijevremeni vanredni izbori i da Crna Gora čuje glas svojih građana”, kazao je Ibrahimović.
Dotakao se i prijevremenih parlamentarnih izbora i komentirao koliko je realno njihovo raspisivanje.
“Vjerujem da se niko ne plaši da čuje glas građana. Crna Gora je u političkoj i institucionalnoj krizi. Rješenje toga mogu biti samo prijevremeni parlamentarni izbori. Da je mogla 42. i 43. vlada da napravi boljitak građanima, onda ne bismo pričali o prijevremenim parlamentarnim izborima”, istakao je Ibrahimović.
Smatra da je vrijeme da se na proljeće održe prijevremeni parlamentarni izbori.
Položaj manjina
Ibrahimović, koji je i na čelu Bošnjačke stranke, dotakao se položaja Bošnjaka u Crnoj Gori. Često puta je u prethodnih 1,5 godinu govorio da je nakon parlamentarnih izbora u augustu 2020. godine došlo do “etničkog čišćenja” Bošnjaka iz državnih institucija.
“Kada je došla 42. vlada, poslije augusta 2020. godine, najavljivano je da je u Crnu Goru došla demokratija, da će svi građani biti ravnopravni. Međutim, sa 42. vladom smo vidjeli koliko smo daleko od evropskih standarda i koliko je Crnoj Gori potrebno demokratije. Dakle, 42. vlada je ekspresno sve kadrove manje brojnog naroda isključila iz institucija sistema. Zato smo rekli da se radilo o etničkom čišćenju”, rekao je Ibrahimović.
Smatra da ima više načina ugrožavanja jednog naroda.
“Prije svega, je to isključivanje iz institucija sistema. Ali, imamo i kada je u pitanju ekonomija. Naime, 42. vlada budžetom skoro ništa nije izdvojila za sredine gdje žive manje brojni narodi. Ako tome dodamo i političku nesigurnost i pitanje vladavine prava, onda je bio pojačan strah manje brojnog naroda i ponovo je bio pojačan postupak odlaska Bošnjaka, Albanaca sa svojih ognjišta. Žao mi je što ovo kažem, ali kao da je bila namjera da se što više pripadnici manje brojnog naroda osjećaju nesigurno i napuste svoja mjesta”, pojasnio je Ibrahimović.
Vjeruje da je 42. vlada prošlost. Kako je kazao, 43. vlada je na određen način zaustavila te procese, poslala je signal da ima mjesta za manjine u Crnoj Gori.
Ibrahimović je podsjetio da su od obnove nezavisnosti Crne Gore, bošnjački narod i druge manjine unapređivali svoj položaj u državi.
Putna infrastruktura
Dotakao se i uspostavljanja aviolinije od Podgorice do Sarajeva i rekonstrukcije puta koji preko Šćepan-Polja spaja Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu.
“Aviokompanije se tek oporavljaju nakon koronavirusa. Sigurno je da je izazov pred svim aviokompanijama kada je riječ o uvođenju novih letova. Moj stručni tim pokušava da izanalizira koliko bi ekonomski opravdana bila ta jedna linija. Vrlo nam je značajno da se što bolje povežemo sa Bosnom i Hercegovinom, ali moraju i aviokompanije naći svoj ekonomski interes. Ima više inicijativa. Ponovo je aktuelno razmišljanje da možda ide Sarajevo – Podgorica – Skoplje. U narednom periodu ćemo to intenzivirati”, istakao je Ibrahimović.
Vjeruje da će građani Bosne i Hercegovine i Crne Gore uskoro imati jednu avioliniju, za početak možda jedan ili dva leta sedmično.
“Nezahvalno je reći kada će biti završeni radovi. Najmanji izazov će biti uraditi most. Obje države imaju svoj dio posla koji treba da završe. Zajednička ponuda, kada budem imali kvalitetniju putnu infrastrukturu, će biti konkurentna, ne samo u regionu nego u cijeloj Evropi”, naglasio je Ibrahimović.
Rekao je da su odnosi Bosne i Hercegovine i njegove zemlje primjer u regionu, ali da ima prostora za njihovo unapređenje, prije svega, u oblasti privrede.
POLITIKA
Kovačević: U Nikšiću se tako dobro živi da se i Milo Đukanović vratio
„Meni je samo žao što se nije on lično kandidovao i stao na čelo liste DPS-a, pa da ga pobijedimo 13. aprila direktno“

Nosilac liste „Za budućnost Nikšića“ i predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević kazao je da je aktuelna lokalna vlast „u posljednje četiri godine realizovala preko 40 infrastrukturnih projekata i stvorila ambijent za zapošljavanje 5.000 sugrađana“.
On je to kazao na tribini te koalicije u mjesnoj zajednici Kličevo.
„Zna Nikšić i zna Kličevo da se danas lakše diše, jer smo zatvorili deponiju Mislov do, ostaje nam još da zatvorimo političku deponiju zvanu DPS. Zna Nikšić ko ga je uništavao 30 godina i zatvorio preko 30 preduzeća, a zna i ko je u posljednje četiri godine realizovao preko 40 infrastrukturnih projekata i stvorio ambijent za zapošljavanje 5.000 naših sugrađana. Nećemo stati dok svaki Nikšićanin ne nađe zaposlenje,“ rekao je Kovačević, saopšteno je iz koalicije „Za budućnost Nikšića“.
On je dodao da je u Kličevu postignut značajan napredak i da su „planovi za budućnost još ambiciozniji“.
Kovačević je najavio izgradnju dva nova vrtića, nastavak radova na putnoj infrastrukturi, i projekat „Sunčani grad“.
„Vidjeli ste na ovim izborima da je Milo Đukanović ponovo postao stanovnik Nikšića. Znači u Nikšiću se tako dobro živi da se i on vratio. Meni je samo žao što se nije on lično kandidovao i stao na čelo liste DPS-a, pa da ga pobijedimo 13. aprila direktno. Ovako, mi ćemo pobijediti, a on će svoj poraz sakriti iza ovih naših nesrećnih komšija. Ali šta da radimo, oni neka gube, mi ćemo da pobjeđujemo“.
Predsjednik Savjeta MZ Kličevo Brano Eraković pobrojao je prijekte realizovane u toj mjesnoj zajednici za prethodne četiri godine.
POLITIKA
Ibrahimović: Vlada Crne Gore se nije angažovala da Dodik ne bude na potjernici Interpola
„Svako ‘angažovanje’ sa zvanične adrese iz Crne Gore sa ciljem da Interpol, na zahtjev iz Bosne i Hercegovine, ne raspiše potjernicu za Miloradom Dodikom (ili bilo kojim drugim pojedincem) predstavljalo bi još jedno miješanje u unutrašnja pitanja druge države i grubo i veoma štetno narušavanje dobrosusjedskih odnosa sa nama prijateljskom Bosnom i Hercegovinom“

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, pa time i bilo koji diplomata, nije niko angažovan kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem.
To je na mreži X napisao ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović.
On se oglasio povodom tvrdnji predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik tvrdi da se i Crna Gora angažovala kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za njim i predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.
„Povodom izjave Milorada Dodika, koju su bez ikakve provjere činjenica preuzeli neodgovorni pojedinci zarad skupljanja jeftinih političkih poena na uštrb institucija Crne Gore, kategorički i nedvosmisleno odbacujem tvrdnje da je Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, pa time i bilo koji diplomata, bilo angažovano kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem. Ostajemo posvećeni principima vladavine prava, dobrosusjedskoj saradnji i poštovanju međunarodnog prava“, kazao je Ibrahimović.
On je osudio, kako je naveo, svaki pokušaj korišćenja Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore u političkim obračunima i spekulacijama koje nemaju uporište u činjenicama.
„U intenzivnoj komunikaciji sa kolegama iz Vlade takođe sam dobio uvjeravanja da se niko iz drugih resora nije na bilo koji način uključivao u ovaj postupak. Svako ‘angažovanje’ sa zvanične adrese iz Crne Gore sa ciljem da Interpol, na zahtjev iz Bosne i Hercegovine, ne raspiše potjernicu za Miloradom Dodikom (ili bilo kojim drugim pojedincem) predstavljalo bi još jedno miješanje u unutrašnja pitanja druge države i grubo i veoma štetno narušavanje dobrosusjedskih odnosa sa nama prijateljskom Bosnom i Hercegovinom“.
Ibrahimović je kazao da dobrosusjedski odnosi mogu postojati samo ukoliko su institucionalni i počivaju na međusobnom uvažavanju, poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta što podrazumijeva i puno međusobno poštovanje Ustava i zakona kao i odluka državnih organa i sudova.
„U tom kontekstu Crna Gora uvažava svaku presudu sudova Bosne i Hercegovine kao i pravo svakoga da kod viših sudskih istanci, u okviru Ustava i zakona, preispituje presudu. Kao potpredsjednik Vlade CG i ministar vanjskih poslova želim da podvučem da je moja i pozicija Vlade Crne Gore jasna: puno poštovanje teritorijalnog integriteta, suvereniteta, Ustava i zakona Bosne i Hercegovine i protivljenje svakom djelovanju kojim se narušava ustavni poredak i podriva teritorijalni integritet i suverenitet BiH. Mir i stabilnost u regiji važni su za sve nas i nemaju alternativu. Kao predsjednik Bošnjačke stranke odgovorno tvrdim da ćemo nastaviti da se suprotstavljamo secesionističkim, antiustavnim i antidejtonskim djelovanjima u Bosni i Hercegovini i svakoj podršci takvim djelovanjima iz Crne Gore, posebno od strane zvaničnika vlasti u Crnoj Gori, kao i da nećemo dozvoliti nikome da u finišu EU integracija sjedi u lokomotivi našeg evropskog voza i iz nje koči naš evropski put“, rekao je Ibrahimović.
POLITIKA
DNP: Milan Knežević će tužiti poslanicu Vučelić zbog izjave da ima finansijera i nalogodavca iz druge države
„Pošto je finasiranje političkih subjekata iz drugih država krivično djelo, ako je poslanica Vučelić u pravu, i govori istinu, onda Milan Knežević treba krivično da odgovara“, piše u saopštenju DNP-a

Demokratska narodna partija (DNP) saopštila je da će njen predsjednik Milan Knežević danas podnijeti tužbu protiv poslanice Maje Vučelić (Civis) nakon njenih javno saopštenih stavova da Knežević „ima finansijera i nalogodavca iz druge države“.
„Nedavno je zbog slične tvrdnje tužio potpredsjednika Liberalne partije, a tužiće svakog ko bude saopštio ovakvu laž. Političke kvalifikacije su jedno, ali tvrditi da je neko u izvršenju krivičnog djela, predstavlja dovoljan razlog da reaguje i SDT po službenoj dužnosti. A Milan Knežević kao i uvijek, svim nadležnim organima stoji na raspolaganju. Pošto je finasiranje političkih subjekata iz drugih država krivično djelo, ako je poslanica Vučelić u pravu, i govori istinu, onda Milan Knežević treba krivično da odgovara“, piše u saopštenju DNP-a.
Kako su dodali, ali „ako se ispostavi da poslanica Vučelić laže, a mi tvrdimo da je tako, onda će ona morati da snosi krivično pravnu odgovornost za iznošenje neistina“.
„Ovo suđenje će biti prava prilika da se možda kao dokaz izvedu i mjere tajnog nadzora koje je objavilo SDT, a tiču se rukovodstva stranke sa čije liste je Vučelićka izabrana za poslanicu, a koje je na poklon dobilo televizore od sedamdeset inča i po pedeset rokovnika. Možda bi poslanica Vučelić i na ovu temu moga imati određena saznanja. Čitav novčani iznos koji bude dobio na sudu, Milan Knežević će uplatiti u humanitarne svrhe. A autora Vučelićkinog saopštenja pozivamo da bude džek i plati kaznu i troškove sudskog postupka. Jedino u čemu se slažemo i podržavamo gospođu Vučelić jeste da svim raspoloživim pravnim sredstvima utvrdimo ko su saradnici domaćih i stranih obavještajnih službi u političkom životu Crne Gore“, kazali su iz DNP-a u saopštenju koje potpisuje Jovana Todorović.
Tu inicijativu, istakli su, može pokrenuti poslanik Laković kao predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu, a poslanici DNP- a će je snažno podržati.
„Možda se poslanica Vučelić i sama iznenadi ako neko iz njenog društva bude najmanje trostruki agent. Ili što bi rekao Mika Antić: „Kad bi jastuci progovorili…“. A što se tiče Vučelićkinih stavova o demokratski izabranoj vlasti u Srbiji i njenom predsjedniku Aleksandru Vučiću, sa njom nećemo polemisati na tu temu, mnogo je to za nju, već postavljamo pitanje premijeru Spajiću da li i on dijeli ovakve stavove svoje poslanice? U iščekivanju njene prve diskusije u Skupštini, srdačno je pozdravljamo uz fotografiju njenog ideološkog gurua“, poručuju iz DNP-a.
- HRONIKA3 дана ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA14 сати ranije
Berane: Policija pronašla 30 kilograma marihuane
- DRUŠTVO13 сати ranije
Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima
- HRONIKA4 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- HRONIKA1 дан ranije
Pronađeno tijelo Podgoričanke nakon tri nedjelje
- DRUŠTVO3 дана ranije
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu