POLITIKA
POTPREDSJEDNIK VLADE I LIDER BOŠNJAČKE STRANKE
Ibrahimović: Nismo izašli iz Vlade zbog građana
„Bojim se da kada jednom zgazite Ustav, koji je najviši pravni akt naše države, da to ne postane praksa, posebno sada kada Ustavni sud nema kvorum za odlučivanje. To predstavlja suštinsku opasnost za budućnost Crne Gore“, rekao je Ibrahimović

Politika znači biti spreman na dogovor, na kompromis, a ne tvrdoglavo raditi nešto i po cijenu urušavanja ustavnog poretka. To nije dobra poruka i zbog toga je što prije nužan dijalog, kako oko sudija Ustavnog suda, tako i oko održavanja vanrednih parlamentarnih izbora, kazao je u intervjuu za „Dan“ potpredsjednik Vlade i ministar kapitalnih investicija Crne Gore Ervin Ibrahimović.
Upitan zbog čega Bošnjačka stranka, čiji je lider, nije izašla iz Vlade koja više nema povjerenje, odgovorio je da su ministar rada i socijalnog staranja Admir Adrović i on još uvijek u ovoj izvršnoj vlasti zato što snose odgovornost prema građanima, ali i prema svojim biračima, jer vode veoma važne resore za državu.
Iskustvo je pokazalo da odsustvo Bošnjačke stranke iz vlasti znači i odsustvo investicija u djelove Crne Gore u kojima žive Bošnjaci, bez obzira ko vodi Vladu, istakao je Ibrahimović
„Mi ne želimo da se vraćamo u devedesete godine prošlog vijeka, kada smo trpjeli sankcije zbog neodgovorne politike. Crnoj Gori je mjesto u EU, a oni koji to neće da prihvate kao realnost, koji Crnu Goru hoće da odvedu na drugi kolosijek, ne mogu nam biti politički partneri“, poručio je Ibrahimović.
Crna Gora je u velikoj institucionalnoj krizi, koja traje već nekoliko godina, ali je kulminirala nedavno, kada nije popunjen Ustavni sud, koji mjesecima nema kvorum za odlučivanje, a usvojene su izmjene zakona o predsjedniku. Koga smatrate odgovornim za krizu koju trenutno imamo u Crnoj Gori?
Odgovornost je, naravno, na svima koji se bave javnim poslom, a ponajviše na onima koji imaju moć odlučivanja. Parlamentarna većina od 30. avgusta je, po mom mišljenju, grubo prekršila Ustav Crne Gore insistirajući na usvajanju izmjena zakona o predsjedniku. Nažalost, nisu prihvatili mišljenje Venecijanske komisije, mišljenje i apele partnera iz EU i SAD. Bojim se da kada jednom zgazite Ustav, koji je najviši pravni akt naše države, da to ne postane praksa, posebno sada kada Ustavni sud nema kvorum za odlučivanje. To predstavlja suštinsku opasnost za budućnost Crne Gore. Politika znači biti spreman na dogovor, na kompromis, a ne tvrdoglavo raditi nešto i po cijenu urušavanja ustavnog poretka. To nije dobra poruka i zbog toga je što prije nužan dijalog, kako oko sudija Ustavnog suda, tako i oko održavanja vanrednih parlamentarnih izbora.
Skoro smo došli do nivoa da ne da samo nema napretka na putu ka članstvu u EU, već se skoro bilježi i nazadovanje na tom planu, naveo je Ibrahimović
Kako ocjenjujete prethodnu godinu kada je u pitanju politička situacija u našoj zemlji i jesmo li napravili neke korake unaprijed?
Nestabilnost na političkoj sceni je nešto što je sigurno obilježilo godinu na izmaku, a, po prirodi stvari, politička nestabilnost utiče i na ostale segmente u društvu. U zvaničnom dokumentu Evropske komisije koji je objavljen u oktobru, mislim na izvještaj o napretku Crne Gore, dobili smo ocjenu da stagniramo na putu ka Evropskoj uniji (EU). Dakle, skoro smo došli do nivoa da ne da samo nema napretka na putu ka članstvu u EU, već se skoro bilježi i nazadovanje na tom planu. Mislim da to nije volja većinske Crne Gore. Pod hitno moramo vratiti evroatlantsku agendu u fokus našeg političkog djelovanja. Crnoj Gori ne trebaju nikakve alternativne inicijative, mi smo daleko ispred drugih zemalja regije, za nas cilj treba da bude članstvo u EU.
Kako izaći iz krize?
U trenutnoj konstelaciji političkih snaga teško se može formirati većina koja bi bila jasne evroatlantske orijentacije i teško da se može napraviti funkcionalna vlada, zbog ideološke heterogenosti potencijalnih konstituenata. To je formula za političku nestabilnost i krizu i jedini put za izlazak iz te krize su izbori.
Jasno je, takođe, i da po pitanju izbora postoje političke kalkulacije i to je sasvim normalna stvar u politici. Što se Bošnjačke stranke tiče, lokalni izbori u gradovima u kojima smo nastupili, kao i ankete koje su rađenu u proteklom periodu, pokazuju da bilježimo značajan rast podrške i mi u tom pravcu zaista nemamo dilemu: za nas su izbori prilika da osnažimo poslanički klub sa još najmanje dva poslanika.
Dakle, mi se i kao stranka i kao ljudi svjesni odgovornosti prema građanima, državi Crnoj Gori i njenom evropskom putu zalažemo za izbore odmah nakon što se za njih stvore institucionalni uslovi.
Bošnjačka stranka je dio manjinske vlade, koja je formirana da bismo ubrzali ulazak Crne Gore u EU. Međutim, iako izvršna vlast uživa povjerenje zapadnih partnera, to se nije desilo. Nedavno je slovenačka ministarka Tanja Fajon saopštila da bi pregovori mogli biti blokirani ako se kriza ne riješi. Kako tumačite ovu poruku i šta se ispriječilo na putu ka ostvarivanju jednog od glavnih ciljeva Crne Gore?
Poruke naših međunarodnih partnera i dokazanih prijatelja Crne Gore veoma su jasne, ko želi da ih čita. Potpuno dijelim stav gospođe Fajon i plašim se da bi insistiranje na formiranju Vlade na osnovu neustavnog zakona Crnu Goru odvelo u međunarodnu izolaciju. Odmah da budem jasan: za takve postupke i planove podršku Bošnjačke stranke neće dobiti niko. Mi ne želimo da se vraćamo u devedesete godine prošlog vijeka, kada smo trpjeli sankcije zbog neodgovorne politike. Crnoj Gori je mjesto u EU, a oni koji to neće da prihvate kao realnost, koji Crnu Goru hoće da odvedu na drugi kolosijek, ne mogu nam biti politički partneri.
Bošnjačka stranka je glasala za smjenu Vlade, ali je i nakon njenog pada ostala u njoj. Zašto?
U više navrata sam govorio o učešću Bošnjačke stranke u Vladi, iako smatram da to nije najvažnije pitanje u državi u ovom trenutku. Ali, važno je podsjetiti da je Bošnjačka stranka uvijek u ključnim momentima donosila ispravne odluke i da je za prethodnih skoro 17 godina uvijek bila na strani onih ideja koje su dovele do nezavisne Crne Gore, a kasnije i do članstva u NATO-u.
Nakon svega što smo vidjeli, a mi kao predstavnici manjinskih naroda i doživjeli tokom trajanja 42. Vlade, kada smo na sceni imali sječu Bošnjaka iz institucija sistema, upravo je BS inicirala formiranje manjinske vlade, s ciljem da se Crna Gora vrati na kolosijek evropskih vrijednosti. U tome smo imali podršku svih građanskih partija, međunarodne zajednice, intelektualaca, i vjerujem da je to bio dobar politički potez.
Aktuelna 43. Vlada imala je jasno poređane prioritete, među kojima su bili nastavak EU integracija i deblokada institucija, podizanje životnog standarda, jačanje manjinskih prava, ravnomjeran regionalni razvoj i drugi. Ne našom voljom, došlo je do rokade prioriteta i mi smo na to imali jasan odgovor – glasali smo za nepovjerenje Vladi. Tu se cijela priča završava.
Vlada je sada u tehničkom mandatu i kolega Adrović i ja smo u Vladi prije svega zbog odgovornog odnosa prema građanima, jer vodimo veoma važne resore za državu Crnu Goru. Takođe, imamo i odgovornost prema našim glasačima. Stanje na sjeveru Crne Gore je zaista alarmantno kada su u pitanju razvojni projekti koji su u direktnoj vezi sa demografskim pražnjenjem i demografskim starenjem sjevera.
Iskustvo je pokazalo da odsustvo Bošnjačke stranke iz vlasti znači i odsustvo investicija u djelove Crne Gore u kojima žive Bošnjaci, bez obzira ko vodi Vladu. Ovo su dominantni razlozi zbog čega je BS dio Vlade koja je u tehničkom mandatu. Sve ostalo što se čuje u javnosti plod je raznih manipulacija, koje su usmjerene prema politici i rukovodstvu Bošnjačke stranke.
Dogovor oko Ustavnog suda da počne odmah
Kada očekujete vanredne parlamentarne izbore i da li ih treba održavati dok je Ustavni sud nefunkcionalan?
Vjerujem da će svi politički subjekti pokazati visok stepen odgovornosti, prije svega prema građanima. Konsultacije i dogovor oko sudija Ustavnog suda treba početi odmah nakon što se završi javni poziv za prijavu kandidata za sudije, kako bismo postigli kompromis oko najboljih kandidata. Pritom, pozivam kolege iz parlamentarne većine da ovog puta ne dozvole da se desi da među predloženim kandidatima ne bude nijedan pripadnik manjinskih naroda.
Nakon što izaberemo sudije Ustavnog suda, vjerujem da će se steći realne pretpostavke za određivanje termina vanrednih parlamentarnih izbora.
POLITIKA
Đukanović: „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori
„Crna Gora više nego ikad zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma“, tvrdi Đukanović

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović boravi u Sarajevu, gdje je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu održao predavanje i razgovor s profesorima i studentima na temu „Regionalni odnosi i geopolitički izazovi na Zapadnom Balkanu.
Govoreći o odnosima između Crne Gore i Bosne i Hercegovine, Đukanović je podsjetio na različite etape kroz koje su ti odnosi prošli, uključujući i greške iz devedesetih godina.
„Sjetićemo se nesumnjivih grešaka u tadašnjoj državnoj politici Crne Gore, ali i činjenice da je Crna Gora vrlo brzo stala na ispravno stanovište, nastavila da gradi dobrosusjedske odnose i postala faktor stabilnosti i promocije demokratije“, istakao je on, podsjećajući na referendum o nezavisnosti Crne Gore koji je proveden „po strogim i po mnogima nepravednim pravilima Evropske unije“, kazao je Đukanović, prenosi Danas.
Smatra da je zastoju u evropskim integracijama doprinijelo pogoršanje međususjedskih odnosa jer u nedostatku evropske dinamike dolazi do „vaskrsavanja nacionalizama“, koji uvijek narušavaju stabilnost i odnose među državama.
„Crna Gora danas je više nego ikad ranije zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma i plašim se da je to dovelo i do kvarenja dobrosusjedskih odnosa, uključujući odnose sa Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom“, naglasio je on.
Na kraju je izrazio nadu da ti procesi neće ostaviti dugoročne posljedice, te da će se odnosi između Crne Gore i Bosne i Hercegovine brzo vratiti na put prijateljske saradnje.
Đukanović je naveo da Beograd od 19. vijeka smatra Crnu Goru svojim prirodnim plijenom.
“Moramo što pre shvatiti da će najveći deo onoga što će se ovde dešavati zavisi od nas”, rekao je Đukanović.
Govoreći o ulozi Srbije u regionu, Đukanović je rekao da je ona najveća država u regionu.
„Svi bismo, siguran sam, s radošću pozdravili Srbiju koja čvrsto staje na put evropskog razvoja, jer bi smo u tome prepoznali dugoročno skladne susjedske odnose“, rekao je.
U tome bismo prepoznali nagovještaj dugoročnije skladnih odnosa u regiji. Crna Gora zbog istorijskih veza ima i dodatne odgovornosti, ali i dobro razumijevanje prilika u Srbiji, ali i želju da pomogne demokratskoj Srbiji, naveo je Đukanović.
„U vrijeme kada je bila metastaza Miloševićeve politike u Srbiji, puno ljudi koji su nagovještavali bolju alternativu za Srbiju su se morali seliti u Crnu Goru i tu dobili utočište i mogućnost za vođenje politike koja bi doprinijela kraju Miloševićeve politike“, poručio je Đukanović.
To je rađeno, kako ističe, iz dobrih emocija i uvjerenja kada ne bude Miloševića u Srbiji, to će biti blagotvorno za cijeli region.
„Iskustvo u Crnoj Gori nas opominje da je ideologija velikosrpskog nacionalizma veoma istrajna, veoma. Od Garašaninovih Načertanija s polovine XIX veka svako malo obnavljaju se aspiracije velikosrpskog nacionalizma prema Crnoj Gori.
Poruka je uvijek ista: „Crnogorci su izmišljena nacija, svi od srpstva“ pa ako je tako postavlja se pitanje „što će Crna Gora?“. Zašto to ne bi bila proširena srpska država pa da taj svet srpstva bude u „Velikoj Srbiji“?“, kazao je Đukanović i dodao „prošli smo kroz više etapa, ova je poslednja i ona je najzanimljivija jer nudi najbolje ilustracije“.
Potom je govorio o projektu „Otvorenog Balkana“.
„Komšić, Vjosa Osmani i ja smo kategorično od prvog trena protiv tog projekta „Open Balkan“ – „Otvorenog Balkana“. Nailazili smo na apsolutno nerazumevanje i u Evropi i u SAD-u oko toga jer je njihovo obrazloženje bilo da je to projekat ekonomske saradnje. Formalno, nema sumnje da bi to bila ekonomska saradnja.
Ali to je bio projekat koji je trebao da institucionalizuje dominaciju Srbije i i Albanije u regiji. Mogu čak da povjerujem da oni koji su insistirali na implementaciji tog projekta nisu podrazumijevali ono što smo mi vidjeli kao ozbiljnu pretnju.
Nije najvažnije šta vi mislite da taj projekat donosi, nego je važno kako ga čitaju oni koji kreiraju politiku u regionu. Morali biste biti ozbiljno naivan da povjerujete da će se Tirana i Beograd zadovoljiti ekonomskom dominacijom, jer su dvije najveće ekonomije.To bi bilo institucionalizovanje okvira za dominaciju Srbije i Albanije koja bi obavezno završila pokušajem nove promocije Velike Srbije i Albanije u prirodnim granicama i zato smo bili protiv.
Već u to vrijeme kao nadogradnja Otvorenog Balkana u ozbiljnim političkih krugovima afirmisala ideja srpskog sveta. „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori.
Ako neko nastupa prema vama sa idejom da poništi vaš državni nacionalni identitet šta da radite sem da se odbranite?“, kazao je Đukanović.
POLITIKA
Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti
Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).
„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.
Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.
Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.
„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.
Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.
U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.
POLITIKA
Zelenski stiže u Podgoricu: Potpisuje bezbjednosni sporazum sa Milatovićem
Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovaće 15. maja u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, gdje će se sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora.
Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza.
Riječ je o dokumentu koji slijedi model bezbjednosnih sporazuma kakve je Ukrajina već zaključila s nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Cilj ovih sporazuma je pružanje dugoročne podrške Ukrajini u oblasti bezbjednosti i odbrane, kroz vojnu pomoć, obuku, obavještajnu saradnju i jačanje otpornosti zemlje koja se suočava s ruskom agresijom.
Crna Gora će ovim činom potvrditi svoju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, te se pridružiti grupi NATO članica koje su već preuzele obaveze u okviru zajedničke deklaracije iz jula 2023. godine.
Detalji sporazuma biće saopšteni nakon zvaničnog potpisivanja u Podgorici.
- HRONIKA2 дана ranije
Pucnjava u Siti kvartu: Ranjen Igor Nedović
- HRONIKA3 дана ranije
Policija razbila djelovanje organizacije „Fortis Crna Gora“: Uhapšeni osnivač i vođa i jedan od članova
- DRUŠTVO3 дана ranije
Crna Gora dobija još jednog mitropolita: Episkop Metodije novi mitropolit Budimljansko-nikšićki
- DRUŠTVO20 сати ranije
(FOTO) Šavnik: Sletio sa puta, ispao iz auta i povrijeđen 12 sati visio iznad litice držeći se za rastinje
- HRONIKA3 дана ranije
Opljačkana zlatara u Podgorici: Dvije osobe biber sprejem poprskale radnice
- DRUŠTVO3 дана ranije
Oslobođeni optužbi svi okrivljeni u predmetu „Stanovi“: Bošković, Šehović, Brajović…