HRONIKA
ITALIJANSKI SUDIJA
Kako je sudija Borselini, čuveni borac protiv mafije, ubijen eksplozivom proizvedenim u Beranama
To nije iznenađenje, s obzirom na činjenicu da je tih godina Crna Gora bila utočište za odbjegle italijanske mafijaše
Eksploziv, koji je prije više od tri decenije korišten prilikom ubistva čuvenog italijanskog sudije Paola Borselina na Siciliji, proizveden je u Beranama.
To nije iznenađenje, s obzirom na činjenicu da je tih godina Crna Gora bila utočište za odbjegle italijanske mafijaše.
Italijanski list La Gazeta del Mezođorno, koji je tada prenio tu informaciju, pozvao se na navode neimenovanog pokajnika iz mafijaških redova „Sakre Korone Unite“ koji je tvrdio da je eksploziv stigao iz bivše Jugoslavije, najvjerovatnije iz Crne Gore.
Ovaj mafijaš pokajnik je rekao da je u to vrijeme u Crnoj Gori boravilo mnogo italijanskih mafijaša, bjegunaca od pravde koji su bili zaštićeni od vlasti u Crnoj Gori, što je bila usluga za veliku količinu novca koji je u Crnu Goru dospijevao od šverca cigareta.
Sagovornik Portala RTCG podsjeća da je od 1992. pa sve negdje do 1997. godine u Crnoj Gori boravio veliki broj pripadnika dvije italijanske mafijaške organizacije – Kamore iz Napulja, i Sakre Korone Unite (Udruženja Sveti Vijenac ili Sveta Ujedinjena Kruna). Oni su predvodili švercerske poslove sa cigaretama, drogom i oružjem.
Prema njegovim riječima. svi italijanski mafijaši i mafijaški bosovi u Crnoj Gori su boravili u tom periodu, uglavnom na području Bara i Herceg Novog.
Tada im je iz nekih razoga otkazano „gostoprimstvo“ pa su se preselili prema Albaniji i drugim za šverc značajnim destinacijama.
„Znajući sve to, nije uopšte nemoguće da je ekpsloziv koji je korišten u atentatu na italijanskog sudiju Paola Borsalina stigao iz Crne Gore“, kaže ovaj sagovornik.
Sudija Borseino ubijen je 19. jula 1992. godine sa Siciliji, u stravičnoj eksploziji u Palermu. Tada su u atentatu poginuli i njegova supruga i tri člana ličnog obezbjeđenja.
Borsalino je zajedno sa kolegom Đovanijem Falkoneom, koji je takođe ubijen dva mjeseca ranije, pokrenuo najveći proces u italijanskom sudstvu protiv organizovanog kriminala, tokom kojeg je uhapšen veliki broj mafijaških šefova.
Na temeljima Borsalinovog rada, pisali su mediji, formirana je Istražna direkcija za borbu protiv mafije (DIA).
Da je eksploziv iz Crne Gore vrlo tražen na crnom tržištu govori i slučaj kada je albanska policija saopštila da je eksplozivna naprava kojom je, 2011. godine, ubijen 33-godišnji sudija Skerdilajd Konomi, takođe najvjerovatnije napravljena u Crnoj Gori.
Konomi je stradao kada je u centru Valone u Albaniji odletio u vazduh njegov automobil „mercedes“.
Policija je tokom uviđaja pronašla djelove mobilnog telefona koji nije bio sudijin, i magnet kojim je plastični eksploziv bio pričvršćen za auto. Albanske vlasti tada su zvanično saopštile da je Konomi stradao kao žrtva sve jače želje mafije i organizovanog kriminala da utiču na pravosudini sistem te zemlje.
Prema nekim pouzdanim informacijama, najveći broj podmetnitih eksplozija u susjednoj Albaniji dogodi se upotrebom ovog eksploziva. Dobro obaviješteni izvor tvrdi da je ovaj ekploziv u obračunima albanskih mafijaških grupa i terorističkim napadima u toj zemlji upotrijebljen čak preko osamdeset puta.
Plastični eksploziv iz Berana postavljan je pod automobile, u kućama, preduzećima. Pojedini albanski kriminalci, uhvaćeni sa eksplozivom, inspektorima su čak i priznali da su ga kupili u Crnoj Gori.
Na osnovu jedinstvenog hemijskog sastava sa veliko vjerovatnoćom utvrđeno je, recimo, da je eksploziv koji je korišćen u pokušaju atentata na bivšeg makedonskog predsjednika Kira Gligorova, proizveden u Beranama.
Atentat na Glogorova izvršen je oktobra 1995. godine uz pomoć parkiranog auta-bombe koji je ekslodirao preko puta Hotela Bristol u Skoplju, u trenutku kada su pored njega prolazila kola u kojima je bio makedonski predsjednik. On je tada zadobio teške povrede, a njegov vozač i jedan slučajni prolaznik su stradali.
Dnevnik „Blic“ prenio je svojevremeno izjavu bivšeg načelnika za istraživanja eksploziva Milovana Azbejkovića koji je bio ubijeđen da je i u terorističkim napadima u Londonu 2005. godine korišćen plastični vojni eksploziv iz Crne Gore.
Azbejković je rekao da su samo četiri zemlje na svijetu proizvodile plastični eksploziv, ali da je naš bio bolji i od američkog C-4.
On je objasnio da se taj eksploziv proizvodio u vojnoj fabrici u Beranama sve do 1991. godine, odnosno početka građanskih ratova, te da se od tada ne proizvodi, ali da ga ima u vojnim magacinima, i na crnom tržištu po cijeni od dvije do pet hiljada dolara.
Azbejković je tvrdio da ga je tokom rata bilo „na svakom mjestu, u svačijim rukama, i van svake kontrole“. Prema njegovom mišljenju posebno ga je mnogo bilo na Kosovu, gdje je ilegalna trgovina oružjem razvijena u kanalima mafije.
I danas ima indicija da se plastični i druge vrste eksploziva i eksplozivnih materijala sa naših prostora, u kriminalnim krugovima, za koje granice ne postoje, razmnjenjuju za heroin na Kosovu i u Albaniji. Kosovski i albanski kriminalci dalje eksploziv prodaju terorističkim organizacijama širom svijeta.
O tome su pisali i inostrani mediji pozivajući se na strane obavještajne službe.
„Policijske akcije rijetko daju rezultate, ali je u septembru 2008. godine u Prištini uhapšeno osam osoba sa ukupno deset kilograma eksploziva iz Berana“, kaže ovaj sagovornik.
On podsjeća i da je dvadeset dva kilograma plastičnog eksploziva iz Berana zaplijenjeno u policijskoj akciji pod nazivom „Grom“, gdje je prekinut lanac šverca oružja sa Balkana do Francuske, kao i da u toj zemlji preko trideset odsto nelegalnog eksploziva potiče sa prostora Balkana.
Preko određenih kanala kriminalnih organizacija beranski plastični eksploziv PEP završavao je i u rukama terorista sa Bliskog Istoka. U Siriji ga je koristio i švercovao jedan čuveni sirijski krijumčar oružja.
Beranski vojna fabrika „Polieks“ je otvorena početkom osamdesetih godina prošlog vijeka u sklopu vojne fabrike u Vitezu, i za potrebe ondašnje JNA proizvodio je plastične eksplozive, detonatore i bombe. Nastavio je da radi i nakon raspada SFRJ.
„Polieks“ je kasnije privatizovan, preorijentisao se na proizvodnju privrednih eksploziva i uvedena stroga kontrola prometa proizvoda, ali su na crnom tržištu još mogu naći zaostale zalihe nekada vrlo čuvenog plastičnog eksploziva PEP, za koji je bivši načelnik za istraživanje eksploziva Milovan Azbejković rekao da je moćniji i od američkog C- 4.
Izvor: RTCG
HRONIKA
Dačić: Balijagiću određeno zadržavanje u Srbiji, apelujem da Crna Gora bude ažurna
„Njemu je određeno zadržavanje zbog ovoga što je zatečen u Srbiji i kako je prešao granicu i što ima nelegalno oružje. Ali sada je potrebno da pravosudni organi Crne Gore adekvatno reaguju prema našim organima…“, kazao je ministar unutrašnjih poslova Srbije
Ministar unutrašnjih poslova i potpredsjednik Vlade Srbije Ivica Dačić rekao je da je Aliji Balijagiću, za kojim se tragalo više od 25 dana, određeno zadržavanje i da će u Srbiji biti procesuiran zbog toga kako je prešao državnu granicu i što ima nelegalno oružje, ali da se očekuje reakcija crnogorskih organa i apeluje na njih da budu ažurni.
Kako je rekao, policijska faza je završena.
„Njemu je određeno zadržavanje zbog ovoga što je zatečen u Srbiji i kako je prešao granicu i što ima nelegalno oružje. Ali sada je potrebno da pravosudni organi Crne Gore adekvatno reaguju prema našim organima… On će ovdje odgovarati za djela koja je ovde počinio, ali sada treba sve da uđe u fazu da se procesuira za ubistva. Apelujem na to da crnogorski organi budu ažurni“, naveo je Dačić gostujući na TV Prva.
Podsjetimo, Balijagić je osumnjičen za ubistvo brata i sestre iz Sokolca kod Bijelog Polja, prenosi N1.
Govoreći o hapšenju, kaže da je Alija Balijagić pronađen 15 kilometara od mjesta gdje je posljednji put viđen.
„Bilo je dojava, korišćene su i termovizijske kamere, ali je teren nepristupačan, ima dosta napuštenih kuća, jednom je primijećen u Crnoj Gori, na granici, pa u jednom selu na našoj strani“, navodi.
U mjestu Goleša se, kako kaže, nalazi mali broj ljudi, ali je jedan mještanin primijetio jednog psa kog nije znao i gledajući kuda je on otišao, vidio je tragove nekog čovjeka – i zvao je policiju. Pošto je SAJ bio na 45 km odatle, bila je dileme da li odmah to veče da krene tamo, ali je odlučeno da se krene odmah, kroz snijeg, dodao je.
Dačić kaže da se radi o nepristupačnim predjelima, da je tu granica Crne Gore, BiH i Srbije i da nisu mogli da koriste sve te puteve, jer bi ušli na teritoriju druge države.
Zatečen je, kako kaže, na spavanju, samo je digao ruke, nije stigao da upotrijebi puške – imao je dvije, lovačku i prerađenu vojničku pušku papuku. Obje su imale metak, patron u cijevi, navodi Dačić.
Istakao je da je Balijagić jako dobro poznavao teren, ulazio u napuštene kuće gdje je pronalazio ponešto da može da preživi.Dačić je čestitao SAJ što su uspjeli da ga uhapse i čestitao im jučerašnju slavu.
HRONIKA
Lovac Dragan Bojović je heroj regiona: Prijavio Balijagića policiji, vidio tragove u snijegu
Opasni bjegunac uhapšen poslije skoro mjesec dana bjekstva
Čovjek koji je prijavio policiji Aliju Balijagića, nakon čega je opasni bjegunac uhapšen poslije skoro mjesec dana bjekstva, je mještanin i lovac Dragan Bojović, koji je zaista postupio herojski u veoma opasnom trenutku.“
„Vraćao sam se kući sa suprugom, bilo je oko 10 sati uveče. Jedno kuče mi je odjednom izašlo pred auto i nije htjelo da se pomjeri. Snijeg je jako padao. Izašao sam da sklonim kuče ispred automobila, kad sam vidio da se neki čovjek sakrio u žbunje. Krenuo sam ka tom mjestu i vidio tragove. To su bili sitni tragovi koraka u snijegu. Odmah sam shvatio da je u pitanju starija osoba i rekao sam supruzi da je to Alija“, kaže za RINU Dragan.
On je odmah sjeo u auto i udaljio se s lica mjesta, ali je bez oklijevanja pozvao policiju i rekao da sumnja da je u njihovom selu Alija Balijagić.
„Tada su se svi uplašili za našu bezbjednost, jer su mislili da je Balijagić mogao da vidi kuda smo otišli i da dođe da nas ubije. Policija je rekla da se čeka nalog da SAJ krene na lice mjesta, a nama su rekli da se zaključamo i da ne izlazimo iz kuće. Tako smo i uradili“, dodaje Dragan.
Policija je potom stigla, a Balijagić je pronađen po tragovima u snijegu u kući koja se nalazi iznad mjesta gdje ga je Dragan uočio.
„Očigledno je bio premoren i, uprkos tome što je vidio da sam ga primijetio, nije otišao daleko već je ušao u tu kuću i tamo zaspao. Bilo nas je strah, nije svejedno kad znate da je opasni ubica u vašoj neposrednoj blizini. Sada me pitaju da li se plašim da bi mogao da pobjegne iz zatvora i da nam se osveti. Nadam se da do toga neće doći“, priča ovaj heroj nacije.
HRONIKA
Uhapšen Alija Balijagić u selu Pribojska Goleša
„Uhvaćen je na spavanju, nije pružao otpor. Imao je dvije puške, jednu lovačku pušku, boksericu i drugu – lovački karabin, prerađen od vojne puške papovke“, rekao je ministar unutrašnjih poslova Srbije
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici SAJ-a, uz sadejstvo svih drugih policijskih snaga, jutros oko 3.5 sati u selu Pribojska Goleša, uhapsili Aliju Balijagića, osumnjičenog za dvostruko ubistvo u Bijelom Polju. Ovo piše na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.
Ivica Dačić izjavio je da je Alija Balijagić zatečen u jednoj kući za koju su imali informacije da povremeno tu dolazi.
„Uhvaćen je na spavanju, nije pružao otpor. Imao je dvije puške, jednu lovačku pušku, boksericu i drugu – lovački karabin, prerađen od vojne puške papovke“, rekao je Dačić.
Hapšenje je obavljeno na veoma nepristupačnom terenu po snegu od 40 centimetara, saopštio je MUP.
„Lice se dovodi u PU Prijepolje”, izjavio je Dačić.
Ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Danilo Šaranović juče je izjavio da je Balijagić duže na teritoriji Srbije nego Crne Gore.
On je, na sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu, kazao da je situacija sa Balijagićem pokazala sve posljedice nikada višeg kadrovskog deficita u Upravi policije.
„Imajući stanje kadrovskih i materijalno tehničkih sredstava u policiji koje je nikada gore, nijesmo imali prostora da donesemo bilo kakvu drugu odluku osim da sva raspoloživa sredstva angažujemo na pretrazi 600 kilometara kvadratnih zahtijevnog planinskog predjela“, naveo je Šaranović.
Kako je kazao, to je urađeno da bi se obezbijedila bezbjednost građana na tom području.
“Postoje određeni operativni podaci kojima raspolažemo, koji nijesu za javno saopštavanje, a koji opravdaju ocjenu da se ta osoba od dana kada je zvanično dobila status osumnjičenog, 25. oktobra, duže nalazi na teritoriji Srbije, nego Crne Gore“, rekao je Šaranović.
- HRONIKA4 дана ranije
Ubijena žena u dvorištu kuće u Podgorici
- HRONIKA2 дана ranije
Uhapšen Alija Balijagić u selu Pribojska Goleša
- HRONIKA1 дан ranije
Lovac Dragan Bojović je heroj regiona: Prijavio Balijagića policiji, vidio tragove u snijegu
- HRONIKA2 дана ranije
Dvije osobe osumnjičene za ubistvo žene u Podgorici
- BALKAN I SVIJET2 дана ranije
Uhapšen Goran Vesić i još 10 osoba zbog pada nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu
- BALKAN I SVIJET2 сата ranije
Preminuo Dragan Marković Palma