SERVISNE INFORMACIJE
MICEV
Kiša do ponedeljka: Ekstremno visoke temperature od 1. do 6. juna
„Od srijede ponovo rekordno visoke temperature za ovo doba godine, koje će dostizati do 37 stepeni“

Meteorolog Branko Micev kazao je da nas od popodne do ponedeljka očekuje pad temperature, kiša, grmljavina sa mogućim olujnim nepogodama i gradom.
Od srijede, 1. juna ponovo rekordno visoke temperature za ovo doba godine, koje će dostizati do 37 stepeni. Kako je rekao u jutarnjem programu “Dobro jutro Crna Goro”, takve temperature obilježiće period do 6. juna.
Tokom dana očekuje se grmljavina i pljuskovi. U nedjelju ćemo imati pad temperature u tako će biti do ponedjeljka.
“Promjenljive vremenske prilike, kiša i pljuskovi sa grmljavinom. Moguće su kratkotrajne pojave olujnih vremenskih nepogoda, jaki udari vjetra, pojava grada sa određenim štetama na terenu”, kazao je Micev.
Od utorka očekuje se stabilizacija vremenskih prilika.
“Na sjeveru u utorak popodne biće kratkotrajna kiša i da kažem da nas od srijede 1. juna pa do 6. juna očekuje ponovo naglo toplo vrijeme, visoke temperature. U natoplijim oblastima od srijede do sledećeg ponedeljka, to je 6. jun, temperature će biti do 37 stepeni. To znači da ćemo ponovo imati rekordne temperature”, kazao je on.
Protekle dane, kako je dodao, obilježile su ekstremno visoke temperature za jun.
“Nikada se nije desilo do sada da temperature vazduha u ovim danima pređu 34 stepena u području Podgorice. Na području Podgorice od 11. maja do juče ovo je drugi po redu rekordan period u posljednjih 70 godina. Na Žabljaku, prosječna maksimalna temperatura u istom tom periodu je rekordno najviša za posljednjih 60 godina”, kazao je Micev.
Ovo je ekstremna situacija, objašnjava Micev, koja ukazuje da smo pod snažnim uticajem tople tropske vazdušne mase sa sjevera afričkog kontinenta, a takvu situaciju uslovljava ciklon koji se nalazi u centru zapadnom Mediterana.
On je napomenuo da su tropske temperature zabilježene i u regionu.
Micev je upozorio i da će se ekstremne temperature u svijetu odraziti na poljoprivredu u cijelom svijetu.
SERVISNE INFORMACIJE
Na sjeveru moguća poledica: Zbog odrona kod tunela Tifran saobraća se alternativnim putevima
„Na putu Berane-Bijelo Polje, kod tunela Tifran, došlo je do odrona, usljed čega je saobraćaj obustavljen, pa se koriste alternativni putevi“, saopšteno je iz Auto-moto saveza Crne Gore

U južnim predjelima Crne Gore jutros se saobraća po suvim putevima, a u sjevernim je moguća poledica, kazali su iz Auto moto saveza (AMSCG).
Oni su upozorili da je na dionicama koje prolaze kroz usjeke moguća i pojava odrona i vozačima savjetovali opreznu vožnju i poštovanje pravila saobraćaja.
Na putu Berane-Bijelo Polje, kod tunela Tifran, došlo je do odrona, usljed čega je saobraćaj obustavljen, pa se koriste alternativni putevi.
Na putu Nikšić – Šavnik, preko Vojnika, zabranjeno je kretanje kamionima sa prikolicom i šleperima.
Na regionalnom putu Đurđevića Tara – Mojkovac, u mjestu Sokolovina, saobraćaj je obustavljen za sva vozila zbog odronjavanja stijene u okviru sanacije kritične tačke Sokolovine.
Saobraćaj će na magistralnom putu M-2, dionica Poda – Berane i Ribarevine – Poda, zbog radova biti obustavljen od osam do 11 i od 14 sati do 16 sati i 30 minuta.
Na magistralnom putu Plužine – Jasenovo polje, lokalitet Zaborje -Jasenovo Polje, saobraćaj će biti obustavljen od deset do 12 i od 13 do 15 sati.
Zbog rekonstrukcije regionalnog puta R-29 Bar-Kamenički most–Krute, saobraćaj će biti obustavljen od devet do 11 i od 13 do 15 sati.
Na magistralnom putu Nikšić-Vilusi I faza, na dijelu puta Nikšić-Kuside, saobraćaj je zbog rekonstrukcije mosta Autobaza promijenjen sa dvosmjernog na naizmjenični.
Promijenjen je režim saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni zbog rekonstrukcije magistralnog puta Lepenac-Ribarevine, a moguća je povremena obustava saobraćaja ne duža od 30 minuta na mjestu radova.
Iz AMSCG su podsjetili da je Zakonom o bezbjednosti saobraćaja na putevima propisano da od 15. novembra do 1. aprila vozila koja učestvuju u saobraćaju za vrijeme zimskih uslova (sniježnih padavina ili kad se na putu nalazi snijeg, led ili poledica) moraju na svim točkovima imati zimske gume.
Minimalna dubina šare na gazećoj površini pneumatika koji se koriste u ovom periodu je četiri milimetra.
SERVISNE INFORMACIJE
Totalna obustava saobraćaja na 24 sata kroz tunel Tifran
Saobraćaj biće u potpunosti obustavljen od srijede u 7 časova do četvrtka u 7 časova, saopštili su iz Uprave za saobraćaj

Saobraćaj na putu Berane – Ribarevine biće u potpunosti obustavljen od srijede u 7 časova do četvrtka u 7 časova, saopštili su iz Uprave za saobraćaj.
Saobraćaj se, kako su kazali, obustavlja za sve vrste vozila zbog radova na tunelu Tifran u sklopu rekonstrukcije magistranog puta M-2, dionica Poda-Berane.
Za vrijeme totalne obustave saobraćaja na predmetnoj dionici magistralnog puta, putnička vozila i autobusi mogu koristiti alternativne putne pravce.
„Podsjećamo da je na ovom putnom pravcu do kraja mjesca na snazi privremena obustava saobraćaja za sve vrste vozila u vremenskom intervalu od 09-12časova i od 14-17 časova. Radovi na rekonstrukciji puta Lepenac-Ribarevine-Poda-Berane počeli su 31. jula 2023. godine, a rok za završtak je 24 mjeseca. Vrijednost radova je 35.731.859, 52 eura bez PDV-a“, navodi se u saopštrnju Uprave za saobraćaj.
SERVISNE INFORMACIJE
Put Berane – Bijelo Polje i dalje je noćna mora: Da li će automobili do kraja radova izdržati?
„Ne možemo da živimo više od godinu dana. Ajde što su obustave, ok, mora da se radi put, sve je to dobro. Ali vidjeli ste koje su rupe? Imaju toliko materijala koji izvukuju, bar da nas pušte, da se može proći lijepo“, kaže jedan od vozača

Vožnja putem Bijelo Polje – Berane i dalje je noćna mora za saobraćanje tom dionicom. Iako radovi odmiču, četiri kilometra novog asfalta ne olakšava vožnju. Ulegnuća na putu tek će od proljeća naredne godine zamijeniti bolja cesta. Vozači sa nestrpljenjem očekuju da magistrala na kojoj se izvode radovi bude završena narednog ljeta, a da se u međuvremenu zakrpe rupe na putu, piše RTCG.
Mehanizacija, radnici, semafori, zastoji na više lokacija. Usporen saobraćaj, uglavnom jednom trakom. Malo asfalta i puno neravnina. To je trenutno stanje na magistralnom putu Bijelo Polje-Berane. Oni koji putuju tom dionicom svakodnevno se bore sa rupama i ulegnućima.
„Ne možemo da živimo više od godinu dana. Ajde što su obustave, ok, mora da se radi put, sve je to dobro. Ali vidjeli ste koje su rupe? Imaju toliko materijala koji izvukuju, bar da nas pušte, da se može proći lijepo“, kaže jedan od ispitanika za RTCG.
Trpe i mještani, čije su kuće uz magistralu, čija je rekonstrukcija u toku. Ljeto su proveli u prašini.
„Kuća je blizu, market je blizu. Čitav komšiluk je bio u haosu. Svima je prašina, veš, vrtovi, voćke, sve je bilo u haosu. Ipak radovi odmiču i sa obraćajnica koja povezuje Bijelo polje i Berane polako dobija novi asfalt. Na nekim dionicama ulegnuća i loš put zamijenila je nova cesta“, ističe Suada Kolić, mještanka Poda.
Direktor Uprave za saobraćaj Radomir Vuksanović navodi da je trenutno nekih pet kilometara od četrdeset ukupno pokriveno asfaltom.
„Najveći intenzitet asfaltarskih radova očekujemo sledeće godine, negdje od marta-aprila. Naravno, sve zavisi od vremenskih prilika. Da li će vremenske prilike dozvoliti i, naravno, tehnologija građenja, da se ti radovi izvode u tom periodu“, ističe on, piše Javni servis.
Šta će Uprava za saobraćaj preduzeti ako zima bude oštra?
„70 kamiona bude angažovano. Takođe nešto preko 20 utovarnih lopata i nekih 11, ja mislim, specijalnih mašina. Sve to, naravno, praćeno je sa preko stotinu putara. Trenutno je angažovano oko 80% kapaciteta, dok već od 15. decembra očekujemo, znači, 100% angažovanje svih kapaciteta“, dodaje Vuksanović za RTCG.
A da li će država imati dovoljno finansija da rekonstrukciju završi dogodine? Vuksanović kaže da je ukupan ugovor bio 35 miliona.
„U tih 35 miliona, naravno, nije ušla kvizna skala. Prava vrijednost će se tek znati nakonadno. Moram naglasiti da smo tu zaista izašli lokalnoj zajednici, znači opštinama u susret, kao i lokalnom stanovništu, te smo ujedno i odradili neke infrastrukturne projekte u okviru rekonstrukcije same saobraćajnice“, ističe on.
Tako je neko dobio vodovod, neko trotore i rasvijetu, a oni koji svakodnevno putuju čitav sat od Bijelog Polja do Berana i obratno, očekuju da naredne godine konačno dobiju saobraćajnicu kojom će udobnije i sigurnije voziti. Valjda će i automobili do tada izdržati.
Izvor: RTCG (Vanja Rakonjac)
- HRONIKA3 дана ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA1 дан ranije
Berane: Policija pronašla 30 kilograma marihuane
- DRUŠTVO1 дан ranije
Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima
- HRONIKA2 дана ranije
Pronađeno tijelo Podgoričanke nakon tri nedjelje
- DRUŠTVO4 дана ranije
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu
- HRONIKA3 дана ranije
Uhapšena dvojica mladića iz Plava: Osumnjičeni da su maloljetnici iz Gusinja dali na uživanje marihuanu