VIJESTI
PET GODINA BIO DIREKTOR
Ko je uhapšeni Slavko Stojanović: Neriješena ubistva, tortura, politizacija policije…
Tokom Stojanovićevog mandata na čelu policije rasplamsao se rat kotorskih klanova, počela je serija ubistava koja su naručili istaknuti članovi podzemlja, ali su se pojavili i ozbiljni navodi o zloupotrebama i korupciji unutar samih policijskih redova. Na jesen 2015. godine policija je razbila proteste tadašnjeg DF-a, a javnost je šokirao snimak kako 30-ak specijalnih policaja tuče Milorada-Mija Martinovića

Nekadašnji direktor crnogorske policije, karijerni policajac i bivši sekretar Vijeća za nacionalnu bezbjednost Slavko Stojanović uhapšen je danas zbog optužbi za šverc cigareta i zloupotrebu službenog položaja.
Njegovo hapšenje je vijest dana u Crnoj Gori, s posebnim akcentom na vrijeme od kad je bio na čelu policije, odnosno od 2013. do 2018. godine. Na mjestu čelnika crnogorske policije te 2018. godine naslijedio ga je Veselin Veljović, koji je prije nekoliko mjeseci takođe uhapšen.
Tokom Stojanovićevog mandata na čelu policije rasplamsao se rat kotorskih klanova, počela je serija ubistava koja su naručili istaknuti članovi podzemlja, ali su se pojavili i ozbiljni navodi o zlopotrebama i korupciji unutar samih policijskih redova.
Na jesen 2015. godine policija je razbila proteste tadašnjeg Demokratskog fronta, a javnost je šokirao snimak kako 30-ak specijalnih policaja tuče Milorada-Mija Martinovića, što je dosad najozbiljniji slučaj javno dokumentovane policijske torture u Crnoj Gori. Tih dana, dok su trajali protesti DF-a, objavljen je i snimak veće grupe mladića sa kapuljačama kako izlaze iz stare zgrade Vlade, gdje je centrala DPS-a. Kakva je bila pozadina tih događaja, sudstvo nikada nije rasvijetlilo, piše RTCG.
Stojanović je javno tvrdio i da su na protestima 2015. godine, konkretno 24.oktobra, na jednom kamionu kod parlamenta viđene motke i oprema za demonstrante. Nikada nije ponuđen nijedan dokaz da potkrijepi te navode.
Sam Martinović tvrdio je da nije probijao policijski kordon 24. oktobra 2015. godione, nakon protesta DF-a, niti nasrtao na policajce, a uz to je optužio Slavka Stojanovića da je naručio njegovo ubistvo.
„Prikrivajući one koji su me tukli, pokazuju da su znali da je te noći spreman lov na mene”, kazao je Martinović, dok se u bolnici oporavljao od policijskih batina, podsjeća RTCG.
Nedjeljnik „Monitor“ objavio je 2016. godine da „Slavko Stojanović, uglavnom, taji ko je – od njegovih potčinjenih – komandovao, a ko batinao Mija Martinovića, Marka Rakočevića, Andriju Račića, Branimira Vukčevića, Darka Šćepanovića, Momčila Baranina…“. Tu je i poznati slučaj prebijanja i policijskog iživljavanja nad novinarom Gojkom Raičevićem tokom protesta 2015. godine.
Policija tokom mandata Stojanovića nije napravila skoro nikakav iskorak po pitanju rješavanja ubistva Slavoljuba Šćekića i Duška Jovanovića.
U mandatu Stojanovića, između ostalih, desio se cijeli niz nerasvijetljenih ili djelimično rasavijetljenih ubistava: Darko Bugarin, Ivan Lopičić, Vinetu Strugar, Milutin Radović, Milorad Tamburić, Aleksandar Brajović, Stefan Đukić, Goran Đuričković, Radomir Đuričković, Radovan Matović, Armin Osmanagić, Srđan Vlahović, Goran Biskupović, Miloš Bošnjak, Božidar Tomašević, Željko Vukoslavčević, Slavko Peković, Dalibor Đurić, Đorđe Sekulović, Slobodan Šaranović, Marko Martinović, Igor Mitrović, Goran Lenac, Niko Roganović, Ivan Nedović, Pero Damjanović, Danijel Mandić, Miloš Šaković, Dražen Čađenović, Đorđe Boreta, dr Dragan Zečević, Saša Marković…
Krajem 2017. godine objavljeno je da Stojanović nije dostavio Agenciji za sprečavanje korupcije tačne podatke o stvarnoj imovini svoje porodice. Stojanović u imovinskom kartonu nije naveo da je njegova supruga Lidija vlasnica firme „Gemelli N&Đ”, koja je registrovana u Podgorici. Prema Zakonu o sprečavanju korupcije, javni funkcioneri su dužni da u izvještaju o imovini navedu tačne i potpune podatke.
Polovinom 2017. godine, list „Dan” je objavio fotografiju sa slave čiji je domaćin bio tadašnji rukovodilac Odsjeka za javni red i mir Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore Duško Koprivica. Za prepunom trpezom okupili su se u to vrijeme pomoćnik direktora policije Nikola Janjušević, rukovodilac odsjeka za unutrašnje i upravne poslove Zoran Bigović, Duško Roganović, koji je osuđen za ubistvo, Veselin Peka Pejović, osuđen za trgovinu narkoticima, i Petar Ilić, bivši policijski inspektor, koji je osuđen zbog za šverc oružja iz Crne Gore na Kosovo.
Mada se tvrdilo da je na fotografiji i sam Slavko Stojanović, on je to demantovao, a iz policije su kazali da je na slavi bilo drugo lice koje samo podsjeća na njega. Koprivica je potvrdio da su na slavi bili svi pomenuti osim Stojanovića te da se radi o njegovim prijateljima, rodbini, komšijama i kumovima.
„Biti policajac u današnjem vremenu nije lako”, kazao je prije šest godina na proslave Dana MUP-a tadašnji direktor Uprave policije Slavko Stojanović.
Njemu sigurno, kao prvom policajcu nije bilo mnogo naporno.
Stojanović je posljednjeg dana marta 2018. godine dao ostavku na direktorsku funkciju.
Od tada je vršilac dužnosti direktora policije bio Vesko Damjanović, a krajem jula te godine imenovan je Veljović.
HRONIKA
Uhapšena dvojica mladića iz Plava: Osumnjičeni da su maloljetnici iz Gusinja dali na uživanje marihuanu
Testiranjem u zdravstvenoj ustanovi utvrđeno da je maloljetna djevojčica pozitivna na prisustvo droge

Policija je uhapsila dvojicu Plavljana H.L. (24) i A.Š. (25) zbog sumnje da su maloljetnici iz Gusinja dali na uživanje marihuanu.
Kako je saopšteno iz Uprave policije, njihovi službenici su zaustavili vozilo plavskih tablica kojim je upravljao H.L, a u kojem su se nalazili i A.Š.i maloljetna djevojčica iz Gusinja.
„Pregledom vozila pronađena je biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu marihuanu kao i jedna ručno pravljena cigareta tzv. džoint. Testiranjem u zdravstvenoj ustanovi utvrđeno je da je maloljetna djevojčica pozitivna na prisustvo opojne droge marihuana. Njoj su, kako se sumnja, H.L. i A.Š. istog dana, dok su se kretali vozilom u pravcu Berana dali na čuvanje i konzumaciju pomenutu opojnu drogu“, saopšteno je iz policije.
Zbog sumnje da su počinili krivično djelo omogućavanje uživanja opojnih droga na štetu maloljetnog lica, H.L. i A.Š. su uhapšeni i će uz krivičnu prijavu biće sprovedeni Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu, na dalju nadležnost.
BALKAN I SVIJET
Dodik tvrdi da je i Crna Gora bila protiv da Interpol raspiše potjernicu za njim
Predsjednik RS kaže da ga je Aleksandar Vučić obavijestio da je uvažena žalba Srbije

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik tvrdi da se i Crna Gora angažovala kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za njim i predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.
Dodik je večeras objavio da ga je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nazvao da mu saopšti da je dobio obavještenje Direktorata Interpola da je uvažena žalba Srbije i da je Interpol odbio zahtjev Suda Bosne i Hercegovine za raspisivanje crvene potjernice za Stevandićem i za njim.
„Vučić me nazvao prije sat i rekao da je došla ta potvrda, da je uvažena žalba Srbije i da u tom pogledu neće biti te Interpolove crvene potjernice, jer se radi o politički motivisanom predmetu i da Interpol to ne radi, ni u funkciji tih majstora iz Sarajeva koji su naučili da im stalno neko ispunjava želje. Eto vidite, krenulo je da se ne ispunjavaju želje“, rekao je Dodik u gostovanju na RTRS-u.
Kaže da je u pitanju ispravna odluka, koju je očekivao.
Prvo je Srbija uputila prigovor Interpolu na zahtjev Suda BiH.
„Nazvale su me kasnije i neke druge zemlje, predsjednik Orban, Mađarska se isto angažovala u tom pogledu, Rusija, Crna Gora i neke druge zemlje. Saznaćemo ko su bili ti koji su inicirali i kako su se odnosili prema ovome i mi ćemo im biti veoma zahvalni. Ne zbog toga što oni spašavaju Milorada Dodika, Stevandića, nego zbog toga što nekako čuvaju vjeru u pravdu“, kazao je Dodik na RTRS-u.
BALKAN I SVIJET
Evo koliko je bogat Tramp: Njegova imovina vrijedi 5,1 milijardu dolara
Bogatstvo predsjednika Amerike

Svako ima svoje mišljenje o bogatstvu Donalda Trampa (Donald Trump), piše Forbes i tvrde da imaju odgovor. Trampova imovina vrijedi 5,1 milijardu dolara, prema njihovom najnovijem proračunu, ažuriranom u martu.
„Popriličan je to povratak za predsjednika, koji je više nego udvostručio svoju neto vrijednost za godinu, iskoristivši svoje tvrdokorne sljedbenike. Prvo je Tramp prodao dionice svoje platforme društvenih medija koja je gubila novac, nakon čega mu je ostao udio vrijedan otprilike koliko i sve njegove nekretnine zajedno. Zatim je pogurao svoje kripto ponude, što je dodalo stotine miliona dolara likvidnosti. Isplati se biti kralj“, piše ovaj medij.
Opširnije na linku:
Evo koliko je bogat Donald Tramp
- HRONIKA3 дана ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?
- HRONIKA3 дана ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- HRONIKA4 дана ranije
Šaranović suspendovao još četiri policajca sa sjevera
- HRONIKA17 сати ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA2 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti