Connect with us

DRUŠTVO

MINISTAR PRAVDE

Kovač: Zatvor u Mojkovcu prijeko potreban, imamo preko 400 pritvorenika

Govoreći o zakonu o porijeklu imovine, Kovač je rekao da se čeka tabela usklađenosti i da se nada da će se i taj akt vrlo brzo naći pred Vladom

Foto: RTCG

Ministar pravde Marko Kovač kazao je tokom jučerašnje posjete zatvoru u Bijelom Polju da Ministarstvo pravde uspješno sprovodi niz aktivnosti u cilju unapređenja infrastrukture u kompleksu UIKS-a. Najznačajniji projekat, kako je rekao, realizuje se u Mojkovcu, a u pitanju je izgradnja zatvora za sjevernu regiju, koji će imati smještajni kapacitet za 200 lica lišenih slobode i 120 zaposlenih, piše Dan.

”Nadamo se da će ove aktivnosti makar djelimično riješiti problem prebukiranosti u crnogorskim zatvorima, čime će se unaprijediti uslovi za boravak lica lišenih slobode i osuđenih. Nastavlja se s ulaganjem u rekonstrukciju zatvora u Bijelom Polju, tako da će ostati kao potreba u daljem funkcionisanju zatvorskog sistema u Crnoj Gori. Zatvor u Mojkovcu će doprinijeti rasterećenju i poboljšanju uslova zatvorske populacije. U toku je revizija projekta, uz nadu da će sve to biti završeno za neka tri-četiri mjeseca, kako bi se konačno krenulo u realizaciju projekta koji čeka nekoliko godina zbog nekih proceduralnih nedostataka“, naglasio je ministar pravde.

Prema njegovim riječima, projekat izgradnje zatvora u Mojkovcu mora se nastaviti iako je možda bilo i nekih drugih opcija – proširenje postojećih kapaciteta u Podgorici ili nešto drugo.

„Zatvor u Mojkovcu će biti rađen u skladu sa najsavremenijim standardima kao novi infrastrukturni objekat, koji će doprinijeti poboljšanju uslova. U UIKS-u sada imamo preko 400 pritvorenika i taj broj je veći nego što dozvoljavaju evropski standardi, zbog čega su nam prijeko potrebni novi smještajni kapaciteti. Zahvalan sam novom rukovodstvu UIKS-a na predanom radu i pored svih izazova s kojima se susreću, uz ohrabrenje da svoje poslove i dalje vrše stručno i profesionalno“, kazao je Kovač.

Govoreći o zakonu o porijeklu imovine, on je rekao da se čeka tabela usklađenosti i da se nada da će se i taj akt vrlo brzo naći pred Vladom.

”Kad je u pitanju plan racionalizacije pravosuđa, on će biti gotov krajem ove godine ili početkom naredne. Uradili smo novu analizu, koja nam je dala određene smjernice, tako da ćemo s tim procesom nastaviti. Nije lak posao, ali će podstaći i na određene političke nedoumice i možda nezadovoljstvo. Ali taj plan je neophodan u cilju poboljšanja sistema tužilaštva i pravosuđa u Crnoj Gori“, istakao je Kovač.

Gradiće četiri objekta u Spužu

Očekuje se da do kraja godine, uz podršku EU, kroz IPA 2018, započne projekat kojim je predviđena izgradnja četiri objekta u UIKS-u – specijalne bolnice, prijavnice, multifunkcionalnog objekta i otvorenog zatvora. Ostvarivanjem ovih projekata na sveobuhvatan način će se unaprijediti sistem izvršenja krivičnih sankcija u Crnoj Gori, sa aspekta jačanja operativnih institucija, kao i primjene dobrih praksi i poštovanja najsavremenijih standarda u oblasti izvršenja krivičnih sankcija. To je od velikog značaja zbog usaglašavanja našeg sistema sa kriterijumima poglavlja 23 i 24 pristupanja EU, rekao je Kovač i dodao da je u planu ugradnja solarnih panela na objektima UIKS-a, čime će se u značajnoj mjeri poboljšati energetska efikasnost, odnosno smanjiti ukupni izdaci, i otvoriti prostor da se ta ušteđena sredstva upotrijebe u druge namjene.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije