DRUŠTVO
BIVŠI DIREKTOR UPRAVE ZA NEKRETNINE
Kovačević negira optužbe: Nisam imao ni želju ni volju da se bavim kriminalom
Odbacujem sve tačke optužnice. Kroz svoj rad borio sam se protiv protivpravnog zauzimanja zemljišta u državnoj svojini, kazao je Kovačević u sudnici

Bivši direktor Uprave za nekretnine Dragan Kovačević јuče јe pred viјećem sudiјe Zorana Radovića negirao formiranje kriminalne organizacije preko čijih pripadnika je, kako se navodi u optužnici, zloupotrebljavao položaj u državnim organima i prisvajao vrijedne parcele na Crnogorskom primorјu. Suprotno optužbama SDT-a, Kovačević јe kazao da јe uviјek radio na tome da zaštiti državnu imovinu.
Ostali okrivljeni, pripadnici njegove grupe, terete se za zloupotrebu službenog položaja, iznudu, protivpravno zauzimanje zemljišta, navođenje na ovjeravanje neistinitog sadržaja, falsifikovanje isprave, utaju poreza i doprinosa.
Nakon okončanja izviđaјa, Kovačević јe uhapšen 2020. godine po prijavi Aleksandra Gazivode, čiji je suvlasnički dio vile u Tivtu koju je izgradio s Kovačevićem, mimo njegovog znanja, prepisan na ime Danka Kovačevića, sina bivšeg direktora Uprave za nekretnine.
„Odbacujem sve tačke optužnice. Kroz svoj rad borio sam se protiv protivpravnog zauzimanja zemljišta u državnoj svojini. U životu nisam formirao kriminalnu organizaciju. Nisam imao ni volju ni želju da 2011. godine formiram bilo kakvu kriminalnu organizaciju“, rekao je Kovačević.
Ispričao јe da je kao pomoćnik direktora Uprave za imovinu u avgustu 2011. godine upućen na ispomoć u Tivat, gdje je kao v.d. načelnika rukovodio Područnom jedinicom Uprave za nekretnine u tom gradu. Tada јe upoznao Anu Lakićević, koja se prijavila za posao pravnika u Upravi za nekretnine – PJ Tivat.
Kovačević јe obјasnio proceduru uknjižbe nelegalno izgrađenih objekata u list nepokretnosti, tvrdeći da u slučaju uknjižbe objekta u vlasništvu njegovog sina Danka Kovačević ništa nije rađeno nezakonito. Tvrdio јe da nikada nije ni zakonito ni nezakonito uticao na Anu Lakićević Grdinić kako će završiti neki predmet. On je negirao i da je preko Aleksandra Boljevića pokušao da od Aleksandra Gazivode iznudi dio izgrađene nepokretnosti u Tivtu.
„Nikog u životu nisam podsticao da nekog zastrašuje. Imam 66 godina, a i vaspitanje mi to ne dozvoljava“, kazao je Kovačević.
Tvrdi da Gazivoda nije uložio ni cent
Kovačević je kazao da Gazivoda nije uložio ni euro u kupovinu parcele i izgradnju objekta. Sa Gazivodom je, tvrdi, bio prijatelj, a dugo godina bili su komšije iz zgrade.
„Ponudio mi je da mi pomogne oko izgradnje objekta. Bolje reći, pritiskao me je da će mi on sve završiti oko ovog placa i da će pratiti izgradnju objekta. I zaista je pomogao, ne mogu da umanjujem njegove zasluge“, rekao je Kovačević.
Tvrdi da je za neke poslove oko izgradnje plaćao po dvaput, jer, kako se kasnije ispostavilo, Gazivoda nije uredno plaćao neke radove.
Tvrdi i da nikada nikoga nije podstrekavao da pokrene ostavinski postupak, pa ni porodicu Peričić, koja je preko Aleksandra Gazivode njegovom sinu prodala četvrtinu parcele na kojoj je kasnije izgrađen objekat.
Osim Kovačevića, optužnicom za nezakonito prisvajanje državnog zemljišta u zoni morskog dobra obuhvaćeni su i Ana Lakićević Grdinić, Veselin Tomašević, Krsto Pavićević, Danilo Jovanović, Danko Kovačević, Sanja Popović, Aleksandar Boljević i podgorička kompanija „Geo&Arh“.
(Dan)
DRUŠTVO
Berane: Glavna gradska ulica promijenila osam imena (FOTO)
Glavna ulica bila je i ostala centar svih dešavanja. Svako popodne ona bi se pretvarala u najljepše i najveće gradsko šetalište, čuveni beranski korzo

Priča o glavnoj gradskoj ulici u Beranama mogla bi početi na razne načine, ali je možda najbolji onaj koji stoji na turističkoj tabli koja kaže da sve priče o životu i istoriji Berana počinju i završavaju se u ovoj ulici. I njeno ime mijenjalo se u zavisnosti od istorijskih zbivanja i okolnosti.
„Tokom godina bila je Glavna čaršija, ulica Kralja Nikole, ulica Kralja Petra Oslobodioca, ulica Kralja Aleksandra Ujedinitelja, Via Viktoria Emanuela, Glavna ulica, Ulica Maršala Tita, da bi od 1994. do današnjih dana nosila ime Mojsija Zečevića“, stoji zapisano na tabli.
Podsjeća se i na to da je potpuno neuobičajenoa za osmanlijsko gradsko uređenje, glavna ulica u Beranama prava i široka.

Berane, glavna ulica (arhiva)
„Projektovao ju je, po ugledu na evropske metropole, Rizvan beg, čuveni arhitekta i pariski đak. Berane je tako dobilo najprostraniju i najširu ulicu među tadašnjim turskim gradskim naseobinama na ovom dijelu Balkana“, piše na turističkoj tabli.
Glavna ulica bila je i ostala centar svih dešavanja. Svako popodne ona bi se pretvarala u najljepše i najveće gradsko šetalište, čuveni beranski korzo.
„Sredinom korza šetali bi polagano stariji i ozbiljniji Beranci, razmatrajući kako najnovija svjetska dešavanja, tako i ‘povjerljive’ gradske priče. Sa strane su išli oni mlađi, koji bi se šetajući korzom i po prvi put zaljubljivali“, kaže priča.
Svako je imao svoje utvrđeno mjesto i niko nije htio da propusti da napravi par krugova, „vidi i bude viđen“.
„Čak i kada je glavna ulica bila otvorena za saobraćaj, ona bi se u popodnevnim časovima zatvarala i korzo bi neometano nastavljao da živi“, piše na tabli.
Tabla u glavnoj ulici.

Tabla u glavnoj ulici
Glavna ulica, kako se podsjeća, bila je i centar kulturnog života koji je, posebno u periodu između dva svjetska rata, doživio puni procvat. Naročito je bio bogat muzički život. To je bio period kada nastaju tamburaški zborovi i muzička društva, uvode se novi instrumenti i rađaju gradske pjesme. Na tabli je zapisano i podsjećanje da je čuven bio beranski bleh orkestar i njegovo rivalstvo sa bleh orkestrom iz Bijelog Polja. Takmičenja su se održaval u Hotelu Evropa, a uspješniji su najčešće bili Beranci.
Novi kulturni sadržaji pojavili su se sa otvaranjem Doma trezvenosti.
Zaživjela je pozorišna scena na kojoj su amaterski ansambli izvodili djela Branislava Nušića i Koste Trifkovića. Tada su po prvi put u pozorištu zaigrale i djevojke. Značajnu ulogu u kulturnom životu imali su čuveni beranski hoteli u kojima su održavane mnoge zabavne i kulturne večeri.
„Pred Drugi svjetski rat Berane je imalo više hotela nego što ih ima danas. U samom centru postojala su četiri hotela i dva hana. Prvo je podignut hotel Danilović, na mjestu sadašnje zgrade Osnovnog suda, i tu je, kažu, uvijek bila najbiolja muzika. Odmah preko puta njega sagrađen je hotel Imperijal, koji je tokom Drugog svjetskog rata bio pretvoren u oficirsku menzu italijanske vojske“, podsjeća tekst na tabli.
Tada je, priča se, u Beranama bilo više italijasnkih vojnika, nego stanovnika.
„Prva tombola u gradu organizovana je u hotelu Amerika, podignutom u samoj glavnoj ulici. Na najboljem glasu bio je hotel Evropa, koji se nalazio odmah pored Amerike. Tu je tradicionalno bila najbolja kuhinja, i svako od Beranaca imao je svoj sto. Vlasnici hotela Evropa svakom gostu koji tu prespava poklanjali su po flašu domaće rakije koju su sami
Bleh orkestar.

Bleh orkestar
Na dnu glavne ulice, ostalo je zabilježeno na ovoj tabli, nalazila su se i dva hana, u kojima su putnici mogli prespavati i odmoriti konje.
„U hanovima se, osim kafe i čaja, mogao popiti i salep, nadaleko poznat orijentalni afrodizijak“, podsjeća nas tabla.
I danas se u glavnoj ulici u Beranama i njenoj neposrednoj blizini nalaze brojni restorani, kafići i poslastičarnice.
„Dok šetate ovim čuvenim korzom, zastanite i probajte neki od čuvenih beranskih specijaliteta – slatki kačamak, pastrmku sa roštilja, ili burek iz čuvenih beranskih buregdžinica“, stoji zapisano na tabli.

Hoteli Evropa i Amerika
Sve je manje onih Beranaca koji priče i detalje zapisane na turističkoj tabli u glavnoj ulici znaju i pamte. Sve je više mladih Beranaca kojima niko te priče nije prenio sa koljena na koljeno.
Zato ova turistička tabla ima značaj da i na tom mjestu ostane zabilježeno kakav je značaj za grad oduvijek imala glavna ulica.
Za podsjećanje mladima i turistima koji o Beranama ne znaju mnogo.
Piše: Tufik Softić
DRUŠTVO
Utakmica Crna Gora – Srbija „visokog rizika“: Policija će snimati dešavanja na stadionu i oko njega
„Kupovina ulaznica biće dozvoljena isključivo uz identifikacione dokumente (lična karta, putna isprava). Ulazak na Gradski stadion pod Goricom, biće dozvoljen isključivo uz važeće ulaznice“, saopšteno je iz Uprave policije

Policija će snimati utakmicu Crna Gora – Srbija, koja se igra u ponedjeljak na Gradskom stadionu pod Goricom.
Meč će početi u 20.45 časova, a snimanje, uključujući i snimanje iz vazduha, obaviće se u periodu od 15 časova do ponoći.
„Shodno odredbama Zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama, uvažavajući činjenicu da je sportska priredba proglašena priredbom povišenog bezbjednosnog rizika, kupovina ulaznica biće dozvoljena isključivo uz identifikacione dokumente (lična karta, putna isprava) Ulazak na Gradski stadion pod Goricom, biće dozvoljen isključivo uz važeće ulaznice“, navodi se u saopštenju Uprave policije.
Dodaje se da će od 15 časova do završetka utakmice saobraćaj biti obustavljen u Bulevaru Ivana Crnojevića od raskrsnice sa Ulicom Marka Miljanova do raskrsnice sa Bulevarom Stanka Dragojevića, zatim u Ulici 19 decembra, od Ulice Vaka Đurovića, kao i skretanje od Hitne medicinske pomoći u pravcu Gradskog stadiona.
DRUŠTVO
Bijelo Polje: Dječak (4) proveo sat i po u zaključanom vozilu, spasili ga policija i vatrogasci (FOTO)
Dječak, kako se navodi u objavi, umalo nije dehidrirao

Dijete starosti četiri godine juče je spašeno iz zaključanog automobila u Bijelom Polju, intervencijom policije i vatrogasaca. Prema pisanju stranice Vijesti iz Bijelog Polja, oko 12 časova u Ulici Tomaša Žižića građani su primijetili uplakano dijete u automobilu marke golf 3.
Dječak, kako se navodi u objavi, umalo nije dehidrirao. Dalje se ističe da je brzom reakcijom pomenutih službi spašen razbijanjem bočnog stakla.
S druge strane, neki od građana koji su prisustvovali jučerašnjim scenama u Bijelom Polju naveli su u komentarima ispod objave da su riziku da dijete dehidrira doprinijele i nadležne službe, koje se, kako tvrde, nijesu u početku snašle, pa je cijela akcija spašavanja trajala mnogo duže nego što bi smjela.

Foto: Vijesti iz Bijelog Polja
“Dijete umalo nije dehidriralo zbog policije i njihovog odugovlačenja da se razbije staklo. Dijete je već bilo sat vremena u autu i građani su već mnogo puta pokušavali da otvore vrata ili prozor. Nakon toga je došla policija, bezuspješno pokušavajući isto što i par ljudi do tada, pri tome ne dozvoljavajući nikom da polomi staklo. Tu je prošlo više od pola sata, dok nije konačno došla vatrogasna i slomila prozor”, navodi jedan od očevidaca.
Dijete je, kako opisuje, bilo vidno uznemireno, jer je steklo utisak da mu neće biti pomoći i pored tolikog broja ljudi.
„Opasne zamjerke policiji kojoj je stotinu puta rečeno da je dijete preko sat vremena bilo u vozilu, a nakon njihovog dolaska još duže od pola sata i da mora što prije da se odatle izvuče. Dijete je na sebi imalo dva džempera i majicu i bilo u skoro skroz zatvorenom autu mnogo vremena. Uspjeli su pojedini da vrlo malo otvore dva prozora, što je pri današnjoj temperaturi bilo skoro beznačajno. Prava je sreća što dijete nije dehidriralo, iako smo svi mi prisutni vidjeli da je konstantno znojavo, a o strahu i naknadnom ophođenju prema njemu ne bih da pišem”, naveo je ovaj građanin u komentarima ispod objave o spašavanju dječaka.
- HRONIKA3 дана ranije
Uhapšen jedan od najtraženijih svjetskih bjegunaca: Kralj kriptovaluta ‘pao’ na podgoričkom aerodromu
- DRUŠTVO2 дана ranije
Bijelo Polje: Dječak (4) proveo sat i po u zaključanom vozilu, spasili ga policija i vatrogasci (FOTO)
- HRONIKA3 дана ranije
Policajci otimali ljude, tukli ih, mučili… (UZNEMIRUJUĆE)
- DRUŠTVO3 дана ranije
Spreman memorandum za pokretanje aerodroma u Beranama
- POLITIKA3 дана ranije
Utvrđen redosled kandidata u drugom krugu izbora
- POLITIKA1 дан ranije
Vlahović Bečiću: Da li si zapalio svijeću i za kosovsku djecu koju je pobila srpska paravojska?