DRUŠTVO
"CRNA GORA JE DOM ZA SVE SVOJE GRAĐANE"
Krivokapić: Sebe nagrađivali, nas obmanjivali po sistemu „zavadi pa vladaj“ (VIDEO)
„Za prethodnih petnaest godina dan nezavisnosti identifikovan sa jednom partijom i njenom ideologijom koja je daleko od onoga što pojam demokratije podrazumijeva i koja je pokušala da samu sebe poistovjeti sa Crnom Gorom“

Pročitajte u nastavku teksta djelove iz obraćanja premijera Zdravka Krivokapića sa prijema koji su organizovali sinoć povodom 21. maja, Dana nezavisnosti on i predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić, i iz čestitke upućene danas građanima Crne Gore istim povodom:
Nezavisnost Crne Gore morala je rezultirati većim zajedništvom, integracijom građana, harmonijom, jasnom vizijom, blagostanjem i primjenom zakona bez selektivnosti, ocijenio je na prijemu sinoć predsjednik Vlade Zdravko Krivokapić.
On je kazao da je nakon 15 godina od obnavljanja nezavisnosti Crne Gore jedno sigurno – da je od perioda državnosti do konačne promjene vlasti obilježen znak jednakosti između nezavisnosti i privatnosti.
Crnogorska stvarnost je, naveo je do smjene vlasti bila okrenuta ka prošlosti i izmišljenim neprijateljima uz uvijek jasan scenario „zavadi pa vladaj“, istakao je premijer.
„Dok su nas tako obmanjivali, sebe su velikodušno nagrađivali. Bogaćenje, koje je vidljivo za njih, sa jasno dokazanom kleptomanijom. Navodna potrebe za očuvanje nacije je zapravo čuvanje pozicija“, naveo je on.
Krivokapić je rekao da su svi društveni i politički procesi projektovali stvarnost koja se isključivo odvijala u dogovorenom političkom i paradržavnim mrežama, a vođenje državnih poslova je bilo podređeno interesima partijskih članova, u koje je ulaznica bila dilovi, poslušnost i rođačko-patriotske i partijske veze. Kazao je da je na ovaj način stvorena zarobljena država.
“Mi danas stvaramo državu okrenuta ka svim građanima… Nadamo se da ćemo stvoriti uslove da se desi i ovaj građanski centar koji će biti takav da će omogućiti budućnost svim građanima Crne Gore. Zato je Vlada posvećena suprotstavljanju kriminalnim sistemima”, poručio je Krivokapić.
Jedina budućnost Crne Gore su mladi, koji su, kako je dodao, ili osuđeni na dvije opcije – da se prilagode poremećenom sistemu vrijednosti ili da odu iz Crne Gore.
On je poručio sinoć i da Crna Gora mora biti građanska, demokrataska i ekološka i da je to najbolje za njenu budućnost i prosperitet.
U današnjoj čestitki građanima je istakao da Crna Gora i njena državnost neće biti moneta za potkusurivanje u političkim borbama, već dom za sve njene građane, sklad kultura i tradicija, u kojoj će svako naći svoje mjesto i način izražavanja.
„Ne možemo sakriti zadovoljstvo zbog toga što se ovaj praznik prvi put za ovih petnaest godina događa u slobodnom i demokratskom okruženju, a da su voljom naroda Crne Gore posljednji izdanci jednoumlja su postali dio istorije, a mi stali na put napretka i prosperiteta“, kazao je Krivokapić i nastavio:
„Dragi narode, državnost Crne Gore nije nešto što je nastalo od juče, Crna Gora ima dugu državnu tradiciju, koja prevazilazi granice ideološke priče koju smo slušali do tridesetog avgusta prošle godine. Obilježavajući Dan nezavisnosti u vremenu kada je naša država stala na put razvoja demokratije, društvenog konsenzusa i građanske jednakosti, učinimo ovaj državni praznik danom koji će biti prihvaćen od svih njenih građana“.
Istakao je da praznik obilježavamo u slobodi, a da je to glavna ideja oko koje je nastala savremena crnogorska državnost, te da se Crna Gora vraća samoj sebi, vraćajući se istorijskom slobodarskom idealu, koji se na jeziku savremenosti zove – demokratija.
„Tačno je da je za prethodnih petnaest godina dan nezavisnosti identifikovan sa jednom partijom i njenom ideologijom koja je daleko od onoga što pojam demokratije podrazumijeva i koja je pokušala da samu sebe poistovjeti sa Crnom Gorom“, naveo je Krivokapić.
U svojoj čestitki je dodao da ne smijemo nikada više dozvoliti da Crna Gora i njeni građani budu taoci bilo čijih ideoloških okova, u kojima će postojati građani drugog reda, po bilo kom osnovu i da smo stoga dužni da obezbijedimo čvrste uslove koji će garantovati slobodu za sve.
Ta slobodna i demokratska Crna Gora svih njenih građana, kako kaže Krivokapić, umjesto partijske i privatne države, jeste ono na što treba da nas asocira današnji dan, jer Crna Gora nije uzalud nazvana „kolijevka slobode”.
„Pozivam vas sve, dragi građani i građanke, da ovome doprinesemo. Od društvenog konsenzusa koji će podrazumijevati zajedničko dobro svih , zavisiće značaj ovog dana. Od dana kada smo se izborili za demokratiju u Crnoj Gori, dan nezavisnosti više nije i neće biti usmjeren protiv bilo koga, već za slobodu i demokratiju, koje garantuju prosperitet svakog od nas, bez obzira na naše političko, ideološko, nacionalno i vjersko opredjeljenje. To je nezavisnost koja je dostojna patriotizma i koja je prava mjera stare i slavne državnosti Crne Gore“, navodi se u pismu premijera Zdravka Krivokapića.
DRUŠTVO
Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.
Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.
„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.
DRUŠTVO
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu
Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.
U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.
„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.
Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.
„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.
Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.
„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.
“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.
Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.
Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.
Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.
DRUŠTVO
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.


Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.
Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.
- HRONIKA4 дана ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- DRUŠTVO4 дана ranije
Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?
- HRONIKA4 дана ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- HRONIKA2 дана ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA3 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić