Connect with us

DRUŠTVO

Kurti podnio ostavku na poziciju generalnog inspektora ANB-a na koju je nedavno vraćen

U ostavci koju je poslao premijeru Spajiću naveo je da sebe ne pronalazi kao dio sistema bezbjednosti koji je u značajnoj mjeri ugrožen i urušen

Kurti, Foto: Printscreen/Youtube/TV Vijesti

Generalni inspektor Agencije za nacionalnu bezbjednost Artan Kurti podnio je neopozivu ostavku na poziciju na koju je nedavno vraćen, navodeći da sebe ne pronalazi kao dio sistema bezbjednosti koji je u značajnoj mjeri ugrožen i urušen, prenose „Vijesti“.

U ostavci koju je poslao predsjedniku Vlade Milojku Spajiću, napisano je da je razlog ostavke iskljčuivo moralna, građanska i pravna satisfakcija, nakon sprovođenja treće meritorne presude Upravnog suda o osnovanosti tužbe o nezakonitosti odluke o njegovom razriješenju.

„Agencija za nacionalnu bezbjednost svojim postupanjima i postavljenjima određenih lica, na visoko odgovorna i značajna mjesta ne ostvaruje zakonom definisanu ulogu u zaštiti nacionalnih interesa, zbog čega sebe i ne pronalazim kao dio takvog sistema bezbjednosti, koji je očigledno u značajnoj mjeri ugrožen i narušen“, obrazložio je on.

Premijera je podsjetio da je na funkciju generalnog inspektora u Agenciji imenovan tokom mandata 43. Vlade, a da ga je aktuelna Vlada razriešila 9. novembra .2023. godine:

„Bez ijednog valjanog zakonitog razloga, već iskijučivo samovoliom i zloupotrebom moći od strane nosilaca vlasti i njima bliskih lica, koji su to učnili političkim pritiskom na neprimjeren i nedostojanstven način, ugrožavajući vladavinu prava, kao i moj ugled i lični integritet“.

Objasnio je da je postupak pred nadležnim sudom pokrenuo kako bi zaštitio sebe i svoja prava:

„Ne da bih zadrzao funkciju (fotelju)“, a navodi i da je to učinio uvjeren da institucije nisu poklekle u mjeri percepcije javnosti da će pravilno ocijeniti cjelokupnu argumentaciju i donijeti zakonitu odluku.

„Pravosnane odluke Upravnog suda Cre Gore me posebno čine zadovoljnim i ponosnim zbog toga što sam dio profesionalne karijere gradio u sistemu crnogorskog pravosuđa. Ostajem ponosan na svoj rad, koji je dokumentovan i podložan svakoj stručnoj provjeri i u konačnom bio u cilju očuvanja zakonitosti rada Agencije za nacionalnu bezbjednost, kao i zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda“, napisao je on.

Kurti se u ostavci osvrnuo i na predlog izmjena Zakona o Agenciji za nacionanu bezbjednost, kojim je predviđeno ukidanje funkcije generalnog sekretara.

„Predlog Vlade Crne Gore da samo radi jednog pojedinca vrši opstrukciju još jedne pravosnažne sudske odluke, mijenja zakon po drugi put, koji bi trebao biti opšte dobro svih gražana, ostaće, uvjeren sam, loš i nadam se neponovljiv izraz političke samovolje, nemoći, neznanja, nedoslednosti, zloupotrebe prava i javnih ovlašćenja“.

Vlada je na sjednici 12. januara donijela odluku da vrati Kurtija na funkciju i istim zaključkom razriješila Predraga Burića sa pozicije generalnog inspektora.

U zaključku Vlade, u koji Vijesti imaju uvid, izvršna vlast tu odluku je donijela kako bi se izvršila presuda Upravnog suda koji je u konkretnom slučaju odlučio meritorno u sporu pune jurisdikcije, i poništio rješenje o razrješenju Kurtija donijeto 1. avgusta 2024. godine.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Bečić: „Crna Gora je donijela odluku! Nećemo stati dok svaka policijska uniforma ne bude očišćena od kriminala“

„Iako se sočavamo se sa raznim opstrukcijama, političkim i medijskim – nećemo stati“

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku, Aleksa Bečić saopštio je da današnje hapšenje policajca zbog sumnje na krijumčarenje ljudi jasno pokazuje dvije stvari.

„Prvo, da proces temeljnog čišćenja bezbjednosnog sektora traje i da nema zaštićenih, bez obzira na čin, funkciju ili staž. I drugo, da imamo sistem koji više ne zatvara oči pred onima za koje se sumnja da su izdali uniformu, već ih odlučno privodi pravdi“, istakao je Bečić u saopštenju.

Policijski službenik Sektora granične policije Radenko Savić (55) iz Nikšića jedan od tri osobe koje su uhapšene zbog sumnje da su krijumčarili migrante.

„Posebno želim da pohvalim službenike Uprave policije i nadležne organe što su pokazali da nema privilegovanih pred zakonom. Nije lako hapsiti svoje kolege, ali to je jedini put da policija bude vjerodostojna. Čista policija je uslov bez kojeg nema ni čiste države. Suočavamo se sa raznim opstrukcijama, političkim i medijskim, ali poručujem: Nećemo stati. Nećemo stati dok svaka uniforma ne bude očišćena od kriminala“, naveo je Bečić.

On je poručio da očekuje od ministra unutrašnjih poslova i direktora Uprave policije da, bez odlaganja, nastave proces suspenzija svih policijskih službenika za koje postoje osnovi sumnje u povezanost sa kriminalom.

„Ne zbog statistike. Ne zbog pritiska. Nego zbog poštenih policajaca i građana Crne Gore. Crna Gora je donijela odluku, više nikada neće biti zemlja u kojoj značku nose oni koji su izdali zakon koji su se zakleli da će štititi“, rekao je Bečić.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Sjutra obustava saobraćaja na putu Berane – Kolašin, kroz tunel na Jelovici, od osam do 15 časova

Kako su objasnili iz preduzeća Vodovod i kanalizacija Kolašin, obustava saobraćaja je zbog izvođenja radova na sanaciji kvara na cjevovodu gradskog vodovoda

Foto: Dragana Šćepanović (Vijesti)

Saobraćaj na putu Berane – Kolašin kroz tunel Klisura (Jelovica), u ponedjeljak će biti obustavljen od osam do 15 sati, saopšteno je iz preduzeća Vodovod i kanalizacija Kolašin.

Obustava saobraćaja je, kako su objasnili iz ovog preduzeća , neophodna zbog izvođenja radova na sanaciji kvara na glavnom transportnom cjevovodu gradskog vodovoda u naselju Biočinovići.

„S obzirom na to da se cjevovod nalazi u kolovozu puta Kolašin – Jezerine – Berane, radi nesmetanog izvođenja radova, u tom vremenskom intervalu, saobraćaj će biti u potpunosti obustavljen.

Za vrijeme trajanja izvođenja radova, bez vode će biti potrošači u naseljima Plana, Bakovići, Drijenak, Rogobore, Babljak, dio naselja Breza, Radigojno, Prljavi Brijeg, naselje preko Svinjače, naselje Lug – Pažanj. Takođe, i potrošači u gradu koji se snabdijevaju vodom direktno sa, takozvanog, novog vodovoda“, kazao je Miloš Peković, izvršni direktor preduzeća Vodovod i kanalizacija.

On je zamolio za strpljenje i razumijevanje i izvinio se „zbog neprijatnosti prouzrokovanih prekidom vodosnabdijevanja“.

Objašnjava da će „u slučaju lošeg vremena ili drugih nepredviđenih okolnosti, radovi biti odgođeni za prvi naredni dan“.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Uvoze drvnu građu jer je nema u Crnoj Gori

“Ovo je nečuveno, ali ja sam to bio prinuđen da uradim jer mi već dva mjeseca stoji proizvodnja. Uradio sam to zbog trideset radnika da ne ostanu bez posla. Sa druge strane, pogledajte pilane tih tajkuna, oko njih su brda sirovine. Šta to govori i šta možemo da zaključimo”, zapitao je vlasnik beranskog preduzeća „Budim promet“ Manojlo Čantrić

Foto: RTCG

Preduzeće “Budim promet” iz Berana, jedno od prvih u oblasti drvoprerade sa tradicijom dugom preko tideset godina, uvezlo je veliku količinu drvne građe iz Bosne i Hercegovine po velikim cijenama, jer ne mogu doći do sirovine u Crnoj Gori.

Vlasnik ovog preduzeća Manojlo Čantrić kazao je Portalu RTCG da je ovo prvi put da su trupci uvezeni u Crnu Goru iz druge države.

Foto: RTCG

“Evo do čega nas je dovela politika koju sprovodi resorno ministarstvo i ministar sa Upravom za šume. Ovo je sve posljedica prošlogodišnjeg netransparentnog tendera kojim je nastavljena politika koncesionog gazdovanja od čega su koristi imala tri do četiri čovjeka, koji su bili tajkuni u proteklih dvije i po decenije”, kazao je Čantrić.

On je kazao da je sirovinu uvezao po visokim cijenama koje su se kretale od sto do sto pedeset eura po kubiku sa carinom, u zavisnosti od klase, kao i da je kupljena u Bugojnu.

“Ovo je nečuveno, ali ja sam to bio prinuđen da uradim jer mi već dva mjeseca stoji proizvodnja. Uradio sam to zbog trideset radnika da ne ostanu bez posla. Sa druge strane, pogledajte pilane tih tajkuna, oko njih su brda sirovine. Šta to govori i šta možemo da zaključimo”, zapitao je Čantrić.

Foto: RTCG

Njegova fabrika je veliki pogon na tri hektara, sa tri hiljade kvadrata pod krovom, i bavi se preradom drveta, kao i proizvodnjom peleta, i u nju je investirano oko milion eura.

“Vrlo brzo počeće protesti kao prošle godine u svim sjevernim gradovima. Veliki broj malih drvoprerađivača je odavno zaustavio proizvodnju zbog štetne politike u oblasti šumarstva”, rekao je vlasnik beranskog “Budim prometa”.

Portal RTCG je prošle godine pisao o tome da je samo iz Rožaja protestovalo oko dvadeset malih preduzeća, a da se kasnije nezadovoljstvo proširilo toliko da je na destine preduzeća iz svih gradova na sjeveru uputilo otvoreno pismo javnosti ukazujući na bojazan da se, ako javni poziv bude sproveden, nastavlja koncesioni model gazdovanja.

Foto: RTCG

Oni su tvrdili da je prošlogodišnji tender pisan za dva do tri preduzeća koja su u proteklih dvadeset pet godina bila privilegovana i predstavljala tajkunske firme.

“Mi otvoreno sumnjamo u korupciju i imamo pravo da to kažemo. Dva do tri preduzeća uzela su sve šume od Bijelog Polja do Pljevalja i od Berana do Rožaja” – kažu mali drvoprerađivači.

Činjenica je da reforme u oblasti šumarstva idu sporo. Pet godina je prošlo od promjene vlasti, Zakon o šumama je donešen, ali se još ne sporovodi. Predsjednik države Jakov Milatović je prošle godine ukazao na važnost dobre implementacije i dobrog upravljanja kako bi se umanjili rizici potencijalne zloupotrebe novog preduzeća u političke stvrhe i u cilju partijskog zapošljavanja.

Naglašeno je da je potrebno da tim preduzećem upravljaju stručna lica kako bi ono radilo na racionalnom korišćenju i očuvanju značajnog šumskog bogatstva naše države, čime bi prelazak sa dosadašnjeg koncesionog modela na novi model državnog preduzeća dao željene rezultate.

U Upravi za gazdovanje šumama i lovištima donošenje novog zakona dočekali su sa podignutim tenzijama među svojim zaposlenima.

Najprije su apelovali na poslanike da ga ne usvoje, a zatim na predsjednika da ga ne potpiše. I nije im prošlo. Tender poništili nisu, tako da će i ova godina, ako to mali drvoprerarađivači ne spriječe, biti u znaku gazdovanja šumama nekoliko preduzeća koja su to činila i proteklih dvije i po decenije.

“Mi da uvozimo drvo i plaćamo sto pedeset eura za kubik, a nekom da se daje u našim šumama za petnaest, dvadeset eura, to tako više neće moći”, kazao je Čantrić.

Piše: Tufik Softić (RTCG)

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije