POLITIKA
DA LI ĆE SKUPŠTINA SMIJENITI MINISTRA ZBOG SREBRENICE?
Leposavić je tvorac demokratskog Zakona o slobodi vjeroispovijesti, bio u pravnom timu MCP tokom litija…
Ministar pravde rekao je da je dobio veliki broj poruka podrške od svojih sugrađana Muslimana koji su mu decidno rekli da ne doživljavaju njegov odgovor na pitanje o Srebrenici kao zlonamjeran

Na današnjoj sjednici Skupštine Crne Gore trebalo bi da se na dnevnom redu nađe predlog premijera Zdravka Krivokapića za opoziv ministra pravde, doktora pravnih nauka, Vladimira Leposavića.
Premijer razrešenje Leposavića tražio je nakon izjave ministra “da je spreman da prizna da se u Srebrenici desio genocid, kada se to nedvosmisleno utvrdi”.
Razrešenje Leposavića moguće je samo glasovima opozicionog DPS Mila Ðukanovića, još nekih opozicionih stranaka, kao i Građanskog pokreta URA Dritana Abazovića.
Najuticajniji vladajući Demokratski front najavio je da neće glasati za smjenu Leposavića, a Demokate Alekse Bečića su saopštile da neće glasati za smjenu ministra sa podrškom DPS.
Iz opozicije za smjenu su najavile da će glasati SDP, SD, Bošnjačka stranka i partije Albanaca.
„Srebrenica – pitanje koje ima za cilj da proizvodi agresiju“

Foto: Boris Pejović (Vijesti)
Ministar pravde Vladimir Leposavić je govoreći u jednom od intervjua o sjednici Skupštine kada je dobio pitanje „da li je lično spreman da prizna zločin genocida u Srebrenici“, Leposavić je kazao da je znao da je pitanje zlonamjerno, ali da je pokušao u najboljoj namjeri da odgovori.
„Počeo sam svoj odgovor time da ja ne negiram zločin genocida u Srebrenici, niti da na to imam pravo, gdje sam ja mislio da je to za pristojan svijet i elementarno dobronamjeran svijet“, kazao je Leposavić.
Istakao je tada da su tokom devedesetih hiljade, desetine i stotine hiljada srpskih žrtava ostale bez pravednog zadovoljenja i bez pravde u smislu da su zločinci za zločine koji su Srbi pretrpjeli ostali slobodni, nekažnjeni itd.
„Računajući na tu frustraciju, ovo pitanje upravo ima za cilj da stalno proizvodi agresiju, da proizvodi čak i oponiranje drugoj strani odnosno i negiranje samih zločina“, rekao je Leposavić.
„Pošto znam to, i pošto sam se bavio time, između ostalog ja sam doktorirao međunarodno-pravnu zaštitu vjerskih, jezičkih i nacionalnih manjina gdje je najvažniji dio tog mog rada i istraživanja bio analiza sprečavanja međuetničkih konflikata, ja sam na taj način reagovao i objasnio zašto je to pitanje loše. Ja sam pokušao da objasnim u čemu se sastoji problematičnost takvih pitanja, jer ona impliciraju krivicu celog naroda dakle, svih onih koji su tako pitani“, dodao je.
„Priprema uz konsultaciju prijatelja islamske vjeroispovjesti“
Rekao je tada i da je dobio veliki broj poruka podrške od svojih sugrađana Muslimana koji su mu decidno rekli da ne doživljavaju njegovo odgovor kao zlonamjeran.
„Moram da kažem da sam ja sam pripremao odgovor na to pitanje svjestan težine tog pitanja, ali i uloge koju imam. Čak sam pre toga konsultovao svoje prijatelje islamske vjeroispovjesti i razgovarao sa njima i rekao im da je to moj stručan stav, mene kao čovjeka i člana vlade, ali i pitao ih za mišljenje u smislu – da li bi formulacija mojih riječi i odgovor povijredio njihova osjećanja kao pripadnika druge ili različite vjere i vjeroispovjesti i dobio odgovor ne, tako da sam se u tom smislu pripremao na način za koji mislim i da je vjerski i državnički, politički i službenički senzibilan“, istakao je Leposavić.
Predsjednica Jevrejske zajednice Crne Gore: „Reakcija na izjavu Leposavića pokušaj političkog ubistva čovjeka koji je sve, samo ne negator zločina“

Foto: Ministarstvo pravde
Predsjednica Jevrejske zajednice Crne Gore Nina Ofner Bokan kazala je ovim povodom nedavno da se čini da su reakcije na spornu izjavu ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića zapravo pokušaj političkog ubistva jednog čovjeka koji je po njenom mišljenju sve, samo ne negator ili relativizator zločina.
Ofner Bokan je kazala da je kao predsjednica Jevrejske zajedniceimala priliku da upozna Leposavića i sa njim sarađuje.
„Doživljavam ga kao čovjeka sa krajnje istančanim senzibilitetom za potrebe nacionalnih i vjerskih manjina, te kao ubijeđenog humanistu sa iskrenim i stvarnim poštovanjem za stradanje svakog pojedinca, a kamoli za hiljade ljudskih žrtava“, saopštila je Ofner Bokan tada.
Leposavićev Zakon o slobodi vjeroispovijesti visoko ocijenio Savjet Evrope

Moleban u porti manastira Đurđevi Stupovi, Foto: Ivangrad studio
Parlamentarna skupština Savjeta Evrope, kao što smo i pisali nedavno, usvojila je rezoluciju kojom je potvrdila ispravnost usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti koji je napisao ministar Vladimir Leposavić i ocijenila ga kao demokratski i istinski napredan.
„Pozdravljamo usvajanje izmjena i dopuna Zakona o slobodi vjeroispovijesti 28. decembra 2020. u Skupštini Crne Gore, kao rješenja koje poštuje demokratiju i vladavinu zakona te se fokusira na kontroverzne odredbe, a zadržava one koje predstavljaju istinski napredak“ ocijenjeno je iz Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope.
Leposavić je obrazlažući predlog u Skupštini tada, rekao da je isti usklađen sa evropskim pravom i Ustavom Crne Gore.
„Cilj zakona je ne da određuje mjesto vjerskim zajednicama nego da ih stavi u ravnopravan položaj i zaštiti ih od raznih uticaja“, kazao je ministar pravde tada.
Ministar podnio inicijativu za amnestiranje učenika litija
Leposavić podnio je skoro Skupštini inicijativu za donošenje Zakona o amnestiji učesnika javnih okupljanja,
Da podsjetimo, bivši režim, u namjeri da zaustavi protestne litije organizovane tada širom Crne Gore u znak protivljenja povodom usvajanja diskriminatorskog Zakona o slobodi veroispovesti, pretukao je, uhapsio i raznim novčanim kaznama osudio da stotine učesnika litija među kojima je bio i veliki broj sveštenika SPC u Crnoj Gori.
Među privođenima i uhapšenima su bili i počivši arhiepisskop cetinjski, Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i tadašnji Episkop budimljansko-nikšićki i sadašnji Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, koji je tri dana bio utamničen u nikšićkoj policiji.
„Put mitropolita Amfilohija je bio put pravde“
Doktor pravnih nauka i član pravnog tima Mitropolije crnogorsko-primorske Vladimir Leposavić istakao je jednom prilikom da, osvrnuvši se na višemjesečnu borbu pravnog tima mitropolije protiv diskriminatorskog zakona o slobodi vjeroispovjesti da je to bilo veliko duhovno iskustvo koje je rezultiralo pobjedom i očuvanjem svetinja episkopija Srpske Pavoslavne Crkve u Crnoj Gori a da je ključnu ulogu i u tom pravnom aspektu imao blaženopočivši mitropolit Amfilohije:
„To je, stvarno, jedno nesvakidašnje iskustvo. Najprije, Mitropolit Amfilohije je bio jako blag, dobronamjeran i demokratičan i on je sa velikom pažnjom slušao sve one koji su savjetovali, koji su imali predloge, koji su davali sugestije. Bio je jedan nevjerovatno širok čovjek i to je i ostao, tako da je bilo zadovoljstvo raditi u timu Mitropolije i naše Eparihije budimljansko-nikšićke“, saopštio je, između ostalog, Leposavić.
Piše: Berane online
POLITIKA
Đukanović: „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori
„Crna Gora više nego ikad zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma“, tvrdi Đukanović

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović boravi u Sarajevu, gdje je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu održao predavanje i razgovor s profesorima i studentima na temu „Regionalni odnosi i geopolitički izazovi na Zapadnom Balkanu.
Govoreći o odnosima između Crne Gore i Bosne i Hercegovine, Đukanović je podsjetio na različite etape kroz koje su ti odnosi prošli, uključujući i greške iz devedesetih godina.
„Sjetićemo se nesumnjivih grešaka u tadašnjoj državnoj politici Crne Gore, ali i činjenice da je Crna Gora vrlo brzo stala na ispravno stanovište, nastavila da gradi dobrosusjedske odnose i postala faktor stabilnosti i promocije demokratije“, istakao je on, podsjećajući na referendum o nezavisnosti Crne Gore koji je proveden „po strogim i po mnogima nepravednim pravilima Evropske unije“, kazao je Đukanović, prenosi Danas.
Smatra da je zastoju u evropskim integracijama doprinijelo pogoršanje međususjedskih odnosa jer u nedostatku evropske dinamike dolazi do „vaskrsavanja nacionalizama“, koji uvijek narušavaju stabilnost i odnose među državama.
„Crna Gora danas je više nego ikad ranije zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma i plašim se da je to dovelo i do kvarenja dobrosusjedskih odnosa, uključujući odnose sa Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom“, naglasio je on.
Na kraju je izrazio nadu da ti procesi neće ostaviti dugoročne posljedice, te da će se odnosi između Crne Gore i Bosne i Hercegovine brzo vratiti na put prijateljske saradnje.
Đukanović je naveo da Beograd od 19. vijeka smatra Crnu Goru svojim prirodnim plijenom.
“Moramo što pre shvatiti da će najveći deo onoga što će se ovde dešavati zavisi od nas”, rekao je Đukanović.
Govoreći o ulozi Srbije u regionu, Đukanović je rekao da je ona najveća država u regionu.
„Svi bismo, siguran sam, s radošću pozdravili Srbiju koja čvrsto staje na put evropskog razvoja, jer bi smo u tome prepoznali dugoročno skladne susjedske odnose“, rekao je.
U tome bismo prepoznali nagovještaj dugoročnije skladnih odnosa u regiji. Crna Gora zbog istorijskih veza ima i dodatne odgovornosti, ali i dobro razumijevanje prilika u Srbiji, ali i želju da pomogne demokratskoj Srbiji, naveo je Đukanović.
„U vrijeme kada je bila metastaza Miloševićeve politike u Srbiji, puno ljudi koji su nagovještavali bolju alternativu za Srbiju su se morali seliti u Crnu Goru i tu dobili utočište i mogućnost za vođenje politike koja bi doprinijela kraju Miloševićeve politike“, poručio je Đukanović.
To je rađeno, kako ističe, iz dobrih emocija i uvjerenja kada ne bude Miloševića u Srbiji, to će biti blagotvorno za cijeli region.
„Iskustvo u Crnoj Gori nas opominje da je ideologija velikosrpskog nacionalizma veoma istrajna, veoma. Od Garašaninovih Načertanija s polovine XIX veka svako malo obnavljaju se aspiracije velikosrpskog nacionalizma prema Crnoj Gori.
Poruka je uvijek ista: „Crnogorci su izmišljena nacija, svi od srpstva“ pa ako je tako postavlja se pitanje „što će Crna Gora?“. Zašto to ne bi bila proširena srpska država pa da taj svet srpstva bude u „Velikoj Srbiji“?“, kazao je Đukanović i dodao „prošli smo kroz više etapa, ova je poslednja i ona je najzanimljivija jer nudi najbolje ilustracije“.
Potom je govorio o projektu „Otvorenog Balkana“.
„Komšić, Vjosa Osmani i ja smo kategorično od prvog trena protiv tog projekta „Open Balkan“ – „Otvorenog Balkana“. Nailazili smo na apsolutno nerazumevanje i u Evropi i u SAD-u oko toga jer je njihovo obrazloženje bilo da je to projekat ekonomske saradnje. Formalno, nema sumnje da bi to bila ekonomska saradnja.
Ali to je bio projekat koji je trebao da institucionalizuje dominaciju Srbije i i Albanije u regiji. Mogu čak da povjerujem da oni koji su insistirali na implementaciji tog projekta nisu podrazumijevali ono što smo mi vidjeli kao ozbiljnu pretnju.
Nije najvažnije šta vi mislite da taj projekat donosi, nego je važno kako ga čitaju oni koji kreiraju politiku u regionu. Morali biste biti ozbiljno naivan da povjerujete da će se Tirana i Beograd zadovoljiti ekonomskom dominacijom, jer su dvije najveće ekonomije.To bi bilo institucionalizovanje okvira za dominaciju Srbije i Albanije koja bi obavezno završila pokušajem nove promocije Velike Srbije i Albanije u prirodnim granicama i zato smo bili protiv.
Već u to vrijeme kao nadogradnja Otvorenog Balkana u ozbiljnim političkih krugovima afirmisala ideja srpskog sveta. „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori.
Ako neko nastupa prema vama sa idejom da poništi vaš državni nacionalni identitet šta da radite sem da se odbranite?“, kazao je Đukanović.
POLITIKA
Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti
Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).
„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.
Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.
Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.
„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.
Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.
U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.
POLITIKA
Zelenski stiže u Podgoricu: Potpisuje bezbjednosni sporazum sa Milatovićem
Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovaće 15. maja u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, gdje će se sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora.
Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza.
Riječ je o dokumentu koji slijedi model bezbjednosnih sporazuma kakve je Ukrajina već zaključila s nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Cilj ovih sporazuma je pružanje dugoročne podrške Ukrajini u oblasti bezbjednosti i odbrane, kroz vojnu pomoć, obuku, obavještajnu saradnju i jačanje otpornosti zemlje koja se suočava s ruskom agresijom.
Crna Gora će ovim činom potvrditi svoju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, te se pridružiti grupi NATO članica koje su već preuzele obaveze u okviru zajedničke deklaracije iz jula 2023. godine.
Detalji sporazuma biće saopšteni nakon zvaničnog potpisivanja u Podgorici.
- HRONIKA2 дана ranije
Pucnjava u Siti kvartu: Ranjen Igor Nedović
- HRONIKA3 дана ranije
Policija razbila djelovanje organizacije „Fortis Crna Gora“: Uhapšeni osnivač i vođa i jedan od članova
- DRUŠTVO3 дана ranije
Crna Gora dobija još jednog mitropolita: Episkop Metodije novi mitropolit Budimljansko-nikšićki
- DRUŠTVO20 сати ranije
(FOTO) Šavnik: Sletio sa puta, ispao iz auta i povrijeđen 12 sati visio iznad litice držeći se za rastinje
- HRONIKA3 дана ranije
Opljačkana zlatara u Podgorici: Dvije osobe biber sprejem poprskale radnice
- DRUŠTVO3 дана ranije
Oslobođeni optužbi svi okrivljeni u predmetu „Stanovi“: Bošković, Šehović, Brajović…