Connect with us

POLITIKA

DA LI ĆE SKUPŠTINA SMIJENITI MINISTRA ZBOG SREBRENICE?

Leposavić je tvorac demokratskog Zakona o slobodi vjeroispovijesti, bio u pravnom timu MCP tokom litija…

Ministar pravde rekao je da je dobio veliki broj poruka podrške od svojih sugrađana Muslimana koji su mu decidno rekli da ne doživljavaju njegov odgovor na pitanje o Srebrenici kao zlonamjeran

Foto: Mitropolija

Na današnjoj sjednici Skupštine Crne Gore trebalo bi da se na dnevnom redu nađe predlog premijera Zdravka Krivokapića za opoziv ministra pravde, doktora pravnih nauka, Vladimira Leposavića.

Premijer razrešenje Leposavića tražio je nakon izjave ministra “da je spreman da prizna da se u Srebrenici desio genocid, kada se to nedvosmisleno utvrdi”.

Razrešenje Leposavića moguće je samo glasovima opozicionog DPS Mila Ðukanovića, još nekih opozicionih stranaka, kao i Građanskog pokreta URA Dritana Abazovića.

Najuticajniji vladajući Demokratski front najavio je da neće glasati za smjenu Leposavića, a Demokate Alekse Bečića su saopštile da neće glasati za smjenu ministra sa podrškom DPS.

Iz opozicije za smjenu su najavile da će glasati SDP, SD, Bošnjačka stranka i partije Albanaca.

„Srebrenica – pitanje koje ima za cilj da proizvodi agresiju“

Foto: Boris Pejović (Vijesti)

Ministar pravde Vladimir Leposavić je govoreći u jednom od intervjua o sjednici Skupštine kada je dobio pitanje „da li je lično spreman da prizna zločin genocida u Srebrenici“, Leposavić je kazao da je znao da je pitanje zlonamjerno, ali da je pokušao u najboljoj namjeri da odgovori.

„Počeo sam svoj odgovor time da ja ne negiram zločin genocida u Srebrenici, niti da na to imam pravo, gdje sam ja mislio da je to za pristojan svijet i elementarno dobronamjeran svijet“, kazao je Leposavić.

Istakao je tada da su tokom devedesetih hiljade, desetine i stotine hiljada srpskih žrtava ostale bez pravednog zadovoljenja i bez pravde u smislu da su zločinci za zločine koji su Srbi pretrpjeli ostali slobodni, nekažnjeni itd.

„Računajući na tu frustraciju, ovo pitanje upravo ima za cilj da stalno proizvodi agresiju, da proizvodi čak i oponiranje drugoj strani odnosno i negiranje samih zločina“, rekao je Leposavić.

„Pošto znam to, i pošto sam se bavio time, između ostalog ja sam doktorirao međunarodno-pravnu zaštitu vjerskih, jezičkih i nacionalnih manjina gdje je najvažniji dio tog mog rada i istraživanja bio analiza sprečavanja međuetničkih konflikata, ja sam na taj način reagovao i objasnio zašto je to pitanje loše. Ja sam pokušao da objasnim u čemu se sastoji problematičnost takvih pitanja, jer ona impliciraju krivicu celog naroda dakle, svih onih koji su tako pitani“, dodao je.

„Priprema uz konsultaciju prijatelja islamske vjeroispovjesti“

Rekao je tada i da je dobio veliki broj poruka podrške od svojih sugrađana Muslimana koji su mu decidno rekli da ne doživljavaju njegovo odgovor kao zlonamjeran.

„Moram da kažem da sam ja sam pripremao odgovor na to pitanje svjestan težine tog pitanja, ali i uloge koju imam. Čak sam pre toga konsultovao svoje prijatelje islamske vjeroispovjesti i razgovarao sa njima i rekao im da je to moj stručan stav, mene kao čovjeka i člana vlade, ali i pitao ih za mišljenje u smislu – da li bi formulacija mojih riječi i odgovor povijredio njihova osjećanja kao pripadnika druge ili različite vjere i vjeroispovjesti i dobio odgovor ne, tako da sam se u tom smislu pripremao na način za koji mislim i da je vjerski i državnički, politički i službenički senzibilan“, istakao je Leposavić.

Predsjednica Jevrejske zajednice Crne Gore: „Reakcija na izjavu Leposavića pokušaj političkog ubistva čovjeka koji je sve, samo ne negator zločina“

Foto: Ministarstvo pravde

Predsjednica Jevrejske zajednice Crne Gore Nina Ofner Bokan kazala je ovim povodom nedavno da se čini da su reakcije na spornu izjavu ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića zapravo pokušaj političkog ubistva jednog čovjeka koji je po njenom mišljenju sve, samo ne negator ili relativizator zločina.

Ofner Bokan je kazala da je kao predsjednica Jevrejske zajedniceimala priliku da upozna Leposavića i sa njim sarađuje.

„Doživljavam ga kao čovjeka sa krajnje istančanim senzibilitetom za potrebe nacionalnih i vjerskih manjina, te kao ubijeđenog humanistu sa iskrenim i stvarnim poštovanjem za stradanje svakog pojedinca, a kamoli za hiljade ljudskih žrtava“, saopštila je Ofner Bokan tada.

Leposavićev Zakon o slobodi vjeroispovijesti visoko ocijenio Savjet Evrope

Moleban u porti manastira Đurđevi Stupovi, Foto: Ivangrad studio

Parlamentarna skupština Savjeta Evrope, kao što smo i pisali nedavno, usvojila je rezoluciju kojom je potvrdila ispravnost usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti koji je napisao ministar Vladimir Leposavić i ocijenila ga kao demokratski i istinski napredan.

„Pozdravljamo usvajanje izmjena i dopuna Zakona o slobodi vjeroispovijesti 28. decembra 2020. u Skupštini Crne Gore, kao rješenja koje poštuje demokratiju i vladavinu zakona te se fokusira na kontroverzne odredbe, a zadržava one koje predstavljaju istinski napredak“ ocijenjeno je iz Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope.

Leposavić je obrazlažući predlog u Skupštini tada, rekao da je isti usklađen sa evropskim pravom i Ustavom Crne Gore.

„Cilj zakona je ne da određuje mjesto vjerskim zajednicama nego da ih stavi u ravnopravan položaj i zaštiti ih od raznih uticaja“, kazao je ministar pravde tada.

Ministar podnio inicijativu za amnestiranje učenika litija

Leposavić podnio je skoro Skupštini inicijativu za donošenje Zakona o amnestiji učesnika javnih okupljanja,

Da podsjetimo, bivši režim, u namjeri da zaustavi protestne litije organizovane tada širom Crne Gore u znak protivljenja povodom usvajanja diskriminatorskog Zakona o slobodi veroispovesti, pretukao je, uhapsio i raznim novčanim kaznama osudio da stotine učesnika litija među kojima je bio i veliki broj sveštenika SPC u Crnoj Gori.

Među privođenima i uhapšenima su bili i počivši arhiepisskop cetinjski, Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i tadašnji Episkop budimljansko-nikšićki i sadašnji Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, koji je tri dana bio utamničen u nikšićkoj policiji.

„Put mitropolita Amfilohija je bio put pravde“ 

Doktor pravnih nauka i član pravnog tima Mitropolije crnogorsko-primorske Vladimir Leposavić istakao je jednom prilikom da, osvrnuvši se na višemjesečnu borbu pravnog tima mitropolije protiv diskriminatorskog zakona o slobodi vjeroispovjesti da je to bilo veliko duhovno iskustvo koje je rezultiralo pobjedom i očuvanjem svetinja episkopija Srpske Pavoslavne Crkve u Crnoj Gori a da je ključnu ulogu i u tom pravnom aspektu imao blaženopočivši mitropolit Amfilohije:

„To je, stvarno, jedno nesvakidašnje iskustvo. Najprije, Mitropolit Amfilohije je bio jako blag, dobronamjeran i demokratičan i on je sa velikom pažnjom slušao sve one koji su savjetovali, koji su imali predloge, koji su davali sugestije. Bio je jedan nevjerovatno širok čovjek i to je i ostao, tako da je bilo zadovoljstvo raditi u timu Mitropolije i naše Eparihije budimljansko-nikšićke“, saopštio je, između ostalog, Leposavić.

Piše: Berane online 

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Ibrahimović: U Vladu smo ušli da bi pomogli Crnoj Gori da uđe u EU

Ibrahimović je kazao da kada osjete da 44. Vlada „nema kiseonika“ za evropski put, da će „napustiti Vladu“

Ibrahimović, Foto: Vlada Crne Gore

Lider Bošnjačke stranke i potpredsjednik Vlade Ervin Ibrahimović je rekao u emisiji Načisto na TV Vijesti da su u 44. Vladu „ušli samostalno“, odnosno da pomognu Crnoj Gori da uđe u EU.

„Niko nas nije natjerao da uđemo u ovu Vladu, svjesno smo ušli“.

Ibrahimović je kazao da kada osjete da 44. Vlada „nema kiseonika“ za evropski put, da će „napustiti Vladu“.

„Važno je da 44. Vlada ima jasnu poruku – 100 odsto za EU“.

Upitan kako su sa šest poslanika dobili pet resora u Vladi i da li je to dokaz da su i dalje „dobri politički trgovci“ odgovorio:

„Ne bih to tako gledao… Nama niko ništa nije poklonio, nijesmo trgovali, već je cijena da ova partija može pomoći da zemlja u što kraćem periodu postane punopravna članica EU. Da li sam zadovoljan sa brojem ministarstava – mogu vam reći i da nisam. Bošnjačka stranka ima kadrova koji mogu da popune još jača mjesta u Vladi….“, rekao je potpredsjednik Vlade.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Joković: Andrijevica će poslije izgradnje autoputa doživjeti renesansu, kao što je Kolašin

„Sigurni budite da će to biti tako“, kazao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Foto: Screenshot/RTCG

Druga dionica izgradnje autoputa je itekako važna incvesticija za Crnu Goru, poslije koje će Andrijevica doživjeti renesansu, kao Kolašin, kazao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković.

„Sigurni budite da će to biti tako. Kao što je Kolašin doživio renesansu. Brže će se stići do Andrijevice autoputem iz Podgorice, nego iz Nikšića do glavnog grada. Sjever je ionako bio više posjećen od primorja što se tiče turista“, rekao je Joković u emisiji „Budimo budni-Pitajte Vladu“ na TVCG, prenosi Portal RTCG.

Govoreći o agrobudžetu, Joković je kazao da će u 2025. godini biti najveći budžet za poljoprivrednike.

„Proizvođače interesuje ekonomska isplativost i da ne vidi sebe. Znam da nije lako baviti se poljoprivredom, a subvencije i pomoć da bi imali stabilnost i sigurnost. Problem je velika migracija stanovništva sa sjevera, a popis je sve pokazao“, dodao je on.

Upitan da prokomentariše problem oko šumarske mafije i da li su tačni podaci da se nelegalnom sječom zarađuje i do 100 miliona eura godišnje, Joković je kazao da mafija definitivno postoji, ali da se često „mnogi igraju sa ciframa i brojkama“.

„Uprava za šume je u velikoj mjeri uticala da se smanji nelegalna sječa, iako imaju ograničan broj zaposlenih i nedostatak mladih ljudi koji žele da rade te poslove. U Upravi za šume preko 50 odsto ljudi sljedeće godine ide u penziju. Organi treba da rade svoj posao, ali ipak mislim da se cifre o milijardama eura dramatizuju“, tvrdi Joković.

Joković je kazao da će aktuelna Vlada do 2030. godine izgraditi najveći broj infrastrukturnih projekata do 2030. godine.

Komentarisao je i izbore u Budvi za TVCG.

„Nakon izbora svi smo ostali na istom. Bili izbori – ponovili se, ista meta – isto odstojanje“, zaključio je Joković.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Zirojević iz SD-a: Za rast etničkih tenzija u Crnoj Gori kriv je Vučić; Leković: Sram te bilo!

„Ćuti, bre. Ćuti, dok pričam“, odgovorio je Zirojević Lekoviću

Foto: Screenshot

Poslanik Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević kazao je danas u Skupštini Crne Gore da je za rast etničkih tenzija u Crnoj Gori kriv predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i da institucije i bezbjednosni sektor nijesu reagovali.

Na to je burno reagovao poslanik Demokratske Crne Gore, partije koja vodi bezbjednosni sektor, Momčilo Leković, poručujući Zirojeviću „sram te bilo“.

„Ćuti, bre. Ćuti, dok pričam“, odgovorio je Zirojević Lekoviću.

Prethodno je poslanik Pokreta Evropa sad Seid Hadžić osudio izjave pojedinaca sa jučerašnjeg protesta u Vraneškoj dolini koje ubistvo brata i sestre Madžgalj dovode u vezu sa vjerskom pripadnošću osumnjičenog Alije Balijagića.

„Svjedoci smo snimka koji kruži mrežama i koji ima elemente krivičnog djela širenja panike i lažnih vijesti. Želim osuditi takve i slične izjave i pozvati organe da osude takva djela“, kazao je Hadžić.

Zirojević je rekao da korjeni ove izjave dolaze iz Srbije, od Aleksandra Vučića.

„Tu izjavu nadležni su prećutali, zbog toga danas imamo ovakvo viđenje stvari“, kazao je Zirojević.

Vučić je početkom novembra rekao da je osumnjičeni za dvostruko ubistvo Alija Balijagić „ekstremni, radikalni islamista“ i da je moguće da je to uradio jer je u kući ubijenih vidio ikone.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije