Connect with us

DRUŠTVO

U BOGDANOVOJ LABORATORIJI RASTE LJUBAV PREMA NAUCI

Mali naučnik iz Berana: Osmogodišnji Bogdan Radusinović čudo od djeteta

Učenik drugog razreda beranske OŠ “Vuk Karadžić” ne krije svoju ljubav prema hemiji i izvođenju eksperimenata.

Voli matematiku i svira gitaru, a eksperimente, bez treme, izvodi i sa srednjoškolcima.

Naša djeca su zainteresovana za nauku, ali im treba omogućiti bolje uslove za rad i laboratorijske vježbe, a smanjiti nastavni sadržaj, kazala je direktorica NVO “Kiri” i Bogdanova mentorka Ivana Kljajić

Maleni naučnik u svojoj laboratoriji na otvorenom, Foto: Privatna arhiva

Potrebni su nam mlijeko, tečni sapun ili deterdžent, boje za hranu i štapić za uši. Prvo ćemo staviti mlijeko, a onda boje za hranu. Nema veze ako stavim previše, duže će trajati reakcija…

Tako objašnjava pripremu za eksperiment osmogodišnji zaljubljenik u nauku Bogdan Radusinović.

Porijeklom iz Berana, učenik drugog razreda OŠ “Vuk Karadžić” ne krije svoju ljubav prema hemiji i izvođenju eksperimenata.

Bogdanov, njegov otac Marko i mentorka Ivana Kljajić bili su krajem prošle sedmice gosti redakcije “Vijesti”.

VIDEO:

https://www.facebook.com/share/v/1Ad4KwyVnY/?mibextid=7J6EjN

Iako se isprva stidljivo rukovao, Bogdanova stidljivost i trema nestale su onog trenutka kad je obukao svoj bijeli laboratorijski mantil, izvadio epruvetice, boje i sav materijal neophodan da pokaže svoje znanje i ljubav prema nauci.

“Omiljeni eksperiment mi je ‘Boje koje bježe’”, objašnjava rekao je on.

Uz smijeh objašnjava da to znači da “boje bježe u mlijeko kad stavim deterdžent”.

“…Nema veze ako stavim previše, da vas opet podsjetim. Boje za hranu plutaju po površini i lakše su od mlijeka. Sada ću da stavim štapić za uši u smješu. Pogledajte kako bježi tečnost”, kaže mali Bogdan.

Bogdan u redakciji „Vijesti“, foto: Vijesti

Istakao je da veza mlijeka i boje za hranu izaziva hemijsku reakciju, pa “zato boje bježe”.

“Pogledajte, kad opet stavim boje za hranu, ne bježe više. Zašto? Prestala je reakcija i sve veze su se raskinule”, rekao je Radusinović.

Ne krije oduševljenje prirodnim naukama, a naročito matematikom. Kako je kazao, mnogo voli da rješava zadatke, pomaže školskim drugarima i svira gitaru.

“Omiljena pjesma mi je ‘Pod onom gorom zelenom’ Dragoljuba Kovačevića. Imam puno prijatelja i drugara koji su ponosni na mene. Često mi kažu da sam super. Traže mi da ih naučim nekim eksperimentima. Pokažem im i oni shvate šta se dešava. To se desi kad im objasnim”, rekao je Radusinović.

“Bogdanovom laboratorijom” do funkcionalnih znanja

Da je Bogdan naklonjen nauci, potvrdila je i njegova mentorka Ivana Kljajić. Naglašava da je on “jako kreativno dijete, koje za svaki segment života nađe poneko pitanje”.

“Počela sam da radim sa njim kada je imao sedam godina i fascinirao me mnoštvom pitanja u vezi sa nekom pojavom, a svako moje objašnjenje je iziskivalo još više priče, jer smo se nadovezivali na skoro svaku pojašnjenu riječ, pojam ili pojavu. I većinom bi znao gdje je to primjenjivo u svakodnevnom životu, pa priči nikad kraja”, rekla je ona.

Kljajić je izvršna direktorica nevladine organizacije (NVO) “Kiri”. Ta NVO osnovana je krajem 2022. godine, a neki od ciljeva su, tvrdi Kljajić, rad sa djecom i mladim talentima iz oblasti nauke.

“Festivali i promocija nauke, pružanje pomoći u obrazovanju djeci sa posebnim obrazovnim potrebama na kreativan, pristupačan i interesantan način, rad na suzbijanju svih oblika zaraznih bolesti i oblika zavisnosti, očuvanje prirodnih resursa kao što su drvo, voda i minerali…”, istakla je Kljajić.

Prema njenim riječima, trenutno je najaktuelniji projekat “Bogdanova laboratorija”.

“Odnosno rad sa osmogodišnjim Bogdanom koji voli nauku, pa smo tako došli na ideju da ima sopstvenu laboratoriju. Na kreativan način ga upućujem u svijet nauke, kako bi eksperimentnom došao do funkcionalnih znanja koja su primjenljiva u svakodnevnom životu”, rekla je ona.

Pojasnila je da je izazov snimiti video materijal i upakovati ga “u minut ili dva”.

“A on je spontan, divan i jako odgovoran. Čak je dolazio u srednju školu, u kojoj predajem, na časove sekcije iz hemije i fascinirao znanjem prisutne učenike. Na Dan otvorenih vrata bio je zajedno sa srednjoškolcima i jedan od demonstratora ogleda. Bogdan je zaista divan dječak, drag i zanimljiv, sa kojim je uživanje raditi”, rekla je Kljajić.

Đacima omogućiti bolje uslove za rad i laboratorijske vježbe

Smatra da su đaci zainteresovani za nauku, ali da im je neophodno obezbijediti dobre radne uslove. Napominje da je školski sadržaj obiman, te da je neophodno raditi na njegovom prilagođavanju potrebama i zahtjevima učenika.

“S obzirom na to da sam profesor hemije u srednjoj školi, smatram da su naša djeca zainteresovana za nauku. Međutim, treba im omogućiti bolje uslove za rad i laboratorijske vježbe, a smanjiti nastavni sadržaj”, kazala je.

Kljajić naglašava da crnogorski obrazovni sistem ima “previše teorije, a malo prakse”.

“Nijesu ni svi učenici u prilici da pohađaju dodatnu nastavu ili sekcije iz prirodnih nauka zbog velikog fonda nedeljnih časova i onda dolazimo u problem da čak i ako je neko dijete zainteresovano za nauku, ne može da postigne sve”, kazala je ona.

Prema njenim riječima, da bi djeca od samog početka zavoljela nauku, potreban je rad još od predškolskog uzrasta.

“Djecu treba još u predškolskom uzrastu upućivati u svijet prirodnih nauka kroz oglede koji su njima interesantni, primjereni njihovom uzrastu da bi shvatili suštinu onoga što su vidjeli. U srednjoj školi treba raditi na njihovom daljem usavršavanju, kreativnosti i primjenjivosti naučenog”, zaključila je Kljajić.

Izvor: Vijesti 

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima

„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa“

Ilustracija

U srijedu, u banjskom selu Smrduša, koje pripada Mjesnoj zajednici Trubjela, domaćinu Novaku Krivokapiću medvjed je ubio vola teškog 700 kilograma.

Kako je za „Dan“ ispričao Momčilo – Mošo Kilibarda, stanovnik sela Smrduša i Krivokapićev komšija, sve se dešavalo u cik zore.

„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa. Tu su bila i moja goveda, ali je medvjed odabrao i napao najačeg vola teškog oko 700 kilograma. Odmah sam telefonom pozvao Novaka i ispričao mu šta se desilo ispred moje kuće, na udaljenosti ne većoj od 100 metara. Pozvao sam i Vetrinarsku stanicu iz koje su mi rekli da se šteta ne može nadoknaditi jer su goveda bila na otvorenom“, priča Kilibarda i dodaje da je Krivokapić pričao da ovom volu nikakva zvjerka ne bi mogla naštetiti ali evo ipak može.

Kilibarda kaže i da je među mještanima zavladao strah jer ne prođe ni dan da medvjeda ne vide u blizini kuća.

„Ne znam šta se više čeka. Medvjeda pod hitno treba osuditi i odmah ustrijeliti, dok neko od Banjana ili Rudinjana nije glavom platio. Više kroz selo ne smijemo ići pješke, čak ni u po bijela dana već samo sa automobilima. Ja sam trenutno bez auta jer mi se pokvarilo, tako da iz dvorišta ne smijem mrdnuti. Prije dvadesetak dana jednom Delibašiću iz susjednog sela Kamensko, medvjed je ubio dvije krave, a jedna je nestala. Ovih dana po ovim našim selima po čitavu noć vukovi zavijaju, a medvjedi krstare“, navodi Kilibarda.

On smatra da je poslednji čas da se u čitavu priču uključi Lovačko društvo „Dr Zoran Kesler“ iz Nikšića.

Podsjećamo, prije petnaestak dana poljoprivredniku Radoici Mićunoviću, takođe stanovniku sela Smrduša, medvjed je usmrtio jednu i ranio drugu kravu. I tada se napad medvjeda desio u ranu zoru i to na 200 metara od kuće Mićunovića.

Mještani traže da ih država zaštitiMještani sela Smrduša i okolnih sela, udaljenih 34 kilometra od Nikšića kažu da žive u stalnom strahu od krvoločnih zvijeri koje su se izgleda namnožila na ovom području.

„Bukvalno smo na stalnom udaru medvjeda koje nam gotovo redovno napadaju stoku, uništavaju košnice i lome voćnjake. Za kratko vrijeme medvjedi su u ovim selima zaklali desetine grla sitne i krupne stoke. Počeli smo da se plašimo i za svoje živote“, ističu mještani sela Smrduša i zahtijevaju da ih država zaštiti.

„Država pod hitno treba da reaguje, da se nebi ponovio slučaj iz Pive kada je medvjed napao i teško ranio iskusnog lovca“, poručuju mještani sela Smrduša.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije