DRUŠTVO
PREDSJEDNIK SKUPŠTINE CRNE GORE
Mandić: Ne idem na proslavu Dana Republike Srpske, jer slavim slavu
„Ja sam dobio poziv i evo da iskoristim ovu priliku da čestitam i predsjedniku Dodiku i narodu Republike Srpske Dan osnivanja RS ali ja, nažalost, nijedne godine nisam išao jer je 9. januar moja krsna slava. Ja sam domaćin kući, tako da ću da budem sa svojom porodicom, kao što sam bio i svih prethodnih godina“

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić neće ići u Banjaluku 9. januara na proslavu Dana Republike Srpske, koji je Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio neustavnim.
Mandić je kazao da neće ići jer mu je tog dana slava ali je, nakon nalaganja badnjaka ispred Cetinjskog manastira, ipak čestitao predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku taj praznik koji RS slavi a ostatak BIH, kao i međunarodna zajednica, oštro osporavaju.
„Ja sam dobio poziv i evo da iskoristim ovu priliku da čestitam i predsjedniku Dodiku i narodu Republike Srpske Dan osnivanja RS ali ja, nažalost, nijedne godine nisam išao jer je 9. januar moja krsna slava. Ja sam domaćin kući, tako da ću da budem sa svojom porodicom, kao što sam bio i svih prethodnih godina“, kazao je Mandić.
DRUŠTVO
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.


Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.
Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.
DRUŠTVO
Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?
Gradeći put Berane – Kolašin, preko Lubnica, koji je plaćen državnim novcem, Bemaks je u trup puta ugraduo cijevi za potrebe svojih budućih malih hidroelektrana

Ko je kompaniji „Bemaks“ dozvolio da gradeći put Berane – Kolašin, preko Lubnica, koji je plaćen državnim novcem, u trup puta ugrađuju cijevi za potrebe svojih budućih malih hidroelektrana, do danas nije poznato.
Zna se samo da je ta kompanija iskoristila situaciju i bez pola muke o državnom trošku ugradila trinaest kilometara cijevi za te potrebe.
„Bemaks“ je posao izgradnje puta Berane – Kolašin, na prvoj dionici do beranskog mjesnog centra Lubnice započeo u ljeto 2013. godine.
Na tom dijelu i nekoliko kilometara iznad Lubnica koje su takođe oni gradili, nakon toga niklo je sedam malih hidroelektrana, a voda iz rijeke Bistrice preseljena u cijevi.
Jedan od mještana sela Lubnice kazao je Portalu RTCG da su oni tada više puta ukazivali da kompanije „Bemaks“ koristi izgradnju puta i da bez ičijeg znanja postavlja cjevovod kroz trupni put.
„Niko nije htio da nas čuje, sve do one situacije kada su eksplozijama jedanaest puta oštetili cijevi gradskog vodovoda i izavali masovno trovanje građana Berana“, rekao je mještanin.
„Tada je to pitanje aktuelizovano, ali je opet brzo sve zaboravljeno“, kazao je taj mještanin Lubnica.
Portal RTCG je nedavno pisao o tome da više od deset godina od masovnog trovanja građana Berana, kada samo pukim slučajem i nadljudskim angažovanjem medicinskog osoblja nije bilo tragičnog ishoda, slučaj prekriva debeli veo zaborava i niko nikada nije zbog toga proglašen krivim i odgovornim.
Uzaludni su bili sudski procesi protiv „Bemaksa“ i JP Vodovod, jer su završeni oslobađajućim presudama.
Glavni incident se dogodio na krševitom prevoju Zdravac, nakon bušenja cijevi vodovoda, otrovna šalitra od eksploziva ušla u cijevi i stigla do slavina potrošača u gradu.
Tada su počela optuživanja između JP Vodovod i „Bemaksa“ ko je kriv. Iz JP Vodovod su tvrdili da je kriv „Bemaks“, dok su iz te kompanije optužili JP Vodovod i lokalnu upravu da im, nijesu dostavili katastar vodovoda, odnosno mapu trase kuda prolaze cijevi gradskog vodovoda i da nijesu izmjestili cijevi, što su navodno trebali da učine prije početka radova na putu.
Izvorište beranskog vodovoda „Merića vrelo“ nalazi se desetak kilometara od grada, na padinama planine Bjelasice, neposredno ispod sela Lubnice. Cijevi skoro čitavom dužinom do prekidne komore i vodovodne stanice u mjestu Banjevac, nadomak grada, prolaze pored puta kuda su se izvodili radovi.
O bušenju cijevi gradskog vodovoda i tome da voda nije za piće, javnost je obaviještena tek nakon izbijanja epidemije. Sve je to sada zaboravljena i nepopravljiva priča, ali ostaje i dalje bez odgovora pitanje ko je „Bemaksu“ dozvolio da ugrađuje cijevi za male hidroelektrane u trup puta o državnom trošku.
Portal RTCG je ranije pisao o tome da izgradnje i gazdovanja malim hidroelektranama na sjeveru Crne Gore predstavlja najlakšu dobit za vlasnike, dok lokalno stanovništvo na čijim teritorijama su male hidrolektrane izgrađene ima najamnje koristi.
Kompanija “Hidroenergija Montenegro” koju je osnovao u Beranama Oleg Obradović zajedno sa tadašnjim lokalnim vlastima, 2007. godine, na rijekama Bistrici i Šekularskoj, ima do sada izgrađenih deset malih elektrana.
Piše: Tufik Softić (RTCG)
DRUŠTVO
(VIDEO) Dubai: Najviša zgrada na svijetu Burdž Kalifa večeras u bojama crnogorske zastave
U čast posjete premijera Milojka Spajića Ujedinjenim Arapskim Emiratima

U čast posjete predsjednika Vlade Milojka Spajića Ujedinjenim Arapskim Emiratima na najvišoj zgradi na svijetu Burdž Kalifi u Dubaiju večeras je prikazana zastava Crne Gore.
Podsjećamo predsjednik Vlade Milojko Spajić boravi u posjeti Ujedinjenim Arapskim Emiratima od 27. do 31. marta.
Susreo se za predsjednikom UAE Mohamedom bin Zajedom Al Nahjanom, predsjednikom Vlade, potpredsjednikom UAE i vladarem Dubaija šeikom Mohamed Rašidom Al Maktumom, a teme sastanaka su bile jačanje ekonomske i ukupne bilateralne saradnje.
- HRONIKA1 дан ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- HRONIKA2 дана ranije
Šaranović suspendovao još četiri policajca sa sjevera
- HRONIKA1 дан ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- DRUŠTVO1 дан ranije
Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?
- HRONIKA3 дана ranije
Tuča u centru Podgorice: Policija saslušava više osoba
- DRUŠTVO18 сати ranije
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić
Ana
08.01.2024. 11:49 at 11:49
Ustavni sud BH proglasio neustavnim dan RS koja glupost kakve veze ima ustavni sud BH sa danom RS-a pogotovo kad se zna da je to sud sačinjen od stranaca i muslimana to je sud federacije i u RS-u nikog neinteresuje niti će kada interesovat