Connect with us

POLITIKA

Mandić sa Kos: Srpski narod u Crnoj Gori ne vidi EU kao prijetnju svom identitetu

„Crna Gora na završnoj dionici svog puta ka članstvu u EU“

Foto: Skupština/I.Šljivančanin

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić sastao se danas, u parlamentu sa Martom Kos, komesarkom Evropske unije (EU) za proširenje.

Naglasivši da se Crna Gora nalazi u odlučujućoj fazi pristupnih pregovora, Mandić je istakao da Skupština Crne Gore zasijeda u kontinuitetu i u potpunosti je posvećena usvajanju svih zakona koji se tiču zatvaranja pregovaračkih poglavlja, saopšteno je iz Skupštine Crne Gore.

On je, dodaju, podsjetio da je parlament tokom ovog saziva usvojio gotovo 400 zakona, od čega je blizu 170 označeno „plavom zastavicom“, odnosno kao ključnim za proces pristupanja Evropskoj uniji.

„Skupština će, kako uvijek iznova potvrđujemo, završiti svoj dio posla na vrijeme, iako mi je istinski žao što pojedine kolege iz opozicije, koje su bile zaista konstruktivne u 2025. godini, sada pokušavaju da na neke veoma loše definisane načine, uspore ono što bi trebalo da su naši zajednički napori. Koristim ovu priliku da ih još jednom pozovem na istinski dijalog i okupljanje oko onoga što je želja preko 85% građana Crne Gore, da buduća pokoljenja pamte ovaj saziv Skupštine kao skup odgovornih političara, koji su ostvarili višedecenijski san naše zemlje i njenih stanovnika“, istakao je ovim povodom Mandić.

Mandić je, kažu iz Skupštine, smatrao važnim da kao predsjednik nacionalne stranke srpskog naroda naglasi da srpski narod u Crnoj Gori ne vidi EU kao prijetnju svom identitetu, kako bi to neki nedobronamjerni željeli da imputiraju, već kao okvir u kojem može biti siguran i ravnopravan.

„Kao odgovornim političarima koji čine parlamentarnu većinu, cilj nam je da ujedinimo i integrišemo različite identitete unutar evropskog okvira. Na taj način, Crna Gora postaje jedan istorijski model za cijeli region“, zaključio je predsjednik Skupštine.

Komesarka Kos je izjavila da je pristupanje Evropskoj uniji nacionalni projekat.

„Ono mora biti nošeno od strane svih političkih stranaka i uživati povjerenje građana. Parlament mora biti mjesto gdje se različita mišljenja usmjeravaju ka zajedničkim rješenjima. Crna Gora je na završnoj dionici svog puta ka članstvu u Evropskoj uniji. Zajednički rad dovešće vas do cilja“, poručla je Kos.

POLITIKA

Dritan Abazović počasni građanin Njujorka

Uručeno mu specijalno priznanje u Njujorku

Foto: GP URA

U Njujorku je, odlukom Gradskog vijeća, dodijeljeno specijalno priznanje – počasni građanin dr Dritanu Abazoviću.

Iz Pokreta URA su saopštili da su priznanje propisali David M. Carr (Bruklin), Kamillah M. Hanks (Staten Island), Christopher Marte (Menheten), Frank Morano (Staten Island), Justin Sanchez (Bronx) i Phil Wong (Queens).

U sjedištu njujorškog parlamentarizma 23. juna održana je svečana ceremonija u čast državnosti Crne Gore, a pored gradskih zvaničnika, prisustvovali su i predstavnici brojne dijaspore, njihova udruženja i istaknuti pojedinci.

,,Cijeli svoj javni angažman podredio sam građenju mostova saradnje i zbližavanju ljudi različitih identiteta, naroda i država. Danas, kada Crna Gora u Gradskoj vijećnici Njujorka, jednog od najznačajnijih gradova na svijetu, obilježava svoj Dan državanosti, stigla je potvrda da zalaganje za prave vrijednosti nije uzaludno“, istakao je Abazović tim povodom.

On je naveo da je ponosan na Crnu Goru, njena dostignuća ali i na naše sjajne ljude koji žive ovdje i čine da se ime naše države pominje sa posebnim pijetetom.

,,Neka vječno gori baklja na Kipu slobode u ime svih dobrih ljudi koji žele mir i prosperitet, ali i koji staju u odbranu pravde, univerzalnih vrijednosti i društva jednakih šansi!“, zaključio je Abazović uz poruku da ,,može Crna Gora“.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Lutovac potvrdio pisanje „Berane online“: Škola za mlade diplomate „Gavro Vuković“ nije otvorena u Beranama zbog crnogorske trobojke

„Žalosno je što se u 21. vijeku, umjesto razgovora o diplomatiji, obrazovanju mladih i promociji lika i djela vojvode Gavra Vukovića, ponovo otvaraju podjele i vode ideološke rasprave o istorijskim simbolima koji su prepoznati i zaštićeni zakonom te duboko ukorijenjeni u istoriji Crne Gore“, poručio je predsjednik Opštine Berane Đole Lutovac

Lutovac, Foto: Opština Berane

Predsjednik Opštine Berane Đole Lutovac ocijenio je da odluka da se svečano otvaranje Ljetnje škole za mlade diplomate „Gavro Vuković“ izmjesti iz Berana zbog istaknute crnogorske trobojke predstavlja neodgovoran odnos prema istorijskom nasljeđu Crne Gore.

U saopštenju dostavljenom medijima, Lutovac je naveo da je žalosno što se u 21. vijeku, umjesto razgovora o diplomatiji, obrazovanju mladih i promociji lika i djela vojvode Gavra Vukovića, ponovo otvaraju podjele i vode ideološke rasprave o istorijskim simbolima koji su, kako ističe, prepoznati i zaštićeni zakonom te duboko ukorijenjeni u istoriji Crne Gore.

Portal „Berane online“ ranije je objavio da će 19. međunarodna Ljetnja škola za mlade diplomate „Gavro Vuković“ biti svečano otvorena danas na Cetinju, umjesto u Beranama, gdje je prethodnih godina organizovano otvaranje. Prema dopisu Ministarstva vanjskih poslova upućenom Opštini Berane, u koji je naš Portal imao uvid, razlog za promjenu lokacije je zahtjev da na Spomen-kući Gavra Vukovića tokom zvaničnog otvaranja bude istaknuta isključivo državna zastava Crne Gore, iako se na objektu već nalazi i crnogorska trobojka.

Lutovac je poručio da crnogorska trobojka nije simbol koji bi trebalo da izaziva bilo čiju nelagodu.

„Naprotiv, riječ je o istorijskoj zastavi Crne Gore, pod kojom je država sticala međunarodni ugled, gradila institucije i vodila spoljnu politiku. Njena istorijska utemeljenost prepoznata je i u važećem Zakonu o državnim simbolima, koji je definiše kao jedan od istorijskih državnih simbola Crne Gore“, naveo je on.

Dodao je da bi mnogo korisnije bilo da su oni koji danas problem vide u zastavi dio energije prethodnih godina usmjerili na očuvanje i valorizaciju Spomen-kuće Gavra Vukovića, kao i njegovog nasljeđa.

„Nažalost, osim simboličnog otvaranja Ljetnje škole jednom godišnje, malo je urađeno da se lik i djelo prvog crnogorskog ministra inostranih poslova predstave na način kakav zaslužuju i kakav priliči njegovom značaju za crnogorsku istoriju i diplomatiju“, istakao je Lutovac.

Prema njegovim riječima, umjesto stvaranja novih podjela i vještačkih tenzija, potrebno je graditi društvo koje poštuje svoju cjelokupnu istoriju, njene simbole i ličnosti koje su doprinosile razvoju Crne Gore.

„Samo društvo koje je pomireno sa prošlošću sopstvene države može sigurno graditi svoju budućnost“, poručio je on.

Lutovac je zaključio da će Berane nastaviti da njeguje uspomenu na vojvodu Gavra Vukovića i njegovu državničku i diplomatsku zaostavštinu, uvjeren da su znanje, dijalog i poštovanje istorije vrijednosti koje povezuju, a ne dijele građane Crne Gore.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Srđan Perić izabran za predsjednika Skupštine Glavnog grada

„Za“ je glasalo 30 odbornika. Nije bilo glasova „protiv“ i „uzdržanih“, kao i nevažećih listića

Foto: RTCG

Lider Pokreta Preokret, Srđan Perić, izabran je za predsjednika Skupštine Glavnog grada. Na početku sjednice je konstatovan prestanak mandat doskorašnje predsjednice plamenta Jelene Borovinić Bojović.

„Za“ je glasalo 30 odbornika. Nije bilo glasova „protiv“ i „uzdržanih“, kao i nevažećih listića.

Odbornik Mirza Krnić kazao je da su u Preokretu Perića predložili za predsjednika Skupštine Glavnog grada jer će se tako sačuvati funkcionalnost grada Podgorice, te da taj prijedlog nije dio političkog dogovora, raspodjele funkcija ili formiranja nove vlasti.

„Ovo činim ispred Preokreta, a na osnovu modela koji smo predložili. Dodajem i da smo u Preokretu donijeli odluku na sjednici opštinskog odbora u proširenom sastavu i jednoglasno predložili Perića za kandidata. Ne postoji stabilna politička većina, ali nosimo odgovornost da spriječimo dalje produbljivanje instuticionalne krize“, istakao je Krnić.

Pozvao je odbornike da podrže ovaj predlog da bi se ta kriza spriječila.

Odbornik DPS -a Andrija Klikovac kaže da žele da izglasaju ono što je bolje za građane Podgorice.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije