Connect with us

DRUŠTVO

BIVŠA PREDSJEDNICA VRHOVNOG SUDA

Medenica: „40 godina sam časno i pošteno radila i štitila sudije, ali od sada ću samo sebe braniti“

„Ja ne bježim sa bojnog polja. Želim da se moja istina čuje“, poručila je Vesna Medenica

Vesna Medenica

Nisam nikad pobjegla sa bojnog polja i uvijek sam bila u prvim redovima, što vi svi dobro znate, rekla je juče u sudnici Višeg suda nekadašnja prva žena crnogorskog pravosuđa Vesna Medenica, dodajući da je 40 godina časno i pošteno gradila karijeru, braneći i štiteći sudije, ali da će od sada samo sebe „da brani i zaštiti“.

Ona je riječ tražila kada je bilo izvjesno da se ni juče neće održati ročište na kom je planirana rasprava o opravdanosti optužnice protiv Medenice, njenog sina Miloša Medenice i još 14 optuženih.

„Želim da kažem nešto o bojazni da ću da pobjegnem. Ja sam svoju profesionalnu karijeru gradila časno 40 godina i radila temeljito, časno i pošteno i uvijek se nalazila u prvim borbenim redovima. Ja u ovom postupku želim da branim sebe, želim da iznesem svoju odbranu, koje pravo mi je u dosadašnjem toku postupka bilo oduzeto. Postavlja se, takođe, pitanje koja bi to crnogorska majka otišla i ostavila sina jedinca u pritvoru, njegove dvije maloljetne kćerke, kćerku udovicu i njeno siroče“, kazala je nekadašnja predsjednica Vrhovnog suda.

Medenica s advokatima dolazi u sud, Foto: Luka Zeković

Dodala je da „laž dva puta obiđe zemaljsku kuglu, a istina ne uspije ni cipelu da obuje“.

„Želim da se moja istina čuje“, istakla je Medenica.

Prethodno, predsjednik vanraspravnog krivičnog vijeća, sudija Goran Šćepanović, uvažio je predlog advokata Miloša Vuksanovića, branioca okrivljenog Marka Vučinića, koji je tražio odlaganje ročišta radi pripremanja odbrane.

On je sudu pojasnio da mu treba još vremena za pripremu odbrane – jer nije imao uvid u sve spise predmeta.

„Ovo je ozbiljan predmet. Ja nisam obaviješten od strane suda da je obezbijeđen materijala. Iako je ovaj postupak na neki način obesmišljen, tražim da se kontrola optužnice odloži, jer je ozbiljan i obiman predmet“, kazao je Vuksanović.

SDT se ozbiljno priprema

Specijalni tužilac Vukas Radonjić kazao je da poštuje pravo na odbranu, i da se, u suštini, ne protivi zahtjevu odbrane:

„Ali isto moram da istaknem da se mi u SDT-u ozbiljno pripremamo kao i svi učesnici u postupku, a danas sam obaviješten da je podnijet zahtjev za odlaganje“, rekao je Radonjić.

Advokat Nebojša Asanović tražio je izuzeće specijalnog tužioca Radonjića, ističući da sumnja u njegovu nepristrasnost. Pojasnio je da mu je tužilac u ranijem postupku povrijedio pravo na odbranu, dok se sada na ovom ročištu, tužilac izjasnio da poštuje pravo na odbranu.

Foto: Luka Zeković

„Povrijeđeno mi je pravo na odbranu, što je dokazano pravosudnom presudom Osnovnog suda Podgorica i mišljenjem ombudsmana. Takođe, povrijedio je i moju slobodu koju je potvrdio Evropski sud za ljudska prava u Strazburu. Podnio sam dvije krivične prijave protiv njega specijalnom državnom tužilaštvu i tužilačkom savjetu, ali godinu dana oni ćute“, rekao je advokat Asanović.

Radonjić je kazao da će se o predlogu za njegovo izuzeće izjasniti kada to bude morao – na zahtjev glavnog specijalnog tužioca.

Nije krivično djelo pitati za advokata
Branilac Vesne Medenice, beogradski advokat Zdenko Tomanović rekao je da je ova optužnica proizvod jednostranog rada a ne temeljne istrage i zatražio da odbrana ima isti tretman kao i tužilac. Zapitao se kako je u medijima objavljena žalba specijalnog tužioca na rješenje o ukidanju pritvora Medenici, a da njemu kao braniocu žalba nije uručena.

„Odbrana nije mogla da dobije nijedan papir a onda su se ti dokazi objavljivali u medijima, Medenica je bila u pritvoru jer se raspitivala o mojoj adresi. U zahtjevu za određivanje pritvora navodi se opasnost od bjekstva i da se Vesna Medenica raspitivala za advokata Tomanovića. To nije krivično djelo, pitati za advokata… Ovakvom optužnicom šalje se poruka da se radi o osveti prema bivšim nosiocima institucija poslije ‘oslobođenja’. Odbrana je predložila saslušanje 23 svjedoka, među kojima predsjednika Vlade, šefove bezbjednosnih službi i ministra policije. Od svega predloženog, prihvaćeno je nula“, kazao je advokat Tomanović.

Radonjić je ukazao da je optužnica podnijeta na osnovu dokaza:

„Nikad ne bih profesionalno prihvatio da učestvujem u postupku koji nije pokrenut na osnovu dokaza iz kojih proizilazi osnovana sumnja za podizanje optužnice“, rekao je tužilac.

Ročište na kom će se raspravljati o opravdanosti optužnice odgođeno je za 25. novembar.

Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv okrivljenih Miloša i Vesne Medenice, Darka Lalovića, Vasilija Petrovića, Bojana i Marka Popovića, Milice Vlahović Milosavljević, Marka Vučinića, Milorada Medenice, Luke Bakoča, Petra Milutinovića, Ivane Kovačević, Radomira Raičevića, Marjana Bevenje, Steva Karanikića i Gorana Jovanovića.

Terete ih za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, produženo krivično djelo krijumčarenje, produženo krivično djelo davanje mita, primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj, zloupotreba službenog položaja, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, teška tjelesna povreda i sprečavanje dokazivanja.

SDT vjeruje da su Miloš Medenica i njegova majka Vesna prihvatili mito, nakon što je odlučila da koristeći položaj u sudstvu izdejstvuje presudu u korist kompanije „Fab lajv“, koju je tužila firma „Gugi komerc“.

Vlasnici „Fab lajva“, okrivljeni Marko Popović i Bojan Popović, kako sumnja SDT, prihvatili su da plate 181.000 eura, u protivvrijednosti u nekretninama, kako bi bilo presuđeno u njihovu korist, a na štetu „Gugi komerca“, koji je takvom odlukom Vrhovnog suda oštećen za 2,3 miliona eura.

Radonjić: Tražili smo izuzeće prijateljice optužene Medenice

Tužilac Vukas Radonjić rekao je da je tužilaštvo tražilo izuzeće sudije Apelacionog suda jer je prijateljica Medenice, a odlučivala je o pritvoru.

“Sudija koja se izjašnjavala o pritvoru i ukidanju pritvora Vesni Medenici u toku postupka je našla da postoji osnovana sumnja da su učinjena krivična djela i o tome detaljno napisala od pete do 40. stranice”, kazao je Radonjić, objasnivši da se radi o prijateljici optužene.

Dodao je da je sudija koja je ranije odlučivala o pritvoru za Medenicu njena prijateljica.

Radonjić, Foto: Luka Zeković

”Specijalno državno tužilaštvo se u toku jučerašnjeg dana obratilo predsjedniku Višeg suda, nakon što su mediji objavili da Apelacioni sud nije dobio spise predmeta radi odlučivanja po žalbi na rješenje kojim se ukida pritvor okrivljenoj Vesni Medenici i traženo je da se spisi dostave Apelacionom sudu, jer po zakonu taj sud mora da odluči u roku od tri dana. Od predsjednika suda sam obaviješten da će se spisi dostaviti upravo iz ovog ročišta i da su ispunjeni uslovi za njegovo održavanje”, kazao je Radonjić.

(Izvor: Vijesti) 

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Slabiji zemljotres kod Nikšića

Epicentar je bio na šest kilometara istočno od Drenovštice

Foto: ZHMS

Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju registrovao je zemljotres manje jačine sa epicentrom na šest kilometara istočno od Drenovštice, kod Nikšića.

Jačina zemljotresa u žarištu iznosila je 2.8 jedinica Rihterove skale, što odgovara epicentralnom intenzitetu od IV-V stepeni Merkalijeve skale (MCS). Žarište zemljotresa locirano je na dubini od 10 kilometara.

„Na osnovu numeričkog modela promjene intenziteta sa rastojanjem u ovom regionu, magnitude zemljotresa i dubine hipocentra, ovaj zemljotres nije mogao izazvati materijalne štete u epicentralnom području“, navodi se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Abazović ujedinio Srbiju: Na promociji njegove knjige u Beogradu patrijarh Porfirije, Vučićevi funkcioneri, opozicija, predsjednik KK Partizan…

Promocija knjige „Kritika globalne etike“ Dritana Abazovića u Maloj sali Kolarčeve zadužbine u Beogradu

Ja sam samo jedan od vas koji se trudi da svi u regionu žive u miru i stabilnosti, kad smo zajedno sve postaje lakše, saopštio je predsjednik Građanskog pokreta URA i bivši predsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović.

On je to poručio sinoć na promociji knjige „Kritika globalne etike“ u Maloj sali Kolarčeve zadužbine u Beogradu.

„Šta je cilj knjige? Ova knjiga nije lokalnog karaktera, ali ima refleksiju i na naše društvo. Svaka imperija u svijetu je propala zbog morala. Društva koja su održiva i progresivna su ona društva koja pronalaze minimum etičkih normi oko kojih se ljudi okupljaju. Ja ne nastupam kao protivnik globalizacije, ja samo mislim da je današnja globalizacija nepravedna i da je obaveza svakog čovjeka da da minimalni doprinos da se nešto unaprijedi, da globalizacija postane pravednija“, rekao je između ostalog Abazović, prenosi Nova.rs.

„Zamoliću mog prijatelja Ostoju da mi sljedeći put obezbijedi Arenu“, našalio se na početku izlaganja Abazović, koji u knjizi „Kritika globalne etike“ tretira problem politike i etike, te detaljno, kroz istorijski kontekst, analizira aktuelne kompleksne teme koje obuhvatauju razne naučne discipline poput istorije političkih ideja, političke filozofije, sociologije, etike, teologije itd, navodi Nova. rs.

Pričajući o Abazoviću i njegovoj knjizi, politikolog Vladimir Pavićević, rekao je da je Abazović heroj demokratskog procesa i preobražaja Crne Gore.

„Bio je prevaga u raščlanjivanju starih političkih aktera i razbijanju lažnog multikulturalizma“, kazao je Pavićević.

Filozof Dragan Prole smatra da knjiga Abazovića prati njegov duh smjelosti i odvažnosti, i drugačijeg načina mišljenja.

„Novi asketizam je jedna od osnovnih teza knjige, dijalog među religijama“, rekao je između ostalog Prole.

Nova.rs prenosi da su promociji knjige prisustvovali funkcioneri vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Nikola Selaković i Tomislav Momirović, opozicionari Biljana Stojković, Nebojša Zelenović i Đorđe Miketić, predsjednik Košarkaškog kluba Partizan Ostoja Mijailović, te Dušan Savić, Igor Jurić, Milena Popović, Milomir Marić i patrijarh srpski Porfirije.

Abazović je na društvenoj mreži Iks napisao: „Spektakl u Beogradu: Kad knjiga ujedini Srbiju.“

„Prisustvovali predstavnici vlasti, opozicije, patrijarh Porfirije, liberali, zeleni, brojni profesori, doktori, intelektualna elita, predstavnici medija, kulturni stvaraoci, mnogobrojna dijaspora iz Crne Gore, predstavnici manjina, NVO sektor… Lijepo je kad smo okupljamo oko dobra“, poručio je Abazović.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

SDT: Direktorica ASK-a pribavila sebi i drugima imovinsku korist od preko 60.000 eura

SDT se oglasio u cilju objektivnog informisanja javnosti, a povodom izjava branioca Perović i određenih ličnosti o stanju postupka protiv Jelene Perović

Radonjić

Uhapšenu direktoricu Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) Jelenu Perović terete da je sebi i drugima pribavila imovinsku korist u ukupnom iznosu od preko 60.000 eura, a u drugom predmetu je li i zloupotrebljavala službeni automobil, rekao je „Vijestima“ portparol Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) i specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Iz SDT su kazali da je u cilju potpunog i objektivnog informisanja javnosti, „a povodom izjava branioca Perović, (advokata Nikole Martinovića) i pojedinih javnih ličnosti i izvještavanja određenih medija o stanju postupka protiv zadržane osumnjičene upoznajemo da je izviđaj pokrenut zbog postojanja osnova sumnje da je osumnjičena učinila produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja“.

Radonjić je rekao da iz dokaza, podataka i obavještenja prikupljenih u izviđaju proizilaze osnovi sumnje da je Perović, kao službeno lice i javni funkcioner u periodu od avgusta 2020. do februara 2024. godine, prekoračila granice svog službenog ovlašćenja i tako sebi i drugima pribavila imovinsku korist.

„… Jer je, suprotno Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, donosila odluke kojima je uvećavala svoju zaradu po osnovu prekovremenog rada, odnosno za varijabilni dio zarade i odluke kojima je sebi određivala naknadu za članstvo u određenim radnim grupama koje je sama obrazovala, iako je donošenje tih odluka isključivo u nadležnosti Savjeta Agencije kao tijela koje bira dirketora Agencije, odnosno jer je, u periodu od januara do jula prošle godine, donosila privremene odluke kojima je utvrđivala pravo na naknadu predsjedniku i članovima Savjeta, iako je donošenje takvih odluka u isključivoj nadležnosti Skupštine Crne Gore, koja bira članove Savjeta Agencije, pa je tako sebi i drugima pribavila imovinsku korist u ukupnom iznosu od preko 60.000 eura“, rekao je Radonjić.

Prema njegovim riječima, predmet pokrenutog postupka nije eventualna zloupotreba službenog vozila, o čemu je u SDT formiran poseban krivični predmet po prijavi Mreže za afirmaciju nevladinog sektora, u kojem je takođe u toku izviđaj, „već nepravilnosti konstatovane inspekcijskim nadzorom Budžetske inspekcije Ministarstva finansija, koja je službene isprave po završenom nadzoru dostavila Specijalnom državnom tužilaštvu“.

„Svakako, u posljednjem pokrenutom postupku izviđaja protiv osumnjičene biće cijenjena i službena dokumentacija Agencije, koju je policija privremeno oduzela prilikom pretresanja sjedišta Agencije, ali i koju je Agencija dostavila po zahtjevima SDT, u cilju utvrđivanja osnova sumnje da li u sastav produženog krivičnog djela ulaze i druge protivpravne radnje osumnjičene, osim onih zbog kojih je postupak pokrenut“, poručio je Radonjić.

Direktorica ASK uhapšena je juče na radnom mjestu. Njoj je danas određeno zadržavanje od 72 sata.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije