Connect with us

POLITIKA

"U DRUGOM KRUGU ĆU GLASATI ZA SEBE"

Milatović: Želim da budem predsjednik svih građana, sa Spajićem sam u jako dobrim odnosima

„Vlast u Podgorici nije ugrožena“, poručio je kandidat za predsjednika Crne Gore Pokreta Evropa sad

Foto: Vlada Crne Gore

Kandidat Pokreta Evropa sad (PES) za predsjednika Crne Gore Jakov Milatović rekao je u intervju za RTCG da želi da bude predsjednik svih građana, ističući da uz svoje znanje i međunarodne kontakte može dostojanstveno da predstavlja Crnu Goru. Bez obzira na njegov izborni rezultat, poručuje da je Podgorica u sigurnim rukama i da je pobjeda sa oktobarskih izbora završena stvar. Sa liderom Evrope sad Milojkom Spajićem, kaže da je u dobrim odnosima.

U susret predsjedničkim izborima 19.marta, Milatović navodi da za građane ima tri ključne poruke.

Prva je da će biti predsjednik koji će biti korektivni mehanizam vraćajući u javni etar teme koje su ključne za građane. Kaže i da uz svoje znanje i međunarodne kontakte može dostojanstveno da predstavlja Crnu Goru.

Cilj mu je, kako poručuje, i da nastavi da se bavi ekonomskom diplomatijom, što je kako ističe, uspješno radio i kao ministar.

“Pod broj tri, želim da budem predsjednik svih građana, što do sada nije bio slučaj. Do sada smo imali situaciju da su predsjednici uvijek dijelili naše građane. Smatram da imam dovoljno kredibiliteta, autoriteta, znanja i moralnih vrijednosti da u narednom periodu budem predsjednik ujedinitelj, a ne predsjednik razjedinitelj. To su tri ključne poruke koje želim da pošaljem građanima Crne Gore”, kazao je Milatović.

Ističe i da je nesporan kandidat za drugi krug predsjedničkih izbora, a u kontekstu svega što predstavlja i svih vizija, kao i prethodnog rada. Na pitanje kojeg bi kandidata “Evropa sad podržala”, ako ne bude u drugom krugu predsjedničkih izbora odgovara:

“U drugom krugu ću glasati za sebe i za sve građane koji žele da ideja o boljoj i pravednijoj Crnoj Gori nastavi da živi kroz mene i kroz Pokret Evropa sad, poručio je Milatović.

Smatra i da niko ko želi ljepšu bogatiju i uspješniju Crnu Goru ne može da glasa za kandidata DPS-a Mila Đukanovića.

“Đukanović je slika nepravedne Crne Gore, osiromašene Crne Gore, zarobljenih institucija, nedostojno predstavljene Crne Gore, tako da mislim da sam u tom dijelu jasan”, kazao je predsjednički kandidat Evrope sad.

Pobjeda u Podgorici završena stvar

Izbori u Podgorici su, kako kaže, bili u njegovom fokusu, ali nepravda učinjena Milojku Spajiću je, dodaje Milatović, promijenila okolonosti.

“Ovo je stvar odgovornosti PES i mene lično da uđem u ovu trku. Pobjeda u Podgorici je završena stvar. Ja sam siguran da pored mene PES ima i sjajne ljude koji mogu da vrše funkciju gradonačelnika Podgorice. Ja sam više puta pominjao Oliveru Injac, Filipa Ivanovića, Denisa Hota…To su sve ljudi koji su bili u prvih deset na našoj listi. I pored nas ne treba zaboraviti nosioce lista naših partnera Jelenu Borovinić Bojović, Danila Šaranovića, Luku Rakčevića. Imajući sva ova imena u vidu, ja mislim da je Podgorica u sigurnim rukama. Sa pozicije predsjednika ću dati najveći mogući doprinos da i nova gradska uprava dosljedno realizuje ono što smo u predizbornom programu obećali”, poručio je predsjednički kandidat Evrope sad.

Sa Spajićem u jako dobrom odnosima

Milatović smatra i da je velika nepravda ono što je DIK uradio Milojku Spajiću kada je odbio njegovu predsjedničku kandidaturu.

Ističe da je Spajić ispunjavao sve formalno pravne uslove da bude predsjednički kandidat.

“Neki politički akteri, prema kojima je ranije Đukanovićev režim vršio nepravdu, to veče su suštinski uradili nepravdu nad našim Pokretom, što nije dobro. Sa Spajićem sam u dobrim, u jako dobrom odnosima. Mi smo dva lidera ovog mladog Pokreta koji u ovom trenutku najviše nosi ideju o toj boljoj Crnoj Gori”, zaključio je Milatović i dodao da će ta ideja ostati u Pokretu ES.

Podsjetio je i da su se on i Spajić izvinili građanima nakon informacija da lider Evrope sad ima državljanstvo Srbije.

“Mislim da smo na taj način pokazali jednu dozu političke odgovornosti i unijeli jednu novu dozu političke kulture na političko nebo Crne Gore. Mislim da je ovo bila politička igra i pokušaj zaustavljanja pokreta Evropa sad u želji i nadi o boljoj pravednijoj i ljepšoj Crnoj Gori”, ocijenio je Milatović.

Program “Evropa sad” nešto najbolje što se dogodilo Crnoj Gori

Milatović smatra da je Program “Evropa sad” jedna od najboljih stvari koja se u prethodnom periodu desila Crnoj Gori.

Kaže da je taj program povećao kupovnu moć građana i povećao ekonomsku aktivnost.

“Građani su tada prvi put osjetili da neko brine o njihovom dostojanstvenom životu. Mislim da je Program ES bio nešto najbolje što se dogodilo Crnoj Gori u prethodnom periodu. Nažalost, čini mi se da određeni politički akteri nijesu umjeli do kraja da realizuju ono što smo mi započeli”, kazao je Milatović.

Kaže i da budžet za 2023. godinu ima fokus na rashodnoj strani i da dodatno postavlja pitanje održivosti javnih finansija.

“Smatram da će i naredna vlada, nakon vanrednih parlamentarnih izbora, morati da se pozabavi pitanjima koja se tiču ubrazanja ekonomske aktivnosti i održivosti javnih finansija”, zaključio je Milatović.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Ministarstvo odbrane Srbije prodaje „suvišne i rashodovane službene pse“: Cijene od 400 do 3.000 dinara

Građani negoduju i traže udomljavanje

Ministarstvo odbrane Srbije objavilo je oglas o prodaji „suvišnih i rashodovanih“ službenih pasa iz kasarne „Knjaz Mihailo“ u Nišu i građani od juče mogu da odu u kasarnu i da ih pogledaju.

U oglasu su navedena imena dvadesetak pasa, uz godine starosti, rasu i cijenu.Kako se navodi u oglasu, prodaju se „suvišni i rashodovani službeni psi“ iz kasarne „Knjaz Mihailo“ u Nišu. U pitanju je 25 pasa.

Mahom su u pitanju nemački i belgijski ovčari, različite starosti, a cijene se kreću od 400 do 3.000 dinara.

Na prodaju su:

Njemački ovčar AB (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar AGA (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar ER (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar BRID (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Njemački ovčar ILON (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;

Njemački ovčar ALDO (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Njemački ovčar IRNA (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;

Labrador DINA (godina oštenuća 2017.) – cijena 2.000 dinara;

Labrador EDI KINGDOM (godina oštenuća 2019.) – cijena 2.500 dinara;

Njemački ovčar FIS (godina oštenuća 2016.) – cijena 1.000 dinara;

Njemački ovčar ILA (godina oštenuća 2015.) – cijena 800 dinara;

Šarplaninski ovčar DIV (godina oštenuća 2019.) – cijena 3.000 dinara;

Belgijski ovčar NIKA (godina oštenuća 2018.) – cijena 1.500 dinara;

Šarplaninski ovčar MIRUŠA (godina oštenuća 2018.) – cena 2.500 dinara;

Njemački ovčar DŽAR (godina oštenuća 2021.) – cijena 2.000 dinara;

Belgijski ovčar ČABA (godina oštenuća 2017.) – cijena 1.500 dinara;Belgijski ovčar BAK (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar AKVA (godina oštenuća 2018.) – cijena 1.000 dinara;

Labrador ASTON (godina oštenuća 2017.) – cijena 2.000 dinara;

Njemački ovčar FAMA (godina oštenuća 2017.) – cijena 1.000 dinara;

Njemački ovčar NOA (godina oštenuća 2020.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar BANDžI (godina oštenuća 2021.) – cena 2.000 dinara;

Belgijski ovčar TIL (godina oštenuća 2016.) – cijena 600 dinara;

Belgijski ovčar DAVA (godina oštenuća 2015.) – cijena 400 dinara;

Belgijski ovčar COP (godina oštenuća 2013.) – cijena 500 dinara.

U oglasu se dodaje da je „razgledanje suvišnih i rashodovanih pasa“ moguće od 20. maja radnim danima od 9 do 14 časova, isključivo uz prethodnu najavu na broj telefona 064/414-8538.

Oglas je izazvao brojne negativne komentare građana na društvenim mrežama, a oglasila su se i udruženja za zaštitu životinja i zatražila da se prodaja zamijeni udomljavanjem koje bi obuhvatilo provjeru uslova, obaveznu sterilizaciju i ugovore o odgovornom vlasništvu. Praksa prodaje pasa, kazali su, iako možda pravno dozvoljena, duboko je problematična s aspekta etike, morala i dobrobiti životinja.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Đukanović: „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori

„Crna Gora više nego ikad zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma“, tvrdi Đukanović

Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović boravi u Sarajevu, gdje je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu održao predavanje i razgovor s profesorima i studentima na temu „Regionalni odnosi i geopolitički izazovi na Zapadnom Balkanu.

Govoreći o odnosima između Crne Gore i Bosne i Hercegovine, Đukanović je podsjetio na različite etape kroz koje su ti odnosi prošli, uključujući i greške iz devedesetih godina.

„Sjetićemo se nesumnjivih grešaka u tadašnjoj državnoj politici Crne Gore, ali i činjenice da je Crna Gora vrlo brzo stala na ispravno stanovište, nastavila da gradi dobrosusjedske odnose i postala faktor stabilnosti i promocije demokratije“, istakao je on, podsjećajući na referendum o nezavisnosti Crne Gore koji je proveden „po strogim i po mnogima nepravednim pravilima Evropske unije“, kazao je Đukanović, prenosi Danas.

Smatra da je zastoju u evropskim integracijama doprinijelo pogoršanje međususjedskih odnosa jer u nedostatku evropske dinamike dolazi do „vaskrsavanja nacionalizama“, koji uvijek narušavaju stabilnost i odnose među državama.

„Crna Gora danas je više nego ikad ranije zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma i plašim se da je to dovelo i do kvarenja dobrosusjedskih odnosa, uključujući odnose sa Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom“, naglasio je on.

Na kraju je izrazio nadu da ti procesi neće ostaviti dugoročne posljedice, te da će se odnosi između Crne Gore i Bosne i Hercegovine brzo vratiti na put prijateljske saradnje.

Đukanović je naveo da Beograd od 19. vijeka smatra Crnu Goru svojim prirodnim plijenom.

“Moramo što pre shvatiti da će najveći deo onoga što će se ovde dešavati zavisi od nas”, rekao je Đukanović.

Govoreći o ulozi Srbije u regionu, Đukanović je rekao da je ona najveća država u regionu.

„Svi bismo, siguran sam, s radošću pozdravili Srbiju koja čvrsto staje na put evropskog razvoja, jer bi smo u tome prepoznali dugoročno skladne susjedske odnose“, rekao je.

U tome bismo prepoznali nagovještaj dugoročnije skladnih odnosa u regiji. Crna Gora zbog istorijskih veza ima i dodatne odgovornosti, ali i dobro razumijevanje prilika u Srbiji, ali i želju da pomogne demokratskoj Srbiji, naveo je Đukanović.

„U vrijeme kada je bila metastaza Miloševićeve politike u Srbiji, puno ljudi koji su nagovještavali bolju alternativu za Srbiju su se morali seliti u Crnu Goru i tu dobili utočište i mogućnost za vođenje politike koja bi doprinijela kraju Miloševićeve politike“, poručio je Đukanović.

To je rađeno, kako ističe, iz dobrih emocija i uvjerenja kada ne bude Miloševića u Srbiji, to će biti blagotvorno za cijeli region.

„Iskustvo u Crnoj Gori nas opominje da je ideologija velikosrpskog nacionalizma veoma istrajna, veoma. Od Garašaninovih Načertanija s polovine XIX veka svako malo obnavljaju se aspiracije velikosrpskog nacionalizma prema Crnoj Gori.

Poruka je uvijek ista: „Crnogorci su izmišljena nacija, svi od srpstva“ pa ako je tako postavlja se pitanje „što će Crna Gora?“. Zašto to ne bi bila proširena srpska država pa da taj svet srpstva bude u „Velikoj Srbiji“?“, kazao je Đukanović i dodao „prošli smo kroz više etapa, ova je poslednja i ona je najzanimljivija jer nudi najbolje ilustracije“.

Potom je govorio o projektu „Otvorenog Balkana“.

„Komšić, Vjosa Osmani i ja smo kategorično od prvog trena protiv tog projekta „Open Balkan“ – „Otvorenog Balkana“. Nailazili smo na apsolutno nerazumevanje i u Evropi i u SAD-u oko toga jer je njihovo obrazloženje bilo da je to projekat ekonomske saradnje. Formalno, nema sumnje da bi to bila ekonomska saradnja.

Ali to je bio projekat koji je trebao da institucionalizuje dominaciju Srbije i i Albanije u regiji. Mogu čak da povjerujem da oni koji su insistirali na implementaciji tog projekta nisu podrazumijevali ono što smo mi vidjeli kao ozbiljnu pretnju.

Nije najvažnije šta vi mislite da taj projekat donosi, nego je važno kako ga čitaju oni koji kreiraju politiku u regionu. Morali biste biti ozbiljno naivan da povjerujete da će se Tirana i Beograd zadovoljiti ekonomskom dominacijom, jer su dvije najveće ekonomije.To bi bilo institucionalizovanje okvira za dominaciju Srbije i Albanije koja bi obavezno završila pokušajem nove promocije Velike Srbije i Albanije u prirodnim granicama i zato smo bili protiv.

Već u to vrijeme kao nadogradnja Otvorenog Balkana u ozbiljnim političkih krugovima afirmisala ideja srpskog sveta. „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori.

Ako neko nastupa prema vama sa idejom da poništi vaš državni nacionalni identitet šta da radite sem da se odbranite?“, kazao je Đukanović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti

Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).

„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.

Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.

Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.

„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.

Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.

U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije