DRUŠTVO
Ministarstvo odbrane: Vojnik koji pjeva pjesmu posvećenu Draži Mihailoviću je na bolovanju koje nije pravdao, pokrenut postupak prekida službe
Iz Ministarstva odbrane su kazali da je drugi pripadnik Vojske Crne Gore koji se pojavljuje na snimku dao izjavu i da je protiv njega pokrenut postupak za utvrđivanje odgovornosti

Ministarstvo odbrane saopštilo je sinoć „Vijestima“ da su nadležne službe tog resora i Vojske Crne Gore (VCG) bile upoznate sa slučajem snimka na kom se vidi kako vojnik pjeva stihove posvećene četničkom komandantnu Draži Mihailoviću – prije objave video-zapisa u medijima, te da su tada (prije pojavljivanja uratka u javnosti) pokrenule postupak „utvrđivanja činjenica“.
Resor kojim rukvodi Dragan Krapović tvrdi da je vojnik koji pjeva već duže na bolovanju koje nije pravdao doznakama, te da je stoga protiv njega pokrenut postupak prekida službe, dok je drugi pripadnik VCG koji se pojavljuje na snimku dao izjavu o tome i protiv njega je pokrenut postupak za utvrđivanje odgovornosti.
„Prema svima će biti preduzete mjere u skladu sa zakonom“, kaže Ministarstvo, poručujući da se različite pojave ne mogu uvijek izjednačavati po težini, motivu i posljedicama, ali da je princip isti: „Uniforma VCG ne smije biti prostor za veličanje bilo koje ekstremisticke ideologije, velikodržavnog projekta, partijskog djelovanja, niti za podršku licima iz oblasti teškog i organizovanog kriminala“.
Nekoliko crnogorskih portala objavilo je juče kratak snimak (16 sekundi) na kom se vide dva vojnika, od kojih jedan, uz podignuta tri prsta, pjeva: „Od Topole, od Topole, pa do Ravne Gore/ sve su straže, sve su straže, đenerala Draže“.
Nakon objave, uslijedile su burne reakcije dijela javnosti, koji je, između ostalog, naveo da uniforma VCG ne smije biti zloupotrebljavanja za reviziju istorije.
Ministarstvo odbrane kaže da oni i VCG postupaju i da će postupati prema svakom slučaju neprimjerenog, političkog, ideološkog ili drugog nedopuštenog ponašanja vojnika. Taj resor ocjenjuje da su dio javnosti, pojedini mediji, nevladine organizacije i partije takve incidente ranije prećutkivali ili relativizovali, jer im je, tvrdi, opasno ponašanje bilo prihvatljivo kad je dolazilo iz njima politički bliskih krugova.
„Posebno je neprihvatljivo da danas lekcije drže oni koji su takav kadar zapošljavali, angažovali, obučavali i od njih, po potrebi, pravili aktere političkog života ili dio kriminalnog miljea. Ta praksa je završena. Više se neće dešavati ono što se dešavalo za vrijeme prethodnog režima: da ljudi budu kažnjavani zato što ne pripadaju partiji, niti da budu zaštićeni oni koji veličaju ekstremističke ideologije, kriminalce, nacionalističke projekte ili bilo koji oblik ponašanja koji kompromituje čast uniforme”, ističe Ministarstvo.
Taj resor tvrdi da oni i VCG ne prave razliku u primjeni zakona ni prema jednom slučaju i ni prema jednom pojedincu. „U VCG nema mjesta za politizaciju, ekstremizam, veličanje kriminala, nacionalističke ili ideološke provokacije. Svaki pripadnik Vojske dužan je da službu vrši časno, profesionalno, politički neutralno i u skladu s Ustavom i zakonima Crne Gore“, poručuje Ministarstvo.
Reakcije
Uniforma VCG nikad ne smije biti zloupotrijebljena za promociju mržnje, istorijskog revizionizma ili zastrašivanja bilo koga, saopštio je juče, reagujući na objavu snimka, potpredsjednik Skupštine i funkcioner Bošnjačke stranke (BS) Mirsad Nurković.
On je najoštrije osudio, kako je naveo, „ne samo nedolične scene koje su dospjele u javnost, već i pokušaj kaljanja uniforme koja mora biti simbol sigurnosti, bezbjednosti, zaštite države i svih njenih građana“.
„Užasnut sam porukama koje ovakvi snimci šalju, posebno imajući u vidu činjenicu da oni koji nose uniformu VCG moraju časno i ponosno predstavljati državu, njenu nezavisnost i građanski karakter“, rekao je Nurković.
On je kazao da nije ni srcem, ni riječju podržavao obnovu nezavisne Crne Gore da bi njenu vojsku i državnost danas sramotili pojedinci koji veličaju ideologije i politike odgovorne za najveća stradanja i progone na ovim prostorima.
„Ako neko misli da će nošenjem uniforme i veličanjem zločinačkih ideologija uplašiti manjebrojne narode u Crnoj Gori, posebno Bošnjake, onda mora znati da takve poruke kod nas ne izazivaju strah, već dodatnu odlučnost da branimo dostojanstvo države i vrijednosti na kojima ona počiva“, dodao je Nurković.
On je najavio da će tražiti punu i jasnu odgovornost svih aktera tog događaja, ne samo radi sankcije, već i kao ozbiljne opomene da nikome više nikad ne padne na pamet da se „poigrava s tako opasnim i duboko uznemirujućim porukama“.
„Vojska mora ostati institucija koja pripada svim građanima Crne Gore, bez obzira na vjeru, naciju ili političko opredjeljenje…“, podvukao je Nurković.
Funkcioner Evropskog saveza Alen Kalač, poručio je sinoć da ne zna zašto je Nurković začuđen „zbog četničkih pjesama nekih vojnika“.
„Njegov koalicioni partner i predsjednik Skupštine, vojvoda Andrija Mandić, odavno javno baštini upravo takvu ideologiju i vrednosni okvir. Zato ovakve pojave nisu incident koji pada s neba, nego logična posljedica politike koja se godinama normalizuje sa samog vrha vlasti, kojoj Bošnjačka stranka danas bezpogovorno služi“, rekao je Kalač.
Nezavisni poslanik Miodrag Laković, napisao je jutros na Iksu da mladi vojnik ne razumije da nije u redu da pjeva Draži Mihajloviću, „zato što ide u crkvu koja odaje počast (četničkom komandantu) Pavlu Đurišiću“.
Poslanik Evropskog saveza Nikola Zirojević, napisao je juče na mreži Iks da se pita da li ministar odbrane Krapović, „s obzirom da u resoru vodi otvorenu borbu protiv službenika koji nose državnu zastavu i kliču Crnoj Gori“, vidi nešto sporno u tome da mu službenici „kliču stražama ‘đenerala Draže'“.
„Ispratićemo da li će i kako ovi pripadnici VCG biti sankcionisani“, istakao je on.
Reis Islamske zajednice Rifat Fejzić saopštio je da, ako je Crna Gora građanska država, „ne može imati fašističku vojsku“.
„Tražim od odgovornih da ovo najstrože kazne ili da u horu zapjevaju s njima, pa da znamo ko ih dovodi i edukuje. Da li je ovo taj ‘dobar’ put za EU? Odgovornost, a ne ćutanje“, napisao je Fejzić juče na mreži Iks.
Organizacija Strategija za evropsku i građansku Crnu Goru (STEGA) saopštila je juče da snimak predstavlja težak i neprihvatljiv incident koji ne može biti relativizovan, niti opravdan. Posrijedi nije, kako su rekli, pitanje „privatnog stava“, već otvorena zloupotreba uniforme i državnih simbola za promociju ideologija koje su duboko suprotne vrijednostima savremene Crne Gore.
DRUŠTVO
Vlasniku Informera, Draganu Vučićeviću zabranjen ulazak u Crnu Goru
Vučićević u Informeru, čiji je i vlasnik, a koji je blizak režimu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, u kontinuitetu širi govor mržnje na račun države Crne Gore i njenih građana, pišu „Vijesti“

Crnogorska policija donijela je odluku kojom je uredniku beogradskog tabloida Informer, Draganu Vučićeviću zabranjen ulazak u Crnu Goru.
To je „Vijestima“ potvrdio izvor iz Uprave policije.
Vučićević u Informeru, čiji je i vlasnik, a koji je blizak režimu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, u kontinuitetu širi govor mržnje na račun države Crne Gore i njenih građana.
Savjet Agencije za audiovizuelne medijske usluge (SAMU) donio je krajem maja odluku o privremenom ograničavanju prijema i reemitovanja cjelokupnog programa „Informer TV“, zbog kontinuiranog emitovanja sadržaja kojima se vrijeđa dostojanstvo crnogorskog naroda, negira crnogorski nacionalni identitet, podstiče govor mržnje i diskriminacija, te vrijeđa dostojanstvo građana i institucija Crne Gore.
Vučićević je danas pitao „što će mi zabranjivati da idem tamo gdje nisam ni htio da idem“.
„Šta ćete mi zabranjivati ulazak u Crnu Goru, a ja tamo nisam ni htio da idem, niti ću da idem…“, rekao je, između ostalog, Vučićević.
Negirao je i da je izgovorio bilo kakve uvrede na račun Crne Gore.
„Pritom, naša televizija je zabranjena u Crnoj Gori. Crnogorski REM je zabranio da se emituje naš program, tako da, šta god da smo rekli u vrijeme samita u Crnoj Gori, oni to tamo nisu mogli ni da vide. A nikakve uvrede strrašne na račun Crne Gore nisam rekao nikada u životu, a kamoli u emisiji“, rekao je danas Vučićević.
On je 3. juna, nakon što je zabranjen ulazak za 87 muškaraca iz Srbije u Crnu Goru, na svojoj televiziji crnogorske institucije nazivao „antisrpskim“, „ustaškim“…
„Ovdje je stoka crnogorska u saradnji sa blokaderskom srpskom stokom direktno dovela do toga da bude ugrožen život predsjednika Aleksandra Vučića. Napravili su kriminalce od ljudi koji su danas otišli u Crnu Goru. Sportisti, patriote, Srbi, bez ikakvog naoružanja, lažu, kakvog crnog naoružanja, kakvi bakrači, otišli u Crnu Goru i onda ih neka stoka antisrpska, ustaško, milogorska maltretirala na aerodromu, i onda njih 87 vratila u Srbiju bez ikakvog zakonskog osnova“, rekao je Vučićević 3. juna govoreći u dnevniku tog tabloida.
Dodao je da su „na svojim medijima tamo milogorskim, ustaškim, antisrpskim u Crnoj Gori, napravili najstrašniju kampanju kao da su to neki kriminalci“.
“Ja vam odgovorno tvrdim u tom avionu nije bio nijedan kriminalac, niko sa dosijeom. Nije bilo nikakvog naoružanja, iako oni lažu u svojim lažljivim izvještajima da su oni bili naoružani. Kad vidimo šta se dešava, ja neću pretjerati ako posumnjam da bi se moglo desiti da prekosjutra u petak, 5. juna, da Milo Đukanović sa Zvicerom i Milojkom Spajićem pokuša neki zločin da izvedu. Ja apelujem na predsjednika Vučića ovim putem, i nisam jedini koji tako razmišlja, da još jedanput razmisli da li treba da ide u Tivat. Molim ga da ne ide u tu Crnu Goru. Jer ako su oni spremni na ovo što su uradili, ko zna na šta su još spremni. Mi imamo posla sa opasnim zlikovcima”, kazao je tada Vučićević uključujući se u dnevnik tabloida Informer.
U avionu, koji je sletio 3. juna na tivatskom aerodromu, među putnicima su mahom bili oni sa kriminalnim dosijeom i koji se godinama u srpskim medijima pominju kao osobe koje se angažuju za specijalne zadatke režima Srpske napredne stranke (SNS).
Riječ je bilo o osobama, od kojih su neke optužene i za teška krivična djela, a koje opozicioni mediji i aktivisti u Srbiji godinama označavaju kao bliske režimu Aleksandra Vučića.
Većina sa spiska, kojima je zabranjen ulazak u Crnu Goru, dovođen je u vezu sa SNS režimom koji ih po potrebi angažuje za mitinge, obezbjeđenje stranačkih prostorija ali i organizaciju kontraprotesta.
Tamošnja vlast je neke sa spiska, sudeći prema javno dostupnim podacima, koristila i da ućutka političke neistomišljenike na stadionima i košarkaškim dvoranama, opozicionim i protestima studenata, kao i za dijeljenje stranačkih pamfleta i crtanje SNS grafita…
Izvor: Vijesti
DRUŠTVO
U Šavniku ove godine nema đaka prvaka
„Ove godine u Šavniku nije upisano nijedno dijete u prvi razred osnovne škole“, kazao je predsjednik Opštine Šavnik, Jugoslav Jakić

To nije statistički podatak. To nije broj u tabeli. To je upozorenje. To je alarm koji bi morao da se čuje mnogo dalje od Šavnika, saopštio je Predsjednik Opštine Šavnik Jugoslav Jakić.
„Posljednjih dana slušam kritike građana zbog stanja školskih objekata. Kažu da su škole stare, dotrajale i da ih je vrijeme pregazilo. I znate šta? U pravu su. Ali ‘ajde da budemo pošteni do kraja. Opština Šavnik nije nadležna za rekonstrukciju i kapitalna ulaganja u obrazovne objekte. To je posao države, odnosno Ministarstva prosvjete. Naš posao je da budemo partner, da predlažemo, insistiramo, tražimo i upozoravamo. I upravo to radimo godinama“, poručio je Jugoslav Jakić.
On je kazao da su se više puta obraćali Ministarstvu prosvjete sa zahtjevom da se ozbiljno pristupi rješavanju problema školskih objekata na području naše opštine, tražeći sastanke, saradnju, ukazivajući na stanje na terenu i na činjenicu da se sjever Crne Gore ne može razvijati bez ulaganja u obrazovanje. Međutim, kako kaže, nažalost, nijesu naišli na onakav nivo razumijevanja i podrške kakav ovaj problem zaslužuje.
„Posebno zabrinjava činjenica da se istovremeno na državnom nivou govori o modernizaciji obrazovne infrastrukture i investicijama u škole širom Crne Gore. Ministarstvo prosvjete je saopštilo da se kroz programe unapređenja obrazovne infrastrukture ulažu desetine miliona eura u školske objekte. Moje pitanje je jednostavno: gdje je u tim planovima Šavnik? Da li djeca iz Šavnika vrijede manje od djece iz većih gradova? Da li roditelji koji žele da ostanu na svojim ognjištima imaju manje pravo na dostojanstvene uslove školovanja svoje djece? Godinama slušamo priče o ravnomjernom regionalnom razvoju. Ali ravnomjeran razvoj ne počinje konferencijama, strategijama i lijepim saopštenjima. Počinje tamo gdje dijete sjeda u školsku klupu. A danas u Šavniku nemamo nijedno dijete koje će sjesti u klupu prvog razreda“, dodao je Jakić.
I zato, kako kaže, ovo nije pitanje politike nego pitanje opstanka, ističući da opština Šavnik ulaže maksimalne napore da zadrži stanovništvo.
„Subvencionišemo boravak djece u vrtiću, podržavamo porodice, ulažemo u poljoprivredu, infrastrukturu, sport, kulturu i sve ono što život u maloj sredini može učiniti dostojanstvenim i perspektivnim. Čak je i Ministarstvo prosvjete ranije javno isticalo Šavnik kao primjer lokalne samouprave koja pruža podršku porodicama i predškolskom obrazovanju. Ali jedna opština sama ne može dobiti bitku protiv demografskog pražnjenja ako država ne želi da bude partner“, kazao je Jakić.
Jugoslav Jakić je, ovim putem, pozvao ministarku Anđelu Jakšić Stojanović da dođe u Šavnik, ne, kako kaže, na protokolarni sastanak, nit zbog fotografije, već da zajedno obiđu škole i razgovaraju sa roditeljima.
„Kada u jednom gradu nema nijednog prvaka, to više nije problem tog grada. To postaje problem države. A država koja ne čuje vapaj svojih najmanjih i najugroženijih sredina rizikuje da jednog dana ostane bez njih“, poručio je predsjednik opštine Šavnik.
Jakić tvrdi da Šavnik neće odustati, već da će se boriti za svako dijete, za svaku porodicu i za svaku učionicu u kojoj još ima života.
„Očekujemo da država konačno stane uz nas. Ne zbog Opštine. Ne zbog politike. Ne zbog Jugoslava Jakića. Nego zbog budućnosti“, zaključio je.
DRUŠTVO
Škola diplomatije „Gavro Vuković“ neće biti otvorena u Beranama već na Cetinju: Ministarstvo vanjskih poslova tražilo je isticanje samo državne zastave, dok su na kući istaknute državna zastava i crnogorska trobojka
U zvaničnom dopisu Ministarstva vanjskih poslova, koji je Opštini Berane upućen u petak i u koji je Berane online imalo uvid, navodi se:
„Poštovani,
Molimo da za potrebe zvaničnog otvaranja Ljetnje škole za mlade diplomate „Gavro Vuković“ 22. juna 2026. godine u 18h, na Spomen-kući Gavra Vukovića bude istaknuta samo državna zastava Crne Gore.
Zahvaljujemo na saradnji i razumijevanju.“

Međunarodna devetnaesta Ljetnja škola za mlade diplomate „Gavro Vuković“ biće danas svečano otvorena na Cetinju, umjesto u Beranama, kao što je bio slučaj ranijih godina.
Iz Ministarstva vanjskih poslova (MVP) Crne Gore medijima je dostavljena informacija da škola, kako ističu, zbog tehničkih razloga neće biti otvorena danas u Beranama.
Iako je Spomen-kuća vojvode Gavra Vukovića obnovljena i uređena, ove godine u njoj neće biti mladih diplomata. Na objektu su prošlog ljeta izvedeni radovi na sanaciji i adaptaciji fasade, čime su stvoreni uslovi za svečanu ceremoniju, kao što je to bio slučaj i ranije.
U zvaničnom dopisu Ministarstva vanjskih poslova, koji je Opštini Berane upućen u petak i u koji je Berane online imalo uvid, navodi se:
„Poštovani,
Molimo da za potrebe zvaničnog otvaranja Ljetnje škole za mlade diplomate „Gavro Vuković“ 22. juna 2026. godine u 18h, na Spomen-kući Gavra Vukovića bude istaknuta samo državna zastava Crne Gore.
Zahvaljujemo na saradnji i razumijevanju.“

Podsjetimo, iz Opštine Berane je prije nekoliko godina zvanično saopšteno da su, kako ističu, crnogorsku trobojku sa grbom iz vremena Kraljevine Crne Gore istakli uz državnu zastavu na zgradi Opštine i ustanovama čiji je ona osnivač, jer je pod trobojkom podignut opštenarodni ustanak u Crnoj Gori protiv fašističkog okupatora 13. jula 1941. godine.
Podsjetimo, Ljetnju školu organizuje Ministarstvo vanjskih poslova uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori. Centralna tema ovogodišnje škole je „Od pravila do realnosti: diplomatija u vremenu kretanja“.
Škola je danas u Beranama na ceremoniji otvaranja trebalo da okupi učesnike iz 48 država, kao i istaknute govornike, teoretičare i praktičare međunarodnih odnosa iz zemlje i svijeta.
Na otvaranju škole bilo je planirano da govore ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović, stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori Ekaterina Paniklova i predsjednik Opštine Berane Đole Lutovac.
„Ljetnja škola za mlade diplomate „Gavro Vuković“ i ove godine je trebalo da bude samo otvorena u Beranama, dok se u elitnim hotelima u Kolašinu odvijaju predavanja, a polaznici tamo borave.
Kao razlog je ranije navedeno da je Spomen-kuća vojvode Gavra mala da bi se u njoj mogla održavati predavanja, kao i da Berane nema zadovoljavajuće kapacitete na jednom mjestu gdje bi mlade diplomate bile smještene po standardima koje zahtijeva taj nivo gostiju.
Vojvoda Gavro Vuković bio je prvi ministar inostranih poslova Crne Gore krajem 19. i početkom 20. vijeka, u Vladi kralja Nikole, od 1899. do 1905. godine. Sin je senatora i vojvode Miljana Vukova, školovao se u Francuskoj, a pravo je diplomirao u Beogradu 1872. godine. Prije nego što je postavljen za ministra, obavljao je diplomatske poslove u Carigradu.
Piše: Berane online
HRONIKA3 дана ranijeČetiri osobe povrijeđene u udesu na putu Risan – Grahovo, jedna zadobila teže povrede
HRONIKA4 дана ranijeUlcinjani i policija u lovu na „nindže“: Potraga za maskiranim provalnicima u toku
EKONOMIJA11 сати ranijeUkida se naplata ručnog prtljaga u avionima
POLITIKA3 дана ranijeDritan Abazović počasni građanin Njujorka
EKONOMIJA13 сати ranijeCigarete biće skuplje od 20 do 30 centi
EKONOMIJA12 сати ranijeHljeb skuplji za pet centi










