Connect with us

DRUŠTVO

MARKO BOGOJEVIĆ

Nastavnik iz Podgorice za primjer: Besplatno objašnjava zadatke iz matematike djeci

Kroz video lekcije dostupne svima

Foto: Screenshot

„Znanje je moć, ali je još veća moć podijeliti ga sa drugima“. Ova mudra misao služi kao savršen uvod u priču o Marku Bogojeviću, nastavniku matematike, koji je odlučio da svoje znanje i vrijeme posveti djeci u pripremi za eksternu provjeru znanja. U vremenu kada je obrazovanje sve važnije, Markova posvećenost postala je svetionik mnogima koji se bore sa izazovima matematike.

Sa sve većim izazovima koje učenici doživljavaju tokom priprema za eksterne provjere znanja, Marko je prepoznao potrebu za dodatnom podrškom, te je osmislio način da djeci olakša učenje kroz pristupačne video lekcije i praktične primjere, i to besplatno.

Nivo znanja učenika i najveći izazovi

Marko je zaposlen u podgoričkoj OŠ “Milorad Musa Burzan”, a prema iskustvu koje je stekao, nivo znanja matematike među učenicima varira, ali postoje oblasti koje posebno predstavljaju problem.

„Geometrija je oblast u kojoj učenici često imaju poteškoća zbog kombinacije vizuelizacije, pamćenja formula i primjene logičkog razmišljanja. Zadaci koji uključuju obim, površinu i zapreminu geometrijskih tijela zahtijevaju ne samo poznavanje osnovnih pojmova, već i sposobnost uočavanja odnosa među djelovima figure”, objašnjava Marko Bogojević na početku razgovora za Kolektiv.me.

Pored geometrije, dodaje Marko, veliki izazov predstavljaju tekstualni zadaci. Oni, kako kaže, od učenika ne zahtijevaju samo primjenu matematičkih vještina, već i sposobnost izdvajanja relevantnih informacija iz teksta i prepoznavanje matematičkih operacija koje je potrebno primijeniti.

„To su složeni zadaci jer uključuju širi skup vještina, kao što su kritičko razmišljanje i analiza situacije”, dodaje Marko.

Motivacija za pružanje dodatne podrške

Markova želja da pomogne učenicima potiče iz svakodnevnog iskustva sa djecom koja se bore da savladaju gradivo.

„Vidim koliko priprema za ispite može biti stresna i izazovna za mnoge učenike, pa je moj cilj da im olakšam taj proces i pomognem da postignu najbolje moguće rezultate”, ističe sagovornik Kolektiva.

Foto: Ilustracija, Pixabay

A kako će pomoći učenicima da usvoje što više znanja iz matematike?

Marko je osmislio video-materijale u kojima objašnjava gradivo na jednostavan i razumljiv način, uz primjere i praktične zadatke. Sve materijale objavljuje na svom Jutjub kanalu.

Jedna od najvećih prednosti ovih video-lekcija je što omogućavaju učenicima da uče svojim tempom.

„Mogu da pauziraju lekciju, vrate unazad i ponovo prođu kroz gradivo dok ne budu sigurni da su ga savladali. To je izuzetno važno, pogotovo kada je u pitanju priprema za eksterne ispite ili kontrolne zadatke”, ističe Marko.

Razvijanje šireg spektra vještina

Za Marka, matematika nije samo skup pravila i formula – to je alat koji učenike uči kako da kritički razmišljaju, rješavaju probleme i razviju analitičko mišljenje.

„Matematika pomaže učenicima da prepoznaju obrasce, povezuju informacije i donose zaključke na osnovu dokaza”, objašnjava on.

Prema Markovim riječima, kroz rješavanje matematičkih zadataka, učenici razvijaju sistematičan pristup problemima, što im pomaže ne samo u školi, već i u svakodnevnom životu i budućim karijerama.

„Suočavanje sa izazovima i nalaženje kreativnih rješenja ključne su vještine koje će im koristiti u mnogim aspektima života”, dodaje Marko.

Struktura i učestalost lekcija

Što se tiče samih lekcija, Marko objašnjava da su one osmišljene tako da traju između 30 i 60 minuta, u zavisnosti od težine gradiva.

„To je idealno vrijeme za učenike da se fokusiraju na gradivo bez gubitka koncentracije.”

Video-lekcije se objavljuju oko desetak dana prije kontrolnih i pisanih provjera, uz dodatna kraća uputstva po potrebi, kako bi učenici imali dovoljno vremena da se pripreme.

Foto: Ustupljena fotografija, Privatna arhiva

Reakcije učenika i interesovanje

Video lekcije su postavljene online i dostupne su svim učenicima u svakom trenutku, što eliminiše potrebu za prijavljivanjem.

Marko je, ističe, zadovoljan reakcijama učenika – broj pregleda i pozitivni komentari govore sami za sebe.

„Smatram da su učenici zaista zainteresovani, posebno kada je riječ o težim temama ili pripremama za važnije testove, kao što je eksterna matura”, kaže Marko.

Ova vrsta podrške omogućava učenicima da koriste dodatne izvore znanja, što doprinosi njihovom samopouzdanju i boljem razumijevanju gradiva.

Poziv kolegama da pruže dodatnu pomoć

Na kraju, Marko vjeruje da su ovakvi pristupi ključni za unapređenje obrazovanja, ne samo u matematici, već i u drugim predmetima.

„Smatram da svi zajedno možemo napraviti značajan doprinos u obrazovanju. Potrebno je da se država, obrazovne institucije i sami nastavnici angažuju kako bi svaki učenik dobio kvalitetnu nastavu”, poručuje naš sagovornik.

Marko poziva i druge nastavnike da pruže dodatnu podršku djeci, jer bi tako mogli stvoriti zajednicu koja se međusobno podržava i razmjenjuje iskustva.

„Ako više nastavnika počne da dijeli svoje znanje na ovakav ili sličan način, učenici će imati veći izbor resursa i moći će da razviju šire vještine, što će ih pripremiti za izazove modernog društva”, zaključuje sagovornik Kolektiva.

Markova posvećenost obrazovanju i njegov inovativni pristup u pružanju dodatnih lekcija pokazuju koliko jedan nastavnik može promijeniti živote mnogih učenika.

Njegov trud ne samo da pomaže djeci da se pripreme za eksterne ispite, već im pruža alate za razvijanje šireg spektra vještina koje će im koristiti čitavog života.

Izvor: Kolektiv

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Besplatne ležaljke i suncobrani posle 17 sati samo za građane Crne Gore

Prethodnih godina ležaljke i suncobrani bili su besplatni posle 17 sati za sve posjetioce plaža i zakupci su bili dužni da istaknu tu informaciju na informativnoj tabli

Ležaljke i suncobrani na crnogorskim plažama besplatni su posle 17 sati, ali samo za građane Crne Gore, dok je to ranije važilo za sve turiste, prenosi portal RTCG.

Građani i turisti se sve češće žale da im je naplaćen mobilijar na plažama nakon 17 sati, a iako iz JP Morsko dobro za portal nisu dali pojašnjenja vezana za naplatu, Ugovorom o korišćenju morskog dobra za sezonu 2026. obaveza je zakupca da posle tog vremena besplatno omogući korišćenje ležaljki i suncobrana građanima Crne Gore, uz identifikacioni dokument.

Prethodnih godina ležaljke i suncobrani bili su besplatni posle 17 sati za sve posjetioce plaža i zakupci su bili dužni da istaknu tu informaciju na informativnoj tabli.

Na jednoj plaži u Sutomoru napisano je, međutim, da niko ne može da uzme ležaljku besplatno posle tog vremena, ukoliko nije prije toga platio.Direktor JP Morsko dobro, Mladen Mikijelj, izjavio je ranije da će svaki zakupac koji bude naplaćivao plažni mobilijar posle 17 časova snositi posledice.

Ukoliko im neko naplati ležaljke i suncobran nakon pet popodne, građani mogu da se žale Službi za kontrolu morskog dobra koja kontroliše izvršavanje ugovornih obaveza zakupaca plaža, navodi RTCG.

Služba može da utvrdi da li je zakupac prekršio ugovor i preduzme mere predviđene ugovorom.

Ako smatraju da zakupac krši propise ili obmanjuje korisnike usluga, građani mogu da podnesu prijavu i turističkoj inspekciji, koja tokom ljetnje sezone vrši pojačane kontrole na primorju.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Za boravak u kupaćem kostimu van plaže kazne i do 1.000 eura

Zabrana je, kako objašnjavaju, uvedena kako bi se očuvali dostojanstvo, komunalni red te urbani i kulturno-istorijski ambijent Herceg Novog, posebno u zoni Starog grada, koja je među najposjećenijim lokacijama

Svih šest crnogorskih primorskih opština – Herceg Novi, Kotor, Tivat, Budva, Bar i Ulcinj ima na snazi zabranu boravka u kupaćim kostimima ili bez dijela odjeće, osim u kupališnim zonama.

Za kršenje kodeksa oblačenja predviđene su kazne i do 1.000 eura u pojedinim opštinama.

Najskorije odluke o zabrani kretanja u kupaćem kostimu ili bez dijela odjeće donijele su opštine Ulcinj i Herceg Novi u maju ove godine. Iz Opštine Herceg Novi su nam kazali da je njihova Skupština, u susret glavnoj turističkoj sezoni, usvojila Odluku o izmjenama i dopunama Odluke o komunalnom redu.

– Novom odredbom zabranjeno je kretanje u kupaćem kostimu ili bez dijela odjeće u zoni Starog gradskog jezgra Herceg Novog, zapadnog i istočnog podgrađa, gradskim ulicama, parkovima i drugim mjestima u javnoj upotrebi. Ova zabrana ne odnosi se na kretanje duž šetališta – Obala Nikole Kovačevića i Pet Danica, kao ni na kretanje duž priobalnog puta na rivijeri – kazali su „Danu“ iz te lokalne samouprave.

Zabrana je, kako objašnjavaju, uvedena kako bi se očuvali dostojanstvo, komunalni red te urbani i kulturno-istorijski ambijent Herceg Novog, posebno u zoni Starog grada, koja je među najposjećenijim lokacijama.

– Odluka, između ostalog, predstavlja i osnov za zaštitu parkova, među kojima je i prostor ispod Titove vile u Igalu, gdje će biti postavljeni znakovi obavještenja da u parku više ne smiju boraviti lica u kupaćem kostimu ili bez dijela odjeće. Slična pravila već godinama postoje u brojnim mediteranskim turističkim destinacijama, gdje se kupaći kostimi smatraju prikladnim isključivo na plažama i u kupališnim zonama. Cilj je uspostaviti ravnotežu između turističke ponude i očuvanja identiteta grada – navode iz Opštine Herceg Novi.

„Danu“ su kazali da službenici Komunalne policije i inspekcijskog nadzora opominju građane i goste i još uvijek ne primjenjuju represivne mjere, svjesni da je riječ o novoj odluci s čijim odredbama još uvijek nisu svi upoznati.

– Međutim, ukoliko lice nakon upozorenja ne postupi po nalogu službenika, biće mu izrečena kazna u iznosu od 150 eura – poručuju iz novske opštine.

Iz Opštine Ulcinj nijesu odgovarali na naš upit od 2. jula u vezi sa tom odlukom i ciljem njenog donošenja. Pravilo o oblačenju sadržano je u Odluci o komunalnom redu koju je SO Ulcinj donijela u maju. Prema toj odluci, osoba koja se u kupaćem kostimu, ili bez dijela odjeće, zatekne van kupališne zone, biće kažnjena od 150 do 500 eura.


Iz Opštine Bar „Danu“ su kazali da su ovo pitanje uredili Odlukom o komunalnom redu na teritoriji opštine Bar, koja je stupila na snagu krajem decembra 2024. godine.

– Odlukom je propisano da je, u cilju zaštite i unapređenja komunalnog reda, na javnim površinama i površinama u javnoj korišćenju, zabranjen boravak u kupaćem kostimu ili bez dijela odjeće u gradskoj zoni, osim u okviru kupališnih zona. Ova mjera uvedena je radi unapređenja uređenosti i izgleda javnih prostora, kao i stvaranja ambijenta primjerenog savremenoj turističkoj destinaciji. Njome se jasno pravi razlika između plaža i kupališnih zona, koje su namijenjene boravku kupača, i urbanih javnih prostora koje imaju drugačiju funkciju i u kojima se očekuje primjeren način odijevanja u skladu sa karakterom i namjenom tih prostora – pojašnjavaju iz Opštine Bar.

Za kršenje ove odredbe, kako naglašavaju, predviđena je novčana kazna u iznosu od 150 do 1.000 eura.

– Ovim putem apelujemo na sve građane i turiste da poštuju propisanu zabranu, te time doprinesu očuvanju komunalnog reda, uređenosti i prepoznatljivom turističkom identitetu gradskog jezgra Bara – poručili su iz barske opštine.

Predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić „Danu“ je potvrdio da su takve zabrane već duže vremena na snazi u tom primorskom gradu. I na ulazu u Stari grad Kotor istaknuta je tabla s pravilima ponašanja, među kojima je i ono o kretanju u kupaćem kostimu, bez odjeće ili dijela odjeće, uz upozorenje da „nepridržavanje tih pravila ponašanja podliježe prekršajnom sankcionisanju“.

U Budvi kazna 200 eura, u Tivtu do 1.000

Iz Opštine Tivat nijesu odgovarali na naš upit u vezi sa ovom temom. I ta opština je 2024. uvela pravila o zabrani hodanja u kupaćem kostimu ili bez odjeće u pješačkoj zoni i gradskom centru. Prema nezvaničnim informacijama, za kršenje ovog pravila novčane kazne iznose od 20 do 1.000 eura.

Kodeks odijevanja ima i Budva od 2023. Odlukom o komunalnom redu SO Budva propisana je kazna od 200 eura za turiste i mještane Budve koji se budu kretali ulicama, u zoni starog grada u kupaćem kostimu, ili bez dijela odjeće. Ni iz Opštine Budva nijesu odgovarali na naš upit u vezi sa ovom temom ili potencijalnim izmjenama odluke iz 2023.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Dječak teško povrijeđen u nesreći na putu Nikšić–Kotor skinut sa respiratora: U svjesnom je stanju, uskoro se vraća u Srbiju

Podsjetimo, u nedjelju, 12. jula, dogodila se teška saobraćajna nesreća u mjestu Lipci, kod Risna, na putu Nikšić – Kotor. U njoj je stradala jedna djevojka, dok je 16 osoba povrijeđeno.

Riječ o državljanima Srbije koji su boravili u Boki, u kolektivnom smještaju, a koji su bili na pokloničkom putovanju u Manastiru Ostrog

Dječak koji je teško povrijeđen u nesreći na putu Nikšić – Kotor 12. jula, u mjestu Lipci, skinut sa je respiratora (mehaničke ventilacije) u Kliničkom centru Crne Gore.

To je potvrdio pomoćnik direktora Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu Aleksandar Nikolić.

On je rekao da je dječak sada u svjesnom stanju i razgovara sa ljekarima.- Očekuje se njegov dolazak u Srbiju u nekom narednom periodu – kazao je Nikolić.

Pojasnio je da njega u petak nije bilo moguće transportovati u Niš iz medicinskih razloga. Priznao je da je negovo zdravstveno stanje bilo „veoma teško“.

Istakao je da su „u zdravstvenoj ustanovi u Crnoj Gori profesionalno odgovorili izazovu da uspješno izvedu transport pacijenata iz zdravstvenih centara Crne Gore“, prenosi TV Zona.

Podsjetimo, u nedjelju, 12. jula, dogodila se teška saobraćajna nesreća u mjestu Lipci, kod Risna, na putu Nikšić – Kotor. U njoj je stradala jedna djevojka, dok je 16 osoba povrijeđeno.

Devetoro putnika zadobilo je teške tjelesne povrede, a petoro lakše. Riječ o državljanima Srbije koji su boravili u Boki, u kolektivnom smještaju, a koji su bili na pokloničkom putovanju u Manastiru Ostrog.

Njih sedmoro bilo je zbrinuto u risanskoj Specijalnoj bolnici „Vaso Ćuković“, jedno u KBC Kotor, dok je desetogodišnji dječak, zbog ozbiljnosti povreda, hitno prebačen u KCCG.

Avionom Vlade Srbije u petak je u Niš prebačeno njih osam.

Sudija za istragu prihvatio je prijedlog Osnovnog državnog tužilaštva u Kotoru i odredio pritvor Lj. M. iz ovog grada koji je vozio minibus koji je sletio sa puta. On se sumnjiči da je kao vozač izazvao saobraćajnu nezgodu.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije