Connect with us

POLITIKA

ODBOR ZA POLITIČKI SISTEM, PRAVOSUĐE I UPRAVU

Nije prošao predlog o skraćenju mandata Skupštini (VIDEO)

Tokom glasanja za usvajanje predloga su bili poslanici DF-a i Demokrata, dok su poslanici DPS-a i Srđan Pavićević (CIVIS) bili udržani. Poslanice SNP-a i PzP-a se nisu izjašnjavale

Sa sjednice, Foto: Screenshot/Youtube

Članovi Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu nisu podržali odluku o skraćenju mandata Skupštini.

Tokom glasanja za usvajanje predloga su bili poslanici DF-a i Demokrata, dok su poslanici DPS-a i Srđan Pavićević (CIVIS) bili udržani. Poslanice SNP-a i PzP-a se nisu izjašnjavale.

Tokom rasprave o skraćenju mandata parlamentu, poslanik Srđan Pavićević (CIVIS) je poručio Slavenu Radunoviću (DF) da Demokratski front kao koalicija velikih i iskusnih znalaca zna šta je najbolje u ovom trenutku za njih i njihovo djelovanje – da naprave dva koraka unazad i “možda poentiraju u datom trenutku”.

“Kamo sreće da je ekspertska vlada 15 mjeseci potrošila na dijalog, koji omogućava da dođemo do nekih spoznaja i rješenja. U pravu ste da ne može američka ili bilo koja druga administracija… da se petlja, određuje i naređuje šta treba da se radi u Crnoj Gori, ali je činjenica da njihovi savjeti moraju biti posmatrani sa posebnim senzibilitetom”, rekao je Pavićević.

Predrag Bulatović (DF) je odgovorio da dobronamjerni savjeti da će DF “poentirati jednog dana”, jer je specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar rekao da im DF nije partner, ne spada u ozbiljno vođenje politike.

“Pozivam na dijalog unutar parlamentarne većine. Ne želim nikoga da tjeram bilo gdje ili da optužujem, ali nemojte to da radite. Osamdeset jedan (poslanik) nije čitava Crna Gora, 81 su i oni apstinenenti kojih je bilo 25 odsto na poslednjim izborima”, rekao je Bulatović.

On je poručio da će glasati za skraćanje mandata i da se zalaže za to da danas izaberu Vladu koja će da omogući predsjedniku (Milu) Đukanoviću da sjutra raspiše izbore.

“Ova inicijativa za skraćenje mandata podrazumijeva da se danas skrati mandat, pa da ova Vlada u tehničkom mandatu pripremi izbore. Ja predlažem da vratimo mandat danas. Đukanović po zakonu mora sjutra da raspiše izbore. Ali, danas izaberimo Vladu od svih političkih partija koja će za maj pripremiti parlamentarne izbore”, kazao je Bulatović.

Istakao je da, teorijski, Vlada koja je pala može da vlada i godinu dana.

“Ako DPS manjinski podržava vladu, to je koalicija između DPS i političkih partija u izvršnoj vlasti”, kazao je Bulatović.

U ime predlagača, ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović rekao je da kratkoročno rješenje kao što je manjinska Vlada predstavlja korak unazad ka strateškom opredjeljenju – ulasku države u EU.

Istakao je da shodno Ustavu, bilo koje predlaganje nove Vlade u ovom trenutku nije ustavno. To što se to ranije dešavalo je, kako je rekao, bila praksa Đukanovića.

“Jedino pravo rješenje je bilo ovo koje predlaže vlada – da se skrati saziv Skupštini i ide na vanredne izbore koji bi bili održani sa predstojećim lokalnim izborima koji su predviđeni za maj”, rekao je Milatović.

Citirajući drugi član Ustava, Predrag Bulatović je sugerisao da se ne radi o praksi Đukanovića nego ustavnom utemeljenju da predsjednik obavi konsultacije i predloži mandatara.

Branka Bošnjak (DF) je kazala da je početak pada Vlade bilo smjenjivanje ministra pravde Vladimira Leposavića sa DPS-om.

Istakla je da je Vladina inicijativa o skraćenju mandata Skupštini neiskrena, navodeći da je ovo sada urađeno smišljeno, jer je očigledno da se osniva partija.

“Sve ovo mi je toliko prljavo i zbog toga juče nisam dirala taster… Ono juče je bilo iz inata, a ovo danas neiskreno”.

Juče je, na predlog premijera, trebalo da se raspravlja o smjeni potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića, ali poslanici nisu usvojili dnevni red.

Milatović je odgovorio da poslanici treba da razmišljaju logično i racionalno:

“Zašto bi čovjek koji je prije samo nekoliko mjeseci blokirao rekonstrukciju Vlade u okviru koje je trebalo da u Vladu uđu političke partije, uključujući i manjine, čime bi Vlada došla do većine u Parlamentu od 49, sada sve ovo uradio, umanjio svoj kredibilitet u javnosti, da bi opet išao na to rješenje?”.

Poslanica SNP-a Milosava Paunović je kazala da će biti udržana o predlogu jer ne želi da učestvuje u prljavim igrama.

“Ne plaši se niko izbora, ali neću dozvoliti spinovanje i obmanu javnosti”.

Zainteresovani poslanik koji učestvuje u radu odbora, Marko Milačić (Prava) je kazao da ako neko misli da je pojedinac kriv za sve neuspjehe i nemoći, “to je druga stvar”.

“Mislim da je premijer samo alibi da se pobjegne od nekih istina, naših nesnalaženja, naših ratova, svađa u parlamentarnoj većini. ..Istina je jedna – danas ako padne Zdravko Krivokapić, pala je i parlamentarna većina. I sve posle toga što nisu izbori je direktno gaženje izborne volje građana”, kazao je Milačić.

Istakao je da je srušena izborna volja, onda “kada se Krivokapić sruši”.

On je kazao da ni Vlada ni premijer nisu bili savršeni, ali da ni on nije bio zadovoljan ministrima Đorđem Radulovićem, Mladenom Bojanićem, Sergejem Sekulovićem.

“Ali sam smatrao da ne treba ništa da rušim”.

Branka Bošnjak (DF) je odgovorila Milačiću da je tačno da je pobjeda na izborima izvojevana na talasu litija, ali da litije nisu bile samo zbog Zakona o slobodi vjeroispovijesti, nego i ventil građanima koji su osjećali nepravdu koja se godinama gomilala.

“Mislite da ne znamo da se partija formira u kripti hrama u Podgorici, da pojedini sveštenici zovu pojedine naše članove da im se priključe i da formiraju partiju. Sve se zna”, istakla je Bošnjak.

Milačić je od Bošnjak tražio da saopšti ime i prezime osobe iz crkvene strukture koja se miješa u politiku, navodeći da ako to ne kaže unosi nemir u narod i u crkvu.

“Nemojte crkvu da branite od mene, jer sam veći vjernik nego vi”, odgovorila je Bošnjak.

Bošnjak je kazala da je veći prijatelj bila i sa preminulim mitropolitom Amfilohijem i sadašnjim Joanikijem.

“Nemojte njih da branite od mene. A Gojko Perović, sa njim stvarno nisam. On se previše mijenja i evo vam ga, izvolite, možete ga slobodno prigrliti i on vam je zaslužan za sve što se dešava”.

Milačić je tražio da se ne govori o Peroviću riječima “evo vam ga”, navodeći da je srećan što je Perović “ovakav kakav jeste”.

“On je i otac ove pobjede, jedan od najvećih”.

Marko Milačić je kazao Slavenu Radunoviću (DF) da će građani danas da vide čiji će kandidati, “ako se formira izdajnička vlada” ostati na svojim pozicijama.

“ Moji sjajni predlozi neće sigurno, ali hoće vaši, zato što vi to sad dogovarate.Zato ćutite na ovu izbornu pobjedu i počinjete sada da pričate, jer štitite ljude po dubini, u dogovoru sa URA i DPS-om”, rekao je Milačić Radunoviću.

Radunović je prije toga poslaniku Prave rekao da on ima razlog više da brani Vladu, jer mu je premijer ženu postavio za generalnu sekretarku Vlade.

Predsjednik Odbora Momo Koprivica (Demokrate) rekao je da su u ovim okolnostima izbori najpoštenije rješenje.

“Narod mora da odlučuje, građanin mora da se pita, a danas imamo pokušaj da interesne skupine hoće da ukradu demokratska prava narodu. Ako se isključi pravo naroda da se pita, onda su i države institucije uzurpirane”, rekao je Koprivica.

On je kazao da je gotovo nevjerovatno da opozicija u parlamentarnoj demokratiji ne želi da prihvati ponudu za izbore i izbjegava ponudu Vlade da se ide na izbore. Istakao je da to ne bi bio samo presedan, nego i kršenje onoga što je ista opozicija ranije govorila.

Istakao je da se onaj ko bježi od izbora a druge optužuje da se bori za fotelje, najviše bori za fotelje.

Jakov Milatović je u završnoj riječi rekao da se rušenjem vlade stvara nova parlamentarna većina i da su jedino ustavom predviđeno rješenje, novi parlamentarni izbori.

“Krivokapić će ostati upamćen u istoriji kao nosilac pobjedničke liste koja je pobijedila režim Đukanovića, a biće zabilježeno da Abazović i URA ruše tu slobodnu, demokratsku vladu sa DPS-om. Tu su sve stvari jasne”, rekao je on.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Đukanović: „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori

„Crna Gora više nego ikad zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma“, tvrdi Đukanović

Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović boravi u Sarajevu, gdje je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu održao predavanje i razgovor s profesorima i studentima na temu „Regionalni odnosi i geopolitički izazovi na Zapadnom Balkanu.

Govoreći o odnosima između Crne Gore i Bosne i Hercegovine, Đukanović je podsjetio na različite etape kroz koje su ti odnosi prošli, uključujući i greške iz devedesetih godina.

„Sjetićemo se nesumnjivih grešaka u tadašnjoj državnoj politici Crne Gore, ali i činjenice da je Crna Gora vrlo brzo stala na ispravno stanovište, nastavila da gradi dobrosusjedske odnose i postala faktor stabilnosti i promocije demokratije“, istakao je on, podsjećajući na referendum o nezavisnosti Crne Gore koji je proveden „po strogim i po mnogima nepravednim pravilima Evropske unije“, kazao je Đukanović, prenosi Danas.

Smatra da je zastoju u evropskim integracijama doprinijelo pogoršanje međususjedskih odnosa jer u nedostatku evropske dinamike dolazi do „vaskrsavanja nacionalizama“, koji uvijek narušavaju stabilnost i odnose među državama.

„Crna Gora danas je više nego ikad ranije zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma i plašim se da je to dovelo i do kvarenja dobrosusjedskih odnosa, uključujući odnose sa Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom“, naglasio je on.

Na kraju je izrazio nadu da ti procesi neće ostaviti dugoročne posljedice, te da će se odnosi između Crne Gore i Bosne i Hercegovine brzo vratiti na put prijateljske saradnje.

Đukanović je naveo da Beograd od 19. vijeka smatra Crnu Goru svojim prirodnim plijenom.

“Moramo što pre shvatiti da će najveći deo onoga što će se ovde dešavati zavisi od nas”, rekao je Đukanović.

Govoreći o ulozi Srbije u regionu, Đukanović je rekao da je ona najveća država u regionu.

„Svi bismo, siguran sam, s radošću pozdravili Srbiju koja čvrsto staje na put evropskog razvoja, jer bi smo u tome prepoznali dugoročno skladne susjedske odnose“, rekao je.

U tome bismo prepoznali nagovještaj dugoročnije skladnih odnosa u regiji. Crna Gora zbog istorijskih veza ima i dodatne odgovornosti, ali i dobro razumijevanje prilika u Srbiji, ali i želju da pomogne demokratskoj Srbiji, naveo je Đukanović.

„U vrijeme kada je bila metastaza Miloševićeve politike u Srbiji, puno ljudi koji su nagovještavali bolju alternativu za Srbiju su se morali seliti u Crnu Goru i tu dobili utočište i mogućnost za vođenje politike koja bi doprinijela kraju Miloševićeve politike“, poručio je Đukanović.

To je rađeno, kako ističe, iz dobrih emocija i uvjerenja kada ne bude Miloševića u Srbiji, to će biti blagotvorno za cijeli region.

„Iskustvo u Crnoj Gori nas opominje da je ideologija velikosrpskog nacionalizma veoma istrajna, veoma. Od Garašaninovih Načertanija s polovine XIX veka svako malo obnavljaju se aspiracije velikosrpskog nacionalizma prema Crnoj Gori.

Poruka je uvijek ista: „Crnogorci su izmišljena nacija, svi od srpstva“ pa ako je tako postavlja se pitanje „što će Crna Gora?“. Zašto to ne bi bila proširena srpska država pa da taj svet srpstva bude u „Velikoj Srbiji“?“, kazao je Đukanović i dodao „prošli smo kroz više etapa, ova je poslednja i ona je najzanimljivija jer nudi najbolje ilustracije“.

Potom je govorio o projektu „Otvorenog Balkana“.

„Komšić, Vjosa Osmani i ja smo kategorično od prvog trena protiv tog projekta „Open Balkan“ – „Otvorenog Balkana“. Nailazili smo na apsolutno nerazumevanje i u Evropi i u SAD-u oko toga jer je njihovo obrazloženje bilo da je to projekat ekonomske saradnje. Formalno, nema sumnje da bi to bila ekonomska saradnja.

Ali to je bio projekat koji je trebao da institucionalizuje dominaciju Srbije i i Albanije u regiji. Mogu čak da povjerujem da oni koji su insistirali na implementaciji tog projekta nisu podrazumijevali ono što smo mi vidjeli kao ozbiljnu pretnju.

Nije najvažnije šta vi mislite da taj projekat donosi, nego je važno kako ga čitaju oni koji kreiraju politiku u regionu. Morali biste biti ozbiljno naivan da povjerujete da će se Tirana i Beograd zadovoljiti ekonomskom dominacijom, jer su dvije najveće ekonomije.To bi bilo institucionalizovanje okvira za dominaciju Srbije i Albanije koja bi obavezno završila pokušajem nove promocije Velike Srbije i Albanije u prirodnim granicama i zato smo bili protiv.

Već u to vrijeme kao nadogradnja Otvorenog Balkana u ozbiljnim političkih krugovima afirmisala ideja srpskog sveta. „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori.

Ako neko nastupa prema vama sa idejom da poništi vaš državni nacionalni identitet šta da radite sem da se odbranite?“, kazao je Đukanović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti

Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).

„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.

Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.

Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.

„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.

Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.

U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Zelenski stiže u Podgoricu: Potpisuje bezbjednosni sporazum sa Milatovićem

Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovaće 15. maja u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, gdje će se sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora.

Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza.

Riječ je o dokumentu koji slijedi model bezbjednosnih sporazuma kakve je Ukrajina već zaključila s nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Cilj ovih sporazuma je pružanje dugoročne podrške Ukrajini u oblasti bezbjednosti i odbrane, kroz vojnu pomoć, obuku, obavještajnu saradnju i jačanje otpornosti zemlje koja se suočava s ruskom agresijom.

Crna Gora će ovim činom potvrditi svoju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, te se pridružiti grupi NATO članica koje su već preuzele obaveze u okviru zajedničke deklaracije iz jula 2023. godine.

Detalji sporazuma biće saopšteni nakon zvaničnog potpisivanja u Podgorici.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije