Connect with us

POLITIKA

ODBOR ZA POLITIČKI SISTEM, PRAVOSUĐE I UPRAVU

Nije prošao predlog o skraćenju mandata Skupštini (VIDEO)

Tokom glasanja za usvajanje predloga su bili poslanici DF-a i Demokrata, dok su poslanici DPS-a i Srđan Pavićević (CIVIS) bili udržani. Poslanice SNP-a i PzP-a se nisu izjašnjavale

Sa sjednice, Foto: Screenshot/Youtube

Članovi Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu nisu podržali odluku o skraćenju mandata Skupštini.

Tokom glasanja za usvajanje predloga su bili poslanici DF-a i Demokrata, dok su poslanici DPS-a i Srđan Pavićević (CIVIS) bili udržani. Poslanice SNP-a i PzP-a se nisu izjašnjavale.

Tokom rasprave o skraćenju mandata parlamentu, poslanik Srđan Pavićević (CIVIS) je poručio Slavenu Radunoviću (DF) da Demokratski front kao koalicija velikih i iskusnih znalaca zna šta je najbolje u ovom trenutku za njih i njihovo djelovanje – da naprave dva koraka unazad i “možda poentiraju u datom trenutku”.

“Kamo sreće da je ekspertska vlada 15 mjeseci potrošila na dijalog, koji omogućava da dođemo do nekih spoznaja i rješenja. U pravu ste da ne može američka ili bilo koja druga administracija… da se petlja, određuje i naređuje šta treba da se radi u Crnoj Gori, ali je činjenica da njihovi savjeti moraju biti posmatrani sa posebnim senzibilitetom”, rekao je Pavićević.

Predrag Bulatović (DF) je odgovorio da dobronamjerni savjeti da će DF “poentirati jednog dana”, jer je specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar rekao da im DF nije partner, ne spada u ozbiljno vođenje politike.

“Pozivam na dijalog unutar parlamentarne većine. Ne želim nikoga da tjeram bilo gdje ili da optužujem, ali nemojte to da radite. Osamdeset jedan (poslanik) nije čitava Crna Gora, 81 su i oni apstinenenti kojih je bilo 25 odsto na poslednjim izborima”, rekao je Bulatović.

On je poručio da će glasati za skraćanje mandata i da se zalaže za to da danas izaberu Vladu koja će da omogući predsjedniku (Milu) Đukanoviću da sjutra raspiše izbore.

“Ova inicijativa za skraćenje mandata podrazumijeva da se danas skrati mandat, pa da ova Vlada u tehničkom mandatu pripremi izbore. Ja predlažem da vratimo mandat danas. Đukanović po zakonu mora sjutra da raspiše izbore. Ali, danas izaberimo Vladu od svih političkih partija koja će za maj pripremiti parlamentarne izbore”, kazao je Bulatović.

Istakao je da, teorijski, Vlada koja je pala može da vlada i godinu dana.

“Ako DPS manjinski podržava vladu, to je koalicija između DPS i političkih partija u izvršnoj vlasti”, kazao je Bulatović.

U ime predlagača, ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović rekao je da kratkoročno rješenje kao što je manjinska Vlada predstavlja korak unazad ka strateškom opredjeljenju – ulasku države u EU.

Istakao je da shodno Ustavu, bilo koje predlaganje nove Vlade u ovom trenutku nije ustavno. To što se to ranije dešavalo je, kako je rekao, bila praksa Đukanovića.

“Jedino pravo rješenje je bilo ovo koje predlaže vlada – da se skrati saziv Skupštini i ide na vanredne izbore koji bi bili održani sa predstojećim lokalnim izborima koji su predviđeni za maj”, rekao je Milatović.

Citirajući drugi član Ustava, Predrag Bulatović je sugerisao da se ne radi o praksi Đukanovića nego ustavnom utemeljenju da predsjednik obavi konsultacije i predloži mandatara.

Branka Bošnjak (DF) je kazala da je početak pada Vlade bilo smjenjivanje ministra pravde Vladimira Leposavića sa DPS-om.

Istakla je da je Vladina inicijativa o skraćenju mandata Skupštini neiskrena, navodeći da je ovo sada urađeno smišljeno, jer je očigledno da se osniva partija.

“Sve ovo mi je toliko prljavo i zbog toga juče nisam dirala taster… Ono juče je bilo iz inata, a ovo danas neiskreno”.

Juče je, na predlog premijera, trebalo da se raspravlja o smjeni potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića, ali poslanici nisu usvojili dnevni red.

Milatović je odgovorio da poslanici treba da razmišljaju logično i racionalno:

“Zašto bi čovjek koji je prije samo nekoliko mjeseci blokirao rekonstrukciju Vlade u okviru koje je trebalo da u Vladu uđu političke partije, uključujući i manjine, čime bi Vlada došla do većine u Parlamentu od 49, sada sve ovo uradio, umanjio svoj kredibilitet u javnosti, da bi opet išao na to rješenje?”.

Poslanica SNP-a Milosava Paunović je kazala da će biti udržana o predlogu jer ne želi da učestvuje u prljavim igrama.

“Ne plaši se niko izbora, ali neću dozvoliti spinovanje i obmanu javnosti”.

Zainteresovani poslanik koji učestvuje u radu odbora, Marko Milačić (Prava) je kazao da ako neko misli da je pojedinac kriv za sve neuspjehe i nemoći, “to je druga stvar”.

“Mislim da je premijer samo alibi da se pobjegne od nekih istina, naših nesnalaženja, naših ratova, svađa u parlamentarnoj većini. ..Istina je jedna – danas ako padne Zdravko Krivokapić, pala je i parlamentarna većina. I sve posle toga što nisu izbori je direktno gaženje izborne volje građana”, kazao je Milačić.

Istakao je da je srušena izborna volja, onda “kada se Krivokapić sruši”.

On je kazao da ni Vlada ni premijer nisu bili savršeni, ali da ni on nije bio zadovoljan ministrima Đorđem Radulovićem, Mladenom Bojanićem, Sergejem Sekulovićem.

“Ali sam smatrao da ne treba ništa da rušim”.

Branka Bošnjak (DF) je odgovorila Milačiću da je tačno da je pobjeda na izborima izvojevana na talasu litija, ali da litije nisu bile samo zbog Zakona o slobodi vjeroispovijesti, nego i ventil građanima koji su osjećali nepravdu koja se godinama gomilala.

“Mislite da ne znamo da se partija formira u kripti hrama u Podgorici, da pojedini sveštenici zovu pojedine naše članove da im se priključe i da formiraju partiju. Sve se zna”, istakla je Bošnjak.

Milačić je od Bošnjak tražio da saopšti ime i prezime osobe iz crkvene strukture koja se miješa u politiku, navodeći da ako to ne kaže unosi nemir u narod i u crkvu.

“Nemojte crkvu da branite od mene, jer sam veći vjernik nego vi”, odgovorila je Bošnjak.

Bošnjak je kazala da je veći prijatelj bila i sa preminulim mitropolitom Amfilohijem i sadašnjim Joanikijem.

“Nemojte njih da branite od mene. A Gojko Perović, sa njim stvarno nisam. On se previše mijenja i evo vam ga, izvolite, možete ga slobodno prigrliti i on vam je zaslužan za sve što se dešava”.

Milačić je tražio da se ne govori o Peroviću riječima “evo vam ga”, navodeći da je srećan što je Perović “ovakav kakav jeste”.

“On je i otac ove pobjede, jedan od najvećih”.

Marko Milačić je kazao Slavenu Radunoviću (DF) da će građani danas da vide čiji će kandidati, “ako se formira izdajnička vlada” ostati na svojim pozicijama.

“ Moji sjajni predlozi neće sigurno, ali hoće vaši, zato što vi to sad dogovarate.Zato ćutite na ovu izbornu pobjedu i počinjete sada da pričate, jer štitite ljude po dubini, u dogovoru sa URA i DPS-om”, rekao je Milačić Radunoviću.

Radunović je prije toga poslaniku Prave rekao da on ima razlog više da brani Vladu, jer mu je premijer ženu postavio za generalnu sekretarku Vlade.

Predsjednik Odbora Momo Koprivica (Demokrate) rekao je da su u ovim okolnostima izbori najpoštenije rješenje.

“Narod mora da odlučuje, građanin mora da se pita, a danas imamo pokušaj da interesne skupine hoće da ukradu demokratska prava narodu. Ako se isključi pravo naroda da se pita, onda su i države institucije uzurpirane”, rekao je Koprivica.

On je kazao da je gotovo nevjerovatno da opozicija u parlamentarnoj demokratiji ne želi da prihvati ponudu za izbore i izbjegava ponudu Vlade da se ide na izbore. Istakao je da to ne bi bio samo presedan, nego i kršenje onoga što je ista opozicija ranije govorila.

Istakao je da se onaj ko bježi od izbora a druge optužuje da se bori za fotelje, najviše bori za fotelje.

Jakov Milatović je u završnoj riječi rekao da se rušenjem vlade stvara nova parlamentarna većina i da su jedino ustavom predviđeno rješenje, novi parlamentarni izbori.

“Krivokapić će ostati upamćen u istoriji kao nosilac pobjedničke liste koja je pobijedila režim Đukanovića, a biće zabilježeno da Abazović i URA ruše tu slobodnu, demokratsku vladu sa DPS-om. Tu su sve stvari jasne”, rekao je on.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Vučić pita Crnu Goru: Kakav je smisao rezolucije o Srebrenici, kažete nije nametanje kolektivne krivice, nego šta je?

Uvodna obraćanja na Samitu lidera Zapadnog Balkana i Evropske unije u Kotoru

Premijer Crne Gore Milojko Spajić kazao je da su organizovali veličanstven skup i da očekuju velike stvari.

On je to rekao u uvodnom dijelu trećeg regionalnog samita o Planu rasta za Zapadni Balkan, koji organizuje u Kotoru.

Samit okuplja sve lidere Zapadnog Balkana i dalje će operacionalizovati Plan rasta za Zapadni Balkan.

Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto je kazala da iz BiH dolaze spremni kada je u pirtanju implementacija Plana rasta. Istakla je da je raduje da pored panela, BiH bi trebalo da bude domaćin sljedećeg panela.

Premijer Kosova Aljbin Kurti je rekao da su u Crnoj Gori imali prijatelja, jer su Albanci našli sklonište i gostoprimstvo na čemu su im zahvalni.

Istakao je da se zahvaljuje Spajiću na gostoprimstvu i organizaciji sastanka.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da nema poruku Crnoj Gori kada je u pitanju Rezolucija o Srebrenici.

„Kakav je smisao rezolucije? Kažete nije nametanje kolektivne krivice, nego šta je“, pitao je on.

Istakao je da „svako neka nosi“ svoju odgovornost.

Vučić je kazao da će se ponašati u skladu sa odlukom.

Pomoćnik državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država za evropska i evroazijska pitanja Džejms O’Brajen je rekao da je proritet Plana rasta da se stvori jedinstveno tržište prometa novca, što u praktičnom smislu znači da svaki put kad u nekoj banci šaljete novac imaćete manje troškova, što je od velike koristi građanima i privredi. Kao rezultat Plana rasta biće više radnih mjesta i lakše kretanje na tržištu.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Knežević: Dovodimo u pitanje podršku Spajiću i Vladi ako podrže rezoluciju o Srebrenici

„Rezolucija o Srebrenici nema za cilj pomirenje u regionu ni dobrosusjedske odnose, a poremetiće odnose sa Srbijom i sa Republikom Srpskom“, poručio je lider DNP-a

Knežević

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević kazao je da sa liderom NSD-a Andrijom Mandićem i ostalim liderima srpskih partija intenzivno rade na tome da razgovaraju sa premijerom Milojkom Spajićem i da mu dodatno objašnjavaju kakve su konsenkvence glasanja Crne Gore za podršku Rezoluciji o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama.

„Znate da ovu aktuelnu Vladu podržavaju i srpske partije, one koje su iz nekadašnjeg bloka za zajedničku državu, a da Vlada ne može opstati bez njihove podrške. Mi smo već saopštili da dovodimo u pitanju podršku njegovoj Vladi, a da ćemo odluku donijeti na stranačkim organima nakon glasanja u Ujedinjenim nacijama. Juče sam saopštio premijeru da teško možemo nastaviti da podržavamo njegovu Vladu ukoliko Crna Gora podrži Rezoluciju o genocidu u Srebrenici“, kazao je Knežević za Kurir.

On je najavio da će rezolucija o genocidu u Jasenovcu biti podnešena za nekoliko dana, a da će Pokret Evropa sad “biti taj koji će podnijeti predlog rezolucije”.

„Biće podnesena za nekoliko dana. Ukoliko dođe do usvajanja rezolucije o genocidu u Jasenovcu, Crna Gora će biti prva država u Evropi koja je donijela rezoluciju o genocidu u Jasenovcu i iskazala pijetet ka preko 700.000 ubijenih Jevreja, Srba i Roma“, zaključio je Knežević.

Kako navodi, Rezolucija o Srebrenici nema za cilj pomirenje u regionu ni dobrosusjedske odnose, a kaže, “poremetiće” odnose sa Srbijom i sa Republikom Srpskom.

Navodi da je očigledno da Crna Gora klizi u “nestabilnost” a upitna je, kaže, podrška srpskih stranaka Spajićevoj Vladi. Knežević je mišljenja da SAD takođe imaju uticaja po ovome.

„Sada imamo amandmane koji su kao čaj od nane, odnosno posljednja želja mučenika pred smrt da mu prvo otkinu glavu pa onda ruke, a ne kao što je prvi put predviđeno. Ta priča o amandmanima djeluje neubjedljivo, a svakome u Crnoj Gori je jasno da će Crna Gora ući u ozbiljnu vrstu nestabilnosti. Nisam siguran da premijer Spajić neće sagledati sve ovo što smo mu juče saopštili. Očekujem da prilikom glasanja o Rezoluciji, iako mislim da će biti odloženo, da ćemo ipak drugačije glasati nego što je to poručio premijer Spajić“, kazao je Knežević.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Janović: Nisam razgovarao sa Duškom Markovićem o osnivanju nove stranke

„DPS neće u Vladu, hoćemo izbore“

Marković i Janović, Foto: Screenshot/Gov.me

Demokratska partija socijalista (DPS) smatra da su Crnoj Gori potrebniji novi izbori nego rekonstrukcija Spajićeve Vlade, poručio je poslanik te stranke Nikola Janović.

Janović je u gostovanju na Gradskoj televiziji rekao da nije razgovarao sa partijskim kolegom Duškom Markovićem o formiranju nove stranke.

Kaže da svako ko se ogriješio o zakon treba da odgovara, ali je, kako ističe, protiv medijskog linča i kršenja pretpostavke nevinosti. Janović je rekao da će se o najavljenoj rezoluciju o Jasenovcu izjasniti kada se upozna sa njenom sadržinom, prenosi portal gradski.me.

Rješenje političke situacije u Crnoj Gori je u vanrednim izborima, a bez njih nema ulaska DPS-a u Vladu, kaže Janović.

„Da rasteretim ovu priču Andrije Mandića i njih – ‘prihvatićemo sve samo DPS da ne uđe u vlast’. Evo, DPS neće ući u vlast. Dakle, nikakve prekompozicije. Tražimo vanredne parlamentarne izbore. Tako da, što se toga tiče, u ovom trenutku uopšte ne vidim nikakvu ni mogućnost, ni svrhu ulaska DPS-a u vlast“, navodi Janović.

Kaže da ne bi ocjenjivao da li je hapšenje bivšeg specijalnog državnog tužioca Milivoja Katnića i nekadašnjeg policijskog funkcionera Zorana Lazovića revanšizam, ali je, dodaje, protiv unaprijed pripremljenih presuda i linča.

„Mislim da, da bi se bilo kakva vrsta percepcije o selektivnosti odagnala, onda je jako važno da se daju odgovori na neka pitanja na koja baš iz DPS-a dugo čekaju. Mislim na pitanja oko Rudnika uglja, na pitanja oko CEDIS-a, na pitanja oko trajekta, na pitanja oko raznih drugih zloupotreba službenog položaja“, navodi poslanik DPS-a.

Država, kaže Janović, mora da zauzme jasan stav o Rezoluciji o Srebrenici kako bi mogla da krene naprijed. Rezolucija o Jasenovcu, koju najavljuje predsjednik Skupštine Andrija Mandić, smatra, služi da se maskira priča o Srebrenici i poručuje da će se i on i DPS o njoj izjasniti kada dođe u skupštinsku proceduru.

„Đukanović bio personifikacija pokreta koji je vodio Crnu Goru ka obnovi nezavisnosti“

Govoreći o promjenama u DPS-u, Janović je istakao da je novo rukovodstvo stranke spremno da radi na tome kako bi se skinula stigma koja ih prati.

“Stigma ‘30 godina DPS-a’ je narativ sa kojim možda nijesmo znali najbolje da se izborimo u prethodnom periodu, ali smo svjesni grešaka koje smo imali i nemamo problem da to priznamo. Sa druge strane, da forsiramo sve ono što su bile dobre politike DPS-a, a tu prvenstveno mislim na očuvani mir devedesetih godina, obnovu nezavisnosti, učlanjenje Crne Gore u NATO i put ka EU, odnosno sve ono što su programska načela partije”, objašnjava Janović.

Ističe da su u potpunosti odlučni da dijelu članstva kod kojeg su izgubili povjerenje, dokažu da je nova generacija političara sposobna da ne ponavlja greške prethodnika.

“Želimo da pokažemo građanima da smo svjesni tereta i grešaka proteklih 30 godina, ali da nema potrebe da bilo ko od nas nosi bilo kakvu i bilo čiju hipoteku. Vrijeme pred nama će pokazati da li ćemo na pravi način uspjeti da djelujemo na političkoj sceni, a čvrsto vjerujem da hoćemo”, poručuje Janović.

Dodaje da se mora shvatiti da se u Crnoj Gori ne može diskvalifikovati partija sa više od 70.000 građana, te da se ne može govoriti o pomirenju, a da se odmah diskvalifikuje jedna politička opcija.

Upitan da li je bivši predsjednik Crne Gore i DPS-a Milo Đukanović možda jedan od razloga što dio polkitičke javnosti i građana ne želi detaljniju saradnju sa tom strankom, Janović je istakao da ne treba zaboraviti da je upravo Đukanović bio personifikacija pokreta koji je vodio Crnu Goru ka obnovi nezavisnosti.

“Svi znamo koliko je gospodin Đukanović doprinio strateškim pravcima Crne Gore, od obnove nezavisnosti, gdje je tada DPS zajedno sa svojim koalicionim partnerima uradio mnogo na tom polju, zatim pristup NATO-u, gdje ne smatram da je to važno zato što je NATO neka moralna vertikala već zato što je jako bitno biti dio saveza koji je najjači ne samo vojno, već politički i ekonomski. Te, i mnogo drugih odluka su donešene upravo za vrijeme kada je gospodin Đukanović bio na čelu partije”, kazao je Janović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije