Connect with us

POLITIKA

PREDSJEDNIK OPŠTINE ULCINJ I LIDER FORCE

Nimanbegu: Protiv sam dvojnog državljanstva sa Srbijom

„Nećemo podržati ništa što evidentno dolazi iz velikosrpske kuhinje GP URA i Albanska alternativa. Udruženo su radili da ne dobijemo mjesta koja su nam pripadala u prethodnoj Vladi. Netačne tvrdnje da je Forca prva ušla u pregovore o prekompoziciji vlasti u Ulcinju“

Nimanbegu

Predsjednik Opštine Ulcinj i lider Force Genci Nimanbegu, najavio je da neće podržati uvođenje dvojnog državljanstva sa Srbijom, koje traže Nova srpska demokratija (NSD) i Demokratska narodna partija (DNP).

Forca, u koaliciji s Demokratskom partijom (DP) Fatmira Đeke, dio je Vlade Milojka Spajića, od njenog formiranja u oktobru prošle godine, dok su NSD i DNP u izvršnu vlast ušle krajem juna ove godine nakon rekonstrukcije. Iz NSD-a i DNP-a su prije rekonstrukcije tražili realizaciju međudržavnog sporazuma sa Srbijom o dvojnom državljanstvu, koji bi podrazumijevao i izmjene i dopune Zakona o državljanstvu.

Nimanbegu je u intervjuu “Vijestima” kazao da NSD i DNP previše politizuju svaku situaciju i smatra da uvođenje dvojnog državljanstva sa Srbijom neće dati dobre rezultate, a da će ponajmanje doprinijeti daljem putu Crne Gore ka EU.

Rekao je da će Forca biti protiv svega što je u suprotnosti s evropskim putem Crne Gore, s dobrim odnosima sa SAD i susjedima, i protiv svih pokušaja revizije istorijskih činjenica.

Kaže da nema jasan stav o programu “Evropa sad 2”, koji predviđa povećanje plata, ali i smanjenje doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje, ali da je siguran da je populistička politika vlada Zdravka Krivokapića i Dritana Abazovića “potpuno poremetila” tržište rada u Crnoj Gori.

On je optužio Građanski pokret (GP) URA i Albansku alternativu (AA) da su u kontinuitetu radili na štetu i iza leđa Force.

Nimanbegu je krajem maja izabran za predsjednika Opštine Ulcinj. Njega je izabralo 20 odbornika nove većine (Forca, Demokratska partija, Demokratski savez, Demokratska partija socijalista, Socijaldemokratska partija, Socijaldemokrate i Bošnjačka stranka) u Skupštini opštine (SO) Ulcinj nakon što su smijenili Omera Bajraktarija iz GP URA.

Da li ćete podržati uvođenje dvojnog državljanstva, koje najavljuju NSD i DNP?

Meni je politički jasno što se krije iza tog predloga – podsjetiću javnost da sam dao ostavku na mjesto poslanika iz razloga što sam mislio da nije dobro ispregovarana sadašnja koalicija na vlasti. Moja partija i koalicija je odlučila drugačije. Pod ovakvim uslovima i predlozima ovih partija, neću podržati uvođenje dvojnog državljanstva, jer smatram da NSD i DNP previše politizuju svaku situaciju i smatram da ovakvo uvođenje neće dati dobre rezultate, a ponajmanje će doprinijeti našem daljem putu ka EU, gdje svi težimo. Ovo je ozbiljno pitanje koje može trajno naštetiti evropskom putu Crne Gore.

Koalicija Albanska alijansa, koju čine DP i Forca na čijem ste čelu, učestvuje u izvršnoj vlasti na državnom nivou. Kako komentarišete usvajanje Rezolucije u Jasenovcu, Dahauu i Mauthauzenu?

Kao što znate, mi smo jedini glasali protiv usvajanja ove rezolucije i naši stavovi su bili jasni. To što su predlagači insistirali na usvajanju ove rezolucije, vidim više kao anti-evropsku politiku, ali i pokušaj ubiranja političkih poena kod Beograda. Problem je kad se potreba da se dokazuju svojim biračima kosi s odgovornom državničkom politikom. Zbog usvajanja te rezolucije uvedene su sankcije Hrvatske trojici lidera koalicije na vlasti, i zbilja nije bilo realne potrebe za usvajanjem. Za sve što je u suprotnosti s evropskim putem Crne Gore, svi pokušaji revizije istorijskih činjenica, što je već evidentno da dolazi iz velikosrpske kuhinje, sve što je u suprotnosti s dobrim odnosima sa SAD i našim susjedima i dugoročno štetno za Crnu Goru – mi ćemo kao subjekt biti protiv.

Smatrate li da je program Evropa sad 2 održiv projekat i da neće ugroziti finansijsku stabilnost države?

Populizam u politici je veoma štetan. U kratkom roku on može imati rezultate, ali mi već osjećamo da je populistička politika vlada Krivokapića i Abazovića potpuno poremetila tržište rada u Crnoj Gori. Pritisak za zapošljavanje u državnoj administraciji je nezamisliv za obične građane. Samo naša preduzeća zbog kolektivnih ugovora postignutih prije godinu dana moraju ove godine izdvojiti preko dva miliona eura više za bruto plate. To će se kad-tad odraziti na povećanje cijena usluga tih preduzeća.

Nemam jasan stav o Evropi sad 2, jer nisam stigao da se upoznam s detaljima tog programa. Stručnjaci već upozoravaju na posljedice, nadam se da Vlada i Skupština neće podleći bilo kojem pritisku, već da će dobro analizirati sve moguće posljedice odluka koje se planiraju. Građani Crne Gore moraju imati bolji standard života i moramo raditi da taj projekat bude održiv. Finansijska stabilnost države se može postići ako se sredstva koriste na pravi način i ako ulažemo više napora na povećanju sopstvene proizvodnje i izvoza. Crna Gora treba da nađe realan model ekonomskog razvoja i pripremi građane i tržište za naredni korak prema EU.

Ako finansijski program Evropa sad 2 nije u suprotnosti s političkom vizijom koju SAD i EU traže za Crnu Goru, onda će ovaj program biti uspješan. Ukoliko politički program bude težio uzurpiranju političkog sistema Crne Gore i stvaranju novog političkog sistema kroz finansijski program, onda će rezultat biti katastrofalan za državu Crnu Goru.

Zašto se raspala prethodna koalicija u Ulcinju, koja je imala mandat do narednih redovnih izbora 2024?

Koalicija se nije u potpunosti raspala. Jednostavno i jednostrano bez povoda i bilo kakvih nesuglasica u gotovo dvije godine saradnje, lideri GP URA su odlučili da ne poštuju dogovor iz 2022. i da izbace Forcu iz lokalne vlasti. Od tadašnje koalicije priključila im se samo Albanska alternativa (AA) Nika Đeljošaja, te su dogovorili saradnju sa Demokratskom unijom Albanaca (DUA) Mehmeta Zenke. Svi drugi članovi vladajuće koalicije, DP, SD i SDP, su podržali da se ispoštuje sporazum iz 2022.

Dok je legitimno i očekivano da DUA kao opozicija želi ući u vlast, veoma je nekorektno od GP URA i AA da rade protiv partnera. Njima to nije novo jer su zajednički radili protiv Force od 2022. godine na državnom nivou. Sada je jasnije svakome da su već tada udruženo radili da ne dobijemo mjesta koja su nam pripadala u prethodnoj Vladi, a to su Uprava za kapitalne investicije i planiranje prostora pri Ministarstvu gđe (Ana) Novaković Đurović.

Naravno, sada mogu “udobno” i udruženo zajednički iz opozicije da pomognu razvoju Ulcinja, što ja i očekujem od njih. Mada se brinem da od brojnih privatnih inicijativa i nemaju baš vremena da se bave lokalnom vlašću. Osim, naravno, na društvenim mrežama gdje su se pokazali kao eksperti. “Pupla shume e mish pak” (“Puno perja, a malo mesa”) glasi jedna poslovica.

Da li su tačne tvrdnje ranijih koalicionih partnera da je Forca prva ušla u pregovore o prekompoziciji vlasti?

To su samo tvrdnje lidera GP URA koje su netačne jer niti imaju zdravu logiku, niti bilo koje činjenice koje stoje iza toga. Mogu konstatovati da samo koncern “Vijesti” jedini ponavlja tu tvrdnju u svakom izvještaju o toj temi. Zašto to radi, neka koncern “Vijesti” objasni, ali ona nije tačna.

Kako stoje stvari – zna zainteresovana javnost, znaju svi predsjednici političkih partija u Ulcinju, a i u Crnoj Gori. Pratili ste sjednicu Skupštine Opštine Ulcinj, poziv “narodu” (narod se kamuflirao u funkcionere GP URA) na nasilni prekid Skupštine, organizovani prekid struje i suzavac. Njihovo pregovaranje iza leđa Force je propalo, druge partije s kojima su oni kontaktirali jednostavno im nijesu vjerovale. U momentu kad smo saznali za njihove propale pregovore, morali smo da reagujemo i da se odbranimo – i našu poziciju, ali i moj integritet jer je ovo bio lični napad na mene i ključne albanske nacionalne subjekte, jer eventualnim odlaskom u opoziciju Force i DP, za Albance u Crnoj Gori stvorila bi se jedna veoma negativna politička situacija. To smo zajednički s predsjednikom Đekom spriječili i time je i moje zadovoljstvo još veće ishodom jer smo političke protivnike, kojima smo prethodno puno pomogli, poslali u opoziciju.

Da li je aktuelna većina stabilna i da li unutar koalicije ima nesuglasica?

Koalicija poštuje Sporazum i naš zajednički cilj je preuzimanje odgovornosti, pogotovo sada kada smo u jeku turističke sezone od koje zavisimo, jer je naš prioritet ekonomski razvoj. Ovo je tek početak našeg mandata, ali ćemo nastojati da svaki građanin bude zadovoljan što živi u ovom gradu. To je dugoročni cilj za koji treba da se svi skupimo i zajedničkim snagama neprestano radimo na tome, profesionalno i konstruktivno. Obećao sam građanima da ću ih predstavljati što dostojnije i da ću pošteno i predano raditi na razvoju Ulcinja, dok će tokom mog mandata biti cijenjen svaki partner naše koalicije.

Kako komentarišete optužbe bivšeg predsjednika Opštine Omera Bajraktarija da je aktuelna vlast odgovorna što Ulcinj ove godine nema otvoren pomorski granični prelaz?

Sve što dolazi od strane ovog političkog subjekta, čije su izjave samo za publicitet u centralnim vijestima, ja bih sugerisao da se ne uzima za ozbiljno, jer nema ništa od njihovih priča. Imamo pisani odgovor Ministarstva unutrašnjih poslova na moj upit iz juna mjeseca o tom prelazu, da nadležne institucije nisu dale ni prošle ni ove godine pozitivno mišljenje na uslove za otvaranje graničnog prelaza. O tome je Bajraktari trebalo da misli i na tome radi od septembra 2023, kad je i zatvoren privremeni granični prelaz pa do kraja maja, a ne da podrži investiciju na Velikoj skeli koja je oštetila samu skelu i objekat koji je služio kao privremeni granični prelaz od sredine jula do kraja septembra 2023.

Može li lokalna vlast nešto da uradi povodom zahtjeva turističkih poslenika s Kosova da se djeci iz te države omogući ulaz bez pasoša i smanje gužve na prelazu?

Radićemo sve da se otklone barijere koje postoje za ulazak turista u Crnu Goru. Nadležnosti Opštine su male, ali nećemo odustati brzo od tih opravdanih zahtjeva s Kosova. Na osnovu informacija koje imam od graničnog prelaza, imamo ubrzanje procedura i na tome treba zahvaliti objema vladama, jer se protok i rast broja turista koji šetaju i istražuju iz godine u godinu povećava i treba to sve ispratiti infrastrukturom i ljudstvom. Lobiraćemo da se riješi problem zelenih kartona za državljane Albanije, jer nas je o tom problemu obavjestio predsjednik Skadra g. Benet Beci.

Špic kasnio, ali sezona sve bolja

Kakva je turistička sezona i kakvi su uporedni podaci sa 2023?

Špic je počeo kašnjenjem, poslije 15. jula, i ovih dana svjedočimo velikoj posjeti. Ova turistička sezona je slabija od prethodne, za jun i jul u odnosu na 2023. brojke su takve da je gostiju 18 odsto manje i 14 odsto manje noćenja. To je evidentno na državnom nivou i u regionu. Konkretne rezultate moći ćemo uporediti tek nakon septembra.

Što se Ulcinja tiče, moramo istaći situaciju kad su stambene jedinice u pitanju da sve veći broj ljudi koji su nekada boravili u našem gradu, sada već imaju svoje stambene objekte i to dosta utiče na evidenciju gostiju. Ali, u svakom slučaju, Ulcinj ima svoje potencijalne goste i sezona već dobro teče. Svake godine imamo sve veći broj posjetilaca iz dijaspore, koji daju veliki doprinos našem ekonomskom boljitku, ne samo kao turisti, već kao stanovnici, jer oni su tu porodično i ostaju uglavnom dvije do pet sedmica, tako da ne treba zanemariti ovu činjenicu, koja donosi dobar finansijski prihod našim poslenicima.

“Najavljeni investitori nemaju dovoljno resursa za Jadran”

Šta je sa gradnjom velikih hotela u Ulcinju? Prema našim saznanjima, gradnja Galeba u najpovoljnijem slučaju može početi tek krajem 2025. Ni investitori s Kosova ne najavljuju skoru gradnju Jadrana.

Ulcinju su potrebni hoteli visoke kategorije i nikako hoteli koji su pretvoreni u apartmane, u kojima je počela prodaja bez ikakvih dokumenata i dozvole nadležnih institucija, gdje postoje brojne sumnje o korupciji na visokim nivoima. Obećavaju se hoteli koji kao imaju završenu dokumentaciju, koji poslije više godina od najave završavaju kao objekti za stanovanje u planovima koje opština Ulcinj ne donosi zbog centralizacije. Ulcinj decenijama čeka mnoge hotele, obećavano je ovom gradu previše i predugo. Znate i sami koliko sam se zalagao i kao poslanik oko ovih pitanja, a pogotovo kada su u pitanju Galeb i Jadran, Lido i sudbina Ulcinjske rivijere i njenih radnika. Nažalost, dosta toga zavisi od volje centralne vlasti i same ozbiljnosti investitora.

Što se tiče lokacije hotela Jadran, postoji sumnja da najavljeni investitori nemaju dovoljno ni kadrovskih resursa ni finansijskih sredstava za najavljeni projekat. Ovo će biti jedan od mojih prioritetnih pitanja odmah nakon sezone. Pokrenuću mnoga pitanja u vezi s ovim ugovorom, ne samo o gradnji, već i o načinu na koji se ovom lokacijom gazduje, jer je nejasno kako se može jedna takva lokacija umjesto hotela koristi za parking.

Da li ćete upoznati javnost sa zaključcima Anketnog odbora koji je imao za cilj da prikuplja informacije i činjenice i utvrdi eventualne odgovornosti nosilaca rukovodnih funkcija u postupku realizacije Odluke o kreditnom zaduženju Opštine Ulcinj kod KFW banke, kako bi građani saznali kako se upravljalo sa desetinama miliona njihovih sredstava?

Ne posjedujem nikakve zaključke Anketnog odbora iz 2021/22 godine. Što se tiče projekta od 20 miliona eura koji se odnosi na infrastrukturu za vodosnabdijevanje i kanalizaciju, mi smo u drugoj godini realizacije ovog projekta i mogu sa odgovornošću da tvrdim da je ovaj projekat trebalo da počne mnogo ranije jer je i naša politička vizija kao Force bila jasna, da je potrebna infrastruktura, a zatim hoteli i drugi objekti.

Istorijat je sljedeći: Predsjednik Anketnog odbora g. Naser Resulbegović, tadašnji odbornik, a sadašnji glavni administrator Opštine, obratio se predsjedniku Opštine Ulcinj 2021. god. sa zahtjevom „za dostavu podataka i informacije vezano za kreditno zaduženje opštine Ulcinj kod KfW Banke“.

7.10.2021. godine, Anketnom odboru je dostavljena cjelokupna tražena, kao i dokumentacija koja nije tražena. U martu 2022. godine na Aneketnom odboru izvršeno je saslušanje g. Dabovića i g. Radovića, predsjednika Opštine i Tenderske komisije na koje članovi Anketnog odbora nijesu imali primjedbe.

O epilogu saslušanja, odnosno o Zaključcima Anektnog odbora, Kabinet predsjednika nije povratno informisan.

Informisan sam da je kreditno zaduženje bilo predmet interesovanja i nadležnih institucija, tj. tužilaštva, koje posjeduje kompletnu dokumentaciju i da nijesu utvrđene nepravilnosti i odgovornosti nosilaca rukovodnih funkcija u postupku realizacije Odluke o kreditnom zaduženju Opštine Ulcinj kod KfW Banke.

Zašto nije došlo do otvaranja skupštinske istrage i formiranja Anketnog odbora radi prikupljanja informacija i činjenica o postupanjima koja se odnose na rad nadležnih organa uprave, italijanske firme Spiga kao izvođača radova i drugih u vezi sa projektom za vodosnadbijevanje i odvođenje otpadnih voda, vrijednim pet miliona eura?

Ne znam zašto, ali znam da kao predsjednik Force, a i Opštine, nisam dobio nikakvu pisanu inicijativu na tu temu. Mislim da bi nam anketni odbor vjerovatno i pomogao da se utvrdi kako je tekla ta investicija zbog koje sam kao predsjednik Opštine u ova dva mjeseca više nedjelja bavio prevazilaženjem problema neasfaltiranih i raskopanih ulica, održao na desetine sastanaka i dao prioritet da građanima asfaltiramo ulice, kada već izvođač Spiga to ne radi. Ne mogu i neću dozvoliti da građani i do tri godine trpe neasfaltirane ulice. Možda je i najava formiranja anketnog odbora uplašila neke ljude iz prethodne vlasti. Nas to ne plaši, već nam je dobrodošla svaka pomoć da zaštitim interes Opštine i građana Ulcinja. Moja vlast će biti transparentna kao što sam i bio, uvijek do sada.

Koliko iznose rate Opštine na godišnjem nivou za uzete kredite od Evropske inveticione banke (EIB) i KhW-a?

Ove vrste investicija se vrše uz povoljne kredite jer nijedna opština nema budžet da ih drugačije pokriva, a ako se one uredno puste u funkciju, mi možemo preko godišnjih opštinskih komunalija koje primamo, lako pokriti i otplatiti ove obaveze, bez obzira kolike će one biti.

(Izvor: Vijesti)

Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Joković: Andrijevica će poslije izgradnje autoputa doživjeti renesansu, kao što je Kolašin

„Sigurni budite da će to biti tako“, kazao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Foto: Screenshot/RTCG

Druga dionica izgradnje autoputa je itekako važna incvesticija za Crnu Goru, poslije koje će Andrijevica doživjeti renesansu, kao Kolašin, kazao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković.

„Sigurni budite da će to biti tako. Kao što je Kolašin doživio renesansu. Brže će se stići do Andrijevice autoputem iz Podgorice, nego iz Nikšića do glavnog grada. Sjever je ionako bio više posjećen od primorja što se tiče turista“, rekao je Joković u emisiji „Budimo budni-Pitajte Vladu“ na TVCG, prenosi Portal RTCG.

Govoreći o agrobudžetu, Joković je kazao da će u 2025. godini biti najveći budžet za poljoprivrednike.

„Proizvođače interesuje ekonomska isplativost i da ne vidi sebe. Znam da nije lako baviti se poljoprivredom, a subvencije i pomoć da bi imali stabilnost i sigurnost. Problem je velika migracija stanovništva sa sjevera, a popis je sve pokazao“, dodao je on.

Upitan da prokomentariše problem oko šumarske mafije i da li su tačni podaci da se nelegalnom sječom zarađuje i do 100 miliona eura godišnje, Joković je kazao da mafija definitivno postoji, ali da se često „mnogi igraju sa ciframa i brojkama“.

„Uprava za šume je u velikoj mjeri uticala da se smanji nelegalna sječa, iako imaju ograničan broj zaposlenih i nedostatak mladih ljudi koji žele da rade te poslove. U Upravi za šume preko 50 odsto ljudi sljedeće godine ide u penziju. Organi treba da rade svoj posao, ali ipak mislim da se cifre o milijardama eura dramatizuju“, tvrdi Joković.

Joković je kazao da će aktuelna Vlada do 2030. godine izgraditi najveći broj infrastrukturnih projekata do 2030. godine.

Komentarisao je i izbore u Budvi za TVCG.

„Nakon izbora svi smo ostali na istom. Bili izbori – ponovili se, ista meta – isto odstojanje“, zaključio je Joković.

Continue Reading

POLITIKA

Zirojević iz SD-a: Za rast etničkih tenzija u Crnoj Gori kriv je Vučić; Leković: Sram te bilo!

„Ćuti, bre. Ćuti, dok pričam“, odgovorio je Zirojević Lekoviću

Foto: Screenshot

Poslanik Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević kazao je danas u Skupštini Crne Gore da je za rast etničkih tenzija u Crnoj Gori kriv predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i da institucije i bezbjednosni sektor nijesu reagovali.

Na to je burno reagovao poslanik Demokratske Crne Gore, partije koja vodi bezbjednosni sektor, Momčilo Leković, poručujući Zirojeviću „sram te bilo“.

„Ćuti, bre. Ćuti, dok pričam“, odgovorio je Zirojević Lekoviću.

Prethodno je poslanik Pokreta Evropa sad Seid Hadžić osudio izjave pojedinaca sa jučerašnjeg protesta u Vraneškoj dolini koje ubistvo brata i sestre Madžgalj dovode u vezu sa vjerskom pripadnošću osumnjičenog Alije Balijagića.

„Svjedoci smo snimka koji kruži mrežama i koji ima elemente krivičnog djela širenja panike i lažnih vijesti. Želim osuditi takve i slične izjave i pozvati organe da osude takva djela“, kazao je Hadžić.

Zirojević je rekao da korjeni ove izjave dolaze iz Srbije, od Aleksandra Vučića.

„Tu izjavu nadležni su prećutali, zbog toga danas imamo ovakvo viđenje stvari“, kazao je Zirojević.

Vučić je početkom novembra rekao da je osumnjičeni za dvostruko ubistvo Alija Balijagić „ekstremni, radikalni islamista“ i da je moguće da je to uradio jer je u kući ubijenih vidio ikone.

Continue Reading

POLITIKA

Nikola Jovanović proglasio pobjedu na izborima u Budvi: „Apsolutni smo pobjednici“

„Vlast bez DPS-a i Nove srpske demokratije u Budvi. Spremni smo sa svima ostalima da razgovaramo“, kazao je nosilac liste „Budva naš grad“

Nosilac izborne liste „Budva naš grad“ Nikola Jovanović je poručio večeras da je ova lista apsolutni pobjednik izbora u Budvi.

On je kazao da je to uradio na osnovu obrađenih 62 posto glasova.

„Vlast bez DPS-a i Nove srpske demokratije u Budvi. Spremni smo sa svima ostalima da razgovaramo“, kazao je Jovanović.

Prema njegovim riječima lista „Budva naš grad“ je osvojila 2.383 glasova, odnosno 26,53 odsto ili devet mandata.

Koalicija „Za budućnost Budve-Budva mora naprijed- Mladen Mikijelj“ osvojila je 2.358 glasova, odnosno 26, 38 odsto ili devet mandata.

Koalicija Demokratske Crne Gore i Pokreta Evropa sad (PES) osvojila je 897 glasova je 9,39 odsto ili tri mandata.

DPS je osvojio 1780, odnosno 19,9 odsto ili sedam mandata.

Continue Reading

Najčitanije