Connect with us

DRUŠTVO

U BLIZINI OSNOVNE ŠKOLE "21. MAJ"

Novi slučaj vršnjačkog nasilja: Učenika pretukla grupa đaka u Podgorici

„Dječaka, koji je inače strani državljanin, brutalno je u blizini njegove škole pretukla grupa đaka devetog razreda OŠ ‘Savo Pejanović'“

Foto: Printscreen/Roditelji.me

Portal Roditelji.me objavio je video na kojem je, kako navode, učenik osmog razreda podgoričke Osnovne škole „21. maj“ žrtva napada koji se prije desetak dana desio u blizini te ustanove.

Isti portal dodaje da je prema tvrdnjama roditelja drugih đaka taj učenik već duži vremenski period izložen vršnjačkom nasilju.

„Dječaka, koji je inače strani državljanin, brutalno je u blizini njegove škole pretukla grupa đaka devetog razreda OŠ ‘Savo Pejanović’. Epilog tog slučaja nasilja je pokretanje krivičnog postupka protiv četvorice četrnaestogodišnjaka zbog sumnje da su počinili nasilničko ponašanje, a škola koju pohađaju izrekla im je i vaspitnu mjeru – smanjenje ocjene iz vladanja“, navodi pomenuti portal.

Roditelji.me naglašavaju da je dječak koji je bio žrtva već poznat policiji, jer je prošle godine prijetio da će da skoči sa školske zgrade.

„Iako prema podacima iz policije vršnjačko nasilje nije bilo povod zbog kojeg se odlučio na taj potez, roditelji koji su nam se obratili ukazuju da je to još jedan alarm da mu je podrška potrebna. Tvrde da su vršnjaci prema njemu surovi, da je svakodnevno izložen verbalnim napadima kako mlađih od sebe, tako i starijih đaka, koji ga prozivaju zbog izgleda i ponašanja, ali i na nacionalnoj osnovi“, kažu sa portala.

Dodaju da u OŠ „21. maj“ koju dječak pohađa nijesu upoznati da je izložen takvim napadima, a od kada je bio žrtva nasilja djece iz OŠ „Savo Pejanović“ svakog dana posjećuje pedagoško-psihološku službu škole.

Direktorica njegove škole Leposava Furtula kaže da se kao kolektiv trude da mu pruže svu potrebnu podršku, ali ni on, ni ostala djeca, nijesu prijavili da je svakodnevno izložen vršnjačkom nasilju.

„Nakon incidenta koji se dogodio iza naše škole, kada ga je tukla grupa dječaka, on nam se odmah obratio. Hitno smo reagovali i iako je bio petak, a sve se dogodilo nakon petog časa, slučaj smo odmah prijavili policiji, pozvali roditelja i dijete uputili u Hitnu pomoć. Nakon toga, on je bio u Centru bezbjednosti gdje je dao izjavu. Već u subotu do nas je stigao snimak tog nasilja, koji smo proslijedili policiji i počinioci su odmah identifikovani“, ispričala je Furtula za Roditelji.me.

Dodala je da je pokrenut krivični postupak protiv ovih dječaka, a i njihova škola je postupila po proceduri, izricanjem vaspitnih mjera. Ona nije željela da komentariše informacije da je učenik imao probleme i prije godinu, zbog kojih je policija bila uključena.

„Ne bih mogla da komentarišem nešto što se dešavalo prije mog dolaska na ovu poziciju. Naša pedagoška služba ima naravno sve podatke o učenicama i odgovorno tvrdim da sve radimo u skladu sa procedurama, koje su predviđene zakonom, a u najboljem su interesu djece“, rekla je Furtula.

Prema njenim navodima, odlučni su da pošalju poruku da nasilju nije mjesto u školi i da nijedno dijete ne smije da strahuje. Kako bi to postigli, kako kaže, pojačano će raditi na edukaciji djece, ali i nastavnika i roditelja.

„Vjerujem da bi nam dječak ispričao i zatražio pomoć da je situacija takva, da ga drugi đaci stalno prozivaju i verbalno napadaju. Posebno to mislim iz razloga što je ohrabren da nam prijavi ono što mu se dešava. Baš nedavno nam je pokazao i fotografiju starijeg muškarca kojeg je uslikao kod škole i uplašio se iz nekog razloga od njega. Rekla sam mu da ću ga, svakog dana, pratiti kada bude izlazio iz škole, kako bi bio siguran da ga neko neće napasti. Trudimo se da mu pomognemo na sve moguće načine“, rekla je Furtula.

Kaže da ni dječak ni bilo ko drugi upravi nije prijavio da je navodno nedavno bio žrtva i napada odrasle muške osobe, koja ga je udarila pesnicom u glavu.

Da se to desilo roditeljima su takođe prenijela ostala djeca, ali zvanične prijave nigdje nije bilo.

Furtula je ukazala i na to da je veoma teško propratiti sve što se dešava u dvorištu, jer su dvije kapije otvorene, a kamere van objekta već neko vrijeme ne rade. Trude se da dežurstvima nastavnika iskontrolišu šta se dešava tokom odmora. Problem kamera će, kako ističe, hitno riješiti, iako je riječ o investiciji koja nije mala za jedan školski kolektiv. Očekuju podršku Ministarstva, ali i Savjeta roditelja, koji imaju predloge po tom pitanju.

„Zbog svega toga zalažemo se za povratak školskog policajca i pojačanog nadzora u školskom dvorištu“, kaže Furtula.

Direktor OŠ „Savo Pejanović“ Zoran Đukić za portal Roditelji.me ističe da su, nakon napada grupe đaka na dječaka OŠ „21. maj“ hitno postupili po proceduri i izrekli vaspitne mjere.

„Na osnovu dobijenih informacija iz policije, hitno smo sazvali sjednicu Nastavničkog vijeća. Izložili smo sve pojedinosti i jednoglasno je donijeta odluka da se četvorici učenika devetog razreda, koji su učestvovali u ovom događaju, izrekne mjera – umanjenje ocjene iz vladanja“, rekao je Đukić.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima

„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa“

Ilustracija

U srijedu, u banjskom selu Smrduša, koje pripada Mjesnoj zajednici Trubjela, domaćinu Novaku Krivokapiću medvjed je ubio vola teškog 700 kilograma.

Kako je za „Dan“ ispričao Momčilo – Mošo Kilibarda, stanovnik sela Smrduša i Krivokapićev komšija, sve se dešavalo u cik zore.

„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa. Tu su bila i moja goveda, ali je medvjed odabrao i napao najačeg vola teškog oko 700 kilograma. Odmah sam telefonom pozvao Novaka i ispričao mu šta se desilo ispred moje kuće, na udaljenosti ne većoj od 100 metara. Pozvao sam i Vetrinarsku stanicu iz koje su mi rekli da se šteta ne može nadoknaditi jer su goveda bila na otvorenom“, priča Kilibarda i dodaje da je Krivokapić pričao da ovom volu nikakva zvjerka ne bi mogla naštetiti ali evo ipak može.

Kilibarda kaže i da je među mještanima zavladao strah jer ne prođe ni dan da medvjeda ne vide u blizini kuća.

„Ne znam šta se više čeka. Medvjeda pod hitno treba osuditi i odmah ustrijeliti, dok neko od Banjana ili Rudinjana nije glavom platio. Više kroz selo ne smijemo ići pješke, čak ni u po bijela dana već samo sa automobilima. Ja sam trenutno bez auta jer mi se pokvarilo, tako da iz dvorišta ne smijem mrdnuti. Prije dvadesetak dana jednom Delibašiću iz susjednog sela Kamensko, medvjed je ubio dvije krave, a jedna je nestala. Ovih dana po ovim našim selima po čitavu noć vukovi zavijaju, a medvjedi krstare“, navodi Kilibarda.

On smatra da je poslednji čas da se u čitavu priču uključi Lovačko društvo „Dr Zoran Kesler“ iz Nikšića.

Podsjećamo, prije petnaestak dana poljoprivredniku Radoici Mićunoviću, takođe stanovniku sela Smrduša, medvjed je usmrtio jednu i ranio drugu kravu. I tada se napad medvjeda desio u ranu zoru i to na 200 metara od kuće Mićunovića.

Mještani traže da ih država zaštitiMještani sela Smrduša i okolnih sela, udaljenih 34 kilometra od Nikšića kažu da žive u stalnom strahu od krvoločnih zvijeri koje su se izgleda namnožila na ovom području.

„Bukvalno smo na stalnom udaru medvjeda koje nam gotovo redovno napadaju stoku, uništavaju košnice i lome voćnjake. Za kratko vrijeme medvjedi su u ovim selima zaklali desetine grla sitne i krupne stoke. Počeli smo da se plašimo i za svoje živote“, ističu mještani sela Smrduša i zahtijevaju da ih država zaštiti.

„Država pod hitno treba da reaguje, da se nebi ponovio slučaj iz Pive kada je medvjed napao i teško ranio iskusnog lovca“, poručuju mještani sela Smrduša.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije