DRUŠTVO
SVE PO ZAKONU
Osuđeni sudija iz Rožaja primao naknadu, dobio i otpremninu za penziju
Dok je bio na uslovnoj kazni Milosav Zekić primao 1.200 eura, a u ponedjeljak mu je Sudski savjet odobrio otpremninu, iako je prošle godine podnio ostavku

Na spisku 22 sudija kojima je Sudski savjet dodijelio jednogodišnju funkcionersku naknadu, a zatim i otpremninu, je i pravosnažno osuđeni bivši sudija Osnovnog suda u Rožajama Milosav Zekić.
Sudski savjet mu je na sjednici 16. avgusta odobrio otpremninu, kada je i za 20 bivših sudija dao saglasnost za funkcionerske naknade.
”Vijesti” su ranije objavile da je sudija prošle godine preduhitrio Sudski savjet da ga razriješi zbog osude za učešće u tuči, već je podnio ostavku. Nakon toga, a dok je bio pod uslovnom dvogodišnjom osudom Osnovnog suda u Kotoru, on je 2020. od Sudskog savjeta dobio takozvanu funkcionersku naknadu.
Kada mu je ona istekla u julu prošle godine, bivši sudija i zamjenik predsjednika rožajskog suda zatražio je otpremninu kako bi otišao u penziju. Sve ovo potvrđeno je Vijestima iz Sudskog savjeta i Osnovnog suda u Kotoru, gdje je sudija pravosnažno osuđen.
”Bivšem sudiji Milosavu Zekiću prestala je sudijska funkcija na lični zahtjev odlukom Sudskog savjeta od 23.07.2020.godine, kao i utvrđeno pravo na isplatu naknade u visini zarade u trajanju od jedne godine, kako je to Zakonom o zaradama u javnom sektoru predviđeno.

Foto: Liberlandpress
Kako je ranijem sudiji Zekiću ovo pravo prestalo 21.07.2021. godine, postupajući po njegovom zahtjevu zbog ostvarivanja prava na prijevremenu starosnu penziju, Sudski savjet je odlučio da istom pripada pravo na otpremninu zbog odlaska u starosnu penziju, u skladu sa članom 3 Odluke o otpremnini zaposlenih u javnom sektoru (“Službeni list Crne Gore”, br. 32/16 i 19/18) u visini od 14 obračunskih vrijednosti koeficijenta koju utvrđuje Vlada Crne Gore,” objašnjeno je iz SS u odgovoru Vijestima.
U ovom slučaju Sudski savjet je formalno ispoštovao zakone, a jedini propust je, kako je objašnjeno nezvaničnio Vijestima, napravio bivši predsjednik Osnovnog suda u Kotoru Branko Vučković koji nakon pravosnažne presude protiv kolege iz rožajskog suda 2019. nije obavijestio najviše sudsko tijelo o tome. I sam Vučković je pod političlkim pritiskom otišao u penziju jer je na mjestu predsjednika suda bio duže od decenije, kao i predsjednik rožajskog suda Zahit Camić (čiji je Zekić bio zamjenik), iako je već treći mandat nezakonit.

Vučkovićfoto: Savo Prelević
Informaciju o osudi na pet godina zatvora, uslovno dvije godine, SS je dostavila Akcija za ljudska prava.
Osuda zbog tuče činila je Zekića nedostojnim za vršenje sudijske funkcije – što je automatski trebalo da povlači razrješenje.
Iako se davanje jednogodišnjih naknada sudijama nakon odlaska sa funkcije može opravdati postojećim Zakonom o zaradama o javnom sektoru, pitanje je da li je ovakvo zakonsko rješenje pravično i u skladu sa vladavinom prava, ocijenili su predstavnici civilnog sektora.
Pravna savjetnica u NVO Akcija za ljudska prava (HRA) Marija Vesković je ocijenila da je Sudski savjet u ovom slučaju postupio u skladu sa Zakonom o zaradama u javnom sektoru:
”Pravo na naknadu ne prestaje kada se ispune uslovi za ostvarivanje prava na penziju, već kada se ostvari pravo na penziju, tj. kada se podnese zahtjev Fondu PIO”.

Veskovićfoto: Privatna arhiva
Ona je istakla da je Zakon u tom pogledu jasan – ovo pravo će prestati kada se ostvari pravo na penziju i taj trenutak se jasno razlikuje od trenutka kada se ispune uslovi za penziju i uvijek nastupa kasnije.
”Drugo pitanje je da li je ovakvo zakonsko rješenje pravično i u skladu sa vladavinom prava, jer prema postojećem stanju stvari sudija će imati pravo na jednogodišnju naknadu u svim slučajevima koji su propisani Ustavom za prestanak funkcije i to “kada to sam zatraži, kada ispuni uslove za ostvarivanje prava na starosnu penziju, iako je osuđen na bezuslovnu kaznu zatvora” “, kazala je Vesković.
Direktor istraživačkog centra MANS-a Dejan Milovac je kazao da je jasno da su potrebne izmjene zakonske regulative kojima se definiše ova oblast, naročito u situaciji gdje se makar formalno pokušavaju ostvariti budžetske uštede.
On je rekao da, iako se davanje jednogodišnjih naknada nakon odlaska sa funkcije može opravdati postojećim zakonom, pitanje je da li je ta praksa zapravo pravedna.
”Određeni broj javnih funkcionera, uključujući i sudije su u prilici da tokom svoje profesionalne karijere ostvare brojne privilegije koje nisu tako lako dostupne običnim građanima zaposlenim u realnom sektoru. Od naknada za rad u brojnim komisijama, plaćenog telefona i službenih auta, pa sve do i više nego privilegovanih uslova za rješavanje stambenih pitanja”, kazao je Milovac.

Milovacfoto: Boris Pejović
Istakao je da ova vrsta naknade, zajedno za povećanjem plata u sudskoj i tužilačkoj organizaciji, svojevremeno su bile predstavljene kao jedan od načina da se sudije i tužioci učine otpornijim na korupciju, te da se odupru trgovini svojim uticajem i nakon napuštanja javne službe.
”Nažalost, kod nas je situacija posve neobična kada je u pitanju identifikovanje korumpiranih sudija i tužilaca, pa čak i najozbiljnije sumnje izuzetno rijetko budu procesuirane čak i pred disciplinskim komisijama. U tom smislu smatram da dobre sudije i tužioce treba podstaći i ohrabriti na osnovu onoga što su rezultati njihovog rada, a ne po sistemu “svima jednako” koji je doveo do toga da smo nerijetko imali situaciju da se pojedini tužioci nagrađuju uprkos katastrofalnim rezultatima u svom radu”, ocijenio je Milovac.
Iz Ministarstva pravde su najavili mogućnost izmjene zakona, kako bi se ukinule privilegije koje javni funkcioneri uživaju. Oni naime imaju pravo na jednogodišnju naknadu u visini posljednje zarade, koje su uglavnom iznad 1.000 eura.
Za 22 dosadašnjih sudija kojima je u ponedjeljak odobrena takozvana funkcionerska naknada mjesečno je potrebno, kako je saopštio SS, 45.023,70 eura.
Javnosti nije poznato koliko javnih funkcionera koristi te naknade, dok se istovremeno iz budžeta finansiraju i oni koji su preuzeli njihove poslove.
”Cijenimo da je došlo vrijeme da se preispita postojanje i eventualno izmjena pomenute odredbe (čl. 36 Zakona o zaradama u javnom sektoru) jer se njenom primjenom stvaraju veliki troškovi i izdaci za budžet Crne Gore.
S tim u vezi Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava će pružiti svu podršku i pomoć sa ciljem pronalska kvalitetnijih rješenja za ekonomsku dobrobit društva,” saopštio je ranije Bojan Božović, državni sekretar u Ministarstvu pravde.
Sudski savjet prekoračio ovlašćenja?
Aktivistkinja HRA Marija Vesković je rekla da je poražavajuće što je Sudski savjet nakon više od 10 mjeseci odlučio da ispuni svoju zakonsku obavezu i da konstatuje prestanak funkcija onim sudijma koje su ispunile uslove za odlazak u starosnu penziju.
”Takvim postupanjem je potvrđeno ono na šta je HRA ranije ukazivala – da je Sudski savjet odlaganjem da primijeni zakon prekoračio svoja zakonska ovlašćenja”.
SS je konstatovao prestanak funckije za 30-ak sudija, ali je za njih 20 odobrio naknade.
DRUŠTVO
(FOTO) Šavnik: Sletio sa puta, ispao iz auta i povrijeđen 12 sati visio iznad litice držeći se za rastinje
Bogdan Rajković je trenutno na intenzivnoj njezi nikšićke bolnice i stabilno je. On će današnji datum upisati kao novi rođendan, a porodici i prijateljima će nakon oporavka pričati kako je 12 sati visio iznad života i smrti

Nesvakidašnji događaj kod Šavnika. Vatrogasci su spasili čovjeka koji je sletio sa puta, ispao iz vozila i povrijeđen 12 sati proveo iznad litice, držeći se za rastinje.
Nadljuskim naporom vatrogasaca je jutros izvučen iz provalije.

Bogdan Rajković je na intenzivnoj njezi nikšićke bolnice i stabilno je.
Da je život nepredvidiv i da su čuda moguća uvjerio se danas i Bogdan Rajković iz Bijele kraj Šavnika.

Rajković je juče u večernjim satima sletio sa puta, nakon čega je ispao iz kola i sa teškim povredama visio iznad ambisa. Njegove utiske prenio nam je direktor nikšićke bolnice.
„Naime, pacijent je, ne sjeća se iz kog razloga, sletio, skrenuo sa puta, kojom prilikom je, kao što je već objavljeno, vozilo se zadržalo na drvetu, a on je bukvalno cijelu noć visio na neke dvije grane. Kako sam kaže, nije on ne može objasniti na koji je način uspio to da izdrži sa ovako teškim povredama“, rekao je direktor Opšte bolnice Nikšić Zoran Mrkić za TVCG.
Nestanak Rajkovića prijavljen je sinoć, a tek jutros je uočen iznad kanjona rijeke Bijele. Izvučen je uz nadljusdske napore šavničkih vatrogasaca-spasilaca, koji su zbog nedostatka opreme zvali kolege iz Nikšića za asistenciju.
„Javili su nam da je auto sletilo u provaliju 50-ak metara, da je iz vozila ispalo lice koje daje znakove života i da je potrebna naša asistencija da se pomogne i izvuče to lice. Mi smo odmah aktivirali našu ekipu. Poslali smo ih na lice mjesta. Do gore treba nekih sat vremena. Kada smno stigli, vidjeli smo da je lice evakuisano i već se spremalo da se ubaci u vozilo hitne pomoći“, kazao je Goran Tripković iz Službe zaštite i spašavanja Nikšić za Javni servis.
Tripković ističe hrabrost kolega iz Šavnika u akciju spašavanja Rajkovića.
„Njih četvorica momaka su otišli s jednim njihovim vozilom koje posjeduju i otišli su da izvuku tog čovjeka. Vjerovatno zato što taj čovjek gubi snagu morali su da krenu u vrlo rizičnu operaciju spašavanja jer jednostavno ta ekipa nema adekvatnu opremu koja je potrebna za spašavanje takve vrste. Oni su uspjeli da odrade tu intervenciju na vrlo rizičan način. Uspjeli su da spasu jedan ljudski život, tako da im mi kao služba čestitamo na izuzetnoj hrabroj i spretnoj akciji“, dodao je Tripković.
Rajković se trenutno nalazi na jedinici intenzivne njege u nikšićkoj bolnici. Njegovo stanje je stabilno.
„Ima dijagnostikovane višestruke povrede rebara sa posredičnim povredama pluća, odnosno prisustvom krvi i gasa u grudnom košu i sa djelimičnom povredom kičmenih pršljanova grudnog dijela kičme“, zaključio je Mrkić.
Rajković će današnji datum upisati kao novi rođendan, a porodici i prijateljima će nakon oporavka pričati kako je 12 sati visio iznad života i smrti.
Izvor: RTCG
DRUŠTVO
Dijaspora u Luksemburgu večeras organizuje proslavu Dana nezavisnosti Crne Gore
Na svečanosti okupile su se brojne zvanice, političari iz Crne Gore, predsjednik opštine Petnjica Samir Agović i brojni iseljenici Crne Gore koji žive u Luksemburgu

Crnogorska dijaspora u Luksemburgu organizuje večeras proslavu povodom Dana nezavisnosti Crne Gore.
Na svečanosti okupile su se brojne zvanice, političari iz Crne Gore, predsjednik opštine Petnjica Samir Agović i brojni iseljenici Crne Gore koji žive u Luksemburgu.
Tradicionalno se organizuje manifestacija povodom obilježavanja Dana nezavisnosti Crne Gore koju organizuju dva iseljenička društva Udruženja Luksemburg Montenegro i Zavičajni klub „Bihor“.
Ismet Muhović, počasni predsjednik Udruženja Luksemburg Montenegro, ističe da je ova manifestacija još jedan dokaz povezanosti iseljeničkih udruženja sa zemljom maticom.
„Mi ne zaboravljamo nikada naš kraj i naše datume koje trebamo da obilježavamo u Crnoj Gori. Tako mi ovdje u Luksemburgu obilježavamo ovaj dan već 19 godina. Uz prisustvo mnogobrojnih naših iseljenika koji su došli ovdje privremeno, a ostali su ovako dugo, ali nikada ne zaboravljaju svoj kraj i svoju domovinu“, kazao je Muhović.
Predsjednik Zavičajnog kluba „Bihor“ Esko Halilović ističe da u pitanju jedna zaista velika svečanost koju redovno već 19 godina za redom organizuju u Luksemburgu.
„Prisutni su brojni članovi crnogorske dijaspore, prisutna su ova dva udruženja. Raspoloženje je na nivou, ljubavi prema matici, prema zavičaju, to je ono što nas dovodi, što nas drži zajedno. Uspjeli smo da izgradimo jednu snažnu zajednicu ovdje u Luksemburgu, veoma uticajnu i potentnu što se tiče rada i rezultata rada, tako i po pitanju brojnih kulturnih aktivnosti. Mislim da je to i najbolji način da promovišemo i da afirmišemo Crnu Goru, njenu kulturu, istoriju, sa svim njenim specifičnostima i posebnostima. Mislim da su to naši ljudi iz dijaspore ovdje veoma, veoma dobro prihvatili“, kazao je Halilović.
DRUŠTVO
Crna Gora dobija još jednog mitropolita: Episkop Metodije novi mitropolit Budimljansko-nikšićki
Odluka Svetog Sinoda SPC

Episkop Budimljansko-nikšićki Metodije izabran je za mitropolita Budimljansko-nikšićkog odlukom Svetog Sinoda Srpske pravoslavne crkve (SPC) čije zasijedanje je u toku u Beogradu, saznaje nezvanično Berane online iz izvora bliskih Patrijaršiji.
Time će i Eparhija Budimljansko-nikšićka dobiti status Mitropolije Budimljansko-nikšićke.
Podsjetimo, Budimljanska episkopija je i u 15. vijeku bila podignuta na stepen mitropolije.
Piše: Berane online
- HRONIKA3 дана ranije
Pucnjava u Siti kvartu: Ranjen Igor Nedović
- DRUŠTVO4 дана ranije
Crna Gora dobija još jednog mitropolita: Episkop Metodije novi mitropolit Budimljansko-nikšićki
- HRONIKA4 дана ranije
Policija razbila djelovanje organizacije „Fortis Crna Gora“: Uhapšeni osnivač i vođa i jedan od članova
- DRUŠTVO2 дана ranije
(FOTO) Šavnik: Sletio sa puta, ispao iz auta i povrijeđen 12 sati visio iznad litice držeći se za rastinje
- HRONIKA4 дана ranije
Opljačkana zlatara u Podgorici: Dvije osobe biber sprejem poprskale radnice
- DRUŠTVO4 дана ranije
Oslobođeni optužbi svi okrivljeni u predmetu „Stanovi“: Bošković, Šehović, Brajović…