Connect with us

DRUŠTVO

SVE PO ZAKONU

Osuđeni sudija iz Rožaja primao naknadu, dobio i otpremninu za penziju

Dok je bio na uslovnoj kazni Milosav Zekić primao 1.200 eura, a u ponedjeljak mu je Sudski savjet odobrio otpremninu, iako je prošle godine podnio ostavku

Osnovni sud u Rožajama, Foto: Osnovni sud

Na spisku 22 sudija kojima je Sudski savjet dodijelio jednogodišnju funkcionersku naknadu, a zatim i otpremninu, je i pravosnažno osuđeni bivši sudija Osnovnog suda u Rožajama Milosav Zekić.

Sudski savjet mu je na sjednici 16. avgusta odobrio otpremninu, kada je i za 20 bivših sudija dao saglasnost za funkcionerske naknade.

”Vijesti” su ranije objavile da je sudija prošle godine preduhitrio Sudski savjet da ga razriješi zbog osude za učešće u tuči, već je podnio ostavku. Nakon toga, a dok je bio pod uslovnom dvogodišnjom osudom Osnovnog suda u Kotoru, on je 2020. od Sudskog savjeta dobio takozvanu funkcionersku naknadu.

Kada mu je ona istekla u julu prošle godine, bivši sudija i zamjenik predsjednika rožajskog suda zatražio je otpremninu kako bi otišao u penziju. Sve ovo potvrđeno je Vijestima iz Sudskog savjeta i Osnovnog suda u Kotoru, gdje je sudija pravosnažno osuđen.

”Bivšem sudiji Milosavu Zekiću prestala je sudijska funkcija na lični zahtjev odlukom Sudskog savjeta od 23.07.2020.godine, kao i utvrđeno pravo na isplatu naknade u visini zarade u trajanju od jedne godine, kako je to Zakonom o zaradama u javnom sektoru predviđeno.

Foto: Liberlandpress

Kako je ranijem sudiji Zekiću ovo pravo prestalo 21.07.2021. godine, postupajući po njegovom zahtjevu zbog ostvarivanja prava na prijevremenu starosnu penziju, Sudski savjet je odlučio da istom pripada pravo na otpremninu zbog odlaska u starosnu penziju, u skladu sa članom 3 Odluke o otpremnini zaposlenih u javnom sektoru (“Službeni list Crne Gore”, br. 32/16 i 19/18) u visini od 14 obračunskih vrijednosti koeficijenta koju utvrđuje Vlada Crne Gore,” objašnjeno je iz SS u odgovoru Vijestima.

U ovom slučaju Sudski savjet je formalno ispoštovao zakone, a jedini propust je, kako je objašnjeno nezvaničnio Vijestima, napravio bivši predsjednik Osnovnog suda u Kotoru Branko Vučković koji nakon pravosnažne presude protiv kolege iz rožajskog suda 2019. nije obavijestio najviše sudsko tijelo o tome. I sam Vučković je pod političlkim pritiskom otišao u penziju jer je na mjestu predsjednika suda bio duže od decenije, kao i predsjednik rožajskog suda Zahit Camić (čiji je Zekić bio zamjenik), iako je već treći mandat nezakonit.

Vučkovićfoto: Savo Prelević

Informaciju o osudi na pet godina zatvora, uslovno dvije godine, SS je dostavila Akcija za ljudska prava.

Osuda zbog tuče činila je Zekića nedostojnim za vršenje sudijske funkcije – što je automatski trebalo da povlači razrješenje.

Iako se davanje jednogodišnjih naknada sudijama nakon odlaska sa funkcije može opravdati postojećim Zakonom o zaradama o javnom sektoru, pitanje je da li je ovakvo zakonsko rješenje pravično i u skladu sa vladavinom prava, ocijenili su predstavnici civilnog sektora.

Pravna savjetnica u NVO Akcija za ljudska prava (HRA) Marija Vesković je ocijenila da je Sudski savjet u ovom slučaju postupio u skladu sa Zakonom o zaradama u javnom sektoru:

”Pravo na naknadu ne prestaje kada se ispune uslovi za ostvarivanje prava na penziju, već kada se ostvari pravo na penziju, tj. kada se podnese zahtjev Fondu PIO”.

Veskovićfoto: Privatna arhiva

Ona je istakla da je Zakon u tom pogledu jasan – ovo pravo će prestati kada se ostvari pravo na penziju i taj trenutak se jasno razlikuje od trenutka kada se ispune uslovi za penziju i uvijek nastupa kasnije.

”Drugo pitanje je da li je ovakvo zakonsko rješenje pravično i u skladu sa vladavinom prava, jer prema postojećem stanju stvari sudija će imati pravo na jednogodišnju naknadu u svim slučajevima koji su propisani Ustavom za prestanak funkcije i to “kada to sam zatraži, kada ispuni uslove za ostvarivanje prava na starosnu penziju, iako je osuđen na bezuslovnu kaznu zatvora” “, kazala je Vesković.

Direktor istraživačkog centra MANS-a Dejan Milovac je kazao da je jasno da su potrebne izmjene zakonske regulative kojima se definiše ova oblast, naročito u situaciji gdje se makar formalno pokušavaju ostvariti budžetske uštede.

On je rekao da, iako se davanje jednogodišnjih naknada nakon odlaska sa funkcije može opravdati postojećim zakonom, pitanje je da li je ta praksa zapravo pravedna.

”Određeni broj javnih funkcionera, uključujući i sudije su u prilici da tokom svoje profesionalne karijere ostvare brojne privilegije koje nisu tako lako dostupne običnim građanima zaposlenim u realnom sektoru. Od naknada za rad u brojnim komisijama, plaćenog telefona i službenih auta, pa sve do i više nego privilegovanih uslova za rješavanje stambenih pitanja”, kazao je Milovac.

Milovacfoto: Boris Pejović

Istakao je da ova vrsta naknade, zajedno za povećanjem plata u sudskoj i tužilačkoj organizaciji, svojevremeno su bile predstavljene kao jedan od načina da se sudije i tužioci učine otpornijim na korupciju, te da se odupru trgovini svojim uticajem i nakon napuštanja javne službe.

”Nažalost, kod nas je situacija posve neobična kada je u pitanju identifikovanje korumpiranih sudija i tužilaca, pa čak i najozbiljnije sumnje izuzetno rijetko budu procesuirane čak i pred disciplinskim komisijama. U tom smislu smatram da dobre sudije i tužioce treba podstaći i ohrabriti na osnovu onoga što su rezultati njihovog rada, a ne po sistemu “svima jednako” koji je doveo do toga da smo nerijetko imali situaciju da se pojedini tužioci nagrađuju uprkos katastrofalnim rezultatima u svom radu”, ocijenio je Milovac.

Iz Ministarstva pravde su najavili mogućnost izmjene zakona, kako bi se ukinule privilegije koje javni funkcioneri uživaju. Oni naime imaju pravo na jednogodišnju naknadu u visini posljednje zarade, koje su uglavnom iznad 1.000 eura.

Za 22 dosadašnjih sudija kojima je u ponedjeljak odobrena takozvana funkcionerska naknada mjesečno je potrebno, kako je saopštio SS, 45.023,70 eura.

Javnosti nije poznato koliko javnih funkcionera koristi te naknade, dok se istovremeno iz budžeta finansiraju i oni koji su preuzeli njihove poslove.

”Cijenimo da je došlo vrijeme da se preispita postojanje i eventualno izmjena pomenute odredbe (čl. 36 Zakona o zaradama u javnom sektoru) jer se njenom primjenom stvaraju veliki troškovi i izdaci za budžet Crne Gore.

S tim u vezi Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava će pružiti svu podršku i pomoć sa ciljem pronalska kvalitetnijih rješenja za ekonomsku dobrobit društva,” saopštio je ranije Bojan Božović, državni sekretar u Ministarstvu pravde.

Sudski savjet prekoračio ovlašćenja?

Aktivistkinja HRA Marija Vesković je rekla da je poražavajuće što je Sudski savjet nakon više od 10 mjeseci odlučio da ispuni svoju zakonsku obavezu i da konstatuje prestanak funkcija onim sudijma koje su ispunile uslove za odlazak u starosnu penziju.

”Takvim postupanjem je potvrđeno ono na šta je HRA ranije ukazivala – da je Sudski savjet odlaganjem da primijeni zakon prekoračio svoja zakonska ovlašćenja”.

SS je konstatovao prestanak funckije za 30-ak sudija, ali je za njih 20 odobrio naknade.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Direktorica ASK-a: Vladimira Novovića bi trebalo razriješiti

Perović je rekla da je znala da će biti uhapšena nakon što je ta institucija „utvrdila nepravilnosti u radu jednog javnog funcionera“

Direktorica Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelena Perović kazala je da smatra da je uhapšena jer je institucija na čijem je čelu u svom radu imala određene postupke o radu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT).

Ona je za E TV rekla da je znala da će biti uhapšena nakon što je ta institucija „utvrdila nepravilnosti u radu jednog javnog funcionera“.

„Očekivala sam da će hapšenje da bude, odnosno pretresi, premetačina i praćenje još i u decembru mjesecu. Sve to ima veze sa pokrenutim postupcima u ASK-u i o nepravilnostima koje smo utvrdili u zadnje tri godine, a posebno u zadnjih godinu dana kada je riječ o Specijalnom državnom tužilaštvu. Tako da su to stvari koje nikako ne odgovaraju i to što oni rade daleko je od demokratskog puta Crne Gore i uopšte da naši građani mogu da se osjećaju zaštićeno“, rekla je Perović.

Ona je dodala i da misli „da je veliki problem da se postupa na ovaj način jer svaki građanin je u problemu i svaki građanin može doći u moju situaciju“.

Perović je kazala i da su određeni postupci o radu SDT-a koje je pokrenuo ASK bili medijski propraćeni, a da neki nijesu.

„Po mom mišljenju glavni i osnovni razlog za moje hapšenje je da smo utvrdili da je glavni specijalni tužilac nezakonito oduzimao predmete koji su bili politički-društveno bitni u tom trenutku vladajućoj većini od izabranih specijalnih tužioca i dodjeljivao ih je tužiocima koje je sam tražio da se upute u Specijalno državno tužilaštvo. Zakon jasno propisuje kad se bilo koji predmet od speciljalnog tužioca može izuzeti, nabrojani su razlozi kad se predmet može oduzeti specijalnom tužiocu, da se mora donijeti odluka o oduzimanju predmeta… Svi predmeti koji su bili politički bitni političkoj većini oni su oduzeti od specijalnih tužioca i dati tužiocima koji su bili maltene bez iskustva u tužilačkom smislu. To je po zakonu razlog za razrješenje glavnog specijalnog tužioca, odnosno svakog rukovodioca koji učini takvu povredu“, rekla je Perović.

Dodala je da je o tome obaviješten Tužilačnki savjet.

„U momentu kad smo obavijestili Tužilački savjet tad sam znala da će se intenzivirati prijetnje koje mi se zadnje tri i po godine upućuju sa raznih adresa da ako budem radila svoj posao da će me na ovaj ili onaj način skrajnuti“, rekla je Perović.

Ona je kazala i da je vrhovni državni tužilac Milora Marković donosio identična rješenja kao što ih je i ona donosila.

„I strašno me interesuje da li će njega uhapsiti, da li će ga lišiti slobode na način na koji su mene lišili slobode i da li će on možda podnijeti ostavku zbog prista koje je njegovo tužilaštvo uradilo jer definitivno imamo dokaze, imamo rješenja koja je on potpisivao za sebe i za članove Tužilačkog savjeta koje takođe bira Skupština“.

Ona je kazala i da su ispitivali i imovinu šefa Specijalnog policijkog odjeljenja Predraga Šukovića.

„I utvrdili da njegovi prihodi ne odgovaraju njegovoj imovini“, rekla je Perović.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

(FOTO) Debatni klub beranske Gimnazije prvak države

Prvo mjesto i titulu prvaka Crne Gore u debati osvojio je tim beranske Gimnazije u sastavu Hana Ljuca, Anel Memić i Sofija Laban

Foto: Gimnazija "Panto Mališić" Berane

Na Državnom prvenstvu u debati, održanom od 26. do 28. aprila, u Medresi “Mehmed Fatih” u Tuzima, Gimnazija “Panto Mališić” predstavila se sa tri tima, u pratnji mentora Marka Radojevića.

U konačnom plasmanu, sa svih 6 pobjeda tokom prvenstva, prvo mjesto i titulu prvaka Crne Gore u debati osvojio je tim beranske Gimnazije u sastavu Hana Ljuca, Anel Memić i Sofija Laban.

Foto: Gimnazija „Panto Mališić“ Berane

Pored njih, na takmičenju su učestvovali Iva Joksimović, Olja Obradović, Saška Ivanović, Isidora Čukić, Milica Đurković i Marjana Aleksić. U pojedinačnoj konkurenciji u deset najboljih govornika ušlo je pet debatera iz Gimnazije “Panto Mališić”, Sofija Laban je osvojila drugo, a Hana Ljuca treće mjesto.

Foto: Gimnazija „Panto Mališić“ Berane

Nakon osvojenog drugog mjesta u kvizu Mislionica i prvog na Državnom takmičenju u besjedništvu, ovo je treća nagrada na državnom nivou i značajan uspjeh koji je Debatni klub postigao u toku ove školske godine.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

U Jelovici kod Berana zaplijenjeni trupci: „Započeli smo borbu protiv šumokradica“

„Zaplijenjeni trupci biće van dometa šumokradica, što ranije nikada nije bio slučaj“

Foto: Screenshot

Uprava za gazdovanje šumama i lovištima je saopštila da je danas u Jelovici, u Beranama, zaplijenjena posječena građa. Poručuju da su tako uspješno započeli „borbu protiv bezakonja i anarhije, koje je vladalo u tom području“.

„Čuvar šuma koji je zadužen za rejon gazdinska jedinica ‘Jelovica’ je, tokom vanredne provjere i obilaska terena, pronašao 20 čamovih trupaca bez šumskog žiga i plastičinih pločica za numerisanje i identifikaciju, te samim tim i bez uvjerenja o porijeklu drvnih sortimenata, o čemu je obavijestio nadređenog. Utvrđeno je da trupci, u količini od 16,32 m³ neto drvne mase potiču iz državne šume. Odmah je obaviješten VD direktora Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, gospodin Miloš Rajković, koji je dalje koordinisao akcijom“, navodi se u saopštenju.

Rajković je, kako su rekli, naložio da se prvi put obezbijedi specijalno vozilo i da se bespravno posječeni trupci zaplijene i trajno oduzmu, na način što će hitno biti uklonjeni iz šume, prevezeni i lagerovani na sigurno i da se slučaj proslijedi Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama na dalje postupanje.

„Uspješnom koordinacijom VD direktora Rajkovića, zaplijenjeni trupci biće van dometa šumokradica, što ranije nikada nije bio slučaj, već bi ostali na licu mjesta i onda bi često bili ponovo otuđeni kada nema kontrole“, saopštila je Uprava.

Video:

https://www.facebook.com/share/r/3JgpXspmboorocFG/?mibextid=qi2Omg

Tim povodom, Rajković je rekao da započete intenzivne kontrole, kao i smjena rukovodilaca u Mojkovcu i Beranama već daju prve uspješne rezultate.

„Posebno će se uvesti iznenadne kontrole pilana. Ko god od vlasnika bude kupio drvne sortimente bez dokumentacije, biće ozbiljno sankcionisan uz trajno zabranjivanje rada! Staćemo na put svima koji misle da su jači od države i znam da će pohara crnogorskih šuma biti prošlost. Današnjom zaplijenom bespravne građe u Beranama pokazali smo da mi to možemo i hoćemo, a u narednim danima nastavljamo još jačim intezitetom. Poručujem im da nema i neće biti nedodirljivih, a Uprava će nabaviti specijalno vozilo u svom vlasništvu i nastaviti ovakve akcije”, zaključio je Rajković.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije