HRONIKA
ILEGALNI MAGACINI SA CIGARETAMA
Baze švercera blizu Rožaja, na Kosovu armije naoružanih kriminalaca
Bivši policajci iz Rožaja su pričali o šleperima punim kafe i hiljadama paketa cigareta na konjima, koje su zaustavljali, pa potom po naređenju starješina morali da puste.
Prema njihovim riječima čitavo stočarsko naselje na potezu Giljevo Polje – Crni Vrh koristi se kao magacin. Kao magacin služi i jedna vikendica odmah pored magistralnog puta Rožaje – Peć, preko Kule, na crnogorskoj teritoriji, koja je prvobitno bila vlasništvo izvjesnog Podgoričanina
Policijska jučerašnja akcija policije u Rožajama i otkrivanje liegalnih magacina sa cigaretama, potvrdila je ono o čemu su rožajski policajci prvi progovorili još prije dececiju i po, kada su otpušteni sa posla, jer nisu htjeli da zažmure na te prljave poslove.
Sagovornik Portala RTCG kaže da te magacine, u kojima ima svih vrsta akciznih roba, vrlo često obezbjeđuju naoružani ljudi, a ima ih i sa jedne i sa druge strane, odnosno i u Rožajama i na Kosovu.
„Na Kosovu su to čitave armije naoružanih kriminalaca kojima je to jedini posao i sigurno ne bi tako lako dozvolili da im neko to pokvari. Zna i međunarodna policija da bi to bila vrlo rizična akcija“, kaže ovaj sagovornik.
Prema njegovim riječima, jedan od najvećih takvih magacina, sa fabrikom za preradu droge, nalazi se na prostoru između sela Shiroka, Leshan i Gjinoc kod Suve Reke.
„Koordinate sela Shiroka su DM 8508/8797. Odatle do sela Ljuta Glava, koje je takođe značajno u pogledu proizvodnje i šverca droge, je svega petnaest kilometara“, priča ovaj sagovornik.
On objašnjava da se na tom području, između sela Leshan i Gjinoc nalazi veliki zasad hašiša, od oko hektar površine.
„Selo Leshan nalazi se na koordinatama DM 8119/8455. Prema operativnim podacima plantaža je u tom području“, kaže sagovornik našeg portala.
U trouglu ova tri sela je i laboratorija, odnosno fabrika za preradu hašiša čiji je kapacitet četiri tone dnevno, a toliko je, kaže, uvijek ima na zalihama.
Drugo veliko ilegalno skladište na Kosovu nalazi se u Velikom Trnavcu, i to je skladište heroina.
„Tu su i skladište i laboratorija za preradu i pakovanje heroina. Kapacitet ove fabrike je dvije i po tone, koliko u svakom trenutku ima na lageru“, priča izvor iz policije.
Ovaj izvor tvrdi da se još jedno veliko ilegalno skladište švercerckih roba nalazi u blizini sela Pepić, između Rožaja i Peći, na kosovskoj teritoriji.
„Korodnate ovog mjesta su DN 2823/3105. Ovuda se švercuje uglavnom akcizna roba, cigarete i kafa najviše“, priča izvor iz policije.
On tvrdi da se u ilegalnom skladištu na ovoj lokaciji lagerije i droga, i da se ovaj alternativni pravac vrlo mnogo koristi.
„Moglo bi se reći da se koristi maksimalno, da bi se izbjegla granična policija na Kuli“, objašnjava ovaj izvor.
Budući da su zatvoreni i alternativni putevi na Čakoru, velika količina uskladištene robe nalazi se na teritoriji Crne Gore, u selima ispod te planine, dok se sa druge strane granice skladišta nalaze u selima Boge i Hadžovići.
U ovom posljednjem selu, kako tvrdi naš sagovornik, nalazi se vikendica jednog poznatog kriminalca kosovskog porijekla. Ta vikendica služi kao magacin za švercerske robe u vrijeme zastoja, zbog vremenskih neprilika.
„I ptice na grani znaju da roba iz ovih magacina na Kosovu, i mnogih drugih, ide u tranzitu preko Crne Gore“ – kaže ovaj sagovornik
Bivši policajci iz Rožaja otkrili su odavno da se u njihovom rodnom gradu i oko njega nalazio veliki broj ilegalnih magacina. Oni su to i dokumentovali fotografijama napravljenim čak i u magacinu jedne rožajske fabrike, gdje se jasno vidjelo lagerovano ko zna koliko paketa cigareta.
Otpušteni granični policajci iznijeli su javno veliki broj podataka i za širu javnost malo poznatih informacija o prekograničnom švercu, posebno prema Kosovu. Oni su prvi započeli priču mojkovačkoj fabrici duvana, otkrili su da se šverc cigareta obavlja tri puta nedjeljno, da nema pravila kojim danima se to radi.
Rožajski policajci su pričali o šleperima punim kafe i hiljadama paketa cigareta na konjima, koje su zaustavljali, pa potom po naređenju starješina morali da puste.
Prema njihovim riječima čitavo stočarsko naselje na potezu Giljevo Polje – Crni Vrh koristi se kao magacin. Kao magacin služi i jedna vikendica odmah pored magistralnog puta Rožaje – Peć, preko Kule, na crnogorskoj teritoriji, koja je prvobitno bila vlasništvo izvjesnog Podgoričanina.
Oni su ispričali i kako im je bilo zabranjeno da patroliraju na Kuli i drugim mjestima gdje se odvijao glavni pretovar švercovane robe i kako su sklanjani da bi se šverc nesmetano odvijao. Svjedočili su i o mnogim prijavljenim slučajevima šverca i osobama uhvaćenim u švercu, kao na primjer o jednom bračnom paru sa Kosova koji je donosio drogu do starog spomenika na planini Hajli, i o tome ko je preuzimao sa crnogorske strane, ali da uprkos tome ništa nije preduzimano.
Policajci iz Rožaja su pričali kako se šverceri u tom poslu, i sa jedne i sa druge strane, koriste specijalnim terenskim vozilima i motornim sankama u toku zime. Govorilo se čak i o domišljatosti kriminalaca koji se služe dresiranim lovačkim psima, za koje kosovski „trgovci“ selotejpom oblijepe po par kilograma droge i zatim ih vrate nazad gazdama, „regularnim lovcima“
Dobro obaviješteni sagovornik Portala RTCG kaže i da sve što su tada ispričali otpušteni rožajski policajci predstavlja samo djelić onoga sa čime su već u to vrijeme raspolagale mnoge obavještajne agencije koje djeluju u ovom regionu, kada je u pitanju prekogranični šverc.
„Ti momci su to znali iz iskustva. Oni su gledali na terenu šta se radi. Svi ti podaci su bili poznati najjačim obavještajnim agencijama“, rekao sagovornik našeg portala.
Tako, na primjer, kaže on, stranci su znali da šverc cigareta iz Crne Gore na Kosovu uglavnom predvodila kriminalna grupa jednog kontroverznog biznismena sa Kosova čije ime je dobro poznato.
„U to vrijeme taj ’biznismen’ držao je jedan magacin kod Peći, a kasnije je to skladište pretvoreno u firmu za prevoz robe. To je danas fabrika. Obavještajne službe raspolažu i fotografijama napravljenim u krugu te firme na kojima se vidi pretovar cigareta. U tom magacinu međunarodna policija je svojevremeno zaplijenila oko trista tona cigareta koje su tamo stigle iz Crne Gore“, kaže ovaj čovjek.
Kolike su razmjere šverca bile i koliko je bilo ilegalnih magacina prije petnaest godina u Rožajama i sa druge stane, na Kosovu, a koliko još ih uvijek ima danas, teško je reći.
Front protiv prekograničnog šverca jeste otvoren, ali da nije do kraja suzbijen, i da ilegalnih magacina i dalje ima, govore reziltati jučerašnje akcije koju je crnogorska policija sprovela u gradu pod Hajlom.
(Izvor: RTCG)
HRONIKA
Udes na putu Kolašin – Mateševo: Jedna osoba povrijeđena
Više informacija o težini povreda nije poznato
Jedna osoba je povrijeđena u udesu koji se jutros desio na putu Kolašin – Mateševo, saznaje Portal RTCG.
Do udesa je došlo u mjestu Skrbuša.
Više informacija o težini povreda nije poznato.
Uviđaj je u toku.
HRONIKA
Rožajka ostaje u pritvoru: Bivšeg supruga udarala vazom, policajca nogom
Vijeće bjelopoljskog Višeg suda odbilo žalbu branioca osumnjičene E.L. (21) za nasilje u porodici, napad na službeno lice i uništenje i oštećenje tuđe stvari – lomljenje inventara u policijskoj stanici Rožaje
Osumnjičena da je 20. septembra pretukla bivšeg nevjenčanog supruga M.U., napala policajca M. Đ. a nakon što je privedena i polomila inventar u rožajskom Odjeljenju bezbjednosti, Rožajka E. L. (21), ostaće u pritvoru zbog bojazni da bi ako je puste na slobodu mogla ponoviti krivično djelo ili uticati na svjedoka.
Tu odluku donijelo je vijeće bjelopoljskog Višeg suda kojim je predsjedavao sudija Milan Smolović, a u kom su bile i sudije Milan Rajković i Dragan Dašić.
Sudije tog suda vijećale su nakon što im je stigla žalba branioca dvadesetjednogodišnjakinje, izjavljena na odluku Osnovnog suda u Rožajama kojom joj je 22. septembra određen pritvor do 30 dana.
Dvadesetjednogodišnjakinju sumnjiče da je izvršila krivična djela – nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici, napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti i uništenje i oštećenje tuđe stvari.
Sudije Smolović, Rajković i Dašić ocijenile su da je žalba branioca osumnjičene neosnovana:
“Jer stoje razlozi za određivanje pritvora prema osumnjičenoj, po pritvorskom osnovu iz čl. 448 st. 1 tač. 2 i 3 ZKP-a”, piše u njihovom rješenju.
Oni konstatuju da je pravilan zaključak sudije za istragu – da postoji osnovana sumnja da je osumnjičena 20. septembra oko 12.30 časova u porodičnoj kući u Rožajama lako tjelesno povrijedila svog bivšeg vanbračnog supruga M. U. iz Rožaja:
“Tako što ga je staklenom vazom udarila u predjelu glave i lica, nanoseći mu tom prilikom lake tjelesne povrede u vidu površinske rane u obliku slova ‘L’ iznad lijevog uha, na gornjem dijelu glave dužine 3 cm, hematom veličine 3×3 cm, u predjelu ispod lijevog oka i površinske ogrebotine dužine 1 do 2 cm u predjelu vrata i ušiju”.
Terete je da je istog dana, dvadeset minuta kasnije, na autobuskoj stanici u Rožajama napala službeno lice u vršenju službene dužnosti:
“I to policajaca Uprave policije OB Rožaje, M. Đ. iz Rožaja, koji je vršio poslove javne bezbjednosti, tako što ga je nogom udarila u predjelu njegove noge i rukama ga povlačila u predjelu grudi”.
Sumnjiče je da je treće krivično djelo napravila pet sati kasnije, u rožajskoj stanici policije.
“Takođe, istog dana oko 17.40 časova, u prostorijama za zadržavanje Uprave policije OB Rožaje, oštetila tuđe stvari vlasništvo Države Crne Gore – Uprave policije OB Rožaje, i to drveni krevet, interfon, ventilacionu rešetku na vratima kao i zid pored ulaznih vrata”.
Sudije Višeg suda konstatuju da osnovana sumnja da je E. L. izvršila ta krivična djela, proizlazi iz krivične prijave i dokaza priloženih uz nju, ali i odbrane osumnjičene koju je dala prilikom saslušanja, pred nadležnim tužilaštvom.
“Izložena osnovana sumnja koja proizlazi iz spisa predmeta, predstavlja osnovni zakonski preduslov za određivanje pritvora osumnjičenoj. S tim u vezi, valja ukazati da sud u ovoj fazi postupka, kada odlučuje samo o žalbi na rješenje o određivanju pritvora, cijeni dokaze do nivoa osnovane sumnje, vodeći računa o prezumpciji nevinosti, a da li je osumnjičena učinila krivično djelo koje joj je stavljeno na teret može utvrditi jedino sudeće vijeće, uz primjenu procesnog načela kontradiktornosti”, piše u rješenju bjelopoljskih sudija.
Mogla bi uticati na svjedoka
Vijeće bjelopoljskog Višeg suda ocijenilo je da sudija za istragu, prilikom donošenja rješenja kojim je E. L. odredio pritvor, nije učinio nepravilnosti koje bi dovele u sumnju zakonitost prvostepenog rješenja, a na koje se ukazuje žalbom branioca osumnjičene.
“Pobijanim rješenjem osumnjičenoj je određen pritvor na osnovu čl. 448 st. 1 tač. 2 i 3 Zkp-a, odnosno zbog postojanja okolnosti koje ukazuju da će osumnjičena ponoviti krivično djelo, ili da će ostankom na slobodi ometati vođenje krivičnog postupka uticajem na svjedoke F. K., N. M. i M. N..”
Obrazlažu i da je sudije za istragu pravilno odlučio kada je osumnjičenoj odredio pritvor po pritvorskom osnovu iz čl. 448 st. 1 tač. 2 ZKP-a.
“Imajući u vidu da su odnosi između osumnjičene i oštećenog, njenog bivšeg vanbrančnog supruga M. U. poremećeni duži vremenski period, što proizilazi iz predmetnih spisa, to cijeneći sve okolnosti konkretnog slučaja, opravdaju određivanje pritvora po pritvorskom osnovu iz čl. 448 st. 1 tač. 2 Zkp-a, u ovoj fazi postupka, jer postoji realna opasnost da će osumnjičena ukoliko se nađe na slobodi ponoviti krivično djelo”, konstatuju sudije Višeg suda.
Ocijenili su i da je osumnjičenoj osnovano određen pritvor zbog opasnost od uticaja na svjedoka F.K., koji nije saslušan u izviđajnom postupku.
“Ovo vijeće je mišljenja da ne postoji opasnost od uticaja na svjedoke N. M. i M. N., jer su isti policijski službenici, pa nije logično da oštećena može vršiti bilo kakav uticaj na iste u pravcu sadržine njihovog iskaza, iako ih je takođe potrebno saslušati u daljem toku postupka, ali navedeno nije svakako od uticaja na pravilnost i zakonitost pobijane odluke prvostepenog suda”, piše u rješenju.
HRONIKA
Udes kod na putu Podgorica – Nikšić: Povrijeđene tri djevojčice
Dežurni ljekar u nikšićkoj Opštoj bolnici pregledao je djevojčice konstatovao lakše povrede i one su nakon toga puštene kući
U 19 časova dogodila se saobracajna nezgoda na magistralnom putu Nikšić – Podgorica, u tunelu Budoš, u kojoj su učestvovala dva automobila i kombi koji je prevozio učenike OŠ „Ratko Žarić“ iz Nikšića.
U nezgodi su lakše povrede zadobile tri trinaestogodišnje učenice.
Dežurni ljekar u nikšićkoj Opštoj bolnici pregledao je djevojčice koje su nakon toga puštene kući.
Kako nezvanično saznaju „Vijesti“ djeca su se vraćala sa jednodnevnog izleta.
- HRONIKA14 сати ranije
Udes na putu Kolašin – Mateševo: Jedna osoba povrijeđena
- POLITIKA11 сати ranije
Pogledajte ko čini Odbor povjerenika u Opštini Berane nakon uvođenja prinudne uprave
- DRUŠTVO3 дана ranije
Mali naučnik iz Berana: Osmogodišnji Bogdan Radusinović čudo od djeteta
- DRUŠTVO2 дана ranije
Štajnmiler: Beranski aerodrom imaće 3.000 radnika, najniža plata biće 1.500 eura; Rekonstrukcija bi mogla da počne na proljeće
- DRUŠTVO1 дан ranije
Prijeti nestašica kafe Crnoj Gori
- HRONIKA1 дан ranije
Rožajka ostaje u pritvoru: Bivšeg supruga udarala vazom, policajca nogom