Connect with us

BALKAN I SVIJET

Papa Franjo nikada nije priznao nezavisnost Kosova, želio da unaprijedi odnose sa SPC i zaustavio da Stepinac bude proglašen za sveca

„Irineo, grande patriarca“ – tako je govorio o patrijarhu Srpske pravoslavne crkve Irineju

Foto: Marko Đoković / Tanjug

Papa Franjo, poglavar Rimokatoličke crkve, preminuo je danas u Vatikanu, ostavivši za sobom deceniju papinstva koja je, uprkos brojnim izazovima, ostavila dubok trag i na Balkanu. Za razliku od prethodnih papa, Franjo je bio specifičan po svom vrlo izbalansiranom pristupu prema regionu, posebno prema Srbiji.

Papa Franjo je često pokazivao interesovanje za unapređenje odnosa između Rimokatoličke crkve i Srpske pravoslavne crkve, iako nikada zvanično nije posjetio Srbiju. Njegov pristup bio je obilježen duhom pomirenja, mira i dijaloga, što je ključno pitanje u odnosima Vatikana i Srbije.

Papa Franjo se više puta sastao sa srpskim liderima, uključujući patrijarha Irineja i druge crkvene zvaničnike.

Ovi susreti su bili srdačni i imali su za cilj unapređenje odnosa, posebno imajući u vidu istorijske tenzije između crkava. Papa je često isticao važnost liječenja istorijskih rana, međusobnog poštovanja i hrišćanskog jedinstva.

Nikada nije priznao Kosovo

Iako je dolazio iz Latinske Amerike, papa Franjo je dobro razumio složenosti istorije Balkana, pa su njegovi potezi često iznenađivali i najtvrdokornije skeptike u Srbiji – i to prijatno. Tokom cijelog svog pontifikata, on nikada nije priznao nezavisnost Kosova. Vatikan je, i pod njegovim vođstvom, ostao uzdržan po tom pitanju, iako su mnoge zemlje Zapada to već odavno učinile. Ova pozicija Vatikana naišla je na odobravanje u Beogradu, gdje se papa Franja sve češće percipirao kao razuman i pravedan lider.

Stav o Aloziju Stepincu

Još snažnije reakcije u regionu izazvao je njegov stav o Alojziju Stepincu, nadbiskupu Zagreba iz vremena NDH, koji je u Hrvatskoj gotovo mitski uzdignut, a u Srbiji i dalje smatran kontroverznom figurom zbog njegove uloge tokom Drugog svetskog rata.

Papa Franjo je zaustavio proces kanonizacije Stepinca, što je izazvalo žestoke reakcije u Zagrebu, ali je naišlo na gotovo univerzalnu podršku u srpskoj javnosti. Uprkos pritiscima iz Hrvatske biskupske konferencije, papa je insistirao da se istina mora utvrditi do kraja i formirao je zajedničku komisiju Srpske pravoslavne crkve i Katoličke crkve u Hrvata. Nakon tri godine rada, komisija je zaključila – dogovora nema. Ali ono što se u Beogradu čitalo između redova jeste da papa Franjo zapravo ne želi Stepinca za sveca.

„Irineo, grande patriarca“ – tako je govorio o patrijarhu Irineju, s kojim je bio u direktnoj komunikaciji tokom procesa oko Stepinca. Srpska strana je imala osjećaj da je na njihovoj strani bio i sam papa. Kako su prenijeli članovi komisije, hrvatski teolozi nisu uspeli da odbrane Stepinčevu ulogu ni prije 1941. godine, a kamoli tokom i posle rata. Papa Franjo, prema tvrdnjama iz crkvenih krugova, nije želio da Katolička crkva nosi teret potencijalne rehabilitacije istorijskih figura sa mračnim sjenkama.

Za vreme njegovog pontifikata, Srpska pravoslavna crkva je prvi put stekla utisak da Vatikan ne samo da saslušava njene stavove – već ih i uvažava. U tom svjetlu treba posmatrati i rijetke, ali značajne gestove poput poziva na mir na Balkanu, nenametanja papine posjete Srbiji, kao i očigledno razumijevanje složenog odnosa Srba prema Katoličkoj crkvi kroz istoriju.

U Zagrebu, međutim, situacija je bila obrnuta – dio hrvatskog klera je papu Franju optuživao da „žrtvuje Hrvate zbog politike“, a neki su išli toliko daleko da ga nazovu „antihrvatskim papom“. Njegovo kritičko distanciranje od klerikalizma i nacionalizma unutar crkve, ali i potezi poput istrage o finansijama hrvatskog klera ili rezervisanost prema Međugorju, samo su pojačali tenzije.

Papa Franjo je svoj poslednji javni nastup imao na Uskrs, kada je iz bolničke postelje, uprkos teškoj upali pluća i slabom zdravlju, vjernicima uputio poruku mira i pozvao na hitan prekid vatre u Gazi. Vjernici su mu uzvikivali „Živio papa“, dok je iz specijalnog vozila blagosiljao okupljene. Ali ono što je možda poslednje ostalo kao tiho svjedočenje njegove politike jeste činjenica da je preminuo bez da je ikada priznao Kosovo, i bez da je Stepinac postao svetac.

U svijetu u kojem su crkveni kompromisi često diktirani geopolitičkim interesima, papa Franjo je na Balkanu ostao figura čiji su stavovi delovali iznenađujuće principijelno. A za mnoge u Srbiji – i pravedno.

Izvor: Nova.rs i Blic

BALKAN I SVIJET

Preminuo papa Franjo

Poglavar Rimokatoličke crkve

Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franjo je preminuo je jutros u 7:35 časova po lokalnom vremenu u Vatikanu. Vijest je saopštio kardinal Kevin Ferel, kamerlengo Vatikana.

U svojoj izjavi, kardinal Ferel je rekao:​ „U 7:35 jutros, biskup Rima, Franjo, vratio se u dom Oca. Cijeli njegov život bio je posvećen služenju Gospodu i njegovoj Crkvi“.

Imao je 88 godina, a nedavno je preživio ozbiljan napad obostrane upale pluća.

Smrt pape Franje označava kraj njegovog pontifikata i početak procesa izbora novog pape u Vatikanu.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Tragedija: Poginuli poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske, njegova supruga i dijete

U stravičnom sudaru kamiona i automobila na auto-putu Banjaluka – Prnjavor

Foto: Screenshot

U stravičnom sudaru kamiona i automobila na auto-putu Banjaluka – Prnjavor poginuo je poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Todorović, njegova supruga i maloljetno dijete, prenijela je Radio televizija Republike Srpske (RTRS).

Iz Policijske uprave Banjaluka istakli su da se saobraćajna nesreća u mjestu Puraći.

Dvije povrijeđene osobe su prebačene u UKC Republike Srpske u Banjaluci.

Zbog nesreće zatvorene su obje trake u smeru ka Prnjavoru.

U toku je uviđaj kojim rukovodi dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva u Banjaluci.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Brnabić: Broj mog telefona objavljen na društvenim mrežama, stigle mi prijetnje

„Znate ko je to uradio? Jedan od blokadera koji je išao ulicama i tukao članove SNS samo zato što su se drznuli da imaju štand i da razgovaraju sa građanima. Taj čovjek, koji je objavio moj telefon, zahvaljujući čemu sada imam samo dvije pretnje silovanjem, prijetnju smrću“

Foto: A. Vasiljević

Predsjednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je danas broj njenog mobilnog telefona objavljen na društvenim mrežama i da su joj, dok je vodila sjednicu parlamenta, stigle prijetnje silovanjem i ubistvom.

„Znate ko je to uradio? Jedan od blokadera koji je išao ulicama i tukao članove SNS samo zato što su se drznuli da imaju štand i da razgovaraju sa građanima. Taj čovjek, koji je objavio moj telefon, zahvaljujući čemu sada imam samo dvije pretnje silovanjem, prijetnju smrću, taj čovjek je isto to uradio juče jednoj mladoj ženi, novinarki Radio Televizije Srbije, Nikolini Rakić“, rekla je Brnabić tokom rasprave u parlamentu o izboru nove vlade.

Brnabić je, u replici iz skupštinske klupe, odgovarajući na tvrdnje poslanice Ekološkog ustanka Danijele Nestorović da su poslanici opozicije diskriminisani u Skupštini i ugroženi, istakla da su predstavnici opozicije nedavno izazvali nerede u Skupštini.

U Srbiji, tokom skupštinske sjednice poslanici vladajuće većine rekli su da će podržati izbor nove Vlade, dok su poslanici opozicionih stranka koje prisustvuju sjednici kritikovali ekspoze mandatara Đura Macuta i njegov predlog kandidata za ministre.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije