POLITIKA
POSLANICA SNP-A
Paunović: SNP nije kriv za neuspjeh pregovora oko formiranja nove Vlade
„Pozivanjem na parlamentarne izbore samo idu na ruku DPS-u, koji traži izbore po principu „bolje danas nego sjutra“, jer su svjesni da svakim danom imaju sve manju podršku građana“, ocijenila je Paunović

SNP je pozvao na nastavak pregovora oko formiranja 44. Vlade. Uopšte ne vidimo razlog ovakvog ponašanja naših kolega iz DF-a. Ozbiljna vlada se ne može napraviti na dva sastanka i da se ne znaju principi i program rada te vlade. Ne vidim razlog zašto bi Skupština morala da se održi baš 19. januara, a ne nekog drugog dana, recimo do kraja januara, to jeste onda kada bi svi budući konstituenti sa sastanka izašli zadovoljni i kada bismo imali jednu stabilnu vladu, koja bi nastavila da radi do 2024. godine, kada bi se održali redovni parlamentarni izbori, kazala je u intervjuu za „Dan“ funkcionerka Socijalističke narodne partije (SNP) Milosava Paunović.
Ona tvrdi da nije bilo političke volje da se uradi nacrt zakona o Skupštini Crne Gore.
„Nadam da će u narednom periodu, kada se za to steknu uslovi, onaj ko bude na čelu Skupštine Crne Gore formirati novu radnu grupu, koja će nastaviti tamo gdje je stao rad prethodne“, istakla je Paunović.
Crna Gora se trenutno nalazi u dubokoj krizi, prije svega institucionalnoj. Ustavni sud nije funkcionalan, a većina institucija je u v.d. stanju. Koji je, prema Vašem mišljenju, najbolji način za izlazak iz aktuelne situacije u kojoj se našla Crna Gora?
Najbolji način, ne samo za trenutnu situaciju, već i za sve ono što se dešavalo u protekle dvije godine, bio bi konsenzus i dogovor između parlamentarnih stranaka. SNP je uvijek pozivao na dogovor, ali i bio organizator brojnih sastanaka i pregovora, nažalost bezuspješnih. Odnosi između pojedinih konstituenata vlasti za vrijeme vlade Zdravka Krivokapića bili su veoma loši. Tome je doprinio i sam premijer, kao i tadašnji eksperti ministri, a sadašnji političari. Oni su se tada, sjećamo se, ograđivali od politike, imali krajnje nekorektan odnos prema parlamentu, a naročito prema SNP-u. U takvim okolnostima, Socijalistička narodna partija nije mogla učiniti ništa osim onoga što je i uradila – našla način da svoje programske principe ostvari i ispuni obećanja koja je dala građanima. Stoga je jedini izlaz iz krize tada bilo formiranje 43. Vlade, u čijem je sastavu naša stranka ispunila sve ono za šta se zalagala i šta je obećala građanima. Uspjeli smo da potpišemo Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC) i tako stavimo tačku na otimačinu imovine SPC i agoniju koja je trajala od 2015. godine, od kada je počeo rad na Zakonu o slobodi vjeroispovijesti, a što je DPS koštalo vlasti u Crnoj Gori. Takođe, usvojen je Zakon o popisu građana, a Zakon o porijeklu imovine je spreman da uđe u skupštinsku proceduru. Sva ona obećanja čija je realizacija izostala za vrijeme 42. Vlade ispunila je 43. Vlada. Povećane su plate u zdravstvu, prosvjeti, državnoj upravi, povećane su penzije, a i dalje se radi na poboljšanju standarda ove kategorije stanovnika, koja je bila potpuno izostavljena. Ulaganja u zdravstvo su veća nego za 30 godina vlasti DPS-a. Mnoge bolnice i klinike su počele da se grade, a u svakom gradu u Crnoj Gori je učinjeno mnogo za poboljšanje uslova pružanja zdravstvene zaštite pacijentima. S ponosom možemo istaći naše rezultate i reći da smo sve što smo obećali i ispunili.
Sada se država opet našla u institucionalnoj krizi, ali svakako ne zahvaljujući SNP-u.
Nedavno je održan sastanak konstituenata parlamentarne većine na kojem je trebalo da se partije pobjednice na avgustovskim izborima u potpunosti dogovore o formiranju nove vlade, na čijem čelu bi bio poslanik Miodrag Lekić. Međutim, do dogovora nije došlo i sada je izvjesno da neće biti nove izvršne vlasti. Postoji li mogućnost da se pregovori nastave ili su u potpunosti propali?
SNP je pozvao na nastavak pregovora o formiranju 44. Vlade. Uopšte ne vidimo razlog ovakvog ponašanja naših kolega iz DF-a. Ozbiljna vlada se ne može napraviti za dva sastanka i da se ne znaju principi i program rada te vlade. Ne vidim razlog zašto bi Skupština morala da se održi baš 19. januara, a ne nekog drugog dana, recimo do kraja januara, to jeste onda kada bi svi budući konstituenti sa sastanka izašli zadovoljni i kada bismo imali jednu stabilnu vladu, koja bi nastavila da radi do 2024.godine, kada bi se održali redovni parlamentarni izbori. Sve što je brzo to je i kuso i naše kolege bi morale biti poučene prethodnim iskustvom i shvatiti da je ovo poslednja šansa da participiraju u 44. Vladi. Pozivanjem na parlamentarne izbore samo idu naruku DPS-u, koji traži izbore po principu „bolje danas nego sjutra“, jer su svjesni da svakim danom imaju sve manju podršku građana. Takođe, idu naruku i Pokretu „Evropa sad“, protiv kojeg su politička neslaganja dolazila do usijanja, a čuli smo i salve ružnih rasprava, upravo najviše od strane DF-a, koji sada insistira na izborima. Došlo je do situacije da su partneri i na lokalnom nivou sa „Evropom sad“, a da SNP nije, iako je upravo SNP, kao što dobro znaju i oni, a i građani, bio taj faktor zbog koga su i te kako participirali u 43. Vladi, ako ne na ministarskim pozicijama, a onda na drugim ključnim funkcijama. Prema njima, ali ni prema drugim partijama, nije bilo revanšizma od strane 43. Vlade. Stoga je ovo ponašanje potpuno neobjašnjivo, jer ništa čudno nema u tome da želimo da znamo do detalja ko će i na koji način činiti 44. Vladu i kakav će njen program biti. Eksperimente i nekorektnosti svakako više nećemo dozvoljavati. Pritom, naravno, SNP nije nikakva prepreka ni što se tiče pozicija u vlasti, niti poslanika u parlamentu.

Foto: Borba
Svaki pokušaj svaljivanja krivice za neuspjeh pregovora na SNP nije ništa drugo osim spin, jer građani dobro vide i znaju ko je i na koji način participirao u vlasti. Što se tiče optužbi da smo ucijenjeni, potkupljeni i slično, pozivam da se provjere imovinski kartoni naših funkcionera i da se ispita njihov rad za vrijeme 43. Vlade, pa ako nađu da je bilo ko od njih nešto otuđio, pronevjerio, iskoristio položaj i slično, ili da mu je imovinsko stanje naglo poboljšano, prvi ćemo pokrenuti postupak protiv tog našeg funkcionera. Prema tome, da ova priča nije žalosna, bila bi smiješna.
Koliko vidim, volje za nastavak pregovora nema. Vrlo je neozbiljno ovakvo ponašanje parlamentarnih stranaka. Svakako, svaljivanje krivice na SNP neće proći, a zašto do formiranja Vlade nije došlo građanima neka objašnjavaju oni koji su željeli da to obave brzopotezno i preko koljena.
Vi ste na čelu radne grupe koja je zadužena za izradu zakona o Skupštini. Međutim, taj posao nije završen do kraja.
Što se tiče zakona o Skupštini, istakla sam više puta da jednostavno nije bilo političke volje da se uradi nacrt tog zakona. Kao koordinator radne grupe za izradu nacrta tog zakona, zakazala sam sedam sjednica radne grupe, a organizovani su i sastanci sa međunarodnim partnerima. Imali smo i radnu posjetu mađarskom parlamentu, gdje se delegacija sastala sa predstavnicima ministarstava pravde i inostranih poslova Mađarske, Hrvatske i Češke, a sve sa ciljem da se ovaj posao zaista privede kraju i da konačno dobijemo akt o Skupštini, o kome se toliko govorilo. I pored svega toga, kao i činjenice da se krenulo u izradu nacrta zakona, volje nije bilo. Sva politička situacija, neizvjesnost i nestabilnost vlasti, jednostavno se reflektovala na rad te radne grupe. Imali smo rok od dva mjeseca, koji je objektivno kratak za tako ozbiljan posao, tako da se nadam da će u narednom periodu, kada se za to steknu uslovi, onaj ko bude na čelu Skupštine Crne Gore formirati novu radnu grupu, koja će nastaviti tamo gdje je stao rad prethodne.
Put bez ucjena i laži
Kako vidite ulogu SNP-a u novoj vladi, ukoliko ipak bude formirana?
U kojoj god vladi da bude participijent, SNP će nastaviti da ispunjava svoje programske principe i ono za šta se godinama zalažemo – bolji standard građana, socijalnu pravdu, borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, bolji zdravstveni i obrazovni sistem, unapređenje zakonskih rješenja u korist građana, put ka Evropskoj uniji… Zavidan rad na ovim ciljevima već smo ostvarili, a voljela bih da oni koji targetiraju SNP ovih dana kažu građanima šta su to oni za dvije godine korisno za njih uradili. Mi imamo svoj put i svoj način i istrajaćemo na tome, bez ucjena i laži.
Situacija u Šavniku odraz krize
Čak devet puta su održavani i prekidani izbori u Šavniku. Nije sigurno kada će glasanje u toj opštini biti nastavljeno, a razlog ponavljanja izbora iz nedjelje u nedjelju su incidenti i veći broj nepravilnosti. Kako ocjenjujete situaciju u tom gradiću i da li bi se, prema Vašem mišljenju, ovakve situacije događale da smo imali izbornu reformu?
Situacija u Šavniku je upravo odraz političke i institucionalne krize u Crnoj Gori. Da smo se na vrijeme potrudili da kompletiramo Ustavni sud i omogućimo mu nesmetano donošenje odluka, ne bi došlo do ovoga. Takođe, to se ne bi dešavalo da je došlo do reforme izbornog zakonodavstva, koje već godinama omogućava DPS-u da se bavi izbornim turizmom u zemlji. Izglasavanje sudija Ustavnog suda je zadatak svih nas, kako parlamentarne većine, tako i manjine, jer je poznato da nam trebaju glasovi svih. Stoga, niko se ne može staviti u poziciju lidera pregovora, već svi moramo dati doprinos i deblokirati Ustavni sud.
Šavnik, a i Podgorica, gdje još uvijek ne može da se formira lokalna vlast, primjer je šta bi se desilo da sada odemo na vanredne parlamentarne izbore, a da prethodno ne izaberemo sudije Ustavnog suda. Tako da ko god se zalaže za izbore prije toga mora da snosi odgovornost za ono što bi se nakon njih desilo.
Očekujete li da će uskoro doći do dogovora oko Ustavnog suda?
Jednostavno, do dogovora mora doći. Moramo naći način da izađemo iz ove krize, a to je osnovni i početni korak. Tako da izgovora više nema, jer svako ko ne bude voljan da se postigne dogovor radi protiv Crne Gore, protiv evropskog puta Crne Gore i njene stabilnosti.
POLITIKA
Đukanović: „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori
„Crna Gora više nego ikad zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma“, tvrdi Đukanović

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović boravi u Sarajevu, gdje je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu održao predavanje i razgovor s profesorima i studentima na temu „Regionalni odnosi i geopolitički izazovi na Zapadnom Balkanu.
Govoreći o odnosima između Crne Gore i Bosne i Hercegovine, Đukanović je podsjetio na različite etape kroz koje su ti odnosi prošli, uključujući i greške iz devedesetih godina.
„Sjetićemo se nesumnjivih grešaka u tadašnjoj državnoj politici Crne Gore, ali i činjenice da je Crna Gora vrlo brzo stala na ispravno stanovište, nastavila da gradi dobrosusjedske odnose i postala faktor stabilnosti i promocije demokratije“, istakao je on, podsjećajući na referendum o nezavisnosti Crne Gore koji je proveden „po strogim i po mnogima nepravednim pravilima Evropske unije“, kazao je Đukanović, prenosi Danas.
Smatra da je zastoju u evropskim integracijama doprinijelo pogoršanje međususjedskih odnosa jer u nedostatku evropske dinamike dolazi do „vaskrsavanja nacionalizama“, koji uvijek narušavaju stabilnost i odnose među državama.
„Crna Gora danas je više nego ikad ranije zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma i plašim se da je to dovelo i do kvarenja dobrosusjedskih odnosa, uključujući odnose sa Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom“, naglasio je on.
Na kraju je izrazio nadu da ti procesi neće ostaviti dugoročne posljedice, te da će se odnosi između Crne Gore i Bosne i Hercegovine brzo vratiti na put prijateljske saradnje.
Đukanović je naveo da Beograd od 19. vijeka smatra Crnu Goru svojim prirodnim plijenom.
“Moramo što pre shvatiti da će najveći deo onoga što će se ovde dešavati zavisi od nas”, rekao je Đukanović.
Govoreći o ulozi Srbije u regionu, Đukanović je rekao da je ona najveća država u regionu.
„Svi bismo, siguran sam, s radošću pozdravili Srbiju koja čvrsto staje na put evropskog razvoja, jer bi smo u tome prepoznali dugoročno skladne susjedske odnose“, rekao je.
U tome bismo prepoznali nagovještaj dugoročnije skladnih odnosa u regiji. Crna Gora zbog istorijskih veza ima i dodatne odgovornosti, ali i dobro razumijevanje prilika u Srbiji, ali i želju da pomogne demokratskoj Srbiji, naveo je Đukanović.
„U vrijeme kada je bila metastaza Miloševićeve politike u Srbiji, puno ljudi koji su nagovještavali bolju alternativu za Srbiju su se morali seliti u Crnu Goru i tu dobili utočište i mogućnost za vođenje politike koja bi doprinijela kraju Miloševićeve politike“, poručio je Đukanović.
To je rađeno, kako ističe, iz dobrih emocija i uvjerenja kada ne bude Miloševića u Srbiji, to će biti blagotvorno za cijeli region.
„Iskustvo u Crnoj Gori nas opominje da je ideologija velikosrpskog nacionalizma veoma istrajna, veoma. Od Garašaninovih Načertanija s polovine XIX veka svako malo obnavljaju se aspiracije velikosrpskog nacionalizma prema Crnoj Gori.
Poruka je uvijek ista: „Crnogorci su izmišljena nacija, svi od srpstva“ pa ako je tako postavlja se pitanje „što će Crna Gora?“. Zašto to ne bi bila proširena srpska država pa da taj svet srpstva bude u „Velikoj Srbiji“?“, kazao je Đukanović i dodao „prošli smo kroz više etapa, ova je poslednja i ona je najzanimljivija jer nudi najbolje ilustracije“.
Potom je govorio o projektu „Otvorenog Balkana“.
„Komšić, Vjosa Osmani i ja smo kategorično od prvog trena protiv tog projekta „Open Balkan“ – „Otvorenog Balkana“. Nailazili smo na apsolutno nerazumevanje i u Evropi i u SAD-u oko toga jer je njihovo obrazloženje bilo da je to projekat ekonomske saradnje. Formalno, nema sumnje da bi to bila ekonomska saradnja.
Ali to je bio projekat koji je trebao da institucionalizuje dominaciju Srbije i i Albanije u regiji. Mogu čak da povjerujem da oni koji su insistirali na implementaciji tog projekta nisu podrazumijevali ono što smo mi vidjeli kao ozbiljnu pretnju.
Nije najvažnije šta vi mislite da taj projekat donosi, nego je važno kako ga čitaju oni koji kreiraju politiku u regionu. Morali biste biti ozbiljno naivan da povjerujete da će se Tirana i Beograd zadovoljiti ekonomskom dominacijom, jer su dvije najveće ekonomije.To bi bilo institucionalizovanje okvira za dominaciju Srbije i Albanije koja bi obavezno završila pokušajem nove promocije Velike Srbije i Albanije u prirodnim granicama i zato smo bili protiv.
Već u to vrijeme kao nadogradnja Otvorenog Balkana u ozbiljnim političkih krugovima afirmisala ideja srpskog sveta. „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori.
Ako neko nastupa prema vama sa idejom da poništi vaš državni nacionalni identitet šta da radite sem da se odbranite?“, kazao je Đukanović.
POLITIKA
Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti
Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).
„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.
Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.
Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.
„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.
Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.
U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.
POLITIKA
Zelenski stiže u Podgoricu: Potpisuje bezbjednosni sporazum sa Milatovićem
Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovaće 15. maja u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, gdje će se sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora.
Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza.
Riječ je o dokumentu koji slijedi model bezbjednosnih sporazuma kakve je Ukrajina već zaključila s nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Cilj ovih sporazuma je pružanje dugoročne podrške Ukrajini u oblasti bezbjednosti i odbrane, kroz vojnu pomoć, obuku, obavještajnu saradnju i jačanje otpornosti zemlje koja se suočava s ruskom agresijom.
Crna Gora će ovim činom potvrditi svoju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, te se pridružiti grupi NATO članica koje su već preuzele obaveze u okviru zajedničke deklaracije iz jula 2023. godine.
Detalji sporazuma biće saopšteni nakon zvaničnog potpisivanja u Podgorici.
- HRONIKA3 дана ranije
Pucnjava u Siti kvartu: Ranjen Igor Nedović
- DRUŠTVO3 дана ranije
Crna Gora dobija još jednog mitropolita: Episkop Metodije novi mitropolit Budimljansko-nikšićki
- HRONIKA4 дана ranije
Policija razbila djelovanje organizacije „Fortis Crna Gora“: Uhapšeni osnivač i vođa i jedan od članova
- DRUŠTVO1 дан ranije
(FOTO) Šavnik: Sletio sa puta, ispao iz auta i povrijeđen 12 sati visio iznad litice držeći se za rastinje
- HRONIKA3 дана ranije
Opljačkana zlatara u Podgorici: Dvije osobe biber sprejem poprskale radnice
- DRUŠTVO3 дана ranije
Oslobođeni optužbi svi okrivljeni u predmetu „Stanovi“: Bošković, Šehović, Brajović…