Connect with us

POLITIKA

POSLANICA SNP-A

Paunović: SNP nije kriv za neuspjeh pregovora oko formiranja nove Vlade

„Pozivanjem na parlamentarne izbore samo idu na ruku DPS-u, koji traži izbore po principu „bolje danas nego sjutra“, jer su svjesni da svakim danom imaju sve manju podršku građana“, ocijenila je Paunović

Paunović, Foto: Srđan Boljević

SNP je pozvao na nastavak pregovora oko formiranja 44. Vlade. Uopšte ne vidimo razlog ovakvog ponašanja naših kolega iz DF-a. Ozbiljna vlada se ne može napraviti na dva sastanka i da se ne znaju principi i program rada te vlade. Ne vidim razlog zašto bi Skupština morala da se održi baš 19. januara, a ne nekog drugog dana, recimo do kraja januara, to jeste onda kada bi svi budući konstituenti sa sastanka izašli zadovoljni i kada bismo imali jednu stabilnu vladu, koja bi nastavila da radi do 2024. godine, kada bi se održali redovni parlamentarni izbori, kazala je u intervjuu za „Dan“ funkcionerka Socijalističke narodne partije (SNP) Milosava Paunović.

Ona tvrdi da nije bilo političke volje da se uradi nacrt zakona o Skupštini Crne Gore.

„Nadam da će u narednom periodu, kada se za to steknu uslovi, onaj ko bude na čelu Skupštine Crne Gore formirati novu radnu grupu, koja će nastaviti tamo gdje je stao rad prethodne“, istakla je Paunović.

Crna Gora se trenutno nalazi u dubokoj krizi, prije svega institucionalnoj. Ustavni sud nije funkcionalan, a većina institucija je u v.d. stanju. Koji je, prema Vašem mišljenju, najbolji način za izlazak iz aktuelne situacije u kojoj se našla Crna Gora?

Najbolji način, ne samo za trenutnu situaciju, već i za sve ono što se dešavalo u protekle dvije godine, bio bi konsenzus i dogovor između parlamentarnih stranaka. SNP je uvijek pozivao na dogovor, ali i bio organizator brojnih sastanaka i pregovora, nažalost bezuspješnih. Odnosi između pojedinih konstituenata vlasti za vrijeme vlade Zdravka Krivokapića bili su veoma loši. Tome je doprinio i sam premijer, kao i tadašnji eksperti ministri, a sadašnji političari. Oni su se tada, sjećamo se, ograđivali od politike, imali krajnje nekorektan odnos prema parlamentu, a naročito prema SNP-u. U takvim okolnostima, Socijalistička narodna partija nije mogla učiniti ništa osim onoga što je i uradila – našla način da svoje programske principe ostvari i ispuni obećanja koja je dala građanima. Stoga je jedini izlaz iz krize tada bilo formiranje 43. Vlade, u čijem je sastavu naša stranka ispunila sve ono za šta se zalagala i šta je obećala građanima. Uspjeli smo da potpišemo Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC) i tako stavimo tačku na otimačinu imovine SPC i agoniju koja je trajala od 2015. godine, od kada je počeo rad na Zakonu o slobodi vjeroispovijesti, a što je DPS koštalo vlasti u Crnoj Gori. Takođe, usvojen je Zakon o popisu građana, a Zakon o porijeklu imovine je spreman da uđe u skupštinsku proceduru. Sva ona obećanja čija je realizacija izostala za vrijeme 42. Vlade ispunila je 43. Vlada. Povećane su plate u zdravstvu, prosvjeti, državnoj upravi, povećane su penzije, a i dalje se radi na poboljšanju standarda ove kategorije stanovnika, koja je bila potpuno izostavljena. Ulaganja u zdravstvo su veća nego za 30 godina vlasti DPS-a. Mnoge bolnice i klinike su počele da se grade, a u svakom gradu u Crnoj Gori je učinjeno mnogo za poboljšanje uslova pružanja zdravstvene zaštite pacijentima. S ponosom možemo istaći naše rezultate i reći da smo sve što smo obećali i ispunili.

Sada se država opet našla u institucionalnoj krizi, ali svakako ne zahvaljujući SNP-u.

Nedavno je održan sastanak konstituenata parlamentarne većine na kojem je trebalo da se partije pobjednice na avgustovskim izborima u potpunosti dogovore o formiranju nove vlade, na čijem čelu bi bio poslanik Miodrag Lekić. Međutim, do dogovora nije došlo i sada je izvjesno da neće biti nove izvršne vlasti. Postoji li mogućnost da se pregovori nastave ili su u potpunosti propali?

SNP je pozvao na nastavak pregovora o formiranju 44. Vlade. Uopšte ne vidimo razlog ovakvog ponašanja naših kolega iz DF-a. Ozbiljna vlada se ne može napraviti za dva sastanka i da se ne znaju principi i program rada te vlade. Ne vidim razlog zašto bi Skupština morala da se održi baš 19. januara, a ne nekog drugog dana, recimo do kraja januara, to jeste onda kada bi svi budući konstituenti sa sastanka izašli zadovoljni i kada bismo imali jednu stabilnu vladu, koja bi nastavila da radi do 2024.godine, kada bi se održali redovni parlamentarni izbori. Sve što je brzo to je i kuso i naše kolege bi morale biti poučene prethodnim iskustvom i shvatiti da je ovo poslednja šansa da participiraju u 44. Vladi. Pozivanjem na parlamentarne izbore samo idu naruku DPS-u, koji traži izbore po principu „bolje danas nego sjutra“, jer su svjesni da svakim danom imaju sve manju podršku građana. Takođe, idu naruku i Pokretu „Evropa sad“, protiv kojeg su politička neslaganja dolazila do usijanja, a čuli smo i salve ružnih rasprava, upravo najviše od strane DF-a, koji sada insistira na izborima. Došlo je do situacije da su partneri i na lokalnom nivou sa „Evropom sad“, a da SNP nije, iako je upravo SNP, kao što dobro znaju i oni, a i građani, bio taj faktor zbog koga su i te kako participirali u 43. Vladi, ako ne na ministarskim pozicijama, a onda na drugim ključnim funkcijama. Prema njima, ali ni prema drugim partijama, nije bilo revanšizma od strane 43. Vlade. Stoga je ovo ponašanje potpuno neobjašnjivo, jer ništa čudno nema u tome da želimo da znamo do detalja ko će i na koji način činiti 44. Vladu i kakav će njen program biti. Eksperimente i nekorektnosti svakako više nećemo dozvoljavati. Pritom, naravno, SNP nije nikakva prepreka ni što se tiče pozicija u vlasti, niti poslanika u parlamentu.

Foto: Borba

Svaki pokušaj svaljivanja krivice za neuspjeh pregovora na SNP nije ništa drugo osim spin, jer građani dobro vide i znaju ko je i na koji način participirao u vlasti. Što se tiče optužbi da smo ucijenjeni, potkupljeni i slično, pozivam da se provjere imovinski kartoni naših funkcionera i da se ispita njihov rad za vrijeme 43. Vlade, pa ako nađu da je bilo ko od njih nešto otuđio, pronevjerio, iskoristio položaj i slično, ili da mu je imovinsko stanje naglo poboljšano, prvi ćemo pokrenuti postupak protiv tog našeg funkcionera. Prema tome, da ova priča nije žalosna, bila bi smiješna.

Koliko vidim, volje za nastavak pregovora nema. Vrlo je neozbiljno ovakvo ponašanje parlamentarnih stranaka. Svakako, svaljivanje krivice na SNP neće proći, a zašto do formiranja Vlade nije došlo građanima neka objašnjavaju oni koji su željeli da to obave brzopotezno i preko koljena.

Vi ste na čelu radne grupe koja je zadužena za izradu zakona o Skupštini. Međutim, taj posao nije završen do kraja.

Što se tiče zakona o Skupštini, istakla sam više puta da jednostavno nije bilo političke volje da se uradi nacrt tog zakona. Kao koordinator radne grupe za izradu nacrta tog zakona, zakazala sam sedam sjednica radne grupe, a organizovani su i sastanci sa međunarodnim partnerima. Imali smo i radnu posjetu mađarskom parlamentu, gdje se delegacija sastala sa predstavnicima ministarstava pravde i inostranih poslova Mađarske, Hrvatske i Češke, a sve sa ciljem da se ovaj posao zaista privede kraju i da konačno dobijemo akt o Skupštini, o kome se toliko govorilo. I pored svega toga, kao i činjenice da se krenulo u izradu nacrta zakona, volje nije bilo. Sva politička situacija, neizvjesnost i nestabilnost vlasti, jednostavno se reflektovala na rad te radne grupe. Imali smo rok od dva mjeseca, koji je objektivno kratak za tako ozbiljan posao, tako da se nadam da će u narednom periodu, kada se za to steknu uslovi, onaj ko bude na čelu Skupštine Crne Gore formirati novu radnu grupu, koja će nastaviti tamo gdje je stao rad prethodne.

Put bez ucjena i laži

Kako vidite ulogu SNP-a u novoj vladi, ukoliko ipak bude formirana?

U kojoj god vladi da bude participijent, SNP će nastaviti da ispunjava svoje programske principe i ono za šta se godinama zalažemo – bolji standard građana, socijalnu pravdu, borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, bolji zdravstveni i obrazovni sistem, unapređenje zakonskih rješenja u korist građana, put ka Evropskoj uniji… Zavidan rad na ovim ciljevima već smo ostvarili, a voljela bih da oni koji targetiraju SNP ovih dana kažu građanima šta su to oni za dvije godine korisno za njih uradili. Mi imamo svoj put i svoj način i istrajaćemo na tome, bez ucjena i laži.

Situacija u Šavniku odraz krize

Čak devet puta su održavani i prekidani izbori u Šavniku. Nije sigurno kada će glasanje u toj opštini biti nastavljeno, a razlog ponavljanja izbora iz nedjelje u nedjelju su incidenti i veći broj nepravilnosti. Kako ocjenjujete situaciju u tom gradiću i da li bi se, prema Vašem mišljenju, ovakve situacije događale da smo imali izbornu reformu?

Situacija u Šavniku je upravo odraz političke i institucionalne krize u Crnoj Gori. Da smo se na vrijeme potrudili da kompletiramo Ustavni sud i omogućimo mu nesmetano donošenje odluka, ne bi došlo do ovoga. Takođe, to se ne bi dešavalo da je došlo do reforme izbornog zakonodavstva, koje već godinama omogućava DPS-u da se bavi izbornim turizmom u zemlji. Izglasavanje sudija Ustavnog suda je zadatak svih nas, kako parlamentarne većine, tako i manjine, jer je poznato da nam trebaju glasovi svih. Stoga, niko se ne može staviti u poziciju lidera pregovora, već svi moramo dati doprinos i deblokirati Ustavni sud.

Šavnik, a i Podgorica, gdje još uvijek ne može da se formira lokalna vlast, primjer je šta bi se desilo da sada odemo na vanredne parlamentarne izbore, a da prethodno ne izaberemo sudije Ustavnog suda. Tako da ko god se zalaže za izbore prije toga mora da snosi odgovornost za ono što bi se nakon njih desilo.

Očekujete li da će uskoro doći do dogovora oko Ustavnog suda?

Jednostavno, do dogovora mora doći. Moramo naći način da izađemo iz ove krize, a to je osnovni i početni korak. Tako da izgovora više nema, jer svako ko ne bude voljan da se postigne dogovor radi protiv Crne Gore, protiv evropskog puta Crne Gore i njene stabilnosti.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Kovačević: U Nikšiću se tako dobro živi da se i Milo Đukanović vratio

„Meni je samo žao što se nije on lično kandidovao i stao na čelo liste DPS-a, pa da ga pobijedimo 13. aprila direktno“

Nosilac liste „Za budućnost Nikšića“ i predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević kazao je da je aktuelna lokalna vlast „u posljednje četiri godine realizovala preko 40 infrastrukturnih projekata i stvorila ambijent za zapošljavanje 5.000 sugrađana“.

On je to kazao na tribini te koalicije u mjesnoj zajednici Kličevo.

„Zna Nikšić i zna Kličevo da se danas lakše diše, jer smo zatvorili deponiju Mislov do, ostaje nam još da zatvorimo političku deponiju zvanu DPS. Zna Nikšić ko ga je uništavao 30 godina i zatvorio preko 30 preduzeća, a zna i ko je u posljednje četiri godine realizovao preko 40 infrastrukturnih projekata i stvorio ambijent za zapošljavanje 5.000 naših sugrađana. Nećemo stati dok svaki Nikšićanin ne nađe zaposlenje,“ rekao je Kovačević, saopšteno je iz koalicije „Za budućnost Nikšića“.

On je dodao da je u Kličevu postignut značajan napredak i da su „planovi za budućnost još ambiciozniji“.

Kovačević je najavio izgradnju dva nova vrtića, nastavak radova na putnoj infrastrukturi, i projekat „Sunčani grad“.

„Vidjeli ste na ovim izborima da je Milo Đukanović ponovo postao stanovnik Nikšića. Znači u Nikšiću se tako dobro živi da se i on vratio. Meni je samo žao što se nije on lično kandidovao i stao na čelo liste DPS-a, pa da ga pobijedimo 13. aprila direktno. Ovako, mi ćemo pobijediti, a on će svoj poraz sakriti iza ovih naših nesrećnih komšija. Ali šta da radimo, oni neka gube, mi ćemo da pobjeđujemo“.

Predsjednik Savjeta MZ Kličevo Brano Eraković pobrojao je prijekte realizovane u toj mjesnoj zajednici za prethodne četiri godine.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Ibrahimović: Vlada Crne Gore se nije angažovala da Dodik ne bude na potjernici Interpola

„Svako ‘angažovanje’ sa zvanične adrese iz Crne Gore sa ciljem da Interpol, na zahtjev iz Bosne i Hercegovine, ne raspiše potjernicu za Miloradom Dodikom (ili bilo kojim drugim pojedincem) predstavljalo bi još jedno miješanje u unutrašnja pitanja druge države i grubo i veoma štetno narušavanje dobrosusjedskih odnosa sa nama prijateljskom Bosnom i Hercegovinom“

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, pa time i bilo koji diplomata, nije niko angažovan kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem.

To je na mreži X napisao ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović.

On se oglasio povodom tvrdnji predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik tvrdi da se i Crna Gora angažovala kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za njim i predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.

„Povodom izjave Milorada Dodika, koju su bez ikakve provjere činjenica preuzeli neodgovorni pojedinci zarad skupljanja jeftinih političkih poena na uštrb institucija Crne Gore, kategorički i nedvosmisleno odbacujem tvrdnje da je Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, pa time i bilo koji diplomata, bilo angažovano kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem. Ostajemo posvećeni principima vladavine prava, dobrosusjedskoj saradnji i poštovanju međunarodnog prava“, kazao je Ibrahimović.

On je osudio, kako je naveo, svaki pokušaj korišćenja Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore u političkim obračunima i spekulacijama koje nemaju uporište u činjenicama.

„U intenzivnoj komunikaciji sa kolegama iz Vlade takođe sam dobio uvjeravanja da se niko iz drugih resora nije na bilo koji način uključivao u ovaj postupak. Svako ‘angažovanje’ sa zvanične adrese iz Crne Gore sa ciljem da Interpol, na zahtjev iz Bosne i Hercegovine, ne raspiše potjernicu za Miloradom Dodikom (ili bilo kojim drugim pojedincem) predstavljalo bi još jedno miješanje u unutrašnja pitanja druge države i grubo i veoma štetno narušavanje dobrosusjedskih odnosa sa nama prijateljskom Bosnom i Hercegovinom“.

Ibrahimović je kazao da dobrosusjedski odnosi mogu postojati samo ukoliko su institucionalni i počivaju na međusobnom uvažavanju, poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta što podrazumijeva i puno međusobno poštovanje Ustava i zakona kao i odluka državnih organa i sudova.

„U tom kontekstu Crna Gora uvažava svaku presudu sudova Bosne i Hercegovine kao i pravo svakoga da kod viših sudskih istanci, u okviru Ustava i zakona, preispituje presudu. Kao potpredsjednik Vlade CG i ministar vanjskih poslova želim da podvučem da je moja i pozicija Vlade Crne Gore jasna: puno poštovanje teritorijalnog integriteta, suvereniteta, Ustava i zakona Bosne i Hercegovine i protivljenje svakom djelovanju kojim se narušava ustavni poredak i podriva teritorijalni integritet i suverenitet BiH. Mir i stabilnost u regiji važni su za sve nas i nemaju alternativu. Kao predsjednik Bošnjačke stranke odgovorno tvrdim da ćemo nastaviti da se suprotstavljamo secesionističkim, antiustavnim i antidejtonskim djelovanjima u Bosni i Hercegovini i svakoj podršci takvim djelovanjima iz Crne Gore, posebno od strane zvaničnika vlasti u Crnoj Gori, kao i da nećemo dozvoliti nikome da u finišu EU integracija sjedi u lokomotivi našeg evropskog voza i iz nje koči naš evropski put“, rekao je Ibrahimović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

DNP: Milan Knežević će tužiti poslanicu Vučelić zbog izjave da ima finansijera i nalogodavca iz druge države

„Pošto je finasiranje političkih subjekata iz drugih država krivično djelo, ako je poslanica Vučelić u pravu, i govori istinu, onda Milan Knežević treba krivično da odgovara“, piše u saopštenju DNP-a

Knežević

Demokratska narodna partija (DNP) saopštila je da će njen predsjednik Milan Knežević danas podnijeti tužbu protiv poslanice Maje Vučelić (Civis) nakon njenih javno saopštenih stavova da Knežević „ima finansijera i nalogodavca iz druge države“.

„Nedavno je zbog slične tvrdnje tužio potpredsjednika Liberalne partije, a tužiće svakog ko bude saopštio ovakvu laž. Političke kvalifikacije su jedno, ali tvrditi da je neko u izvršenju krivičnog djela, predstavlja dovoljan razlog da reaguje i SDT po službenoj dužnosti. A Milan Knežević kao i uvijek, svim nadležnim organima stoji na raspolaganju. Pošto je finasiranje političkih subjekata iz drugih država krivično djelo, ako je poslanica Vučelić u pravu, i govori istinu, onda Milan Knežević treba krivično da odgovara“, piše u saopštenju DNP-a.

Kako su dodali, ali „ako se ispostavi da poslanica Vučelić laže, a mi tvrdimo da je tako, onda će ona morati da snosi krivično pravnu odgovornost za iznošenje neistina“.

„Ovo suđenje će biti prava prilika da se možda kao dokaz izvedu i mjere tajnog nadzora koje je objavilo SDT, a tiču se rukovodstva stranke sa čije liste je Vučelićka izabrana za poslanicu, a koje je na poklon dobilo televizore od sedamdeset inča i po pedeset rokovnika. Možda bi poslanica Vučelić i na ovu temu moga imati određena saznanja. Čitav novčani iznos koji bude dobio na sudu, Milan Knežević će uplatiti u humanitarne svrhe. A autora Vučelićkinog saopštenja pozivamo da bude džek i plati kaznu i troškove sudskog postupka. Jedino u čemu se slažemo i podržavamo gospođu Vučelić jeste da svim raspoloživim pravnim sredstvima utvrdimo ko su saradnici domaćih i stranih obavještajnih službi u političkom životu Crne Gore“, kazali su iz DNP-a u saopštenju koje potpisuje Jovana Todorović.

Tu inicijativu, istakli su, može pokrenuti poslanik Laković kao predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu, a poslanici DNP- a će je snažno podržati.

„Možda se poslanica Vučelić i sama iznenadi ako neko iz njenog društva bude najmanje trostruki agent. Ili što bi rekao Mika Antić: „Kad bi jastuci progovorili…“. A što se tiče Vučelićkinih stavova o demokratski izabranoj vlasti u Srbiji i njenom predsjedniku Aleksandru Vučiću, sa njom nećemo polemisati na tu temu, mnogo je to za nju, već postavljamo pitanje premijeru Spajiću da li i on dijeli ovakve stavove svoje poslanice? U iščekivanju njene prve diskusije u Skupštini, srdačno je pozdravljamo uz fotografiju njenog ideološkog gurua“, poručuju iz DNP-a.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije