Connect with us

HRONIKA

RAT KLANOVA U CRNOJ GORI

Nađeni ostaci istog muškarca na dva mjesta kod Morače

Istraga o pronalasku ljudskih kostiju na teritoriji Podgorice. Tužilaštvo vještačenjem utvrdilo da istoj muškoj osobi pripadaju ostaci pronađeni kod rijeke Morače. U DNK bazi Forenzičkog centra u Danilovgradu nema biološkog profila osobe

Forenzičari najteži posao imaju sa fragmentima kostiju pronađenih na Lovćenu (ilustracija), Foto: AP

Istragom je utvrđeno da su ljudske kosti pronađene na dvije lokacije u blizini rijeke Morače u Podgorici, pripadaju istoj osobi.

Međutim, u DNK bazi Forenzičkog centra u Danilovgradu nema biološkog profila te osobe, saopšteno je “Vijestima” iz podgoričkog Višeg državnog tužilaštva.

”U Višem državnom tužilaštvu u Podgorici formirana su dva predmeta povodom pronalaska kostiju kod rijeke Morače, koji predmeti se nalaze u fazi izviđaja, tokom kojeg izviđaja su od strane tužilaštva donijete naredbe za obdukcije u cilju utvrđivanja porijekla kostiju, te naredbe Forenzičkom centru za DNK vještačenja, koji izvještaji o DNK vještačenju su dostavljeni ovom tužilaštvu i iz istih proizlazi da je utvrđen DNK profil iste NN muške osobe, ali nije utvrđeno podudaranje sa profilima iz baze DNK registra”, odgovorila je “Vijestima” viša državna tužiteljka Lepa Medenica.

Prethodno, “Vijestima” je rečeno da forenzičari pokušavaju da utvrde čiji su posmrtni ostaci pronađeni u proteklih nekoliko mjeseci na više lokacija u državi – na dvije lokacije u Podgorici i na padinama Lovćena i kako su ti ljudi stradali.

Ilustracija, Foto: Shutterstock

Zbog stanja u kojem su pronađeni ljudski ostaci, istražitelji nijesu optimisti, kako je nezvanično saopšteno, da bi identifikacijom mogli riješiti misteriju nestanka više pripadnika crnogorskih klanova, ali i ne isključuju tu mogućnost.

Pred njima je zadatak da pronađu posmrtne ostatke najmanje četiri osobe nestale u ratu kavačkog i škaljarskog klana, od kojih su za trojicu saopštili da su ubijeni – Damira Hodžića, Adisa Spahića i Nikolu Stanišića.

Njihova tijela nijesu pronađena.

Sagovornik “Vijesti” uključen u istragu rekao je da forenzičari najteži posao imaju sa fragmentima kostiju pronađenih na Lovćenu, jer je tijelo spaljeno.

Istražitelji sumnjaju da je na toj lokaciji ubijen Podgoričanin Nikola Stanišić, koji je navodno bio blizak škaljarskom kriminalnom klanu.

Jedan od izvora iz istrage rekao je da su posredstvom međunarodne pomoći došli do informacije kako je njegovo tijelo uništeno nakon ubistva:

”Prema tim informacijama, nakon ubistva njegovo tijelo stavili su na prosuti ćumur i gume, ponovo ga prekrili ćumurom i zapalili”, tvrdi isti sagovornik.

Navodno, to je dio prepiske članova kriminalnog klana koju su imali preko kriptovane SKY ECC aplikacije.

Fragmenti ljudskog skeleta pronađeni su početkom ljeta na starom putu prema Lovćenu, a o tome je krajem avgusta na konferenciji za medije govorio i glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić.

”Postoji osnovana sumnja da je to tijelo, izvinjavam se rodbini i svima drugima, nakon toga (ubistva) eliminisano ili spaljeno. Mi smo tražili fragmente i vjerujemo da smo našli mjesto gdje se to desilo. Da li će se iz ovih fragmenata koje smo tamo našli moći utvrditi DNK i potvrditi da se radi o tom licu ili nekom drugom, to je u Forenzičkom centru, koji su osposobljeni da izvedu i najsloženije eksperimente i provjere. Oni to rade revnosno”, odgovorio je Katnić.

Likvidacija Stanišića

Stanišić je nestao u avgustu 2020. godine, a Specijalno državno tužilaštvo sumnja da je tada otet i likvidiran u nastavku obračuna crnogorskih kriminalnih klanova.

Prema tvrdnjama SDT-a, pipadnici kriminalne organizacije Slobodana Kašćelana oteli su ga prvog dana avgusta prošle godine, a zatim ga mučili kako bi im otkrio štekove oružja škaljarskog kriminalnog klana. Pustili su ga da se pomoli, pa ispalili više projektila iz vatrenog oružja u njega.

Za ubistvo Stanišića, Specijalno državno tužilaštvo još ranije osumnjičilo je više članova kavačkog kriminalnog klana koji su, prema tvrdnjama SDT-a, radili po nalogu svojih šefova – Kašćelana i Radoja Zvicera.

Kašćelan, Foto: Boris Pejović

Većina osumnjičenih za taj zločin bježi istražiteljima od kraja aprila, kada su u akciji Sektora za borbu protiv kriminala uhapšeni Kašćelan, Zoran Kažić, Vladimir Vučković, Miloš Radonjić, Krsto Maroš i Darko Prelević.

Nakon pravne zavrzlame – odluke sudije Miroslava Bašovića da im ne odredi pritvor, pobjegli su i Radonjić, Maroš i Prelević. Osim njih, istražitelji tragaju za Zvicerom, Milanom Vujotićem, Srđom Juriševićem, Draganom Kneževićem zvanim Škuri, Milanom Kneževićem, Aleksandrom Dragićevićem i Radojem Živkovićem zvanim Žuti. U zatvoru je, od ranije, još jedan navodni član tog klana – Zdravko Perunović.

U spisima SDT-a piše da su Stanišića na Vrmcu presreli Vučković, Jurišević i Radonjić, da su ga udarili šipkom u predjelu glave, oborili na zemlju, vezali konopom, pa potom ga ubacili u vozilo BMW i krenuli prema Njegušima…

”Za koje vrijeme su mučili oštećenog u cilju da od njega iznude saznanja o planovima suprotstavljene kriminalne organizacije i da pristupe kriptovanom mobilnom telefonu koji je imao sa sobom”, piše u spisima.

Navode da su po nalogu Kašćelana oštećenog odvezli do sela Mirac, i da su istog dana u večernjim satima počeli da ga muče.

”Kako bi od njega saznali za koga radi i gdje su štekovi i oružje pripadnika suprotstavljene kriminalne organizacije, da su u toku noći 2/3. 8. 2020. godine oštećenom kazali da će ga ubiti, te mu dozvolili da se pomoli i u trenutku dok se molio ispalili više projektila iz vatrenog oružja, lišavajući ga života”.

Dodaje se da se dio ekipe vratio u Kotor, gdje je Jurišević preuzeo kombi vozilo koje je obezbijedio Kažić i u njega smjestio motocikl Stanišića, odvozeći ga u nepoznatom pravcu.

Ubistvo Hodžića i Spahića

Za ubistvo Damira Hodžića i njegovog zeta Adisa Spahić, koji nije imao kriminalni dosije, SDT sumnjiči Beograđane Veljka Belivuka, zvanog Velja nevolja, Marka Miljkovića i Nebojšu Jankovića, kao i Ratka Živkovića u čijoj kući u Spužu je navodno i počinjen zločin.

Živković je u bjekstvu, a Belivuk, Miljković i Janković uhapšeni su u Beogradu zbog najmanje pet ubistava.

Kuća u kojoj su prema tvrdnjama SDT-a i UP, 14. oktobra prošle godine prvo namamljeni pa ubijeni Hodžić i Spahić, nalazi se u spuškom zaseoku Stanjevića rupa.

Foto: ekarta.me

Istražitelji pokušavaju da utvrde na koji način su iz nje uklonjena njihova tijela, ali i ko je sve učestvovao u tome i u prikrivanju tragova tog zločina, jer su, navodno, Belivuk, Miljković i Janković već iste noći napustili Crnu Goru.

”Hodžić je ubijen odmah kada je sa Milem Radulovićem, Živkovićem i Spahićem ušao u kuću. Belivuk ga je iz vatrenog oružja pogodio u predjelu glave.

Na Spahića, koji je krenuo da bježi, istovremeno su fizički nasrnuli Miljković i Janković, kojeg su potom svezali, a onda i ubili. Tada su uhvatili i svezali i Radulovića. Nije utvrđeno gdje su njega odveli, ali se sumnja da je već iste noći, odnosno u noći između 14. i 15. oktobra ilegalnim putem prebačen u Srbiju”, kazao je sagovornik iz istrage.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

HRONIKA

U udesu u Radovićima poginula jedna osoba

Jedna osoba je povrijeđena i prebačena u KBC Kotor

Foto: Radio Tivat

U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u ranim jutarnjim satima, u 5.40, na kružnom toku Tivat – Kotor – Budva, stradala je jedna osoba, dok je jedna povrijeđena i prebačena u KBC Kotor, potvrđeno je RTCG iz OKC.

Nesreća se dogodila u mjestu Radovići, prenosi Radio Tivat. U sudaru su učestvovala dva putnička vozila.

Na lice mjesta nalaze se brojne patrole policije, vatrogasaca i hitne pomoći, iz Tivta i Kotora.

Tužilac vrši uviđaj.

Saobraćaj je usporen, ali, kako kažu iz OKC, bez zastoja. Vozačima se savjetuje oprez.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Umro Brano Mićunović

Imao je razgranati građevinski biznis u Crnoj Gori. Bio je u vlasničkoj strukturi firme Džek pot, koja se bavi organizacijom igara na sreću

Mićunović

Crnogorski biznismen Branislav Brano Mićunović preminuo je danas, saznaje Portal RTCG.

Mićunović je decenijama u fokusu javnosti u zemlji i regionu, njegovo ime povezivano je sa brojnim aferama, a jedno vrijeme mu se sudilo u Italiji zbog optužbi za međunarodni šverc cigareta. Pravosnažno je oslobođen.

Rođen je 1953. godine u Nikšiću.

Imao je razgranati građevinski biznis u Crnoj Gori. Bio je u vlasničkoj strukturi firme Džek pot, koja se bavi organizacijom igara na sreću.

Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC) američkog Ministarstva finansija na listu sankcionisanih sa zapadnog Balkana, zbog korupcije i zlonamjernih aktivnosti, dodala je prošle godine deset osoba i kompanije iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Sjeverne Makedonije, a među njima je bio i Mićunović.

„Branislav ‘Brano’ Mićunović decenijama je vodeća figura u organizovanom kriminalu u Crnoj Gori, datirajući još od vremena bivše Jugoslavije. Najpoznatiji je po ilegalnom švercu cigareta koji je korumpirao i podrivao nezavisnost demokratskih institucija Crne Gore. Mićunović je označen zbog odgovornosti ili saučesništva, ili direktnog ili indirektnog uključivanja u korupciju vezanu za zapadni Balkan, uključujući korupciju od strane vlade na zapadnom Balkanu ili trenutnih ili bivših vladinih zvaničnika na bilo kojem nivou vlasti na zapadnom Balkanu, kao što je zloupotreba javne imovine, eksproprijacija privatne imovine radi lične dobiti ili političkih ciljeva, ili mito“, navodilo se u saopštenju Vlade SAD tada.

Kao rezultat te akcije, sva imovina i interesi u imovini označenih osoba, koja se nalazi u Sjedinjenim Američkim Državama ili je u posjedu ili pod kontrolom osoba iz SAD, blokirani su i moraju biti prijavljeni OFAC-u.

„Osim toga, sve kompanije koje su u vlasništvu, direktno ili indirektno, pojedinačno ili u ukupnom iznosu, 50 odsto ili više od jedne ili više blokiranih osoba takođe su blokirane. Sve transakcije od strane osoba iz SAD-a koje uključuju bilo koju imovinu ili interese u imovini označenih ili drugih blokiranih osoba su zabranjene, osim ako nisu odobrene opštim ili specifičnim dozvolama OFAC-a, ili izuzećem. Zabrane uključuju davanje bilo kakvih priloga ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od, za ili u korist bilo koje blokirane osobe, ili primanje bilo kakvih priloga ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od takvih osoba. Pored toga, finansijske institucije i druge osobe koje se angažuju u određenim transakcijama ili aktivnostima sa sankcionisanim pojedincima mogu biti izložene sankcijama ili biti predmet izvršnih mjera“, tvrdilo se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Policija pretresa kuće na Žabljaku za koje se vjeruje da pripadaju Lazoviću

Očekuje se zvanično policijsko saopštenje povodom ove akcije

Lazović, Foto: Boris Pejović

Policija od jutros pretresa više objekata na Žabljaku, saznaje nezvanično Televizija Crne Gore.

Prema nezvaničnim saznanjima, vjeruje se da su pitanju su objekti Marka Lazovića, sina uhapšenog bivšeg policijskog funkcionera Zorana Lazovića.

Očekuje se zvanično policijsko saopštenje povodom ove akcije.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) objavilo je prije dva dana video snimak samo dijela imovine za koju bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić i nekadašnji istaknuti funkcioner policije Zoran Lazović ne spore da je njihovo vlasništvo. Kako je saopštio portparol SDT-a Vukas Radonjić, SDT i Specijalno policijsko odjeljenje svakodnevno preduzimaju brojne radnje u cilju identifikacije imovine Lazovića i Katnića, i to kako one koja je upisana na njih i članove njihovih porodica, tako i one za koju postoji određeni stepen sumnje da je upisana na druga fizička i pravna lica, a čiji su stvarni vlasnici okrivljeni i članovi njihovih porodica.

“S tim u vezi, objavljujemo video snimak samo dijela imovine za koju okrivljeni ne spore da je njihovo vlasništvo i ukazujemo da će javnost u daljem toku postupka biti obaviještena i o drugoj imovini za koju postoji osnovana sumnja da je stvarno vlasništvo okrivljenih i sa njima povezanih lica”, saopštio je Radonjić.

Katnić i Lazović uhapšeni su u nedjelju 14. aprila po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva Crne Gore. Nakon saslušanja kod istražnog sudije Višeg suda u Podgorici, određen im je pritvor do 30 dana.

MANS je još u aprilu pretprošle godine godine objavio da je sin Zorana Lazovića, Marko Lazović, kupio prije četiri godine vrijednu nekretninu u prestižnom podgoričkom kvartu od kompanije “Bemaks”.

Po njihovim navodima, Marko Lazović je dobio nekretninu pod povoljnim uslovima, ispod tržišne cijene, a kako je Istraživačkom centru Mreže za afirmaciju nevladinog sektora potvrđeno iz “Bemaksa”, Lazovići su kumovi sa ranijim zvaničnim vlasnikom te kompanije Veselinom Kovačevićem.

Povodom nuđenog jemstva u Višem sudu za Petra Lazovića, Zoranovog sina, posebno se pominje imovina kompanije “Gufo”, koja je poslužila kao garancija da se predloži jemstvo za mlađeg Lazovića. Od jula 2022. godine, Petar Lazović je u pritvoru a SDT ga tereti za ozbiljna krivična djela.

Kompanija “Gufo” bila je jedan od investitora u izgradnji zgrade poznate kao “Južna kapija grada”, koja se nalazi na obodu Podgorice, a koju je gradio upravo “Bemaks”, prenio je MANS, a drugi investitor na tom projektu je “Master Inženjering”, vlasnik zgrade u kojoj je supruga Lazovića stekla stan i garažu pod povlašćenim uslovima.

Prema tvrdnjama iz MANS-a, “Master Inženjering” je i investitor izgradnje objekta “Hotel Kruser” u Budvi, koji takođe gradi “Bemaks”.

Dok je Marko kupovao nekretnine, piše MANS, njegov brat Petar je značajne sume novca izdvajao za kupovinu novih automobila.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije