Connect with us

DRUŠTVO

NACRT ZAKONA MORA NA KONTROLU U BRISEL, PA NA VLADU I POTOM U PARLAMENT

Popis stanovništva se odlaže? (VIDEO)

Nacrt zakona o popisu već je prošao javnu raspravu i odbijeni su zahtjevi da se ne prikupljaju podaci o naciji, vjeri i jeziku. Nevladine organizacije koje su to tražile poručuju da je odluka vlasti legitimna, uz ocjenu da će snositi odgovornost za eventualno popisivanje u nestabilnom političkom ambijentu

Da li brisanje „2021. godina“ iz naslova i teksta Nacrta zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u 2021. godini znači da ga neće biti ove godine? Oni koj su to predložili odgovaraju potvrdno.

„Nadamo se da to znači to, zbog toga što se u ’21. godini popis, koji je po statističkim standardima i procedurama i pravilima EU, zaista ne može održati, to je prekratko vrijeme. Tu se ne radi samo o obukama popisivača, tu se prije svega radi o Zakonu, ključna stvar je da ga treba usvojiti, a mora i da prođe neke procedure u parlamentu“, kazao je izvršni direktor Centra za demokratsku tranziciju (CDT) Dragan Koprivica za Televiziju Vijesti.

Do parlamenta, u kome je na čekanju više od 60 akata, još nije ni stigao.

Javna rasprava je završena prije 15 dana, a iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja (MFSS) napominju kako je Programom rada Vlade predviđeno da Predlog zakona o popisu bude utvrđen u četvrtom kvartalu, odnosno do kraja ove godine. Prethodno će rješenja na pregled u Brisel.

„Sada je u toku proces usklađivanja Nacrta zakona sa prihvaćenim predlozima i sugestijama sa javne rasprave, da bi i konačni Nacrt bio poslat na mišljenje Evropskoj komisiji, a potom Vladi Crne Gore na utvrđivanje Predloga zakona. Nakon toga će se Skupština Crne Gore izjašnjavati o Predlogu zakona. Kada zakon bude usvojen u Skupštini i kada stupi na snagu, Uprava za statistiku će predložiti optimalan datum sprovođenja popisa, što će se definisati podzakonskim aktom“, naveli su iz MFSS.

Tokom dvadesetodnevne javne rasprave na Nacrt zakona stigli su komentari, primjedbe i predlozi sa devet adresa, među kojima i grupe NVO i agencija za istraživanje javnog mnjenja – da iz popisa treba izostaviti pitanja o etničkoj pripadnosti, vjeroispovijesti i maternjem jeziku. s obzirom na, kako su naveli, izrazito nestabilnu društveno-političku situaciju i nedostatak povjerenja u institucije. Ministasrtvo finansija i socijalnog staranja taj predlog nije prihvatilo.

„Izostavljanje pitanja o etničkoj pripadnosti, vjeri i jeziku dovelo bi do međusobne neusklađenosti i nepovezanosti sa drugim zakonima, u pravnom sistemu Crne Gore, što bi bilo suprotno sa pravno – tehničkim pravilima za izradu propisa“, ističu iz tog resora.

Ovo obrazloženje za grupu nevladinih organizacija i agencija je neprihvatljivo.

„Obrazloženje Monstata i MFSS nije tačno i vidimo ga kao, da kažem, jednu vrstu njihovog kukavičluka. Umjesto da nam kažu da oni politički žele popisivanje ta tri parametra što je poitički legitimno, oni nam nalaze neke nepostojeće razloge. Oni su to tako odlučili i oni će snositi odgovornost za sve buduće što će donijeti takvo popisivanje građana u jednom ovakvom političkom momentu“, poručuje Koprivica.

Osim partija vlasti, izuzimajući Građanski pokret URA, ali i Demokrate, za popis koji obuhvata kategorije nacije, vjere i jezika su i sve partije manjinskih naroda u Crnoj Gori.

Ministarstvo i Monstat, tokom javne rasprave, odbacili su ukupno 53 predloga, primjedbe i sugestije, a prihvatili 15, među kojima i Kancelarije Unicefa da se u popisni upitnik unese set pitanja vezanih za osobe sa invaliditetom, te određene predloge Udruženja mladih sa hendikepom.

Demokratski front ranije je poručivao kako će srušiti Vladu, ne bude li popisa u ovoj godini. Popis se sprovodi na deset godina, a posljednji i jedini od obnove nezavisnosti obavljen je aprila 2011. godine.

 

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Slabiji zemljotres kod Nikšića

Epicentar je bio na šest kilometara istočno od Drenovštice

Foto: ZHMS

Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju registrovao je zemljotres manje jačine sa epicentrom na šest kilometara istočno od Drenovštice, kod Nikšića.

Jačina zemljotresa u žarištu iznosila je 2.8 jedinica Rihterove skale, što odgovara epicentralnom intenzitetu od IV-V stepeni Merkalijeve skale (MCS). Žarište zemljotresa locirano je na dubini od 10 kilometara.

„Na osnovu numeričkog modela promjene intenziteta sa rastojanjem u ovom regionu, magnitude zemljotresa i dubine hipocentra, ovaj zemljotres nije mogao izazvati materijalne štete u epicentralnom području“, navodi se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Abazović ujedinio Srbiju: Na promociji njegove knjige u Beogradu patrijarh Porfirije, Vučićevi funkcioneri, opozicija, predsjednik KK Partizan…

Promocija knjige „Kritika globalne etike“ Dritana Abazovića u Maloj sali Kolarčeve zadužbine u Beogradu

Ja sam samo jedan od vas koji se trudi da svi u regionu žive u miru i stabilnosti, kad smo zajedno sve postaje lakše, saopštio je predsjednik Građanskog pokreta URA i bivši predsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović.

On je to poručio sinoć na promociji knjige „Kritika globalne etike“ u Maloj sali Kolarčeve zadužbine u Beogradu.

„Šta je cilj knjige? Ova knjiga nije lokalnog karaktera, ali ima refleksiju i na naše društvo. Svaka imperija u svijetu je propala zbog morala. Društva koja su održiva i progresivna su ona društva koja pronalaze minimum etičkih normi oko kojih se ljudi okupljaju. Ja ne nastupam kao protivnik globalizacije, ja samo mislim da je današnja globalizacija nepravedna i da je obaveza svakog čovjeka da da minimalni doprinos da se nešto unaprijedi, da globalizacija postane pravednija“, rekao je između ostalog Abazović, prenosi Nova.rs.

„Zamoliću mog prijatelja Ostoju da mi sljedeći put obezbijedi Arenu“, našalio se na početku izlaganja Abazović, koji u knjizi „Kritika globalne etike“ tretira problem politike i etike, te detaljno, kroz istorijski kontekst, analizira aktuelne kompleksne teme koje obuhvatauju razne naučne discipline poput istorije političkih ideja, političke filozofije, sociologije, etike, teologije itd, navodi Nova. rs.

Pričajući o Abazoviću i njegovoj knjizi, politikolog Vladimir Pavićević, rekao je da je Abazović heroj demokratskog procesa i preobražaja Crne Gore.

„Bio je prevaga u raščlanjivanju starih političkih aktera i razbijanju lažnog multikulturalizma“, kazao je Pavićević.

Filozof Dragan Prole smatra da knjiga Abazovića prati njegov duh smjelosti i odvažnosti, i drugačijeg načina mišljenja.

„Novi asketizam je jedna od osnovnih teza knjige, dijalog među religijama“, rekao je između ostalog Prole.

Nova.rs prenosi da su promociji knjige prisustvovali funkcioneri vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Nikola Selaković i Tomislav Momirović, opozicionari Biljana Stojković, Nebojša Zelenović i Đorđe Miketić, predsjednik Košarkaškog kluba Partizan Ostoja Mijailović, te Dušan Savić, Igor Jurić, Milena Popović, Milomir Marić i patrijarh srpski Porfirije.

Abazović je na društvenoj mreži Iks napisao: „Spektakl u Beogradu: Kad knjiga ujedini Srbiju.“

„Prisustvovali predstavnici vlasti, opozicije, patrijarh Porfirije, liberali, zeleni, brojni profesori, doktori, intelektualna elita, predstavnici medija, kulturni stvaraoci, mnogobrojna dijaspora iz Crne Gore, predstavnici manjina, NVO sektor… Lijepo je kad smo okupljamo oko dobra“, poručio je Abazović.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

SDT: Direktorica ASK-a pribavila sebi i drugima imovinsku korist od preko 60.000 eura

SDT se oglasio u cilju objektivnog informisanja javnosti, a povodom izjava branioca Perović i određenih ličnosti o stanju postupka protiv Jelene Perović

Radonjić

Uhapšenu direktoricu Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) Jelenu Perović terete da je sebi i drugima pribavila imovinsku korist u ukupnom iznosu od preko 60.000 eura, a u drugom predmetu je li i zloupotrebljavala službeni automobil, rekao je „Vijestima“ portparol Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) i specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Iz SDT su kazali da je u cilju potpunog i objektivnog informisanja javnosti, „a povodom izjava branioca Perović, (advokata Nikole Martinovića) i pojedinih javnih ličnosti i izvještavanja određenih medija o stanju postupka protiv zadržane osumnjičene upoznajemo da je izviđaj pokrenut zbog postojanja osnova sumnje da je osumnjičena učinila produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja“.

Radonjić je rekao da iz dokaza, podataka i obavještenja prikupljenih u izviđaju proizilaze osnovi sumnje da je Perović, kao službeno lice i javni funkcioner u periodu od avgusta 2020. do februara 2024. godine, prekoračila granice svog službenog ovlašćenja i tako sebi i drugima pribavila imovinsku korist.

„… Jer je, suprotno Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, donosila odluke kojima je uvećavala svoju zaradu po osnovu prekovremenog rada, odnosno za varijabilni dio zarade i odluke kojima je sebi određivala naknadu za članstvo u određenim radnim grupama koje je sama obrazovala, iako je donošenje tih odluka isključivo u nadležnosti Savjeta Agencije kao tijela koje bira dirketora Agencije, odnosno jer je, u periodu od januara do jula prošle godine, donosila privremene odluke kojima je utvrđivala pravo na naknadu predsjedniku i članovima Savjeta, iako je donošenje takvih odluka u isključivoj nadležnosti Skupštine Crne Gore, koja bira članove Savjeta Agencije, pa je tako sebi i drugima pribavila imovinsku korist u ukupnom iznosu od preko 60.000 eura“, rekao je Radonjić.

Prema njegovim riječima, predmet pokrenutog postupka nije eventualna zloupotreba službenog vozila, o čemu je u SDT formiran poseban krivični predmet po prijavi Mreže za afirmaciju nevladinog sektora, u kojem je takođe u toku izviđaj, „već nepravilnosti konstatovane inspekcijskim nadzorom Budžetske inspekcije Ministarstva finansija, koja je službene isprave po završenom nadzoru dostavila Specijalnom državnom tužilaštvu“.

„Svakako, u posljednjem pokrenutom postupku izviđaja protiv osumnjičene biće cijenjena i službena dokumentacija Agencije, koju je policija privremeno oduzela prilikom pretresanja sjedišta Agencije, ali i koju je Agencija dostavila po zahtjevima SDT, u cilju utvrđivanja osnova sumnje da li u sastav produženog krivičnog djela ulaze i druge protivpravne radnje osumnjičene, osim onih zbog kojih je postupak pokrenut“, poručio je Radonjić.

Direktorica ASK uhapšena je juče na radnom mjestu. Njoj je danas određeno zadržavanje od 72 sata.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije