HRONIKA
U 83. GODINI
Preminuo dr Božidar Bojović, osnivač i prvi predsjednik Srpske narodne stranke
Dobitnik je Zlatne povelje Univerziteta Crne Gore, Zlatne plakete Srpskog ljekarskog društva, Zlatne povelje Društava za borbu protiv šećerne bolesti Jugoslavije, Zlatne povelje za borbu proti šećerne bolesti Crne Gore, Zlatne povelje medicinskog časopisa Medikal

Doktor Božidar Bojović preminuo je danas u 83. godini.
Bojović je bio osnivač i prvi predsjednik Srpske narodne stranke.
Božidar Bojović, rođen je 1938. godine u Potpeću. Višu realnu gimnaziju je završio u Pljevljima, Medicinski fakultet u Beogradu, Socijalnu pedijatriju i specijalizaciju iz pedijatrije završio je u Beogradu, specijalizaciju iz dijabetologije i endokrinologije u Zagrebu na „Zavodu za dijabetes endokrinologiju i bolesti metabolizma Vuk Vrhovac“.
Doktorsku disertaciju pod naslovom „Epidemiologija gojaznosti kod djece školskog uzrasta u SR Crnoj Gori sa posebnim ispitivanjem njenog uticaja na metabolizam ugljenih hidrata“ odbranio je 1980.godine u Novom Sadu. Kao ljekar radio je u Rožajama, Kotoru i Podgorici.
Formirao je prvo odjeljenje dječje endokrinologije na Dječjoj bolnici (klinici) u Podgorici. Prvi je profesor pedijatrije i osnivač Katedre za pedijatriju na Medicinskom fakultetu u Podgorici, viziting profesor na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu.
U okviru stručnog usavršavanja boravio je na više poznatih centara u Evropi i Americi. Održao je više predavanja po pozivu na medicinskim fakultetima u Beogradu, Zagrebu, Skoplju, Novom Sadu, Srbinju, Nišu. Biran je zvanja primarijusa, naučnog savjetnika i eksperta za medicinsku nauku.
Bio je mentor i član komisija za odbranu magisterijuma i doktorata nauka na medicinskim fakultetima u Beogradu, Zagrebu, Skoplju, Noom Sadu i Farmaceutskom fakultetu u Beogradu.
Bio je rukovodilac, glavni istraživač i saradnik u više naučno-istraživačkih projekata, od kojih tri međunarodna. Objavio je preko 250 stručnih i naučnih radova u domaćim i stranim časopisima, zbornicima radova i kongresima.
Autor je 15 monografija i jedog univerzitetskog udžbenika i koautor u 12 monografija i dva univerzitetska udžbenika. Recezent u više stručnih i naučnih publikacija.
Bio je predsjednik Udruženja endokrinologa Jugoslavije u dva mandata i predsjednik Udruženja pedijatara Crne Gore.
Bio je član Odbora ѕa medicinsku nauku i Odbora za demografska istraživanja Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, Udruženja kliničkih endokrinologa Amerike, Balkanske i Mediteranske medicinske unije.
Bio je član uređivačkih savjeta i izdavačkih odboora više domaćih i stranih časopisa iz oblasti pedijatrije, endokrinologije, dijabetologije i bolesti metablizma.
Dobitnik je Zlatne povelje Univerziteta Crne Gore, Zlatne plakete Srpskog ljekarskog društva, Zlatne povelje Društava za borbu protiv šećerne bolesti Jugoslavije, Zlatne povelje za borbu proti šećerne bolesti Crne Gore, Zlatne povelje medicinskog časopisa Medikal.
HRONIKA
Pucnjava u Siti kvartu: Ranjen Igor Nedović
Iz policije su kazali da je prijavljena upotreba vatrenog oružja u ugostiteljskom objektu u naselju Siti kvart na štetu jednog lica

Podgoričanin Igor Nedović ranjen je u pucnjavi koja se danas dogodila u Siti kvartu kod kafića Doppio u Podgorici, saznaje Portal RTCG iz Uprave policije.
Iz policije su kazali da je prijavljena upotreba vatrenog oružja u ugostiteljskom objektu u naselju Siti kvart na štetu jednog lica.
Ulica Pera Šoća je blokirana.
Policija je na licu mjesta.

Zlatara Mikel, u Ulici Miljana Vukova u Podgorici, opljačkana je danas, saznaju Vijesti nezvanično.
Prema istim informacijama dvije osobe su biber sprejem poprskale radnice u zlatari i ukrale veću količinu zlata.

Prema nezvaničnim informacijama Vijesti, Odjeljenje bezbjednosti Podgorica obaviješteno da je iz jedne zlatare ukradena veća količine nakita.
„O događaju je obaviješteno tužilaštvo i preduzimaju se dalje aktivnosti na pronalasku izvršilaca i utvrđivanju svih okolnosti događaja“, rečeno je Vijestima.U toku je uviđaj.
HRONIKA
Policija razbila djelovanje organizacije „Fortis Crna Gora“: Uhapšeni osnivač i vođa i jedan od članova
Uhapšeni Nenad Kukuličić iz Zete i Đorđe Andrić, državljanin Srbije sa boravkom u Podgorici

Uprava policije saopštila je da je razbijeno djelovanje organizacije „Fortis Crna Gora“ – uhapšeni su osnivač i vođa i jedan od pripadnika organizacije.
Podgorička policija uhapsila je Nenada Kukuličića iz Zete (36) i Đorđa Andrića (33), državljanina Srbije sa boravkom u Podgorici, zbog sumnje da su počinili krivična djela – nasilničko ponašanje u saizvršilaštvu.
Identifikovano je više osoba i u odnosu na njih se „preduzimaju procesne mjere i radnje“, saopštila je Uprava policije.
„Kako se sumnja, N.K. je pomenuto krivično djelo izvršio na način što je tokom 2025. godine formirao organizaciju ‘Fortis Crna Gora’ te zajedno sa Đ.A. i drugim pripadnicima ove organizacije, čije je lociranje predmet procesnih mjera i radnji, u toku marta 2025. godine na dvije lokacije u Podgorici, na prevaran način naveo na dolazak, a potom grubo vrijeđao i fizički napao dva oštećena lica, zadajući im udarce u predjelu glave i tijela, usljed čega su oštećeni zadobili tjelesne povrede. Takođe, sumnja se da je N.K. na svom mobilnom telefonu dokumentovao pomenute radnje u kojima pripadnici ove organizacije nezakonito, primjenom fizičke sile, prijetnje i ponižavajućih metoda zlostavljaju i kažnjavaju oštećena lica, u cilju iznuđivanja iskaza, njihovog javnog poniženja i diskreditacije, nakon čega je takav sadržaj postavljan na internet stranice organizacije ‘Fortis'“, piše u saopštenju.
Kažu da je policija u Podgorici i Nikšiću, u saradnji sa službenicima Odsjeka za kriminalističko-obavještajne poslove, do sada identifikovala više pripadnika te organizacije i nadležnim tužilaštvima podnijela krivične prijave protiv dvije osobe zbog sumnje da su počinili krivična djela zlostavljanje i nasilničko ponašanje.
„Naglašavamo da ovaj oblik destruktivnog djelovanja karakteriše inostrani element te da je pomenuta grupa djelovala pod izgovorom pomoći u identifikaciji osumnjičenih za seksualno uznemiravanje maloljetnika, lažno se predstavljajući i zlostavljajući lica koja su navodno počinila krivična djela na štetu maloljetnih lica putem društvenih mreža, služeći se pri tome bezobzirnim diskriminatorskim metodama, ugrožavajući osnovna ljudska prava, kao i prava pojedinaca na pravičnu i fer odbranu u dokaznom postupku“, saopštila je policija.
Rekli su da će Uprava policije i narednom periodu preduzimati aktivnosti na suzbijanju i sprečavanju nezakonitog djelovanja koje proizvodi štetne posljedice po društvenu zajednicu i koje promoviše destabilizaciju pravnog poretka, upotrebu nasilja i ugrožavanje ljudskih prava.
Pozvali su građane da kroz odnos saradnje sa policijom prijave saznanja ili sumnju na počinjena krivična djela koja se odnose na seksualno uznemiravanje maloljetnika i druga krivična iz oblasti polnih sloboda i na taj način pruže zakonitu pomoć u cilju identifikacije i procesuiranja izvršilaca krivičnih djela ili prekršaja, bez samoinicijativnog preduzimanja radnji i „prava“ u svoje ruke.
- DRUŠTVO3 дана ranije
Bosanka pretukla svekra da spase svekrvu: Postala legenda sela
- HRONIKA3 дана ranije
Bijelo Polje: Osumnjičenom za proganjanje maloljetnice određeno zadržavanje do 72 sata
- HRONIKA3 дана ranije
Rožaje: Edmir Ramović osuđen na 13 i po godina zatvora za ubistvo Semira Murića
- DRUŠTVO4 дана ranije
Za teški govor mržnje na društvenim mrežama kazna zatvora od tri mjeseca do tri godine
- HRONIKA1 дан ranije
Policija razbila djelovanje organizacije „Fortis Crna Gora“: Uhapšeni osnivač i vođa i jedan od članova
- HRONIKA18 сати ranije
Opljačkana zlatara u Podgorici: Dvije osobe biber sprejem poprskale radnice