Connect with us

DRUŠTVO

PONOVIO ISTORIJU

Priča porodice iz Rožaja: Kao beba poklonjen ujaku, svog sina dao bratu

U rožajskom selu Paučina Zekrija Bibić rastao je odvojen od braće i sestara

Foto: Screenshot/RTCG

Davanje djece rođacima koji ih nemaju bio je običaj u Crnoj Gori o kojem se uglavnom ne govori. Porodica Bibić iz Rožaja njegovala je ovaj običaj, pa je Zekrija Bibić koji je kao beba poklonjen ujaku i sam svog sina po rođenju dao bratu.

U rožajskom selu Paučina Zekrija Bibić rastao je odvojen od braće i sestara.

“Moja majka na porođaju se razboljela, imala me je i vidjela je da ne može da pretekne. Amanet je učinila mom ocu i braći i rekla – „ovo dijete ako ostane živo da ga poklonite“ i ja ga poklanjam bratu”, priča Zekrija za emisiju TVCG „Gledajmo se“.

U drugom domu koji je bio kilometrima daleko, kaže da mu nije nedostajalo pažnje. Kada je napunio 11 godina Zekrija se vraća u rodno mjesto i upoznaje biološku porodicu. Kaže da taj trenutak susreta sa porodicom nikada neće zaboraviti.

Zekrija se oženio i dobio devetoro djece, no jedan od njegove braće bio je bez poroda. Riješio je da ponovi istoriju, sina starog 20 dana predaje bratu.

„Većina kaže to može samo junak da učini, neko ko ima snažno srce, drugi kažu to može samo budala da uradi – ja sam hrabar i na jedno i na drugo“, ističe Zekrija.

Da je riječ o društvenom fenomenu, koji je kroz istoriju bio odomaćen u rožajskom kraju, svjedoče i drugi slučajevi. Poznavaoci društvene zbilje tvrde da je on uzrokovan različitim okolnostima.

„Ja u svemu tome vidim jednu tradiciju, zatim ekonomsku sferu odnosa, i na kraju krajeva onu emotivnu sferu – visoki stepen povjerenja odnosa da dijete odmah po rođenju ustupe drugoj, bliskoj osobi, često u istoj porodičnoj zajednici, tako da u svemu tome, u krajnjem nema loših stvari“, smatra advokat Velija Murić.

„To je pomalo i obaveza – ja imam djecu, moja sestra nema djecu, ja sam obavezan da im pomognem, ja znam da će njima biti, pod znacima navoda, bolje kod novih roditelja, jer ja imam desetoro djece, što je slučaj u većini porodica u tadašnjem vremenu. To je ta duboko usađena humanost koju mi vučemo sa islamskim vaspitanjem i shvatanjem značaja porodice“, ističe novinar Zlatko Tutić.

Tako kaže i Raif Bibić, sin Zekrijin, koji je prije 42 godine odmah nakon rođenja dobio novu porodicu.

“Takav život ne može niko imati kakav sam ja lijep život imao. Znači, živio sam kako sam želio, a i udovoljeno mi je bilo. Oni su me iškolovali. Faktički poslije sam se oženio i kod njih tamo osnovao familiju“, priča za TVCG Raif Bibić.

Sudbina je ponovo spojila oca i sina pa su postali komšije.

„Bog ga je opet doveo i živimo opet zajedno ovdje u Paučin ja ga zovem novi komšija“, kaže kroz osmijeh Zekrija, koji ima 71 godinu i 27 unučadi.

Nada se da će dočekati da se taj broj udvostruči.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Grupa „Kamo śutra“ objavila: Prestajemo sa djelovanjem

Kažu da su, zbog „svakodnevnih prijetnji, medijskih napada i umora“, došli u situaciju da sa brojem aktivnih članova više nisu mogli da garantuju da mogu organizovati okupljanja na način koji bi garantovao da je sve spremno, a svako na skupu bezbjedan

Reuters

Neformalna studentska grupa „Kamo śutra“, koja je organizovala proteste nakon masovnog ubistva na Cetinju 1. januara, objavila je da prestaje sa djelovanjem.

Kažu da su, zbog „svakodnevnih prijetnji, medijskih napada i umora“, došli u situaciju da sa brojem aktivnih članova više nisu mogli da garantuju da mogu organizovati okupljanja na način koji bi garantovao da je sve spremno, a svako na skupu bezbjedan.

Ističu da je jedini motiv njihovog djelovanja bila želja da se izbore za sigurniju i bezbjedniju zemlju i pravdu za nedužno stradale žrtve i njihove porodice, te da je jedini cilj njihovog djelovanja bilo suzbijanje nasilja.

Ta grupa je, između ostalog, tražila i smjene potpredsjednika Vlade Alekse Bečića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića.

Rekli su da su se trudili da skrenu pažnju na to da dva zločina u kojima su stradale 23 osobe, među kojima i četvoro djece, ne smiju biti zaboravljena, te da „kao društvo moramo preuzeti kolektivnu i individualnu odgovornost kako se ništa slično ne bi ponovilo“.

„Uprkos velikoj podršci, snazi i volji koju je veliki dio društva pokazao u ovoj borbi, veliki dio javnosti, uključujući političke partije i određene medije, mnogo više se bavio nama. Razumljivo je takvo interesovanje u zemlji vječitih prevara, korupcije i podjela, međutim, smatramo da ovakva tema nikada nije smjela biti uprljana niti zasijenjena takvim istragama“, piše u objavi na Iksu.

Kažu da borba njihovog kolektiva nije uspjela, „jer je od samog početka politizovana i sistemski obesmišljavana, što je skrenulo pažnju sa samih zločin, za koje još uvijek niko nije preuzeo odgovornost, niti je, po svemu sudeći, osjeća“. Naprotiv, kako su rekli, svaki poziv na preuzimanje odgovornosti usmjeren prema donosiocima odluka u Crnoj Gori se tumači kao lični napad.

„Organizacija protesta, blokada i performansa zahtijeva ljudsko i zahtijeva vrijeme. Naš kolektiv je dva mjeseca svoje živote ostavio po strani, svakodnevno se baveći isključivo ovim pitanjem. Zbog svakodnevnih prijetnji, medijskih napada i umora, došli smo u situaciju da sa brojem aktivnih članova/ica nismo mogli da garantujemo da možemo organizovati okupljanja na način koji bi garantovao da je sve spremno, a svako na skupu bezbjedan“, kazali su.

Kako navode, saopštenje je trebalo da objave prije mjesec, ali da su još uvijek pokušavali da reorganizuju kolektiv i način rada.

„Zbog toga dugujemo izvinjenje svim građanima i građankama, a pogotovo porodicama žrtava. Predugo smo nestali iz javnosti bez ikakvog objašnjenja. Ovo ne znači da je borba za pravedeniju i bezbjedniju Crnu Goru sa nama završena. Na Cetinju građanke i građani organizuju bloakde već dva mjeseca, a u nedjelju je najavljena blokada upozorenja od 15:20 do 18:26. Pozivamo sve da se pridruže Cetinjanima i Cetinjankama tog dana. Stoga vas, dragi građani i građanke, pozivamo na kolektivnu odgovornost suzbijanja nasilja“, piše u objavi.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Potpuna obustava saobraćaja kroz tunel Tifran na 24 sata zbog radova

„Obustava će trajati od sjutra 6. aprila od 7 sati do ponedjeljka 7. aprila do 7 sati“, naveli su iz Uprave policije

Saobraćaj na putu Berane – Ribarevine biće u potpunosti obustavljen na 24 sata zbog izvođenja radova, saopšteno je iz Uprave policije.

“Obustava će trajati od sjutra 6. aprila od 7 sati do ponedjeljka 7. aprila do 7 sati“, naveli su u saopštenju.

Kako su kazali, saobraćaj se obustavlja za sve vrste vozila zbog radova na tunelu Tifran u sklopu rekonstrukcije magistranog puta M-2, dionica Poda-Berane.

„Za vrijeme totalne obustave saobraćaja na predmetnoj dionici magistralnog puta, putnička vozila i autobusi mogu koristiti alternativne putne pravce“, dodali su u saopštenju.

Podsjećaju da je na ovom putnom pravcu do kraja mjesca na snazi privremena obustava saobraćaja za sve vrste vozila u vremenskom intervalu od 8 do 11 sati i od 14 do 17 sati.

„Radovi na rekonstrukciji puta Lepenac-Ribarevine-Poda-Berane počeli su 31. jula 2023. godine. Vrijednost radova je oko 36 miliona eura bez PDV-a“, zaključuju u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima

„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa“

Ilustracija

U srijedu, u banjskom selu Smrduša, koje pripada Mjesnoj zajednici Trubjela, domaćinu Novaku Krivokapiću medvjed je ubio vola teškog 700 kilograma.

Kako je za „Dan“ ispričao Momčilo – Mošo Kilibarda, stanovnik sela Smrduša i Krivokapićev komšija, sve se dešavalo u cik zore.

„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa. Tu su bila i moja goveda, ali je medvjed odabrao i napao najačeg vola teškog oko 700 kilograma. Odmah sam telefonom pozvao Novaka i ispričao mu šta se desilo ispred moje kuće, na udaljenosti ne većoj od 100 metara. Pozvao sam i Vetrinarsku stanicu iz koje su mi rekli da se šteta ne može nadoknaditi jer su goveda bila na otvorenom“, priča Kilibarda i dodaje da je Krivokapić pričao da ovom volu nikakva zvjerka ne bi mogla naštetiti ali evo ipak može.

Kilibarda kaže i da je među mještanima zavladao strah jer ne prođe ni dan da medvjeda ne vide u blizini kuća.

„Ne znam šta se više čeka. Medvjeda pod hitno treba osuditi i odmah ustrijeliti, dok neko od Banjana ili Rudinjana nije glavom platio. Više kroz selo ne smijemo ići pješke, čak ni u po bijela dana već samo sa automobilima. Ja sam trenutno bez auta jer mi se pokvarilo, tako da iz dvorišta ne smijem mrdnuti. Prije dvadesetak dana jednom Delibašiću iz susjednog sela Kamensko, medvjed je ubio dvije krave, a jedna je nestala. Ovih dana po ovim našim selima po čitavu noć vukovi zavijaju, a medvjedi krstare“, navodi Kilibarda.

On smatra da je poslednji čas da se u čitavu priču uključi Lovačko društvo „Dr Zoran Kesler“ iz Nikšića.

Podsjećamo, prije petnaestak dana poljoprivredniku Radoici Mićunoviću, takođe stanovniku sela Smrduša, medvjed je usmrtio jednu i ranio drugu kravu. I tada se napad medvjeda desio u ranu zoru i to na 200 metara od kuće Mićunovića.

Mještani traže da ih država zaštitiMještani sela Smrduša i okolnih sela, udaljenih 34 kilometra od Nikšića kažu da žive u stalnom strahu od krvoločnih zvijeri koje su se izgleda namnožila na ovom području.

„Bukvalno smo na stalnom udaru medvjeda koje nam gotovo redovno napadaju stoku, uništavaju košnice i lome voćnjake. Za kratko vrijeme medvjedi su u ovim selima zaklali desetine grla sitne i krupne stoke. Počeli smo da se plašimo i za svoje živote“, ističu mještani sela Smrduša i zahtijevaju da ih država zaštiti.

„Država pod hitno treba da reaguje, da se nebi ponovio slučaj iz Pive kada je medvjed napao i teško ranio iskusnog lovca“, poručuju mještani sela Smrduša.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije