Connect with us

EKONOMIJA

PUTARINA ĆE BITI OD 1,5 DO 17 EURA

Privredinicima i građanima putarina za auto-put preskupa

Autobuski prevoznici i kamioni će plaćati 17 eura za vožnju auto-putem. Za putnička vozila utvrđena je cijena na tri i po eura

Foto: Luka Zekovic

Prevoznici koji održavaju međunarodne autobuske linije, nakon što je Vlada objavila putarine za auto-put, očekuju smanjivanje, jer kako je rekao za Radio Crne Gore Vladan Lalatović, nigdje nije praksa da kamioni i autobusi plaćaju istu nadoknadu. I Hilmo Franca očekuje subvencije, jer je, kako kaže, za kompanije koje prevoze robu za snabdijevanje tržišta cijena od 17 eura previsoka.

Podgoričani zadovoljni što će skratiti put do sjevera, vozeći prvom dionicom auto-puta, a oko cijene mišljenja su podijeljena. Predsjednik Opštine Bijelo Polje Petar Smolović poručuje da bi cilj države morao biti da se auto-put maksimalno koristi, a ne, kako kaže, da bude prazan.

Još je neizvjesno kada će biti otvorena prva dionica auto-puta. Nadležni obećavaju da će se crnogorski građani i turisti voziti tokom glavne sezone.

To je prije nekoliko dana najavio Andrej Mihajlović iz Monteputa.

„Građani Crne Gore i gosti koji budu stizali iz inostranstva i išli na naše Primorje sigurno će se tokom glavne turističke sezone voziti autoputem“, kazao je Mihajlović.

Vlada je na posljednjoj sjednici saopštila kolike će biti putarine. Za putnička vozila utvrđena je na tri i po eura. I to je kažu podgoričani visoka cijena, ali ne kriju zadovoljstvo što će brže stizati od Podgorice do Kolašina.

„Cijena od tri i po eura je previsoka, ako se ima u vidu kupovna moć stanovništva. Ako se tome dodaju i visoke cijene goriva jasno je da će vožnja biti preskupa, ali je prednost što taj put spaja sjever i jug države. Što se radi o skupom projektu koji iz prihoda treba da isplati sebe“, prokomentarisao je jedan Podgoričanin.

Autobuski prevoznici će plaćati 17 eura za vožnju auto-putem. Vlasnik koji održava međunarodne linije Vladan Lalatović za Radio Crne Gore kaže da očekuje niže cijene za autobuse.

„Mislim da je to preskupo, ali sam siguran da će država saopštiti precizan cjenovnik, jer ne može biti ista putarina i za kamione i autobuse. Dužina, tonaža određuje kategoriju vozila pa i cijenu. Ako ostanu sada saopšteno prevoznicima bi se uvećali troškovi, pa bi morali korigovati cijene karata, što ne bi bilo dobro“, rekao je Lalatović i dodao da naprimjer u Srbiji na autoputu Miloš Veliki od Čačka do Beograda, koji je dug 120 kilometara putarina za autobuse iznosi 11 eura.

Malo je skuplje, istakao je u Hrvatskoj i Sloveniji, jeftinije u Italiji, pa kako je zaključio naše cijene putarine bile bi najskuplje.

Putarina za kamione, odlukom Vlade, utvrđena je na 17 eura. Vlasnik kompanije Franca, Hilmo Franca, u izjavi za Radio ocjenjuje da je to previsoka cijena. Prosječno iz sjedišta njegove firme u Bijelom Polju dnevno 15 do 20 kamiona prevozi prizvode do Podgorice i Primorja.

Takođe, desetak putničkih vozila. Zato, navodi, čekaju zvaničan cjenovnik, pa da daju predlog za subvencije takvim preduzećima.

„Za velike kompanije, i ne samo za njih već i male i generalno privredu trebalo bi naći neko rješenje da se dobiju popusti, naročito za one firme koje se bave sopstvenim prevozom“, poručio je Franca.

Da su cijene putarine previsoke prokomentarisao je Radio Crne Gore i predsjednik Opštine Bijelo Polje Petar Smolović i sadašnji cjenovnik, poručuje, treba preispitati.

„Nije suština autoputa da bude prazan, već da se sav saobraćaj usmjeri na njega i da bude brži, efikasniji, sigurniji, ali i da definitivno donosi prihode kojima bi se vraćali krediti koji su uzeti za njegovu gradnju. I naravno da što prije nastavimo izgradnju druge i treće dionice, jer nam auto-put do Kolašina ne znači ništa ako se ne nastavi dalje“, naglasio je Smolović.

Kolike su cijene u regionu…

Radio CG uporedio je i kakve su cijene putarina u okruženju.

U Srbiji na primjer na dionici dugoj gotovo 190 kilometara od Beograda do Subotice za putnička vozila je tri eura, za kamione i autobuse devet eura.

U Hrvatskoj putarina se plaća po kilometru, a na zvaničnom sajtu Auto-moto saveza se navodi da do Šibenika ukupna putarina malo iznad 37 eura, Rijeke 26 i po, a do Istre 25 eura.

Kao primjer uzimamo i cijenu putarina u turističkoj Grčkoj. Tamo je putarina kod Soluna 50 centi, a za vozila čija je visina dva metra i 70 cm euro i po.

Od prelaza Evzonija do Lafkade ima osam naplatnih rampi i ukupna putarina je 14 i po, do Tasosa malo iznad sedam eura, a do Krfa ukupno na sedam naplatnih rampi 10 eura i 60 centi.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

EKONOMIJA

Skuplje sve vrste goriva od ponoći

Naredni obračun će se obaviti 22. aprila

Foto: Berane online

Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa saopštilo je da danas će od ponoći poskupiti sve vrste goriva.

Litar obje vrste benzina u naredne dvije sedmice biće skuplji po tri centa – BMB 98 koštaće 1,51 eura, a BMB 95 – 1,47 eura.

Cent će biti skuplji eurodizel i koštaće 1,36 eura po litru.

Lož ulje će takođe poskupiti za cent i koštaće 1,30 eura po litru.

Naredni obračun će se obaviti 22. aprila.

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

Spajić: Nadam se da će Skupština usvojiti Sporazum sa Emiratima, želimo da opštine budu uključene

„Sporazum sa UAE je usvojen na Vladi i biće u formi zakona predložen parlamentu. Pričaću sa svim šefovima klubova prije toga i nadam se da će sve biti usvojeno”, rekao je Spajić

Spajić, Foto: Luka Zeković

Sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) biće proslijeđen parlamentu i razgovaraću sa šefovima klubova poslanika, saopštio je danas na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade premijer Milojko Spajić i dodao da očekuje da ga Skupština Crne Gore usvoji. Spajić je poručio da Vlada želi da lokalna zajednica bude maksimalno uključena u projekte.

“Htjeli smo da pokažemo našim građanima poptunu transparentnost. Sporazum sa UAE je usvojen na Vladi i biće u formi zakona predložen parlamentu. Pričaću sa svim šefovima klubova prije toga i nadam se da će sve biti usvojeno”, rekao je Spajić.

On se osvrnuo na zaključke odbornika ulcinjskog parlamenta, ističući da su iskazali protivljenje prema namjeri investitora iz UAE da razvijaju projekat na Velikoj plaži.

“Bilo koji potencijalni projekat, jer ništa definitvno nijesmo dobili od investitora, obavezujemo se da imamo u vidu zaključke SO Ulcinj prilikom planiranja svakog projekta. Želimo da lokalna zajednica bude maksimalno uključena. Takav primjer smo imali u mjestu Kralje u Andrijevici, gdje smo njihove predloge uzeli u obzir i promijenili trasu auto-puta. Na isti način odnosićemo se prema svim građanima u našoj Crnoj Gori, bilo koja opština da je u pitanju”, rekao je premijer.

Spajić ističe da žele da afirmišu ovlašćenja lokalnih samouprava, i poslata je, kaže, jasna poruka.

“Cijeloj Crnoj Gori, ne samo Ulcinju, da partnerski i zajedno radimo. Naravno, bez ucjena i ne želim da ulazimo u takve scenarije. Vrijeme je da se odgovorno ponašamo. Želim da se opštine odgovorno ponašaju prema svojoj i budućnosti cijele zemlje. Dajte da lokalne samouprave donose odgovorne odluke, na korist građana. Ako osjetimo partnerski odnos, bez ucjena i plašenja investitora, u Vladi će imati partnera”, kazao je Spajić.

Komentarišući izjavu predsjednika države Jakova Milatovića da sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između vlada Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata otvara pitanja usklađenosti sa Ustavom i zakonima o zaštiti konkurencije i državnoj imovini, Spajić je poručio da nema problem da sve provjeri Ustavni sud, ali i skupštinski Zakonodavni odbor.

On je saopštio da se može dogoditi da dva projekta, auto-put i most preko Bojane, budu jednistven projekat.Ponovio je da je Vlada posvećena razvoju infrastrukture.

Odgovarajući na pitanje zašto investitor iz UAE Mohamed Alabar ne ide na međunarodni tender, Spajić je ocijnio da nije puno investitora koji mogu da iznesu ulaganje od 35 milijardi eura.

“Mislim da smo ovom projektu pristupili maksimalno transparentno. Sve zaključke možete da vidite na sajtu Vlade. Dao sam jasne odgovore na pitanja poslanika. Bio sam u Ulcinju i razgovarao sa predsjednicima odborničkih klubova. Da li je iko za projekte Portonovi, ili Luštica, pitao nešto lokalne zajednice? Ovo je potpuno novi način saradnje sa lokalnom zajednicom ali očekujemo i od njih da se odgovorno ponašaju”, poručio je Spajić.

Kako je naveo, ako su tamo spremni “da propuste investiciju od 30 milijardi, neka ponesu taj teret, ja neću”.

Potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj je rekao da su puno razgovarali o najavljenim investicijama iz UAE. Pozdravio je odluku da uvaži zaključke SO Ulcinj od 21. marta.

“Stav o prihvatanju zaključaka SO Ulcinj je nešto što će usmjeravati Vladu u odnosu i prema drugim opštinama. Vlada Crne Gore ovim sporazumom, odnosno, ako bude dogovora sa investitorom, neće raditi mimo dogovora sa SO Ulcinj. Jako sam zadovoljan realizacijom prihvatanja zaključaka SO Ulcinj danas na Vladi. Mi smo inače u SO Ulcinj, naš klub, glasali za te zaključke 21. marta”, rekao je Đeljošaj.

Premijer je istakao da je Vlada posvećena ravnomjerenom regionalnom ekonomskom razvoju.

“Ova Vlada je posebno posvećena projektima na sjeveru. Evropski parlament je podržao investicije iz UAE juče, svima je u interesu da Crna Gora ne uđe u EU kao siromašna zemlja. Mislim da je svima jasno da je iza svega ovoga dobra namjera. Jasno je da međudržavnim sporazumom isključujete mogućnost korupcije”, rekao je Spajić.

Prema njegovim riječima svi u Vladi su podržali investicije, ističući da su ministrima iz DNP-a bila potrebna dodatna objašnjenja o ovoj investiciji, i da niko ne spori da treba maksimalno iskoristiti ekonomske potencijale zemlje.

Osvrćući se na ekonomske odnose sa SAD, i to što je američki predsjednik Donald Tramp potpisao dokument koji, između ostalog, podrazumijeva carinu od 10 odsto na robu koja se uvozi iz Crne Gore, rekao je da je Crna Gora pouzdan partner, i da dobro sarađuje sa SAD.On je istakao da Crna Gora ima mnogo prednosti, i da insistira na privlačenju investicija.

“Investitor ima pravo da bira. Ako se pokažemo kao nezreli i nedorasli, investitor će otići”, rekao je premijer, uz napomenu da se za projekat koji zagovaraju investitori iz UAE interesuju još dvije kredibilne destinacije.

“Ovo je jako teška borba za investitore a posebna je vrijednost što imamo državne garancije”, istakao je Spajić.

Vlada predlaže zakon o formiranju kreditno garantnog fonda

Na današnjoj sjednici Vlada je usvojila predlog zakona o formiranju kreditno garantnog fonda. Nadam se da će ovaj korak da omogući veću podršku malim i srednjim preduzećima, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj.

Prema njegovim riječima ovo je važan korak za razvoj privrede.

“Ovo su veoma dobre vijesti za našu privredu”, rekao je Đeljošaj.

Premijer Milojko Spajić rekao je da se na ovaj način omogućavaprivatnom sektoru da se uključi u razvoj Crne Gore i bude faktor razvoja države.

“Htjeli smo da pokažemo našim građanima poptunu transparentnost. Sporazum sa UAE je usvojen na Vladi i biće u formi zakona predložen parlamentu. Pričaću sa svim šefovima klubova prije toga i nadam se da će sve biti usvojeno”, rekao je Spajić.

Nastavite sa čitanjem

EKONOMIJA

Guvernerka Centralne banke uštedjela više od 175.000 eura, primala preko 6.000 mjesečno

To se navodi u izvještaju o imovini za prošlu godinu koji je Radović dostavila Agenciji za sprečavanje korupcije

Više od 175.000 eura, tačnije 175.911 eura, na računu ima guvernerka Centralne banke Crne Gore Irena Radović.

To se navodi u izvještaju o imovini za prošlu godinu koji je dostavila Agenciji za sprečavanje korupcije.

Kao guvernerka je tokom prošle godine od plata zaradila 70.266 eura, a one su se krećale od 5.657 do 6.450 eura.

Prijavila je i 200 eura koje je kao naknadu dobila za 8.mart, 200 eura naknadu za Dan Centralne banke, 750 eura zimnice i 1.000 eura nagrade svim zaposlenim na kraju poslovne godine.

U radu Savjeta za finansijsku stabilnost Crne Gore, kao predsjedavajuća, zaradila je 12.080 eura.Vozi Nissan Qashqai 1,5 DCI iz 2015.godine.

U nasljedstvo je dobila zemljište od preko 1.500 kvadrata, a suvlasnica je zemljišta od 3.226 kvadrata.

Ima akcije u više društava.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije