POLITIKA
INTERVJU MINISTRA VANJSKIH POSLOVA
Radulović: Niti je DPS crnogorski, niti je DF prosrpski; Ova dva politička subjekta su 30 godina držala zarobljenu Crnu Goru (VIDEO)
„Dok god je Crna Gora rob neke vrste populizma, imaćemo naše ili njihove, patriote ili izdajnike, one koji vole i one koji ne vole Crnu Goru“
Niti je DPS crnogorski, niti su politike DF-a prosrpske. Naš nacionalni identitet ne bi trebalo da određuje političke i spoljnopolitičke svjetonazore. Nažalost, dva ovako jaka pola su 30 godina, u različitim oblicima, držala zarobljenu Crnu Goru. Dok god je Crna Gora rob neke vrste populizma, imaćemo naše ili njihove, patriote ili izdajnike, one koji vole i one koji ne vole Crnu Goru, poručio je u razgovoru za „Dan“ ministar vanjskih poslova Đorđe Radulović.
On ističe da bi radio na poboljšanju odnosa između Crne Gore i Srbije i da nema istorijske i kulturne povezanosti.
„U drugoj nedjelji sam pozvao ministra spoljnih poslova Srbije, gospodina Selakovića, da kažem da sam stupio na dužnost i da sam spreman za političko resetovanje i na saradnju. Međutim, za tango je uvijek potrebno dvoje. Nadam se da će političke partije i vladajuće strukture u Srbiji, ali i u Crnoj Gori shvatiti da su dobri odnosi nužnost, i to ne samo zbog toga što to Brisel zahtijeva od nas, već zato što to naše dvije države i zaslužuju“, kazao je Radulović. Prema njegovom mišljenju, 2024. godina je realna godina da Crna Gora završi svoj dio posla za ulazak u Evropsku uniju (EU).
Kada bi, prema Vašim očekivanjima, Crna Gora trebalo da ostvari svoj glavni spoljnopolitički cilj – članstvo u Evropskoj uniji?
Istraživanja pokazuju da članstvo Crne Gore u EU podržava skoro 75 odsto građana. – Pregovori zahtijevaju dva aktera, Evropsku uniju i Crnu Goru. Evropska unija je u poslednjih osam godina prošla brojne krize – migrantsku, ekonomsku, kovid pandemiju. Što se tiče Crne Gore, ući ćemo u EU kada budemo ispunili sve kriterijume koje sprovodimo. Ne zbog toga što to Brisel kaže, već stoga što reforme treba da sprovodimo zbog naših građana. Borba protiv korupcije i organizovanog kriminala se očekuje u svakom zdravom društvu. Mi smo prihvatili novu metodologiju, a vjerujem da kada napravimo proboj u poglavljima 23 i 24, što bi, po mojim procjenama, trebalo da se desi do kraja francuskog predsjedavanja, znači u maju, mi ćemo biti spremni da zatvaramo klastere, što znači više poglavlja odjednom. Prema našoj internoj procjeni, mi smo spremni da zatvorimo najmanje petšest poglavlja, ali čekamo da dobijemo prelazna mjerila u poglavljima 23 i 24. Kada jednom probijemo led, vjerujem da će sve da ide mnogo brže. Tako da je 2024. godina realna godina da mi završimo svoj dio posla.
Nedavno ste u Skupštini saopštili da DF treba da se reformiše ili da politički oslabi. Šta tačno podrazumijevate pod tim?
Ukoliko normalna, zdrava i emancipovana Crna Gora želi da preživi, onda i Demokratska partija socijalista i Demokratski front treba da se politički oslabe ili da se reformišu. Niti je DPS crnogorski, niti su politike DF-a prosrpske. Naš nacionalni identitet ne bi trebao da određuje političke i spoljnopolitičke svjetonazore. Nažalost, dva ovako jaka pola su 30 godina, u različitim oblicima, držala Crnu Goru zarobljenom. Dok god je Crna Gora rob neke vrste populizma, imaćemo naše ili njihove, patriote ili izdajnike, one koji vole i one koji ne vole Crnu Goru. Ja u ovom trenutku ne vidim ni da su se DF i DPS reformisali, a nisam siguran ni u slabljenje njihove političke moći u ovom trenutku, mada je rano za procjenu
Božović ne doprinosi konstruktivnijim odnosima
Kako komentarišete to što da se Vladimir Božović još uvijek predstavlja kao ambasador Srbije u Crnoj Gori?
Božović je proglašen personom non grata sedam dana prije nego što je ova vlada izglasana. Nažalost, čini mi se da gospodin Božović u ovom trenutku svojim predstavljanjem ne doprinosi konstruktivnijim odnosima između Srbije i Crne Gore. Siguran sam da bi Srbija iz palete sjajnih diplomata koje ima mogla da odabere novog ambasadora. Kako god se gospodin Božović predstavljao, meni je žao, ali on može da bude ambasador samo ukoliko ga prihvati država prijema. Vjerujem da je tema oko bivšeg ambasadora Božovića tema pase, jer je Srbija rekla svoj stav, a Crna Gora svoj.
Neki poslanici vam spočitavaju da ministarstvo na čijem ste čelu nije napravilo potrebni diskontinuitet od prethodne vlasti. Jedna od zamjerki je i odluka o produžavanju sankcija Rusiji. Da li je tako nešto bilo neophodno?
Ova vlada je izglasana na evroatlantskoj platformi. Tri lidera su se srela i potpisala sporazum da neće biti promjene spoljne politike. Što se tiče sankcija Rusiji, sankcije nisu nametnute ruskom narodu, već za 180 lica zbog toga što ugrožavaju integritet i suverenitet Ukrajine. Ukoliko ne budemo nastavili da pratimo politiku EU, to će biti suprotno sporazumu, a moglo bi biti i poruka evropskim partnerima da Crna Gora želi neki drugi spoljnopolitički kurs. Onaj dogovor po kojem ja radim glasi da nema promjene spoljnopolitičkog kursa. Pogrešno je posmatrati članstvo u Evropskoj uniji kao čedo DPS-a. S obzirom na to da 75 odsto građana podržava ulazak Crne Gore u EU, to je podrška koja prevazilazi podršku bilo kojem čovjeku, partiji, koaliciji. Zarad fakticiteta stvari, to je društvena platforma koja ima veću podršku nego što zajedno imaju najveća partija opozicije i najveća partija parlamentarne većine. Ne možemo govoriti da je EU produkt jedne partije, jednog čovjeka, već je to platforma koju žele naši građani.
Kako komentarišete brojne ocjene da su odnosi Srbije i Crne Gore na najnižem mogućem nivou od, da tako kažem, razdruživanja državne zajednice?
Mislim da odnosi Crne Gore i Srbije moraju biti postavljeni na zdrave osnove. Zadnjih 30 godina to nije bio slučaj. Društveno-socijalni procesi u Crnoj Gori koji traju zadnjih 140 godina ne mogu biti vraćeni u rikverc bez društveno-političkih lomova, koje niko ne želi. Odnosi dviju država moraju biti izgrađeni na modernim osnovama. Vrlo često se govori o tome da je jezička, kulturna, bilo koja druga povezanost Srbije i Crne Gore, sui generis, to jeste jedinstven slučaj u svijetu. Mi jesmo dvije zemlje koje su tako blisko povezane, ali nismo jedinstvene. Svakako, i da nema istorijske i kulturne povezanosti, radio bih na poboljšanju odnosa. U drugoj nedjelji sam pozvao gospodina Selakovića da mu kažem da sam stupio na dužnost i da sam spreman za političko resetovanje i na saradnju. Međutim, za tango je uvijek potrebno dvoje. Nadam se da će političke partije i vladajuće strukture u Srbiji, ali i u Crnoj Gori, shvatiti da su dobri odnosi nužnost, ne samo zbog toga što to Brisel zahtijeva od nas, već zato što to naše dvije države i zaslužuju.
Da li neslaganje Vlade i predsjednika Mila Đukanovića još uvijek koči rad Vlade?
Crna Gora je 30. avgusta pretprošle godine prvi put doživjela smjenu vlasti. Činjenica da je smjena vlasti protekla relativno mirno govori o tome da je crnogorsko društvo dovoljno samosvjesno, ali i o političkoj zrelosti crnogorskog društva. Kohabitacija je uvijek teška i u nekim drugim, čak i razvijenijim državama. I ova kohabitacija je teška, s obzirom na to da se prvi put dešava. Vlada uči nova pravila igre, kao i predsjednik, s obzirom na to da je do sada imao apsolutnu vlast. Postoje brojna neslaganja između Vlade i predsjednika, ali Ustav je jasno definisao one oblasti u kojima je neophodno odlučivanje obje strane.
U Crnoj Gori se veoma često smatra da ukoliko pokrenete dijalog da ste vi slabija strana, a u svijetu dijalog baš pokreće onaj koji je jači. Dijalog ne znači da se vi slažete sa onim sa kojim imate dijalog. Da smo mi potpuno saglasni, nama dijalog ne bi ni trebao. Čuo sam od poslanika pojedinih partija da mi dijalogom dajemo nekome legitimitet. Niti Vladi treba legitimitet od predsjednika, niti predsjedniku treba legitimitet od Vlade, jer oni legitimitet crpe u izborima. Vjerujem da ćemo u nekom predstojećem periodu nastaviti konsultacije oko svih onih stvari za koje je potrebno dvojno odlučivanje.
Skupština podržala inicijativu za interpelaciju rada ministra Radulovića
Skupština Crne Gore podržala je prošle nedjelje inicijativu za interpelaciju rada ministra spoljnih poslova Đorđa Radulovića glasovima opozicije i DF-a.
Za interpelaciju za pretresanje pitanja u vođenju politike Vlade u oblasti vanjskih poslova glasalo je 75 poslanika, od kojih je 55 bilo za, 15 protiv, dok je pet poslanika bilo uzdržano. Opozicija je optužila Radulovića da je zloupotrijebio službeni položaj i saopštio netačne konstatacije u instrukcijama crnogorskim ambasadorima kako da informišu države gdje obavljaju te funkcije o događajima na Cetinju 4. i 5. septembra.
Premijer Zdravko Krivokapić rekao je još ranije da neće potpisati interpelacije o smjenama ministara koje je predložila opozicija, ističući da pokretač te inicijative partija koja je radila protiv interesa građana Crne Gore.
POLITIKA
Ibrahimović: U Vladu smo ušli da bi pomogli Crnoj Gori da uđe u EU
Ibrahimović je kazao da kada osjete da 44. Vlada „nema kiseonika“ za evropski put, da će „napustiti Vladu“
Lider Bošnjačke stranke i potpredsjednik Vlade Ervin Ibrahimović je rekao u emisiji Načisto na TV Vijesti da su u 44. Vladu „ušli samostalno“, odnosno da pomognu Crnoj Gori da uđe u EU.
„Niko nas nije natjerao da uđemo u ovu Vladu, svjesno smo ušli“.
Ibrahimović je kazao da kada osjete da 44. Vlada „nema kiseonika“ za evropski put, da će „napustiti Vladu“.
„Važno je da 44. Vlada ima jasnu poruku – 100 odsto za EU“.
Upitan kako su sa šest poslanika dobili pet resora u Vladi i da li je to dokaz da su i dalje „dobri politički trgovci“ odgovorio:
„Ne bih to tako gledao… Nama niko ništa nije poklonio, nijesmo trgovali, već je cijena da ova partija može pomoći da zemlja u što kraćem periodu postane punopravna članica EU. Da li sam zadovoljan sa brojem ministarstava – mogu vam reći i da nisam. Bošnjačka stranka ima kadrova koji mogu da popune još jača mjesta u Vladi….“, rekao je potpredsjednik Vlade.
POLITIKA
Joković: Andrijevica će poslije izgradnje autoputa doživjeti renesansu, kao što je Kolašin
„Sigurni budite da će to biti tako“, kazao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede
Druga dionica izgradnje autoputa je itekako važna incvesticija za Crnu Goru, poslije koje će Andrijevica doživjeti renesansu, kao Kolašin, kazao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković.
„Sigurni budite da će to biti tako. Kao što je Kolašin doživio renesansu. Brže će se stići do Andrijevice autoputem iz Podgorice, nego iz Nikšića do glavnog grada. Sjever je ionako bio više posjećen od primorja što se tiče turista“, rekao je Joković u emisiji „Budimo budni-Pitajte Vladu“ na TVCG, prenosi Portal RTCG.
Govoreći o agrobudžetu, Joković je kazao da će u 2025. godini biti najveći budžet za poljoprivrednike.
„Proizvođače interesuje ekonomska isplativost i da ne vidi sebe. Znam da nije lako baviti se poljoprivredom, a subvencije i pomoć da bi imali stabilnost i sigurnost. Problem je velika migracija stanovništva sa sjevera, a popis je sve pokazao“, dodao je on.
Upitan da prokomentariše problem oko šumarske mafije i da li su tačni podaci da se nelegalnom sječom zarađuje i do 100 miliona eura godišnje, Joković je kazao da mafija definitivno postoji, ali da se često „mnogi igraju sa ciframa i brojkama“.
„Uprava za šume je u velikoj mjeri uticala da se smanji nelegalna sječa, iako imaju ograničan broj zaposlenih i nedostatak mladih ljudi koji žele da rade te poslove. U Upravi za šume preko 50 odsto ljudi sljedeće godine ide u penziju. Organi treba da rade svoj posao, ali ipak mislim da se cifre o milijardama eura dramatizuju“, tvrdi Joković.
Joković je kazao da će aktuelna Vlada do 2030. godine izgraditi najveći broj infrastrukturnih projekata do 2030. godine.
Komentarisao je i izbore u Budvi za TVCG.
„Nakon izbora svi smo ostali na istom. Bili izbori – ponovili se, ista meta – isto odstojanje“, zaključio je Joković.
POLITIKA
Zirojević iz SD-a: Za rast etničkih tenzija u Crnoj Gori kriv je Vučić; Leković: Sram te bilo!
„Ćuti, bre. Ćuti, dok pričam“, odgovorio je Zirojević Lekoviću
Poslanik Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević kazao je danas u Skupštini Crne Gore da je za rast etničkih tenzija u Crnoj Gori kriv predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i da institucije i bezbjednosni sektor nijesu reagovali.
Na to je burno reagovao poslanik Demokratske Crne Gore, partije koja vodi bezbjednosni sektor, Momčilo Leković, poručujući Zirojeviću „sram te bilo“.
„Ćuti, bre. Ćuti, dok pričam“, odgovorio je Zirojević Lekoviću.
Prethodno je poslanik Pokreta Evropa sad Seid Hadžić osudio izjave pojedinaca sa jučerašnjeg protesta u Vraneškoj dolini koje ubistvo brata i sestre Madžgalj dovode u vezu sa vjerskom pripadnošću osumnjičenog Alije Balijagića.
„Svjedoci smo snimka koji kruži mrežama i koji ima elemente krivičnog djela širenja panike i lažnih vijesti. Želim osuditi takve i slične izjave i pozvati organe da osude takva djela“, kazao je Hadžić.
Zirojević je rekao da korjeni ove izjave dolaze iz Srbije, od Aleksandra Vučića.
„Tu izjavu nadležni su prećutali, zbog toga danas imamo ovakvo viđenje stvari“, kazao je Zirojević.
Vučić je početkom novembra rekao da je osumnjičeni za dvostruko ubistvo Alija Balijagić „ekstremni, radikalni islamista“ i da je moguće da je to uradio jer je u kući ubijenih vidio ikone.
- HRONIKA4 дана ranije
Ubijena žena u dvorištu kuće u Podgorici
- HRONIKA2 дана ranije
Uhapšen Alija Balijagić u selu Pribojska Goleša
- HRONIKA1 дан ranije
Lovac Dragan Bojović je heroj regiona: Prijavio Balijagića policiji, vidio tragove u snijegu
- HRONIKA2 дана ranije
Dvije osobe osumnjičene za ubistvo žene u Podgorici
- BALKAN I SVIJET1 дан ranije
Uhapšen Goran Vesić i još 10 osoba zbog pada nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu
- DRUŠTVO2 дана ranije
Berane: Zatvoren glavni ulaz ka aerodromskoj pisti betonskim barijerama