Connect with us

DRUŠTVO

INTERVJU PREDSJEDNIKA OPŠTINE BERANE ZA "BORBU"

Šćekić: Ubjedljivo ćemo pobijediti u Nikšiću, hitno da se srede birački spiskovi

Istakao je da je trenutno posvećen mjestu predsjednika opštine Berane na kojem se nalazi, ali da će se prema bilo kojoj drugoj funkciji u budućnosti odgovorno i profesionalno odnijeti.

Predsjednik Opštine Berane i potpredsjednik Socijalističke narodne partije (SNP) Crne Gore, Dragoslav Šćekić poručio je u intervjuu za portal Borba da vremena za čekanje nema kada je u pitanju čišćenje biračkih spiskova.

Prema njegovim riječima, birački spiskovi se moraju dovesti na nivo gdje neće postojati ni najmanja sumnja u regularnost održavanja izbora.

Siguran je da će građani Nikšića 14. marta glasati za promjene u tom gradu, kako je istakao, recept je sada već poznat, staza utabana.

Poručuje da se pod hitno moraju preispitati DPS zapošljavanja i da se na konkursima moraju birati najbolji, najstručniji ljudi.

Saopštio je da nije ostao nijedan projekat koji je Opština Berane planirala, da nije realizovan ili je u fazi realizacije, iako je vođena teška borba zbog toga što je Berane bila jedna od rijetkih opština, u kojoj je opozicija vršila vlast.

1. Da li imate ambicija da, prije isteka mandata na mjestu gradonačelnika Berana napustite tu funkciju i preuzmete državnu funkciju?

ŠĆEKIĆ: Želim, prije svega da istaknem činjenicu da sam se, bez obzira koju sam funkciju pokrivao, trudio da ostavim trag, koji će građani znati da cijene. U tom pravcu sam davao svoj maksimum i na mjestu poslanika, kao što i sada odgovaram isključivo svojim Berancima. Sa druge strane, ne manje važnim smatram činjenicu da sam svaku svoju funkciju, na kojoj sam se nalazio, dogovarao i u okviru svojih partijskih organa, što je takođe od izuzetnog značaja, i što će se i u buduće dešavati. I da budem konkretan, ambicije su jedno, a drugo je potreba da odgovorim mogućim budućim zadacima. U ovom trenutku, duboko sam posvećen realizaciji svega onoga što smo, kao vlast na lokalnom nivou na putu da realizujemo u Beranama, i ne razmišljam na drugu temu.

2. Da li ste zadovoljni postignutim rezultatima od kad ste na čelu Berana, imate li nešto što Vam je želja i niste uspjeli da uradite u ova dva mandata?

ŠĆEKIĆ: Na ovo pitanje najbolji odgovor će vam dati građani Berana, koji su svjedoci svega urađenog u ovom gradu, ali ono što mogu sa punom odgovornošću da kažem jeste da smo domaćinski i odgovorno vršili vlast. Biću direktan – nije ostao nijedan projekat koji smo planirali, da nijesmo realizovali ili je u fazi realizacije, iako smo vodili tešku borbu kao jedna od rijetkih opština, u kojoj je opozicija vršila vlast. Stotine kilometara novog asfalta, probijeni i nasuti putevi, savremena vodovodna i kanalizaciona mreža, na desetine infrastrukturnih projekata, novoizgrađena sportska hala, gradski stadion međunarodnog značaja, zgrade na Rudešu, stočna pijaca, mini hidroelektrana, gradski parkovi, novi vodovodi na seoskom području i katunima, rekonstruisan gradski vodovod, subvencije za poljoprivrednike, samo su dio uspješno realizovanih projekata, koji, mogu slobodno da kažem, svrstavaju Berane u moderan grad sa optimističkim pogledom u ljepše i bogatije sjutra.

3. Smatrate li da, što prije, po dubini treba da budu smijenjeni svi DPS kadrovi kako bi se i konačno pokazalo da je došlo do promjene nakon 30. avgusta?

ŠĆEKIĆ: Ono što smatram neupitnim jeste činjenica da se desio 30. avgust, i da su građani izabrali neki novi put Crne Gore. U skladu sa tim, vjerujem da su i njihova očekivanja. Svakako da su ta vjerovanja da svi oni, kojima je trenutna pozicija služila za ispunjavanje svojih političkih prohtjeva, moraju dobiti adekvatan odgovor, i da onaj kome je pozicija ili funkcija služila za promociju političkih ideja, moraju se i trebaju suočiti sa činjenicom da neka nova država sa novim ljudima duboko vjeruje u postojanje i razvoj Crne Gore kao pravne i demokratske države, gdje partijska knjižica neće biti ulaznica za posao ili neku državnu privilegiju. Građani vrlo dobro znaju da je DPS- SD-BS po raznim državnim službama, kako na državnom tako i lokalnom nivou pozapošljavao čitave partijske odbore, prijatelje, kumove i familiju. Pod hitno se moraju ispitati ta i takva zapošljavanja, kao i validnost priloženih diploma iz pojedinih gradova sa fakulteta sa krajnje sumnjivim kredibilitetom. Sa druge strane, sasvim je logično da nova vlast donosi i promjene na rukovodećim mjestima, odnosno dovođenje kadrova, koji će personifikovati i sprovoditi politiku političkih pobjednika.

Ono sa čim se mora u potpunosti raskrstiti jeste dosadašnji način rukovođenja javnim preduzećima. Na konkursima se moraju birati najbolji najstručniji ljudi, i to je segment gdje ćemo sugerisati našim kadrovima da budu dio konkursa, kako bi svojim referencama i profesionalnim i stručnim kvalitetima odgovorili potrebama novog funkcionisanja izvršne vlasti.

4. Šta očekujete od izbora u Nikšiću i koja je, po vašem mišljenju dobitna formula za taj grad?

ŠĆEKIĆ: Nikšić je slobodarski grad, koji je i ranije znao da odgovori političkim i životnim izazovima. Siguran sam da će građani na narednim izborima glasati za promjene u tom gradu. Recept je sada već poznat, staza utabana. Nedavni republički izbori su pokazali kako se najbolje može pobijediti DPS režim. Ono što je siguran jeste da kod građana nema više straha, i na krilima slobode očekujem ubjedljivu pobjedu i promjenu lokalne vlasti u Nikšiću. Svakako da svi politički subjekti moraju voditi računa o svojim predstavnicima na budućoj listi, kao što se mora uvažiti realnost i snaga SNP-a u ovom gradu.

Iskoristiću i ovaj trenutak da iznesem i svoj lični stav u pravcu samostalnog nastupa moje partije. Imamo opet onu staru snagu, kadrovi i pobjednički elan su vratili Socijalističku narodnu partiju na mjesto koje joj je uvijek i pripadalo. Zato ću, odmah poslije zajedničke pobjede u Nikšiću, inicirati samostalan nastup moje partije na prvim narednim lokalnim izborima.

5. Da li bi formiranje novih lista u Nikšiću mjesec pred izbore bila pomoć DPS-u?

ŠĆEKIĆ: Nije na meni da komentarišem bilo čije namjere ili želje da uđu u političku bitku ili utakmicu. Međutim, lično smatram da specifičnost trenutka nameće potrebu da se duboko promisli u tom pravcu. Neka ranija iskustva nas pozivaju na duboki oprez kad govorimo o tome, ali i opasne namjere DPS-a, koji je živio na krilima podjela i stvaranju nekih novih političkih poslušnika. Mislim da se vremena mijenjaju. Nikšić mora poslati jasnu poruku da je 30. avgust samo početak toliko neophodnih promjena u Crnoj Gori. Sjutra grad pod Trebjesom, a onda i svi ostali gradovi u našoj državi moraju odgovoriti trenutku promjena i nekog novog, evropskog puta. Pravna država što prije mora da zaživi, kao i direktna i nedvosmislena borba protiv svih oblika korupcije i kriminala. Zato je jako bitno da se, poslije republičkih dešavaju promjene i na lokalnim nivoima. Četrnaesti mart mora da bude nastavak tridesetog avgusta!

6. Da li je ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović već inicirao formiranje komisije koje je najavio, a tiču se čišćenja biračkog spiska što je preduslov za održavanje fer i slobodnih izbora u Crnoj Gori, a samim tim u Nikšiću?

ŠĆEKIĆ: To je pitanje za ministra Sekulovića. Ono što se u potpunosti slažem sa vama jeste činjenica da se birački spiskovi moraju dovesti na nivo gdje neće postojati ni najmanja sumnja u regularnost održavanja izbora. Svjedoci smo da je do sada, upravo nakaradni birački spisak služio bivšoj vlasti za raznorazne nelegalne i nezakonske radnje. Tome se mora stati na kraj, i želim da vjerujem da će aktuelni ministar odgovoriti izuzetno složenom procesu čišćenja biračkog spiska od političkih fantoma, koji su služili DPS-u za izborne malverzacije.

Sa druge strane, na odgovornost se moraju pozvati svi oni, koji su doprinijeli da se napravi ovaj i ovakav birački spisak. Bilo kako bilo, siguran sam da DPS u skorijoj budućnosti neće kreirati ni biračke spiskove, a ni sudbinu kako Nikšićana, tako ni građana Crne Gore.

Ministar Sekulović, po mom mišljenju, mora formirati komisiju od političkih predstavnika aktuelne vlasti, i u najhitnijem roku krenuti u ovaj, izuzetno odgovoran posao. Vremena u tom pravcu, za čekanje nema.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije