DRUŠTVO
DANAS
Skup podrške u Podgorici: Ne moraš da budeš Musliman da bi stao uz Palestinu, samo budi čovjek! (FOTO)
Organizatori protesta su studenti i mladi iz Crnogorsko-palestinskog društva

Učesnici protesta „Crna Gora za Palestinu“ pozvali su predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića da osudi, kako su naveli, genocid u Palestini.
Skup u Podgorici organizovali su studenti i mladi iz Crnogorsko-palestinskog društva. Nekoliko stotina građana je učestvovalo u protestu, prenose „Vijesti“ sa lica mjesta.
Oni su se okupili ispred sjedišta predstavništva Ujedinjenih nacija u Podgorici, nedaleko od mosta Milenijum, gdje su se nakon govora uputili u šetnju ulicama Podgorice.

Foto: Milan Sekulović
Učesnici protesta su se nakon toga okupili na Trgu nezavisnosti.
Na jednom od transparenata je pisalo: „Ne moraš da budeš Musliman da bi stao uz Palestinu, samo budi čovjek!“.
Oni su skandirali „E viva Palestina“, „Free Palestine“, „Gazo moja“…
Skup je počeo minutom ćutanja, kojim je odana pošta stradalima u Palestini.
Nakon toga je jedna od koordinatorki protesta Šejla Kajić okupljenima pročitala pjesmu palestinskog pjesnika Mahmuta Derviša „Ja sam Arapin“.
Okupljenima se obratio student Jovan Mandić koji se obratio riječima:
„Braćo i sestre, drugarice i drugovi, danas smo se okupili ovdje da iskažemo solidarnost sa narodom Palestine. Situacija u pojasu Gaze je više nego urgentna“.
On je dodao da vijesti koje su prethonih dana stizale iz Gaze su uzdrmale svijet.
„Scene majki koje su iz ruševina bolnica, crkava i džamija traže svoju đecu… 70 odsto ubijenih u Gazi su đeca i žene, a preko polovina stanovnika Gaze čine đeca“, rekao je Mandić.

Foto: Nikola Saveljić
Gaza je, kako je rekao, najveći zatvor na svijetu.
„Ovakva situacija nije nastala juče. Ona je produkt dugogodišnje okupacije i kolonizacije Palestine od strane zločinačke izraelske Vlade. Dugi niz godina Palestinci su silom tjerani iz svojih domova, sa svojih vjekovnih ognjišta. Svaki pokušaj oslobađanja Palestinaca krvavo je ugušen“, dodao je Mandić.
Ovakva situacija se, kako je kazao, može okarakterisati samo jednom riječju – genocid i to genocid, dodao je, pred kojim međunarodna zajednica ćuti.
„…Na našu veliku sramotu i naša država podržala je ločinački izraelski režim. Mi se moramo ograditi od takvih odluka. Mi ne smijemo biti kao oni. Narod Crne Gore, kao i narod većine svijeta neće ćutati. Narod Crne Gore držaće se svoje trinaestojulske, slobodarske tradicije i biti uvijek na pravoj strani“, poručio je okupljenima Mandić i dodao da bivša SFRJ većinu svog postojanja nije podržavala državu Izrael.
On je rekao da su njihovi zahtjevi sljedeći:
„Zahtijevamo prekid genocida odmah, zahtijevamo uvođenje sankcija i bojkotovanje Izraela. zahtijevamo od predsjednika Milatovića i Vlade da osude genocid. Zahtijevamo mir u Palestini, jer bi veći sukob škodio čitavom svijetu, tako i nama. Palestino, nisi sama“ rekao je Mandić.

Foto: Alen Hadžović
Okupljenima se obratio i jedan od organizatora koji je rekao da u ovim trenucima u Pojasu Gaze trenutno pod konstantnim bombardovanjem i prijetnjom od kopnenog napada živi više od 2,3 miliona ljudi od čega polovina djeca…
„…Većina stanovnika Pojasa gaze živi na rubu egzistencije. Nezaposlenost 50 odsto. Siromaštvo 81 odsto. A sada se cjelokupna Gaza suočava sa nestašicom osnovnih namirnica – vode, hrane, struje i ljekova“, kazao je on.
Prema njegovim riječima, ova praksa Izraela predstavlja kršenje ljudskih prava i aparthejd.
„…Ako se mi kao građani Crne Gore kao građansko društvo borimo za ljudska prava građana Crne Gore ta borba ne smije biti ograničena na Crnu Gore već se moramo boriti za one koji su najugroženiji“, naveo je.
Dodao je i da ako se ne borimo za prava drugih „neće ostati niko da se bori za naša prava“.
Studentknja Enisa Kajošaj pitala je zar danas svijet ne bi trebalo da bude sigurniji nego ikada ranije.
„Pričamo konstantno o pravdi, demokratiji. Govore nam da su žene danas u najboljem položaju od kada je svijet stvoren. Zar nam ne pričaju da ratove koje vode su za mir? Rat za mir. Međutim izgleda da je današnji čovjek najveća kukavica među svim stvorenjima“, rekla je ona.
Kako je kazala, vidimo da danas najdemokratskiji svijet direktno učestvuje, podržava ili ćuti pred masakrom u Gazi, koji se dešava u sred bijela dana.
„Ubijene žene, ubijena djeca i starci su samo kolateralna šteta. Selektivna pravda i selektivna prava često bole više od potpune obespravljenosti“, dodala je Kajošaj i rekla da ako u očima svijeta okupator ima pravo da se brani a okupirani nema onda dokazujete da vam neko potkrada demokratiju.
…Snaga je u rukama normalnog svijeta, kazala je ona i dodala da taj svijet treba da prestane da se plaši nepravednih.
„Postoje neki koji govore da Palestinu podržava polusvijet“, rekla je Kajošaj.
Međutim oni koji danas dižu glas protiv neskrivenog nasilja, kako je dodala, oni su savjest čovječanstva.
„Palestinci, muslimani, hrišćani, na svojoj zemlji u svojim svetinjama, na svojim maslinjacima i voćnjacima nisu teroristi… Neka živi Palestina, na palestinskom tlu i u našim srcima“, rekla je Kajošaj.
Nakon toga su organizatori donijeli bijelog goluba i maslinovu grančicu – simbole mira.
DRUŠTVO
Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima
„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa“

U srijedu, u banjskom selu Smrduša, koje pripada Mjesnoj zajednici Trubjela, domaćinu Novaku Krivokapiću medvjed je ubio vola teškog 700 kilograma.
Kako je za „Dan“ ispričao Momčilo – Mošo Kilibarda, stanovnik sela Smrduša i Krivokapićev komšija, sve se dešavalo u cik zore.
„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa. Tu su bila i moja goveda, ali je medvjed odabrao i napao najačeg vola teškog oko 700 kilograma. Odmah sam telefonom pozvao Novaka i ispričao mu šta se desilo ispred moje kuće, na udaljenosti ne većoj od 100 metara. Pozvao sam i Vetrinarsku stanicu iz koje su mi rekli da se šteta ne može nadoknaditi jer su goveda bila na otvorenom“, priča Kilibarda i dodaje da je Krivokapić pričao da ovom volu nikakva zvjerka ne bi mogla naštetiti ali evo ipak može.
Kilibarda kaže i da je među mještanima zavladao strah jer ne prođe ni dan da medvjeda ne vide u blizini kuća.
„Ne znam šta se više čeka. Medvjeda pod hitno treba osuditi i odmah ustrijeliti, dok neko od Banjana ili Rudinjana nije glavom platio. Više kroz selo ne smijemo ići pješke, čak ni u po bijela dana već samo sa automobilima. Ja sam trenutno bez auta jer mi se pokvarilo, tako da iz dvorišta ne smijem mrdnuti. Prije dvadesetak dana jednom Delibašiću iz susjednog sela Kamensko, medvjed je ubio dvije krave, a jedna je nestala. Ovih dana po ovim našim selima po čitavu noć vukovi zavijaju, a medvjedi krstare“, navodi Kilibarda.
On smatra da je poslednji čas da se u čitavu priču uključi Lovačko društvo „Dr Zoran Kesler“ iz Nikšića.
Podsjećamo, prije petnaestak dana poljoprivredniku Radoici Mićunoviću, takođe stanovniku sela Smrduša, medvjed je usmrtio jednu i ranio drugu kravu. I tada se napad medvjeda desio u ranu zoru i to na 200 metara od kuće Mićunovića.
Mještani traže da ih država zaštitiMještani sela Smrduša i okolnih sela, udaljenih 34 kilometra od Nikšića kažu da žive u stalnom strahu od krvoločnih zvijeri koje su se izgleda namnožila na ovom području.
„Bukvalno smo na stalnom udaru medvjeda koje nam gotovo redovno napadaju stoku, uništavaju košnice i lome voćnjake. Za kratko vrijeme medvjedi su u ovim selima zaklali desetine grla sitne i krupne stoke. Počeli smo da se plašimo i za svoje živote“, ističu mještani sela Smrduša i zahtijevaju da ih država zaštiti.
„Država pod hitno treba da reaguje, da se nebi ponovio slučaj iz Pive kada je medvjed napao i teško ranio iskusnog lovca“, poručuju mještani sela Smrduša.
DRUŠTVO
Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.
Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.
„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.
DRUŠTVO
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu
Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.
U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.
„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.
Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.
„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.
Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.
„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.
“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.
Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.
Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.
Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.
- HRONIKA3 дана ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA18 сати ranije
Berane: Policija pronašla 30 kilograma marihuane
- DRUŠTVO17 сати ranije
Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima
- HRONIKA4 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- HRONIKA2 дана ranije
Pronađeno tijelo Podgoričanke nakon tri nedjelje
- DRUŠTVO3 дана ranije
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu