Connect with us

POLITIKA

PREMIJER U BRISELU

Spajić: Crna Gora će osuditi sve zločine počinjene na ovim prostorima

Na pitanje novinara iz Hrvatske, zašto Crna Gora, kada joj se otvara evropski put otvara dijalog o Drugom svjetskom ratu i najavljuje usvajanje rezolucije o Jasenovcu, odgovorio da je Crna Gora multietnička, multikonfesionalna država sa svim predstavnicima različitih naroda u parlamantu koji imaju potrebu da izguraju neke rezolucije koje su bitne za njihov politički korpus i narode ili religije kojima pripadaju

Spajić, Foto: BORIS PEJOVIC

Crna Gora se obavezala da osudi sve zločine počinjene na ovim prostorima, saopštio je predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić.

On je to poručio na konferenciji za novinare u Briselu, nakon što je Crna Gora na međuvladinoj konferenciji (IGC) Crne Gore i Evropske unije (EU) dobila pozitivan Izvještaj o procjeni ispunjenosti privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24 (IBAR).

Na pitanje novinara iz Hrvatske, zašto Crna Gora, kada joj se otvara evropski put otvara dijalog o Drugom svjetskom ratu i najavljuje usvajanje rezolucije o Jasenovcu, odgovorio da je Crna Gora multietnička, multikonfesionalna država sa svim predstavnicima različitih naroda u parlamantu koji imaju potrebu da izguraju neke rezolucije koje su bitne za njihov politički korpus i narode ili religije kojima pripadaju.

NE PROPUSTITE

Crna Gora dobila pozitivan IBAR, Varhelji: EU spremna za proširenje

Kazao je da u proceduri ima preko 40 rezolucija.

„Imamo momentum poslije Rezolucije o Srebrenici. Ušli smo u korpus rezolucija koje nas skreću sa nekih tema – i ekonomije i vladavine prava. Ali glasajući za Rezoluciju o Srebrenici negdje smo se obavezali da osudimo sve zločine počinjene na ovim prostorima“, rekao je Spajić.

Dodao je da će Crna Gora osuditi zločine u kojima je učestvovala.

„Treba da osudimo aktivnosti iz 90- ih i sa Hrvatskom treba da imamo najbolje odnose“, rekao je Spajić.

Na pitanje da li će rezolucija o Jasenovcu biti na dnevnom redu Skupštine u petak, odgovorio je da za to treba pitati parlament, jer on ne učestvuje u radu parlamenta.

POLITIKA

Hrvatska o Rezoluciji o Jasenovcu: Postupak Crne Gore ne smatramo dobronamjernim i dobrosusjedskim

„Republika Hrvatska smatra neprihvatljivim, neprimjerenim i nepotrebnim donošenje rezolucije čija namjera nije izgradnja kulture sjećanja i pomirenja, već instrumentalizacija sjećanja na žrtve Jasenovca radi kratkoročnih političkih ciljeva inicijatora ove rezolucije“

Deposiphotos/Ruletkka

Ministarstva vanjskih i evropskih poslova Hrvatske saopštilo je da se odluka Crne Gore da usvoji Rezoluciju o genocidu u sistemu logora Jasenovac i logorima Dahau i Mauthauzen ne može se smatrati dobronamjernim i dobrosusjedskim u odnosu na Republiku Hrvatsku i da nije u skladu s deklarisanim ciljem članstva Crne Gore u Evropskoj uniji.

„Ministarstvo vanjskih i evropskih poslova žali što je Crna Gora odlučila da zanemari pozive Republike Hrvatske da ne politizira žrtve Jasenovca i ne povlači poteze koji bi se na negativan način mogli odraziti na naše bilateralne odnose i evropski put Crne Gore. Republika Hrvatska smatra neprihvatljivim, neprimjerenim i nepotrebnim donošenje rezolucije čija namjera nije izgradnja kulture sjećanja i pomirenja, već instrumentalizacija sjećanja na žrtve Jasenovca radi kratkoročnih političkih ciljeva inicijatora ove rezolucije“, navodi se u saopštenju.

Ističu da je nesumnjivo kako je motiv za donošenje rezolucije sadržan u činjenici da je u Opštoj skupštini Ujedinjenih nacija inicirana rezolucija o Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici, koja je usvojena 23. maja 2024.

„Iz navedenog jasno proizlazi da se rezolucija o Jasenovcu donijela kako bi se obezvrijedila i relativizovala UN-ova rezolucija o genocidu u Srebrenici, koji je utvrđen nizom presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i u presudi Međunarodnog suda od 26. februara 2007. Ovaj postupak Crne Gore ne može se smatrati dobronamjernim i dobrosusjedskim u odnosu na Republiku Hrvatsku niti je u skladu s deklariranim ciljem članstva Crne Gore u Evropskoj uniji“, dodaje se.

Ističe se da su dobrosusjedski odnosi jedan od ključnih elemenata procesa proširenja kao i procesa stabilizacije i pridruživanja te jedan od ključnih kriterijuma za ocjenjivanje napretka u pristupnom procesu Crne Gore, u skladu sa Pregovaračkim okviru Evropske unije za Crnu Goru.

„Na nedavan pozitivan Izvještaj o ispunjenju privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24 (IBAR), Republika Hrvatska očekivala je da će se Crna Gora suzdržati od svake aktivnosti koja bi mogla voditi ka narušavanju ili pogoršavanju dobrosusjedskih odnosa te da će svoje napore usmjeriti na ispunjavanje uslova i mjerila u pristupnom procesu od kojih su neka posebno važna za Republiku Hrvatsku“, piše se u saopštenju.

Iz MVP Hrvatske podsjećaju da u skladu sa Zajedničkim stajalištem EU za poglavlje 23, predstavljenom na Međuvladinoj konferenciji 26. juna 2024., Crna Gora mora pokazati napredak i rezultate vezano za procesuiranje ratnih zločina, uključujući utvrđivanje odgovornosti na visokim nivoima, rješavanje slučajeva nestalih osoba kao i pitanje odšteta za žrtve te zaštitu nacionalnih manjina i njihovih prava.

„Republika Hrvatska očekuje da će Crna Gora prioritetno pristupiti rješavanju pitanja utvrđivanja odgovornosti za zločine koje su državljani Crne Gore izvršili tokom agresije na Republiku Hrvatsku devedesetih godina. To posebno uključuje i one počinjene prilikom napada na Dubrovnik koji je započeo 1. oktobra 1991. i opsade grada koja je trajala do maja 1992., kao i zločine počinjene nad hrvatskim državljanima u Crnoj Gori, uključujući u logoru Morinj u kojem je bilo zatočeno više od 350 hrvatskih državljana od septembra 1991. do avgusta 1992., te pitanje pravednih naknada za sve bivše logoraše. Uzimajući u obzir stvarnu svrhu ovog čina Skupštine Crne Gore, kojim se Crna Gora stavila u položaj koji Republika Hrvatska ne može tumačiti dobrosusjedskim i suprotan je namjerama razvoja prijateljskih odnosa, Republika Hrvatska zadržava pravo reagovati na odgovarajući način“, zaključuje se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Skupština usvojila Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu i logorima Dahau i Mauthauzen

Za usvajanje rezolucije glasao je 41 poslanik za, jedan protiv. Nije bilo uzdržanih

Knežević i Mandić

Skupština Crne Gore usvojila je Rezoluciju o genocidu u sistemu logora Jasenovac i logorima Dahau i Mauthauzen.

Za usvajanje rezolucije glasao je 41 poslanik, protiv je bio poslanik Force Ilir Čapuni. Nije bilo uzdržanih.

Od poslanika parlamentarne većine za rezoluciju nijesu glasali Miodrag Laković i Tonći Janović (Pokret Evropa sad) i poslanici Albanskog foruma Artan Čobi i Nikola Camaj.

Prilikom glasanja, poslanici DPS-a, SD-a, HGI, Bošnjačke stranke, GP URA su napustili salu.

Mandić je kazao da je ponosan što je rezolucija usvijena i da je mitropolit Gavrilo Dožić bio u logoru Dahau.

„Ovo je rezultat našeg dogovora i naše ideje. Niko se u ovo nije miješao sa strane. Volio bih da moje sunarodnike iz Beograda i Banja Luke na Petrovdan dočekamo u Crnoj Gori, da se bratski pozdravimo i da kažemo da smo mi jedan ozbiljan narod da ovaj region ima budućnost“, rekao je Mandić

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Knežević i DNP: Zahvaljujući nama krezubim i retrogradnim Srbima Milatović je predsjednik CG, žena mu radi u CEDIS-u, kum je predsjednik Opštine Danilovgrad, a tetka odbornica u Podgorici

„Nažalost, od veljeg Srbina i Rusa u izbornoj kampanji, Milatović se, iako godinama mlad, pretvorio u ona dva džangrizava đeda iz Mapet šoua koji do podna mrze sebe, a od podna čitav svijet“

Da nije bilo pogrešne „vanjske“ politike nekadašnjeg Demokratskog fronta (DF) Jakov Milatović nikad ne bi postao predsjednik Crne Gore, žena mu se ne bi zaposlila u Crnogorskom elektrodistributivnom sistemu (CEDIS)-u, kum postao predsjednik Opštine Danilovgrad, a tetka odbornica u Skupštini Glavnog grada, saopšteno je iz Demokratske narodne partije (DNP) Milana Kneževića.

Iz te partije su kazali su da je sve to „zahvaljujući nama krezubim i retrogradnim Srbima i Rusima koji su dobri samo kad treba da glasaju za njega“.

„A kad je kao ministar ekonomije učestvovao na Peterburškom forumu, je li to tad bilo u skladu sa vanjskom politikom, ili se radilo o Milatovićevoj ličnoj politici? Nažalost, od veljeg Srbina i Rusa u izbornoj kampanji, Milatović se, iako godinama mlad, pretvorio u ona dva džangrizava đeda iz Mapet šoua koji do podna mrze sebe, a od podna čitav svijet. A to što je Milatović naumio da u Moskvu pošalje nekog svog kadra ili člana familije, kako bi bio nečiji špijun, a ne ambasador, više ne govori o njemu, nego o onima od kojih prima instrukcije“, piše u saopštenju.

„Ono što je sigurno, DNP mu neće slati špijune i one koji mrze Rusiju i ruski narod jer takvih u našim redovima nema, a Milatović uvijek može predložiti svoju tetku za ambasadora u Moskvi. I nemamo dilemu da bi DPS podržao takav predlog, jer bi tako i njihov nekadašnji član dobio visoku funkciju“, zaključili su.

Milatović je ranije danas rekao da su najbolji prijatelji premijera Milojka Spajića i ministra vanjskih poslova Filipa Ivanovića, koji nemaju nikakvu povezanost sa diplomatijom, bili predloženi za ambasadore Crne Gore u nekim državama.

On je novinarima, nakon konferencije koju je organizovao Centar za građansko obrazovanje (CGO), rekao da je mislio da je završeno sa takvim imenovanjima u Crnoj Gori, ali da očigledno nije.

„Neki od najboljih prijatelja predsjednika Vlade i ministra vanjskih poslova bez ikakve povezanosti sa diplomatijom su bili predlozi za ambasadore“, naveo je Milatović.

Istakao da se nada da će u narednom koraku Vlada mnogo odgovornije pristupiti tom procesu.

Upitan ko su ti prijatelji Spajića i Ivanovića, Milatović je rekao da treba pitati Vladu ko su predlozi za ambasadore u Berlinu i Madridu.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije