Connect with us

DRUŠTVO

Supruga Mrdaka ogorčena zbog oslobađajuće presude: „Ljubišu su ubili drugi put, nema pravde u ovoj državi“

Odlukom Višeg suda svi optuženi za ubistvo Ljubiše Mrdaka i pljačku Pošte u Nikšiću oslobođeni su optužbi

Danas je moj suprug drugi put ubijen, a s njim i naša porodica, kumovi, prijatelji i svi ostali koji su makar jednom razgovorali s našim Ljubišom, kazala je za „Dan“ Slavica Mrdak, supruga Ljubiše Mrdaka, radnika obezbjeđenja koji je ubijen prilikom pljačke pošte u Nikšiću, 20. oktobra 2021.

Usled nedostatka dokaza, juče je u Višem sudu u Podgorici vijeće kojim je predsjedavao sudija Veljko Radovanović oslobodilo optužbe Mitra Kneževića, Stojana Albijanića, Nemanju Miljkovića, Petra Zolaka, Srđana Svjetlanovića, Davida Banjca i Stefana Regojevića, optužene za pljačku pošte u Nikšiću kada je ubijen Ljubiša Mrdak.

„Od podizanja optužnice tužilaštvo nas je uvjeravalo u opravdanost tvrdnje da su lica koja su uhapšena stvarni počinioci i da za to imaju čvrste dokaze. Neposredno je to potvrdilo predsjedavajuće vijeće sudija samom potvrdom optužnice. Njihova sigurnost je išla do toga da nijesu htjeli da prihvate nagodbu jednog od optuženih koji je bio spreman da prizna svoj udio u ovom zločinu jer je tužilaštvo čvrsto vjerovalo u dokaze koje su posjedovali i prezentovali sudu. Stoga smo još više ogorčeni današnjom presudom, kao i prebacivanjem odgovornosti od strane suda na tužilaštvo. Dostojanstveno smo pratili tok suđenja, čekajući i vjerujući da je pravda ipak dostižna. Tako smo se i danas ponašali ne želeći da bacimo ni trunku mrlje na našu porodicu i na našeg Ljubišu“, kazala je supruga ubijenog Mrdaka.

Kako je istakla, ostaje pitanje kako da se porodica izbori za pravdu za nedužno prolivenu krv i kako da u ovakvim okolnostima nastave svoje živote.

„Današnja presuda ne daje nam podlogu za preduzimanje bilo kakvih zakonskih aktivnosti kako bi počinioci bili kažnjeni za najteže krivično djelo koje se desilo u Crnoj Gori. Sudsko vijeće je izjavilo da su dovedeni pred svršen čin od strane tužilaštva, duguju nam odgovor gdje su ovakvom presudom nas doveli!? Doduše, uputili su nas na podizanje građanske parnice kojom ništa ne bismo mogli da postignemo. Ovo je i poraz za sve one ljude koji su iskreno i ljudski radili na ovom slučaju, zbog čega smo im iskreno zahvalni. Ovo je poraz i za sve poštene ljude u Crnoj Gori i dokaz da u svojoj državi ne možemo da dobijemo sigurnost i pravdu“, zaključila je Slavica Mrdak, naglasivši da oslobađajućom presudom nije dokazano da optuženi za ubistvo Ljubiše Mrdaka nijesu krivi već da sud nije imao doboljno dokaza da ih optuži.

U obrazloženju presude sudija Radovanović je istakao da je u dokaznom postupku sud morao da radi posao tužilaštva i sprovodi istragu, zaključivši da se iz „ovakve optužnice ne može utvrditi ni ko je ispalio smrtonosne hice u pokojnog Ljubišu Mrdaka“.

„Kod saizvršilaštva se moraju nedvosmisleno odrediti individualne radnje optuženih i njihova povezanost. Stoji činjenica da je sud imao mogućnost da utvrdi pojedinačnu odgovornost i sud je to pokušao, preduzimajući istražnu ulogu. Ali nijedan od svjedoka nije mogao da prepozna optužene. Sud je imao u vidu sve dokaze podnesene od strane tužilaštva i navode odbrane, ali krivično-pravna odgovornost nije mogla biti utvrđena na jasan i nedvosmislen način, obrazložio je sudija i ukazao na propuste tužilaštva u fazi istrage“.

Optužnicom je bilo predstavljeno da su okrivljeni po prethodnom dogovoru i razrađenom planu uz prijetnju oružjem od pokojnog Ljubiše Mrdaka, Dragiše Dendića i Igora Ivanovića oteli 423.000 eura namijenjenih za isplatu penzija, kada je radnik obezbjeđenja Mrdak smrtno stradao.

Oslobađajuća presuda bi, prema riječima advokatice Maje Zeković, trebalo da izazove ozbiljno preispitivanje postupanja pojedinih tužilaca prilikom rukovođenja istragom.

„Odluka vijeća sudije Radovanovića je konačna potvrda zakonitog epiloga ovako opasnih optuženja. Kada kažem opasnih, mislim na sveprisutan trend tužilaštva i policije da u najsloženijim predmetima, gdje zaprijećenost kazne ide i do 40 godina, kao što je u ovom konkretnom predmetu, zanemare sva načela Zakonika o krivičnom postupku, i bez ijednog zakonitog dokaza, ili pak opravdane osnovane sumnje, podnose optužnice, kojima oštećene porodice kao i kompletnu javnost dovode u zabludu da rade svoj posao, a sve u cilju postizanja privremenog efekta „sprovođenja sile““, navela je Zeković.

Advokat Marko Radović pozdravio je odluku suda i kazao da „ovakvoj optužnici nije bilo mjesta na glavnom pretresu“.

„Sud je vodio istragu, pokušao da nadomjesti propuste u istrazi, ono zbog čega smo i mi smatrali da nije bilo mjesta optužnici“, rekao je on.

I advokat Miloš Vuksanović je zadovoljan odlukom suda, podsjetivši da je odbrana tokom postupka ukazivala na propuste tužilaštva, da je istraga odrađena traljavo i izrazio nadu da će Apelacioni sud potvrditi presudu.

„Oslobađajuća presuda je očekivana, optužnica je bila neargumentovana, nepripremljena, površna, bez dovoljno dokaza, što ukazuje da tužilaštvo nije ispunilo svoj zadatak“, ocijenio je advokat Srđan Lješković.

Kovačević: Sudska grana još jednom dokazala da je najslabija karika

Sudska grana vlasti je još jednom dokazala da je najslabija karika sistema i da ne ispunjava svrhu svoga postojanja, ocijenio je Marko Kovačević, predsjednik Opštine Nikšić povodom oslobađajuće presude okrivljenima za pljačku pošte u tom gradu i ubistvo Ljubiše Mrdaka.

„Pravde i istine nema niti su tužilaštvo i sudstvo u stanju da je utvrde. Počinioci ubistva Ljubiše Mrdaka i pljačkaši pošte će ostati nepoznati za zvanične institucije. Kakvu nam poruku time šalju institucije koje treba da nas štite? Pa da od njih možemo očekivati sve osim da utvrde činjenice i sprovedu pravdu“, napisao je Kovačević na svom fejsbuk nalogu.

Izvor: Dan

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Spajić: Sa potpunim gađenjem odbacujem optužbe o mom učešću u švercu

„Više se sredstva ne biraju“, poručio je premijer

Spajić, Foto: Luka Zeković

Sa indignacijom i potpunim gađenjem odbacujem optužbe predstavnice NVO o mom učešću u švercu bilo kakve vrste, saopštio je danas predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić.

On je to kazao povodom toga što je direktorica Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Vanja Ćalović Marković danas saopštila da je Spajić bio ministar finansija kada je kompanija Bemaks švercovala cigare iz Slobodne zone Luke Bar.

Ćalović Marković je to rekla na jednici Odbora za međunarodne odnose i iseljenike, u toku rasprave o Predlogu zakona o potvrđivanju sporazuma o saradnji između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) u oblasti razvoja turizma i razvoja nekretnina, kao i ekonomskoj saradnji dvije zemlje.

„Javnosti radi, zahvaljujući odluci koju sam kao ministar finansija predložio Vladi 2021. godine u Crnoj Gori je nelegalno skladištiti cigarete u bescarinskoj zoni. Dakle, okvirni Sporazum između Crne Gore i UAE to ne može omogućiti jer je jasno navedeno da se realizuje ‘u skladu sa zakonodavstvom Crne Gore’ koje, ponavljam, zabranjuje skladištenje cigareta u slobodnoj zoni. Više se sredstva ne biraju“, napisao je Spajić na društvenoj mreži Iks.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Bečić: Nemojte da se desi da znate koji je policajac povezan sa kriminalcima, a da mi to saznajemo bez vas!

Centar za obuku Specijalne jedinice policije i Posebne jedinice policije u Podgorici su otvorili ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić i vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović

Sa događaja, Foto: Kabinet potpredsjednika Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku

Ljudski potencijal je najvažniji resurs i jezgro bezbjednosnog kapaciteta, poručio je ministar unutrašnjih poslova, Danilo Šaranović, na otvaranju Centra za obuku Specijalne jedinice policije i Posebne jedinice policije u Podgorici.

Centar su danas svečano otvorili Šaranović, potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić i vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović.

Kako je saopšteno iz kabineta Bečića, taj savremeni kompleks predstavlja jednu od najznačajnijih infrastrukturnih investicija u oblasti bezbjednosti u Crnoj Gori.

Foto: Kabinet Bečića

Šaranović je na otvaranju naglasio značaj ulaganja u ljudske kapacitete i operativnu spremnost.

Kako je naveo, ljudski potencijal jeste i uvijek će biti najvažniji resurs i jezgro bezbjednosnog sistema.

„Zato je obaveza da svakom profesionalnom policijskom službeniku obezbijedimo adekvatnu podršku. Kako sistemsku, tako i moralnu i da kontinuirano stvaramo uslove u kojima će se prepoznavati zalaganje i nagrađivati profesionalnost“, rekao je Šaranović.

On je kazao da, uvođenjem stalnog dežurstva Specijalne jedinice policije po principu 24/7, podižu maksimalnu operativnu spremnost, sa ciljem najbržeg mogućeg odgovora u situacijama najvećeg rizika i aktivnih prijetnji.

„Učinićemo sve da budemo policija koja je najvjerniji čuvar države i njenog dostojanstva, a najljući neprijatelj bezakonju i kriminalu”, poručio je Šaranović.

Foto: Kabinet Bečića

Bečić je kazao da današnje otvaranje Centra ima duboku simboličku i stratešku vrijednost.

„Danas otvaramo novu liniju odbrane Crne Gore. Ne samo od kriminala, nego od zaborava šta znači služiti državi i šta znači voljeti državu“, rekao je Bečić.

Prema njegovim riječima, Centar je poruka da Crna Gora više nikada neće biti „vlasništvo par familija i leglo kriminala“.

„Nikada više. Ni raj, ni utočište za organizovane kriminalne grupe evropskih razmjera“, kazao je Bečić.

Prema njegovim riječima, u Centru će se obučavati oni koji neće pognuti glavu pred podzemljem, već samo pred zakonom i državom.

Bečić apelovao na odgovornost i integritet unutar policijskog sistema.

„Nemojte da se desi da vi znate koji je policajac povezan sa organizovanim kriminalom, a da mi to saznajemo bez vas. Nemojte da se desi da ga mi otkrijemo, a ne vi. Jer ako prećutite, a mi ga pronađemo, nijeste više policajci, nego saučesnici“, kazao je Bečić.

On je zahvalio svim časnim policajcima i policajkama Crne Gore.

„Hvala vam što ste čuvali obraz ove zemlje onda kad su ga drugi prodavali. Hvala vam što ste odbijali da radite za šemu, i kad vam je sistem to nudio. Što ste ostali uspravni dok su oni oko vas klečali pred mafijom”, naveo je Bečić.

Kako je naglasio, danas je otvoren Centar, a zatvorena jedna era.

„Era u kojoj su policijske značke bile u službi interesa, a ne naroda. Era u kojoj se znalo sve, ali se nije smjelo reći ništa. To vrijeme je završeno“, poručio je Bečić.

Šćepanović je, kako se navodi u saopštenju, ukazao na dvostruki značaj događaja.„Prvi je konkretna podrška Ministarstva i Vlade u unapređenju uslova rada i kontinuirano ulaganje u bezbjednost i sigurnost građana Crne Gore“, naveo je Šćepanović.

Drugi je, kako je dodao, puna samostalnost i operativnost Uprave policije i dvije elitne jedinice nakon pet godina, a koje su u prethodnom periodu bile uspostavljene suprotno Zakonu o unutrašnjim poslovima u pogledu komandovanja, rukovođenja i odgovornosti.

„A posebno cijeneći značaj i funkcionisanje jedinica koje se uključuju u najsloženijim i visokorizičnim situacijama i bezbjednosnim prijetnjama, a sve u cilju podizanja stepena bezbjednosti na viši nivo”, zaključio je Šćepanović.

Svečanosti su prisustvovali članovi skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu, predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Crne Gore, rukovodstvo Policijske akademije, kao i rukovodioci brojnih organizacionih jedinica u okviru Uprave policije.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Ministarka prosvjete: Smjene direktora škola državu koštale više od 400.000 eura

„Ministarstvo prosvjete dostavilo SDT-u dokumentaciju u vezi sa nezakonitm smjenama direktora“, saopštila je Jakšić-Stojanović

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) dostavilo je Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) dokumentaciju u vezi sa nezakonitm smjenama direktora vaspitno-obrazovnih ustanova tokom 2021. godine za vrijeme mandata Vesne Bratić, a taj resor do sada je isplatio više od 400.000 eura po tom osnovu, saopštila je danas u ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović.

Poslanik Abaz Dizdarević pitao je danas na sjednici Skupštine ministarku u vezi sa troškovima države zbog nezakonite smjene direktora vaspitno-obrazovnih institucija 2021. godine.

Jakšić-Stojanović odgovorila je da je do sada okončano 139 sporova i da su u svim slučajevima donijete pravosnažne presude kojima su rješenja Ministarstva iz 2021. poništena kao nezakonita.

“U vezi sa tužbama radi naknade materijalne štete, okončano 38 postupaka pravosnažno. Ukupan iznos iznosi 392.312,33 eura. U 2023. isplaćeno je 119.325 eura, u 2024. – 222.043 eura, a u ovoj godini 50.943,02 eura. Po osnovu nezakonitog razrješenja članova Etičkog komiteta iz budžeta je isplaćeno 106.000 eura. Svu evidenciju vodi Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa Crne Gore koji zastupa Ministarstvo”, kazala je Jakšić Stojanović.

Poslanik Građanskog pokreta URA Miloš Konatar pitao je za osnovnu školu u Igalu, jer je “ministarka iskoristila mogućnost tzv funkcionerske kampanje”.

“Tokom kampanje za lokalne izbore u Herceg Novom otvorilo se pitanje višegodišnje potrebe da građani tamo dobiju još jednu osnovnu školu, koja im je obećavana unazad deceniju. Postavila se dilema da li da škola u Igalu bude na mjestu dječjeg odjeljanja Instituta ‘Simo Milošević’ ili na kompleksu kako je predviđeno odlukom Vlade 2022. godine, kako bi škola imala adekvatne uslove”, rekao je Konatar.

Jakšić-Stojanović je kazala da mora poštovati pravila licenciranje ustanova.

“Nažalost, u ranijem period imali smo određeni broj škola gdje nijesu poštovani pravilnici. Imamo neke standard koji ne bi bili primjenjivi ni u mnogo razvijenijim zemljama. Imamo škole koje nemaju fiskulturne sale… Mogu da obećam da će se sva pravila struke u vezi sa licenciranjem u potpunosti ispoštovati”, rekla je ona.

Konatar je rekao da je prioritet dobiti kvalitetno rješenje.

Jakšić-Stojanović: Narednu godinu posvetićemo Zakonu o umjetničkom obrazovanju i Strategiji umjetničkog obrazovanja

Poslanica Jelena Božović pitala je Jakšić-Stojanović da li MPNI ima u planu otvaranje škole za srednje muzičko obrazovanje na sjeveru Crne Gore.

“Na sjeveru postoje četiri škole za osnovno muzičko obrazovanje sa područnim odjeljenjima. Djeca su nakon završetka primorane da idu u Podgoricu, Kotor ili Tivat gdje mogu da nastave obrazovanje. Nažalost, roditelji često nijesu u mogućnosti djeci to da priušte“, kazala je Božović, istakavši da je važno imati obrazovne ustanove koje se tiču muzičkog obrazovanja.

Jakšić-Stojanović je kazala da u Pljevljima, Bijelom Polju i Kolašinu postoje dobri objekti kada je riječ o muzičkom obrazovanju.

„Svakako smo zainteresovani da to razmotrimo. MPNI će u narednom periodu uraditi potrebne analize opravdanosti osnivanja javne ustanove iz srednjeg stručnog obrazovanja u oblasti muzičke umjetnosti kako bi dobili relevantne podatke… MPNI podržava sve dobre inicijative i sve za šta možemo da nađemo rješenje“, apostrofirala je ministarka obrazovanja, nauke i sporta.

Naglasila je da muzičko obrazovanje zahtijeva poseban tretman kao što je slučaj u Evropi.

„Narednu godinu posvetićemo Zakonu o umjetničkom obrazovanju i Strategiji umjetničkog obrazovanja. Takođe jedna od inicijativa koju smo dobili na sastancima sa predstavnicima umjetničkih škola jeste i inicijativa koja se odnosi na početak osnovnog muzičkog obrazovanja. U regionu kreću od četvrtog osnovne škole, a mi smo kroz reformu uveli to od prvog razreda…“, poručila je Jakšić-Stojanović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije