Connect with us

POLITIKA

DIREKTORICA CENTRA ZA GRAĐANSKO OBRAZOVANJE

Uljarević: Usvajanje Zakona o predsjedniku je svjesna namjera nekih aktera da uruše poredak u CG po instrukcijama iz Beograda

Crna Gora je, smatra ona, trenutno nerezistetna na maligne uticaje iz regiona i šire, a ilustracije toga su brojne

Uljarević, Foto: Luka Zeković

Usvajanje Zakona o predsjedniku je svjesna namjera pojedinih aktera da sistemski urušavaju poredak u Crnoj Gori, pri čemu pokušavaju da nas sve ubijede da je to u redu samo zato što imaju trenutno većinu, ocijenila je izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje, Daliborka Uljarević u intervjuu za Danas.

„Dijelom se radi o strahu od izbora, ali dijelom i svjesnoj namjeri pojedinih aktera da sistemski urušavaju poredak u Crnoj Gori, pri čemu oni pokušavaju da nas sve ubijede da je to u redu samo zato što imaju trenutno većinu, iako su do juče slične prakse žestoko, i s pravom, kritikovali kad je bio u pitanju DPS. Dodatno, po mom sudu, stiče se utisak da pojedini i rade prilježno po instrukcijama izvan Crne Gore, a tu mislim, prije svega, na zvanični Beograd, kako bi se država destabilizovala, institucije do kraja unizile i samim tim se pokazalo da nam je potreban neki veliki brat da pomogne da sve ponovo presloži“, kazala je Uljarević.

Crna Gora je, smatra ona, trenutno nerezistetna na maligne uticaje iz regiona i šire, a ilustracije toga su brojne.

“Jedna je, naravno, i u tome što je Demokratski front u osmišljenoj ofanzivi koja za cilj ima preuzimanje poluga vlasti i na nacionalnom nivou. Druga je činjenica da ni dvije partije koje sada dominantno čine Vladu – URA i SNP – a koje su u Podgorici na izborima bile oko cenzusa, odnosno URA ga je malo prešla a SNP je ostao ispod – pokazuju neprimjerenu privrženost i servilnost prema zvaničnom Beogradu. Ne treba zaboraviti da je Dritan Abazović smijenio šefa ANB-a ekspresno kad je ovaj u saradnji sa zapadnim partnerskim službama donio rješenja o 30 lica iz Rusije i Srbije koja se proglašavaju nepoželjnima u Crnoj Gori iz razloga nacionalne bezbjednosti. Takođe je, iako je u tehničkom mandatu, inicirao smjenu dva prozapadna ministra – vanjskih poslova i odbrane – koji su bili ključni sagornici zapada u toj Vladi“, istakla je Uljarević.

Ona smatra da je postojeće stanje na mnogo ravni neodrživo i jasno je da bi vanredni parlamentarni izbori bili najdemokratski način nekog dugoročnijeg pokušaja stabilizacije prilika.

„Međutim, oni koji trenutno čine većinu u Skupštini umjesto za demokratske principe čvrsto se drže uskih partijskih interesa i kalkulacija o tome kad bi njima ti izbori mogli nešto donijeti, a kad odnijeti. Zato je neizvjesno kad će oni zaista biti raspisani. Situaciju dodatno komplikuje činjenica da Crna Gora nema, od polovine septembra ove godine, funkcionalan Ustavni sud, koji je posljednja instanca žalbe. Eventualnim ulaskom u avanturu izbora bez Ustavnog suda unaprijed bi se doveo u pitanje legitimitet i legalitet tih izbora, a samim tim bi ušli u eskalaciju postojeće krize. DPS je postavio ultimatum: “ukoliko se do kraja nedjelje ne otpočne proces izbora sudija Ustavnog suda, i ne bude se odustalo od namjere da se vrši ustavni puč kroz instaliranje u pravni sistem Zakona o predsjedniku, biće potpuno jasno da je svako institucionalno djelovanje obesmišljeno, i da u toj situaciji jedino preostaje da borbu za institucije izmjestimo izvan institucionalnih okvira, jer one očigledno više ne postoje”, kazala je za Danas Uljarević.

Upitana može li se očekivati intenziviranje protesta, Uljarević odgovara da smo već došli do opasne linije „jer je Crna Gora danas nestabilna i nefunkcionalna država“.

“Logično bi bilo da se sada inicira dijalog lidera parlamentarnih stranaka o izlasku iz ove teške i trajuće političke krize, jer ukoliko se procesi intenzivira otvaraju se i bezbjednosni rizici. Kao i uvijek, primarnu odgovornost nosi vladajuća većina. Nekad je to bio DPS sa partnerima, sad je to parlamentarna većina DF-Demokrate-URA-SNP. Nije prvi put da mi imamo krizu u Crnoj Gori i da je situacija kranje ozbiljna. Međutim, ono što je, po mom sudu sad čini dodatno bremenitom i što brine jeste što se nekim procesima u Crnoj Gori ne upravlja više iz Crne Gore i što značajan dio lidera nove parlamentarne većine ne razmišlja ni autonomno niti u interesu države Crne Gore, a to sve nije dobra podloga za razgovor o budućnosti države“, smatra Uljarević.

Upitana koliki je udio krivice Zapada i EU u svemu što se događa u Crnoj Gori, Uljarević odgovara:

„Vjerujem da su zapadni partneri bili jasni u svom izrazu, iako je taj izraz varirao u direktnosti, a njihove su poruke konsekventne i ne idu u prilog onom što je trenutna parlamentarna većina uradila u Skupštini izglasavajući kontroverzni Zakon o predsjedniku. Te poruke idu u pravcu crtanja izbora kao najboljeg rješenja, pa je shodno naglašena i potreba da se što prije završe imenovanja u pravosuđu, prije svega sudija Ustavnog suda, kako bi se ta važna institucija odblokirala, ali Vrhovnog državnog tužioca, koji je sada u v.d. stanju, itd. Čini se da niko nije mogao zamisliti u što će se preobličiti Dritan Abazović, premijer u tehničkom mandatu, i njegova URA jer se na njega i tu Vladu gledalo sa izvjesnim očekivanjem, kao na most od jednog sunovrata koji smo doživjeli sa Vladom Zdravka Krivokapića do dalje revitalizacije i normalizacije prilika. Na žalost, premijer je pokazao da mu je primaran cilj da sprovodi sve političke ciljeve srbijanskog Aleksandra Vučića u Crnoj Gori, kroz čuvanje kadrova DF u sistemu i njihovo dalje jačanje, zatim otvaranje vrata SPC da se pozicionira iznad Ustava i građanskog koncepta države Crne Gore, ali i drugih vidova blokade evropskog puta Crne Gore. I zato je on zagazio i u onu vodu koje se klonio Zdravko Krivokapić, a očito je spreman na sve da bi zadržao poluge vlasti i da bi do kraja bio na liniji političkih ciljeva koji podrivaju ionako spore procese demokratizacije i evropeizacije Crne Gore“ kazala je Uljarević.

„Nezakonita odluka o vjerskoj gimnaziji“ 

Vlada će, kako je rečeno na posljednjoj sjednici, finansirati srednju vjersku Gimnaziju „Sveti Sava“ u Podgorici sa 900 hiljada eura a koja broji, ako se ne varam, 15 đaka. Kako to tumačite ako se ima u vidu da recimo, sa druge strane, svakodnevno stižu informacije o nedostatku ne samo ljekova nego i osnovnih medicinskih sredstava u bolnicama?

Uljarević smatra da je odluka Vlade o finansiranju vjerske Gimnazije „Sveti Sava“ nezakonita i morala bi povući krivičnu odgovornost.

„Kako u dijelu licenciranja te škole, a što je urađeno uz kršenje propisanih procedura, tako i u dijelu opredjeljivanja novca iz budžeta i to u situaciji kad su ogromne i urgentne potrebe unutar formalnog obrazovnog sistema koji je država obavezna da finansira. Na drugoj ravni, jasno je da se radi o još jednom indikatoru da je ova Vlada okrenuta više interesima SPC nego javnom interesu, da se nemilice troše novci poreskih obveznika za lične i partijske svrhe, kao i na beneficije onih koji su sticajem čudnih okolnosti došli na poziciju da budu funkcioneri dok se građani dnevno suočavaju sa problemima u primarnim sferama, poput obrazovanja, zdravstva, ali i onog što je bazično preživljavanje, posebno marginalizovanih grupa. Zato je presudno važno da se ovaj slučaj adresira i od nadležnih istražnih institucija i adekvatno procesuira“, ističe UIjarević.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

(VIDEO) Šaranović: Pozivam sve mlade ljude koji su zainteresovani za posao u policiji da se jave na konkurs

„Koristim priliku da obavijestim sve mlade ljude koji su zainteresovani za posao u policiji da do kraja ovog mjeseca mogu očekivati raspisivanje javnog poziva za prijem novih policijskih službenika“, poručio je ministar unutrašnjih poslova

Pozivam sve mlade ljude koji su zainteresovani za posao u policiji da se jave na konkurs koji će biti raspisan do kraja mjeseca.

To je ekskluzivno u intervjuu za Portal Berane online kazao ministar unutrašnjih poslova, Danilo Šaranović.

„Koristim priliku da obavijestim sve mlade ljude koji su zainteresovani za posao u policiji da do kraja ovog mjeseca mogu očekivati raspisivanje javnog poziva za prijem novih policijskih službenika.

Tako da u skladu sa tim pozivam sve mlade ljude, sve mlade visokoškolce koji su zainteresovani za rad u policiji da putem sredstava javnog informisanja prate ono o čemu će ih Ministarstvo unutrašnjih poslova obavještavati i da se spremaju, popunjavanjem tražene aplikacije, za posao u policiji“, poručio je ministar Šaranović.

Piše: Berane online

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Zirojević iz SD-a pita Krapovića da li je tačno da se u Vojno-medicinskom centru svakog jutra kade prostorije? Krapović prokomentarisao da lijepo miriše

„Da li je to tačno, ako je tačno, zašto se to dozvoljava, mislim da trebamo uzeti u obzir da u Vojsci Crne Gore rade i pripadnici drugih vera i nacija, iako možda vama lijepo miriše, kako ste kazali, da možda rade i ljudi koji su takođe pravoslavni vjernici, ali im ne mireše lijepo“, poručio je poslanik SD-a

Na Odboru za bezbjednost i odbranu poslanici raspravljaju o Predlogu zakona o završnom računu budžeta Crne Gore za 2023. godinu sa Izvještajem o reviziji Predloga zakona o završnom računu budžeta Crne Gore za 2023. godinu u dijelu koji se odnosi na potrošačke jedinice: Ministarstvo odbrane, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Agenciju za nacionalnu bezbjednost; Predlog zakona o budžetu Crne Gore za 2025. godinu u dijelu koji se odnosi na potrošačke jedinice: Ministarstvo odbrane, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Agenciju za nacionalnu bezbjednost.

Poslanik Socijaldemokrata Nikola Zirojević pitao je ministra odbrane Dragana Krapovića koji su troškovi angažmana Vojske Crne Gore u potrazi za Alijom Balijagićem, osumnjičenim za dvostruko ubistvo u Bijelom Polju.

Zirojević je od Krapovića tražio informacije o tome da li su im isplaćivane dnevnice, prekovremeni sati, koji su troškovi hrane…

„Po Ustavu Crne Gore, članu 129, vojska brani nezavisnost, suverenost i državnu teritoriju Crne Gore. Ne traži bjegunce. Dakle, vojska nije organ zadužen za potragu za bjeguncima“, kazao je Zirojević.

Zirojevića takođe zanima da li su budžetno predvidjeli troškove za nabavku tamjana, s obzirom na to da, kako kaže, ima informaciju da se u Vojno-medicinskom centru svako jutro kade prostorije i da to radi jedan major.

„Da li je to tačno, ako je tačno, zašto se to dozvoljava, mislim da trebamo uzeti u obzir da u Vojsci Crne Gore rade i pripadnici drugih vera i nacija, iako možda vama lijepo miriše, kako ste kazali, da možda rade i ljudi koji su takođe pravoslavni vjernici, ali im ne mireše lijepo“, poručio je poslanik SD-a.

MUP tražio da pomognemo u potrazi za Balijagićem

“Nama se Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) obratilo sa molbom da pomognemo našim kapacitetima u potrazi za bjeguncem i naravno odluku nisam donio ja, nego shodno Zakonu o odbranu Savjet za odbranu i bezbjednost i oni apsolutno imaju pravo na tako nešto”, istakao je ministar odbrane Dragan Krapović.

Ministar Krapović je kazao poslaniku SD-a da je obmanuo javnost kada su u pitanju bespilotne letjelice jer je, kako kaže, iznio samo dio stvari.

„Te stvari moraju biti podobno ispitane, utvrđene sa činjenicama a nakon toga donijeti sud. I sad ću da vam kažem čija je krivica vezana za dronove. Dakle, 28. oktobra načelnik Generalštaba odlučio je da uvede dronove, odnosno bespilotne letjelice u potragu za Balijagićem, 30. oktobra i nakon toga desila su se tri incidenta. Kada sam tražio smjene u vojsci Crne Gore mislite da sam to ja slučajno tražio?“, kazao je Krapović i dodaje:

„Nakon što su se desila dva incidenta sa letjelicom načelnik Generalštaba izdaje novo naređenje prvog novembra. Drugi incident se dešava odmah 2. novembra i ovaj incident je registrovan u dnevnom operativnom izvještaju, a vi nemate tu službenu zabilješku a nijesu ovo jedine dvije zabilješke ima još tri, četiri. Polako dolazimo do tačnog saznanja ko je odgovoran za ovo. Do ovih informacija sam ja morao da dolazim ne na osnovu informacija načelnika generalštaba, nego informacija obavještajnog bezbjednosnog direktorata i još nekih drugih komponenti“, poručio je Krapović.

Zirojević je kazao da je Krapović u problemu, jer kao ministar odbrane, kako kaže, nije bio informisan šta se dešava sa letjelicama i sa opremom.

Poslanik SD-a je takođe pitao ministra o vodkinji Vojne policije koja, prema saznanjima Zirojevića, štiti njegovu porodicu.

„Neću dozvoliti da ulazite u ono što je bezbjednost moje porodice“, poručio je Krapović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Bogdanović optužuje pravosuđe: Vaši propusti koštaju ljudskih života

„Naša država ne može opstati bez funkcionalnog pravosudnog sistema. Ne može opstati ako sudovi ostaju nijemi na krivična djela koja razaraju našu sigurnost i povjerenje“

Bogdanović, Foto: Skupština Crne Gore/F.Burzanović

Predsjednik Kluba poslanika Demokratske Crne Gore Boris Bogdanović optužio je pravosudni sistem da njihove greške „koštaju ljudskih života“.

On je kazao i da „ako su sudije koje ne donose presude sposobne mirno spavati, da mi kao društvo nemamo pravo ćutati“.Bogdanović je kazao da je Janko Vukadinović, „već šest godina simbol neefikasnosti i nesposobnosti institucija da donesu presudu za dvostruko ubistvo u Podgorici“.

„Janko Vukadinović je uhapšen 3. aprila 2018. zbog sumnje da je učestvovao u dvostrukom ubistvu u centru Podgorice. Tog dana, u kafiću Forum, metak namijenjen Milošu Šakoviću pogodio je i nevinu žrtvu, Radivoja Jovanovića, slučajnog prolaznika. Šest godina kasnije, pravosudni sistem nije donio ni prvostepenu presudu. Šest godina, pravda nije stigla ni porodicama žrtava ni crnogorskoj javnosti. A onda, kao da je izostanak presude bio poziv na dalji zločin, Vukadinović je tri godine nakon ubistva ponovo osumnjičen, ovog puta za planiranje atentata na Veljka Belivuka, Marka Miljkovića u Tivtu i Slobodana Kašćelana. Ni u ovom slučaju sudovi nijesu donijeli presudu pune tri godine. Da li je zaista teško shvatiti koliko je opasno kada pravosudni sistem ne radi svoj posao efikasno i u zakonom utvrđenim rokovima“, naveo je Bogdanović u saopštenju.

Dodao je da je to „poraz sistema“.

„Dokazi u oba slučaja su jasni, detaljni i neosporni. Sigurnosne kamere i biološki tragovi pokazali su kako je vozilo koje je koristila kriminalna grupa iznajmljeno na ime Predraga Vukadinovića, Jankovog brata, koji ga je predao upravo njemu. Stan koji su koristili za planiranje zločina bio je epicentar organizacije, gdje su dijeljeni zadaci. Dok su kod članova grupe pronađeni 128 komada municije, 49 grama heroina, 551 gram marihuane, 290 tableta ekstazija, 210 grama druge sintetičke droge, 960 grama supstance za proizvodnju opojnih droga, tri vage za precizno mjerenje, tri puške, dva pištolja s izbrisanim serijskim brojevima, 25 komada pištoljske municije, okvir za automatsku pušku, eksploziv sa sporogorećim štapinom, tri detonatorske kapisle“.

Bogdanović je kazao da su svi ti dokazi, „ostali bez epiloga u sudskim spisima“.

„A da li je prvi put? Naravno da nije. Pogledajmo slučaj Vuka Lalatovića, čovjeka koji je priznao ubistvo, protiv kojeg su dokazi bili nesporni, a sud opet nije donio presudu. Taj isti čovjek, pušten na slobodu zbog propusta sistema, počinio je još jedno dvostruko ubistvo. Ovo nije neefikasnost. Ovo je opasna neodgovornost. Ono što najviše boli jeste pitanje: šta poručujemo porodicama žrtava? Šta poručujemo građanima? Kada zločinci, uprkos dokazima, ostaju nekažnjeni, poruka je jasna – pravda je spora, a ponekad potpuno nedostižna. Naša država ne može opstati bez funkcionalnog pravosudnog sistema. Ne može opstati ako sudovi ostaju nijemi na krivična djela koja razaraju našu sigurnost i povjerenje“, rekao je Bogdanović dodajući da „ovo nije samo problem pravne prirode – ovo je moralna kriza“.

„Pozivam sve nadležne da prestanu gledati na propuste pravosuđa kao na tehničke greške. Ovo su greške koje koštaju ljudskih života. Pravda ne može čekati šest godina. Pravda ne može čekati ni šest dana. Pravda je osnovni temelj svake slobodne i sigurne države. Ako su sudije koje ne donose presude sposobne mirno spavati, mi kao društvo nemamo pravo ćutati“, zaključio je Bogdanović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije