Connect with us

DRUŠTVO

NA TRGU ŠAKA PETROVIĆA

(VIDEO) Novi protest građana u Nikšiću: „Što prije rasvijetliti ubistvo Ljubiše Mrdaka“

Pripadnici 7. bataljona su ćutali 20 godina, ali sad više ne žele jer je pala jedna od najvrednijih glava vršeći časno svoju dužniost. Tražimo da država kaže ko je ubio Mrdaka, kazao je Vuković

Foto: B. B.

Bivši pripadnici 7. bataljona protestom na Trgu Šaka Petrovića u Nikšiću ponovo su upozorili nadležne u Crnoj Gori da se u što kraćem roku mora rasvijetliti ubustvo njihovog kolege Ljubiše Mrdaka.

Ukoliko ubrzo ne dobiju odgovor ko je i po čijem nalogu svirepo ubio Mrdaka, najavili su blokadu glavnih saobraćajnica u Nikšiću, prenosi Dan.

Foto: B. B.

Petar Vuković bivši pripadnik 7. bataljona istakao je da se neće pomiriti sa „jeftinim obavještenjima“ tužilaštva i policije.

 

„Ovdje nije u pitanju kriminalac, nije u pitanju neko ko je bilo čime zaslužio da na taj način završi svoj život. Ubijen je čovjek koji je vršio službenu dužnost, koji je časno i pošteno zarađivao novac za sebe i svoju porodicu“, kazao je Vuković.

Vuković je kazao da je Mrdak bio jedan od najboljih komandira koje je imao 7. bataljon, legendarne jedinice po mnogo čemu sve ove godine i da je jača i vrednija danas poslije toliko godina nego u vrijeme dok je postojala i funkcionisala.

„Pripadnicima 7. bataljona su kačili razne etikete, nismo se bunili, čutali smo. Kao politički dogovor Podgorice i Beograda rasformiran je 7. bataljon, ćutali smo. Dvadeset godina skoro, kad je neko htio da na naš račun ušićari sitne političke poene, ćutali smo. Ali sada kada su počele da padaju glave najvrednijih ljude koje imamo nema više ćutanja“, kazao je Vuković.

Ističe da traže da se nađu počinioci ubistva Ljubiše Mrdaka.

„Jasno i glasno da se kaže ko je ubio Ljubišu Mrdaka, koje naložio ubistvo, ko je organizovao ubistvo Mrdaka. Ako to ne urade, mi imamo ljudsko pravo da smatramo da je država ta koja je nesposobna da riješi ovaj slučaj, da država nekoga prikriva u ovom zločinu i da je država naložila da se ovaj zločin obavi“, kazao je Vuković.

Okupljenima na trgu se obratio i Mišo Sekulović ispred pravoslavnog bratstva Stupovi, Zavjetnika bratstva Tvrdoš, čiji je Mrdak bio član.

„Prošla su 53 dana kako je stradao naš brat u Hristu dok je obavljao svoj radni zadatak, odnosno mkukavički ubijen. Ali i dalje nema odgovora od koga. Tužno je živjeti u ovoj realnosti. Ipak, ne želimo je prihvatiti i to je razlog našeg okupljanja. Okupljamo se zato što želimo pravdu, jer želimo istinu, jer se junaci poput Ljubiše ne mogu opisati riječima“, kazao je Sekulović.

Poručio je da Ljubiša je u njihovim srcima, da i dalje korača sa njima, da su ponosni na njega i da nikada nisu sumnjali u njegovu hrabrost.

Mrdak, koji je bio radnik firme obezbjeđenja Sekjuriti gard Montenegro, ubijen je 20. oktobra u oružanoj pljački kod Nove pošte u Nikšiću. Navodno se opirao razbojnicima pokušavajući da spriječi pljačku oko 400.000 eura namijenjenih isplati penzija u Nikšiću.

Zbog sumnje da su učestvovali u tom krivičnom djelu na području Bosne i Hercegovine tamošnja policija uhapsila je Stojana Albijanica iz Bileće i Petra Zolaka iz Laktaša, kojima je određen pritvor. Crnogorska policija uhapsila je Nikšićanina Mitra Kneževića, a početkom novembra i Stefana Regojevića iz Trebinja, a privremeno nastanjenog u Budvi, kojima je takođe određen pritvor. Iz Uprave policije Crne Gore na konferenciji za novinare, organizovanoj početkom novembra, saopštili su da zbog oružane pljačke i ubistva u Nikšiću potražuju još tri lica.

Vozilo “ nisan kaškaji“, koje su koristili razbojnici, pronađeno je zapljeno u mjestu Poklonci sat nakon pljačke. Policija je utvrdila da je automobil 8. septembra otuđen na području Dervente.

Na današnjem protestu u Nikšiću bili su predstavnici Kluba dobrovoljnih davalaca krvi „Sveti Sava“, udruženja „Stupovi“ i „Zavjetnici Tvrdoš“ čiji je Mrdak bio član, njegovi prijatelji i članovi porodice. Učesnici trotesta u koloni su prošetali od Trga Šaka Petrovića do Nove Pošte gdje su paljenjem svijeća i minutom ćutanja odali poštu ubijenom Mrdaku.

Foto i video: B.B.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije