DRUŠTVO
NA TRGU ŠAKA PETROVIĆA
(VIDEO) Novi protest građana u Nikšiću: „Što prije rasvijetliti ubistvo Ljubiše Mrdaka“
Pripadnici 7. bataljona su ćutali 20 godina, ali sad više ne žele jer je pala jedna od najvrednijih glava vršeći časno svoju dužniost. Tražimo da država kaže ko je ubio Mrdaka, kazao je Vuković

Bivši pripadnici 7. bataljona protestom na Trgu Šaka Petrovića u Nikšiću ponovo su upozorili nadležne u Crnoj Gori da se u što kraćem roku mora rasvijetliti ubustvo njihovog kolege Ljubiše Mrdaka.
Ukoliko ubrzo ne dobiju odgovor ko je i po čijem nalogu svirepo ubio Mrdaka, najavili su blokadu glavnih saobraćajnica u Nikšiću, prenosi Dan.

Foto: B. B.
Petar Vuković bivši pripadnik 7. bataljona istakao je da se neće pomiriti sa „jeftinim obavještenjima“ tužilaštva i policije.
„Ovdje nije u pitanju kriminalac, nije u pitanju neko ko je bilo čime zaslužio da na taj način završi svoj život. Ubijen je čovjek koji je vršio službenu dužnost, koji je časno i pošteno zarađivao novac za sebe i svoju porodicu“, kazao je Vuković.
Vuković je kazao da je Mrdak bio jedan od najboljih komandira koje je imao 7. bataljon, legendarne jedinice po mnogo čemu sve ove godine i da je jača i vrednija danas poslije toliko godina nego u vrijeme dok je postojala i funkcionisala.
„Pripadnicima 7. bataljona su kačili razne etikete, nismo se bunili, čutali smo. Kao politički dogovor Podgorice i Beograda rasformiran je 7. bataljon, ćutali smo. Dvadeset godina skoro, kad je neko htio da na naš račun ušićari sitne političke poene, ćutali smo. Ali sada kada su počele da padaju glave najvrednijih ljude koje imamo nema više ćutanja“, kazao je Vuković.
Ističe da traže da se nađu počinioci ubistva Ljubiše Mrdaka.
„Jasno i glasno da se kaže ko je ubio Ljubišu Mrdaka, koje naložio ubistvo, ko je organizovao ubistvo Mrdaka. Ako to ne urade, mi imamo ljudsko pravo da smatramo da je država ta koja je nesposobna da riješi ovaj slučaj, da država nekoga prikriva u ovom zločinu i da je država naložila da se ovaj zločin obavi“, kazao je Vuković.
Okupljenima na trgu se obratio i Mišo Sekulović ispred pravoslavnog bratstva Stupovi, Zavjetnika bratstva Tvrdoš, čiji je Mrdak bio član.
„Prošla su 53 dana kako je stradao naš brat u Hristu dok je obavljao svoj radni zadatak, odnosno mkukavički ubijen. Ali i dalje nema odgovora od koga. Tužno je živjeti u ovoj realnosti. Ipak, ne želimo je prihvatiti i to je razlog našeg okupljanja. Okupljamo se zato što želimo pravdu, jer želimo istinu, jer se junaci poput Ljubiše ne mogu opisati riječima“, kazao je Sekulović.
Poručio je da Ljubiša je u njihovim srcima, da i dalje korača sa njima, da su ponosni na njega i da nikada nisu sumnjali u njegovu hrabrost.
Mrdak, koji je bio radnik firme obezbjeđenja Sekjuriti gard Montenegro, ubijen je 20. oktobra u oružanoj pljački kod Nove pošte u Nikšiću. Navodno se opirao razbojnicima pokušavajući da spriječi pljačku oko 400.000 eura namijenjenih isplati penzija u Nikšiću.
Zbog sumnje da su učestvovali u tom krivičnom djelu na području Bosne i Hercegovine tamošnja policija uhapsila je Stojana Albijanica iz Bileće i Petra Zolaka iz Laktaša, kojima je određen pritvor. Crnogorska policija uhapsila je Nikšićanina Mitra Kneževića, a početkom novembra i Stefana Regojevića iz Trebinja, a privremeno nastanjenog u Budvi, kojima je takođe određen pritvor. Iz Uprave policije Crne Gore na konferenciji za novinare, organizovanoj početkom novembra, saopštili su da zbog oružane pljačke i ubistva u Nikšiću potražuju još tri lica.
Vozilo “ nisan kaškaji“, koje su koristili razbojnici, pronađeno je zapljeno u mjestu Poklonci sat nakon pljačke. Policija je utvrdila da je automobil 8. septembra otuđen na području Dervente.
Na današnjem protestu u Nikšiću bili su predstavnici Kluba dobrovoljnih davalaca krvi „Sveti Sava“, udruženja „Stupovi“ i „Zavjetnici Tvrdoš“ čiji je Mrdak bio član, njegovi prijatelji i članovi porodice. Učesnici trotesta u koloni su prošetali od Trga Šaka Petrovića do Nove Pošte gdje su paljenjem svijeća i minutom ćutanja odali poštu ubijenom Mrdaku.
Foto i video: B.B.
DRUŠTVO
Dijaspora u Luksemburgu večeras organizuje proslavu Dana nezavisnosti Crne Gore
Na svečanosti okupile su se brojne zvanice, političari iz Crne Gore, predsjednik opštine Petnjica Samir Agović i brojni iseljenici Crne Gore koji žive u Luksemburgu

Crnogorska dijaspora u Luksemburgu organizuje večeras proslavu povodom Dana nezavisnosti Crne Gore.
Na svečanosti okupile su se brojne zvanice, političari iz Crne Gore, predsjednik opštine Petnjica Samir Agović i brojni iseljenici Crne Gore koji žive u Luksemburgu.
Tradicionalno se organizuje manifestacija povodom obilježavanja Dana nezavisnosti Crne Gore koju organizuju dva iseljenička društva Udruženja Luksemburg Montenegro i Zavičajni klub „Bihor“.
Ismet Muhović, počasni predsjednik Udruženja Luksemburg Montenegro, ističe da je ova manifestacija još jedan dokaz povezanosti iseljeničkih udruženja sa zemljom maticom.
„Mi ne zaboravljamo nikada naš kraj i naše datume koje trebamo da obilježavamo u Crnoj Gori. Tako mi ovdje u Luksemburgu obilježavamo ovaj dan već 19 godina. Uz prisustvo mnogobrojnih naših iseljenika koji su došli ovdje privremeno, a ostali su ovako dugo, ali nikada ne zaboravljaju svoj kraj i svoju domovinu“, kazao je Muhović.
Predsjednik Zavičajnog kluba „Bihor“ Esko Halilović ističe da u pitanju jedna zaista velika svečanost koju redovno već 19 godina za redom organizuju u Luksemburgu.
„Prisutni su brojni članovi crnogorske dijaspore, prisutna su ova dva udruženja. Raspoloženje je na nivou, ljubavi prema matici, prema zavičaju, to je ono što nas dovodi, što nas drži zajedno. Uspjeli smo da izgradimo jednu snažnu zajednicu ovdje u Luksemburgu, veoma uticajnu i potentnu što se tiče rada i rezultata rada, tako i po pitanju brojnih kulturnih aktivnosti. Mislim da je to i najbolji način da promovišemo i da afirmišemo Crnu Goru, njenu kulturu, istoriju, sa svim njenim specifičnostima i posebnostima. Mislim da su to naši ljudi iz dijaspore ovdje veoma, veoma dobro prihvatili“, kazao je Halilović.
DRUŠTVO
Crna Gora dobija još jednog mitropolita: Episkop Metodije novi mitropolit Budimljansko-nikšićki
Odluka Svetog Sinoda SPC

Episkop Budimljansko-nikšićki Metodije izabran je za mitropolita Budimljansko-nikšićkog odlukom Svetog Sinoda Srpske pravoslavne crkve (SPC) čije zasijedanje je u toku u Beogradu, saznaje nezvanično Berane online iz izvora bliskih Patrijaršiji.
Time će i Eparhija Budimljansko-nikšićka dobiti status Mitropolije Budimljansko-nikšićke.
Podsjetimo, Budimljanska episkopija je i u 15. vijeku bila podignuta na stepen mitropolije.
Piše: Berane online
DRUŠTVO
Oslobođeni optužbi svi okrivljeni u predmetu „Stanovi“: Bošković, Šehović, Brajović…
U obrazloženju oslobađajuće presude, sutkinja Vesna Kovačević je rekla da su sudu neprihvatljivi dokazi koji su dostavljeni kao fotokopije. Specijalno državno tužilaštvo najavilo žalbu

Sutkinja specijalizovanog odjeljenja Višeg suda u Podgorici Vesna Kovačević oslobodila je optužbi sve okrivljene u predmetu „Stanovi“. U pitanju je prvostepena presuda.
Optužnicom su se članovi Komisije za rješavanje stambenih pitanja Vlade Crne Gore od 2016-2020. teretili za zloupotrebu službenog položaja.
Optužnica je podignuta protiv okrivljenih Predraga Boškovića, Budimira Šegrta, Suada Numanovića, Sanje Vlahović, Ivana Brajovića, Dražena Miličkovića, Damira Šehovića, Dragice Sekulić, Osmana Nurkovića, Suzane Pribilović, Jelene Radonjić i Aleksandra Jovićevića, zbog postojanja osnovane sumnje da su, u periodu od 2016. do 2020. godine, kao članovi Komisije za stambena pitanja Vlade Crne Gore, u saizvršilaštvu, učinili produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja, za koje je propisana kazna zatvora od dvije do 12 godina.
U obrazloženju oslobađajuće presude, Kovačević je rekla da su sudu neprihvatljivi dokazi koji su dostavljeni kao fotokopije. Kazala je da su fotokopije bile neovjerene.
Piperović: Očekivana odluka
Advokat Zoran Piperović je kazao da je „sve bilo pravno vrlo prosto“.
„Očekivana odluka sudije Vesne Kovačević u predmetu optuženog Predraga Boškovića i ostalih. Od početka je jasno bilo da je optužnica, ranije i istraga krivično pravno isforsirana, bez utemeljenog rezona u činjenicama iz predmeta. Nijesam se osvrtao na fakat da u spisima nema orginalne ili ovjerene dokumentacije. Sve da je i postojala, ovdje su bile bitne dvije stvari na kojima se temelji tužiočeva tvrdnja o krivici Boškovića, a koje su nepoznate u pravu. Prva, da je komisija za stambene odnose javno-pravni organ, kao recimo, Uprava prihoda Crne Gore ili Uprava carina Crne Gore, a ne pomoćno tijelo Vlade, i drugo, da su članovi komisije učešćem u njoj imali status službenih lica. Sve je bilo pravno vrlo prosto“, ocijenio je Piperović.
Radonjić: Nezakonita presuda, uložićemo žalbu
U izjavi medijima ispred zgrade Višeg suda u Podgorici, specijalni državni tužilac Vukas Radonjić je kazao da oslobađajuću presudu, koja je danas izrečena u postupku za slučaj „Stanovi“, smatra potpuno nezakonitom i nepravilnom. Najavio je da će SDT uložiti žalbu.
„Presudu smatramo u potpunosti nezakonitom i nepravilnom. Ne možemo da prihvatimo argumente koje je dalo sudeće vijeće, a to je da je Vlada, a ne komisija, odlučivala o donošenju zaključaka u dodjeli kredita za poboljšanje uslova stanovanja, jer je Vlada samo dala saglasnost na odluke komisije. Propisom je određeno da komisija odlučuje, da je komisija taj organ odlučivanja“, naglasio je Radonjić.
On se osvrnuo na stav suda da se radi o kopiji dokumentacije.
„Što se tiče samih kopija kopija kako sud kaže, smatramo da se ne radi uopšte prije svega o kopiji, nego o kopiji izvornika, zato što i ta dokumentacija od strane komisije, optuženog Boškovića, dostavljena Specijalnom državnom tužilaštvu i ranijem obrađivaču predmeta. Potpuno je nelogično da je optuženi dostavljao kopije dokumentacije, a tada je bio predsjednik Komisije za rješavanje stambenih potreba funkcionera“, ukazao je Radonjić.
Dodao je da je očigledno da je raniji obrađivač predmeta, to proizlazi iz spisa, kopirao tu dokumentaciju.
„Tako da ta dokumentacija u potpunosti je pravno valjana i može da se koristi kao dokaz. Ne slažem se sa stavom vijeća da kopije nisu dokazi, i da se time povrđuje pravo na odbranu. Naprotiv, povrđuje se ovom odlukom suda pravo na istinu, jer se sud nije potrudio da utvrdi istinu. Ako je sumnjao u sadržaj kopija, da ono što je sadržano u kopijama, a tiče se iznosa dobivenih kredita lica, ako su kredite dobili, trebali su da pozovu svu ta lica, da saslušaju da li su li dobili kredite u tim iznosima, pa bi na taj način pravilno i potpuno utvrdili činjenično stanje. Mogao je da pribavi izvode bankarskih računa tih lica, da vidi da li su im zaista uplaćeni ti novci, da li su nakon toga i trošili taj novac i kako su ga trošili. Međutim, sud je na pogrešnom utvrđenom činjeničnom stanje, nepotpuno utvrdio činjenično stanje i donio jednu odluku koja je u potpunosti nezakonita, nepravilna, a dati razlozi nisu dovoljni pogled odlučenih činjenica, odnosno, u potpunosti su nezakoniti. Mogu slobodno da kažem sad, iako nismo dobili prepis presude, izjavljujemo žalbu u zakonskom roku i siguran sam da će Apelacioni sud ukinuti oslobađajuću presudu“, istakao je Radonjić.
Šta piše u optužnici
„Okrivljenima se stavlja na teret da su, suprotno Odluci o načinu i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba funkcionera, koja je propisivala da se rješavanje stambenih potreba ostvaruje prema planu za rješavanje stambenih potreba koji sadrži iznos sredstava za dodjelu kredita za poboljšanje uslova stanovanja, da se kredit za poboljšanje uslova stanovanja može dodijeliti u iznosu do 15.000 eura, a da se visina kredita utvrđuje na osnovu obima radova koje procjenjuje stručna komisija tadašnje Uprave za imovinu, bez plana za rješavanje stambenih potreba i procjene stručne komisije Uprave, odobrili i dodijelili stambene kredite za poboljšanje uslova stanovanja za 119 javnih funkcionera i zaposlenih u državnim organima i organima državne uprave, u iznosima između 17.500 i 40.000 eura, te im tako pribavili korist, a budžetu Crne Gore nanijeli štetu, u ukupnom iznosu od 2.604,740,59 eura“, objasnio je Radonjić ranije.
On je u završnoj riječi, prije mjesec dana, između ostalog rekao da ovaj sudski proces nije politički motivisan, te da smatra da je nedvosmisleno dokazana krivica optuženih.
Branilac okrivljenog Predraga Boškovića, advokat Mihailo Volkov, rekao je u završnoj riječi da je predmet „Stanovi“ politički proces. Advokati odbrane su predložili sudu da donese oslobađajuću presudu za sve okrivljene.
„Od početka procesa odbrana ističe činjenicu da se radi o politički motivisanom postupku. Na taj zaključak nas je podstrekao bivši premijer Dritan Abazović, koji je prema našim saznanjima učestvovao u ovome“, kazao je tada Volkov.
- DRUŠTVO3 дана ranije
Bosanka pretukla svekra da spase svekrvu: Postala legenda sela
- HRONIKA12 сати ranije
Pucnjava u Siti kvartu: Ranjen Igor Nedović
- HRONIKA3 дана ranije
Bijelo Polje: Osumnjičenom za proganjanje maloljetnice određeno zadržavanje do 72 sata
- HRONIKA3 дана ranije
Rožaje: Edmir Ramović osuđen na 13 i po godina zatvora za ubistvo Semira Murića
- HRONIKA2 дана ranije
Policija razbila djelovanje organizacije „Fortis Crna Gora“: Uhapšeni osnivač i vođa i jedan od članova
- DRUŠTVO1 дан ranije
Crna Gora dobija još jednog mitropolita: Episkop Metodije novi mitropolit Budimljansko-nikšićki