DRUŠTVO
OMUGUĆENI POVOLJNI STAMBENI KREDITI ILI KUPOVINA STANOVA PO POVLAŠĆENIM USLOVIMA
Vladine komisije kojima je rukovodio Predrag Bošković čašćavale funkcionere i po 30.000 eura
Na spisku koji objavljen je 36 lica, većinom državnih službenika, zaposlenih u Ministarstvu odbrane i Vojsci Crne Gore

Nekadašnje vladine komisije za rešavanje stambenih pitanja u periodu od 2016. do 2020. godine omogućile su povoljne stambene kredite ili kupovinu stanova po povlašćenim uslovima za 36 funkcionera i drugih zaposlenih u Ministarstvu odbrane i Vojsci Crne Gore, dok kriterijumi po kojima je podjela vršena nijesu poznati, pokazuje dokumentacija koju je objavio „Dan“ po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama iz vojnog resora. Na čelu komisije, koja je odlučivala o podjeli, bio je upravo tadašnji ministar odbrane Predrag Bošković.
Prema dokumentaciji koja je dostavljana ovom mediju, povoljnosti od države u vidu kredita ili stanova imali su zaposleni u vojnom resoru i VCG: Mira Komnenić, Dejan Gluščević, Ljiljana Vlahović, Miro Popović, Božidar Jovićević, Svetlana Jokić, Snežana Džankić, Pavle Božović, Snežana Milikić, Radomir Knežević, Zoran Bošković, Dragana Medojević, Igor Vujačić, Ivan Madzgalj, Ivica Ivanović, Mihailo Volkov, Milan Bačić, Miljan Perović, Miloš Popović, Nada Ulićević, Alma Ljuljanaj Jovićević, Oto Iker, Pavle Božović, Rada Rabrenović, Radovan Cebalović, Rajko Novićević, Ramiz Pejčinović, Rifet Kosovac, Samedin Nuhodzić, Slavko Petrović, Srećko Prebiračević, Tanja Pajović, Vuko Tiodorović, Željko Rmuš, Željko Zvizdić i Zoran Božović.
Predmetni stanovi su dijeljeni na osnovu odluka Komisije za stambena pitanja Vlade Crne Gore, čiji je predsjednik u predmetnom periodu bio bivši ministar odbrane Predrag Bošković, te ovaj organ nije u posjedu informacija o sastavu, načinu rada, kao i kriterijumima po kojima je podjela stambenih jedinica vršena, navodi se u rešenju koje je dostavljeno iz vojnog resora, dok je njime još rukovodila prof. dr Olivera Injac.
Dokumentacija pokazuje da je za povlašćeni kredit od 40.000 eura, koji je odobren bivšem načelniku Odjeljenja za vojno-obavještajne poslove u vojnom resoru i nekadašnjem direktoru ZIKS-a Miljanu Peroviću, odlučeno 2018. godine da državi vrati svega 9.696, 51 euro od ukupnog kredita sa otplatom na 20 godina (240 rata), odnosno mjesečna rata mu je 40,40 eura.

Odluka o dodjeli kredita Pajović
I tadašnjem generalnom direktoru Direktorata za politiku odbrane Ivici Ivanoviću vladinom odlukom od 2018. godine omogućeno je da za povlašećni kredit od 40.000 eura, koji je dobio od države, „u cilju poboljšanja uslova stanovanja“, vrati 9.696 eura i to na 20 godina, odnosno mjesečna rata mu je 40,40 eura.

Odluka o dodjeli kredita Peroviću
Komisija za stambena pitanja 2019. godine odlučila je da i tadašnjoj generalnoj direktorici Direktorata za materijalne resurse u Ministarstvu odbrane Almi Ljuljanaj Jovićević dodijeli isto 40.000 povlašćenog kredita „u cilju poboljšanja uslova stanovanja“, ali nema povratne informacije koliko je od tog iznosa vratila državi.
Tadašnjoj sekretarki Ministarstva odbrane Nadi Ulićević vladina komisija 2018. godine dodijelila je 20.000 eura povlašćenog kredita „za poboljšanja uslova stanovanja“, a državi je vratila 3.400. Zaposlenoj u Ministarstvu odbrane Tanji Pajović komisija, na čijem je čelu bio Bošković, odobrila je 2018. godine 25.000 eura „u cilju poboljšanja uslova stanovanja“.
Međutim, u dokumentaciji nema podataka koliko je od toga državi vratila.

Odluka o dodjeli kredita Volkovu
Nekadašnjem generalnom direktoru Direktorata za ljudske resurse Mihailu Volkovu vladina komisija je 2017. godine dodijelila stan od 75 kvadrata u Podgorici u zakup na neodređeno vrijeme, koji je on iste te godine kupio po povoljnim uslovima za svega 11.817 eura na 240 mjesečnih rata.
Snežani Džankić omogućena je 2019. godine kupovina stana od 31 kvadrata u Podgorici po povoljnim uslovima za 4.103 eura na 120 mjesečnih rata. Zaposleni u Ministarstvu odbrane Zoran Božović 2020. godine, odlukom vladine komisije, dobio je stan od 71 kvadrata po povoljnim uslovima u Danilovgradu, za koji je platio 10.501 euro.

Foto: Dan
Milošu Popoviću iz Hrvatske sa prebivalištem u Herceg Novom omogućena je 2019. godine kupovina vojnog stana od 30 kvadrata u Ulcinju po povoljnim uslovima za 3.848 eura, dok je godinu kasnije Samedin Nuhodžić kupio stan od 68 kvadrata od države u Danilovgradu za 13.613 eura na 240 rata.

Foto: Dan
Vladina stambena komisija donijela je 2020. godine odluku da se Radu Rabrenoviću stan od 50 kvadrata u Danilovgradu proda za 7.225 eura.
Vuko Tiodorović kupio je od države stan od 63 kvadrata u Danilovgardu za 13.286 eura na 240 mjesečnih rata, dok je Slavko Petrović po povoljnim uslovima 2020. dobio stan u Novom Baru od 43 kvadrata za iznos od 6.450 eura. Radovan Cebalović je 45 metara kvadrtanih stambene jedinice u Danilovgradu 2020. godine platio 29.453 eura.

Odluka o dodjeli kredita Ljuljanaj Jovićević
Zaposlenoj u Vojsci Crne Gore Svetlani Jokić državni stan od 38 kvadrata, koji je bio u njenom zakupu, prodat je 2019. godine po povoljnim uslovima za 3.876 eura. I Dejanu Gluščeviću Vlada je stan od 49 kvadrata u Podgorici, koji mu je dala u zakup na neodređeno vrijeme, prodala 2019. godine po povlašećnim uslovima za iznos od 6.181 euro i to na pet godina. Takođe, i Željku Zvizdiću dodijeljen je stan od 37 kvdarata u Ulcinju u zakup koji mu je 2019. godine prodat za 4.849 eura.
Ivanu Madžgalju po povlašćenim uslovima prodat je stan od 47 metara kvadratnih u Danilogradu 2020. godine za 10.254 eura sa rokom otplate 20 godina. Brigadnom generalu Zoranu Boškoviću država je 2020. godine prodala stan od 35 kvadrata u Podgorici za 4.165 eura, dok mu je prethodno bio dat na korišćenje.

Ugovor o vraćanju kredita Perovića
Profesionalnom vojnom licu Željku Rmušu omogućeno je 2020. godine da kupi stan od 35 kvadrata u Tivtu po povoljnim uslovima za 4.634 eura. On je prethodno bio zakupac stana. Stambena komisija dodijelila je stan od 39 kvadrata i Pavlu Božoviću koji je on 2019. godine otkupio po povoljnim uslovima za 3.978 eura. Otu Ikeru (državljanin Srbije, sa prebivalištem u Tivtu) 2017. godine omogućena je kupovina stana od 65 metara kvadratnih u Tivtu za 7.185 eura, koji je on prethodno zakupljivao.
Snežana Milikić dobila je 2019. godine stan od 39 kvadrata u Podgorici za 3.978 eura, a iste godine Radomir Knežević je po povoljnim uslovima kupio stan od 35 kvadrata u Podgorici za ukupan iznos od 6.300 eura. Mira Komnenić kupila je 28 kvadrata u Podgorici 2019. godine za 3.094 eura, a Ljiljana Vlahović je stan od 37 kvadrata u Podgorici, koji je bio u njenom zakupu, trgovala za 4.898 eura, sa rokom otplate 120 mjesečnih rata. Iste godine je i Miro Popović kupio u Tivtu državni stan od 50 kvadrata za 6.800 eura, a godinu kasnije Božidar Jovićević je 39 kvadrata državnog stana u Novom Baru platio je 5.100 eura.
Lako prodavali državne stanove, pojedinima otpisivali dugove
Nekadašnja vladina komisija donijela je 2014. godine odluku da se Dragani Medojević, supruzi preminulog pripadnika Vojske Crne Gore, omogući kupovina državnog stana od 71 kvadrata u Podgorici po povlašćenim uslovima, odnosno za cijenu od 9.230 eura. Međutim, Vlada je kasnijim zaključkom oslobodila Medojević plaćana i ove povlašćene cijene. Rade Mašković otkupio je 2014. godine vojni stan koji je već koristio od 68 kvadrata u Podgorici za 2.629 eura. Rifat Kosovac otkupio je državni stan od 72 kvdarata u Podgorici 2011. godine za 8.718 eura. On je ranije bio zakupac tog stana. Ramiz Pejčinović je od države 2012. godine otkupio stan od 46 kvadrata za 5.520 eura. Srećko Prebiračević dobio je 2015. po povoljnim uslovima stembeni prostor od 37 kvadrata u Ulcinju za cijenu 4.849 eura sa rokom otplate od 48 mjeseci. Kapetanu korvete Igoru Vujačiću 2012. godine dodijeljen je stan od 41 kvadrata u zakup na neodređeno vrijeme koji je on otkupio za 4.982 eura. Rajku Novićeviću omogućena je razmjena stana kojim je dobio veću stambenu jedinicu za 11 kvadrata, odnosno površine od 86 metara kvadratnih u Podgorici, uz doplatu razlike.
DRUŠTVO
Bečić: Nemojte da se desi da znate koji je policajac povezan sa kriminalcima, a da mi to saznajemo bez vas!
Centar za obuku Specijalne jedinice policije i Posebne jedinice policije u Podgorici su otvorili ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić i vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović

Ljudski potencijal je najvažniji resurs i jezgro bezbjednosnog kapaciteta, poručio je ministar unutrašnjih poslova, Danilo Šaranović, na otvaranju Centra za obuku Specijalne jedinice policije i Posebne jedinice policije u Podgorici.
Centar su danas svečano otvorili Šaranović, potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić i vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović.
Kako je saopšteno iz kabineta Bečića, taj savremeni kompleks predstavlja jednu od najznačajnijih infrastrukturnih investicija u oblasti bezbjednosti u Crnoj Gori.

Šaranović je na otvaranju naglasio značaj ulaganja u ljudske kapacitete i operativnu spremnost.
Kako je naveo, ljudski potencijal jeste i uvijek će biti najvažniji resurs i jezgro bezbjednosnog sistema.
„Zato je obaveza da svakom profesionalnom policijskom službeniku obezbijedimo adekvatnu podršku. Kako sistemsku, tako i moralnu i da kontinuirano stvaramo uslove u kojima će se prepoznavati zalaganje i nagrađivati profesionalnost“, rekao je Šaranović.
On je kazao da, uvođenjem stalnog dežurstva Specijalne jedinice policije po principu 24/7, podižu maksimalnu operativnu spremnost, sa ciljem najbržeg mogućeg odgovora u situacijama najvećeg rizika i aktivnih prijetnji.
„Učinićemo sve da budemo policija koja je najvjerniji čuvar države i njenog dostojanstva, a najljući neprijatelj bezakonju i kriminalu”, poručio je Šaranović.

Bečić je kazao da današnje otvaranje Centra ima duboku simboličku i stratešku vrijednost.
„Danas otvaramo novu liniju odbrane Crne Gore. Ne samo od kriminala, nego od zaborava šta znači služiti državi i šta znači voljeti državu“, rekao je Bečić.
Prema njegovim riječima, Centar je poruka da Crna Gora više nikada neće biti „vlasništvo par familija i leglo kriminala“.
„Nikada više. Ni raj, ni utočište za organizovane kriminalne grupe evropskih razmjera“, kazao je Bečić.
Prema njegovim riječima, u Centru će se obučavati oni koji neće pognuti glavu pred podzemljem, već samo pred zakonom i državom.
Bečić apelovao na odgovornost i integritet unutar policijskog sistema.
„Nemojte da se desi da vi znate koji je policajac povezan sa organizovanim kriminalom, a da mi to saznajemo bez vas. Nemojte da se desi da ga mi otkrijemo, a ne vi. Jer ako prećutite, a mi ga pronađemo, nijeste više policajci, nego saučesnici“, kazao je Bečić.
On je zahvalio svim časnim policajcima i policajkama Crne Gore.
„Hvala vam što ste čuvali obraz ove zemlje onda kad su ga drugi prodavali. Hvala vam što ste odbijali da radite za šemu, i kad vam je sistem to nudio. Što ste ostali uspravni dok su oni oko vas klečali pred mafijom”, naveo je Bečić.
Kako je naglasio, danas je otvoren Centar, a zatvorena jedna era.
„Era u kojoj su policijske značke bile u službi interesa, a ne naroda. Era u kojoj se znalo sve, ali se nije smjelo reći ništa. To vrijeme je završeno“, poručio je Bečić.
Šćepanović je, kako se navodi u saopštenju, ukazao na dvostruki značaj događaja.„Prvi je konkretna podrška Ministarstva i Vlade u unapređenju uslova rada i kontinuirano ulaganje u bezbjednost i sigurnost građana Crne Gore“, naveo je Šćepanović.
Drugi je, kako je dodao, puna samostalnost i operativnost Uprave policije i dvije elitne jedinice nakon pet godina, a koje su u prethodnom periodu bile uspostavljene suprotno Zakonu o unutrašnjim poslovima u pogledu komandovanja, rukovođenja i odgovornosti.
„A posebno cijeneći značaj i funkcionisanje jedinica koje se uključuju u najsloženijim i visokorizičnim situacijama i bezbjednosnim prijetnjama, a sve u cilju podizanja stepena bezbjednosti na viši nivo”, zaključio je Šćepanović.
Svečanosti su prisustvovali članovi skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu, predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Crne Gore, rukovodstvo Policijske akademije, kao i rukovodioci brojnih organizacionih jedinica u okviru Uprave policije.
DRUŠTVO
Ministarka prosvjete: Smjene direktora škola državu koštale više od 400.000 eura
„Ministarstvo prosvjete dostavilo SDT-u dokumentaciju u vezi sa nezakonitm smjenama direktora“, saopštila je Jakšić-Stojanović

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) dostavilo je Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) dokumentaciju u vezi sa nezakonitm smjenama direktora vaspitno-obrazovnih ustanova tokom 2021. godine za vrijeme mandata Vesne Bratić, a taj resor do sada je isplatio više od 400.000 eura po tom osnovu, saopštila je danas u ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović.
Poslanik Abaz Dizdarević pitao je danas na sjednici Skupštine ministarku u vezi sa troškovima države zbog nezakonite smjene direktora vaspitno-obrazovnih institucija 2021. godine.
Jakšić-Stojanović odgovorila je da je do sada okončano 139 sporova i da su u svim slučajevima donijete pravosnažne presude kojima su rješenja Ministarstva iz 2021. poništena kao nezakonita.
“U vezi sa tužbama radi naknade materijalne štete, okončano 38 postupaka pravosnažno. Ukupan iznos iznosi 392.312,33 eura. U 2023. isplaćeno je 119.325 eura, u 2024. – 222.043 eura, a u ovoj godini 50.943,02 eura. Po osnovu nezakonitog razrješenja članova Etičkog komiteta iz budžeta je isplaćeno 106.000 eura. Svu evidenciju vodi Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa Crne Gore koji zastupa Ministarstvo”, kazala je Jakšić Stojanović.
Poslanik Građanskog pokreta URA Miloš Konatar pitao je za osnovnu školu u Igalu, jer je “ministarka iskoristila mogućnost tzv funkcionerske kampanje”.
“Tokom kampanje za lokalne izbore u Herceg Novom otvorilo se pitanje višegodišnje potrebe da građani tamo dobiju još jednu osnovnu školu, koja im je obećavana unazad deceniju. Postavila se dilema da li da škola u Igalu bude na mjestu dječjeg odjeljanja Instituta ‘Simo Milošević’ ili na kompleksu kako je predviđeno odlukom Vlade 2022. godine, kako bi škola imala adekvatne uslove”, rekao je Konatar.
Jakšić-Stojanović je kazala da mora poštovati pravila licenciranje ustanova.
“Nažalost, u ranijem period imali smo određeni broj škola gdje nijesu poštovani pravilnici. Imamo neke standard koji ne bi bili primjenjivi ni u mnogo razvijenijim zemljama. Imamo škole koje nemaju fiskulturne sale… Mogu da obećam da će se sva pravila struke u vezi sa licenciranjem u potpunosti ispoštovati”, rekla je ona.
Konatar je rekao da je prioritet dobiti kvalitetno rješenje.
Jakšić-Stojanović: Narednu godinu posvetićemo Zakonu o umjetničkom obrazovanju i Strategiji umjetničkog obrazovanja
Poslanica Jelena Božović pitala je Jakšić-Stojanović da li MPNI ima u planu otvaranje škole za srednje muzičko obrazovanje na sjeveru Crne Gore.
“Na sjeveru postoje četiri škole za osnovno muzičko obrazovanje sa područnim odjeljenjima. Djeca su nakon završetka primorane da idu u Podgoricu, Kotor ili Tivat gdje mogu da nastave obrazovanje. Nažalost, roditelji često nijesu u mogućnosti djeci to da priušte“, kazala je Božović, istakavši da je važno imati obrazovne ustanove koje se tiču muzičkog obrazovanja.
Jakšić-Stojanović je kazala da u Pljevljima, Bijelom Polju i Kolašinu postoje dobri objekti kada je riječ o muzičkom obrazovanju.
„Svakako smo zainteresovani da to razmotrimo. MPNI će u narednom periodu uraditi potrebne analize opravdanosti osnivanja javne ustanove iz srednjeg stručnog obrazovanja u oblasti muzičke umjetnosti kako bi dobili relevantne podatke… MPNI podržava sve dobre inicijative i sve za šta možemo da nađemo rješenje“, apostrofirala je ministarka obrazovanja, nauke i sporta.
Naglasila je da muzičko obrazovanje zahtijeva poseban tretman kao što je slučaj u Evropi.
„Narednu godinu posvetićemo Zakonu o umjetničkom obrazovanju i Strategiji umjetničkog obrazovanja. Takođe jedna od inicijativa koju smo dobili na sastancima sa predstavnicima umjetničkih škola jeste i inicijativa koja se odnosi na početak osnovnog muzičkog obrazovanja. U regionu kreću od četvrtog osnovne škole, a mi smo kroz reformu uveli to od prvog razreda…“, poručila je Jakšić-Stojanović.
DRUŠTVO
Vesni Medenici pozlilo: Prekinuto ročište
Odbijen predlog odbrane da se ukine pritvor Milošu Medenici i Nikoli Raičeviću

Ročište glavnog pretresa okrivljenoj nekadašnjoj predsjednici Vrhovnog suda Vesni Medenici prekinuto je danas pred Višim sudom u Podgorici.
Medenica je izvedena iz sudnice jer joj je pozlilo.
Predsjednica specijalnog vijeća, sudija Vesna Kovačević, odbila je predlog odbrane da se ukine pritvor Milošu Medenici i Nikoli Raičeviću.
Sudija je rekla da će se ročište prekinuti da se Vesna Medenica mentalno i fizički ne bi iscrpljivala.
Nastavak suđenja je zakazan za 28. april.
Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv okrivljenih Miloša i Vesne Medenice, Darka Lalovića, Vasilija Petrovića, Bojana i Marka Popovića, Marka Vučinića, Milorada Medenice, Luke Bakoča, Petra Milutinovića, Ivane Kovačević, Radomira Raičevića, Marjana Bevenje, Steva Karanikića i Gorana Jovanovića i firme “Kopad Company”, za krivična djela – stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, davanje i primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj, zloupotreba službenog položaja, šverc droge, nedozvoljeno držanje oružja, nanošenje teške tjelesne povrede i sprečavanje dokazivanja.
Miloš Medenica tereti se da je u 2019. godini stvorio kriminalnu organizaciju, čiji su pripadnici postali njegova majka Vesna i drugi okrivljeni, s ciljem šverca cigareta i protivzakonitog uticaja na sudsku vlast, a radi sticanja nezakonite dobiti i moći. Navodi se da je, u saizvršilaštvu sa okrivljenim pripadnicima kriminalne organizacije, izbjegavajući mjere carinskog nadzora, iz Slobodne carinske zone luke Bar, krijumčario cigarete uz pomoć lažne dokumentacije i davanja mita carinskim službenicima.
- DRUŠTVO1 дан ranije
MUP objavio spisak kandidata prijavljenih za posao u policiji: Na listi 708 imena
- HRONIKA1 дан ranije
Rožaje: Policajac tvrdi da je vidio ubistvo u centru grada – „Ramović pucao dok je Murić mirno stajao u grupi“
- HRONIKA12 сати ranije
Uhapšen Podgoričanin: Pokušao da iznudi 110.000 eura
- HRONIKA4 дана ranije
Uhapšena četiri Nikšićanina: Osumnjičeni da su usmrtili medvjeda
- DRUŠTVO15 сати ranije
Vesni Medenici pozlilo: Prekinuto ročište
- HRONIKA2 дана ranije
Uhapšen Ljumović u Bugarskoj po potjernici Interpola